Kelionės į Liuksemburga
Kelionės į Liuksemburgą
Miniatiūrinį Liuksemburgą iš visų pusių supa daug įspūdingesni kaimynai: Vokietija, Prancūzija, Belgija. Per daugelį amžių ši teritorija priklausė Italijai ir Ispanijai, Olandijai ir Austrijai, tačiau prieš porą šimtmečių hercogystė įgijo ilgai lauktą nepriklausomybę ir ja tinkamai pasinaudojo. Pavadinimas Liuksemburgas, išvertus iš senosios vokiečių kalbos, reiškia mažas miestas. Ir tame nieko keisto – šalies plotas siekia vos 2,5 tūkstančio kvadratinių kilometrų. Tačiau šalis kukli tik savo dydžiu. Iš tiesų tai turtingas, klestintis, gražus ir saugus kraštas. Ilsėtis čia su kelionių agentūra GRŪDA čia ypač malonu: didinga architektūra, tobula gamta, gardūs vietinių vynuogynų vynai ir karališka atmosfera sukuria viduramžių pasakos iliuziją. O už rūmų bokštų stūksantys šiuolaikiniai dangoraižiai – tai ne kas kita, kaip architekto, netyčia sumaišiusio laiko mašinos svirtis, užgaida.
Geriausias laikas aplankyti Liuksemburgą
Liuksemburgui būdingos drėgnos žiemos ir vėsios vasaros. Karščiausias mėnuo – liepa, šiuo metu dieną oras įšyla iki 24 °C, naktimis temperatūra siekia 14 °C. Šalčiausias mėnuo – sausis. Oro temperatūra dieną svyruoja nuo 1 °C iki 3 °C, naktį nuo -3 °C iki -1 °C. Ardėnuose žiemą dažnai iškrenta sniegas.
Žymiausios Liuksemburgo lankytinos vietos
- Aukštutinis miestas – istorinis sostinės Liuksemburgo centras yra puiki nemokama apžvalgos aikštelė, išsidėsčiusi ant uolėtos kalvos tarp upių sankirtos. Iš čia atsiveria nuostabūs panoraminiai vaizdai į Žemutinį miestą.
- Dievo Motinos katedros didybė, spalvingi ir ryškūs vitražai, arabiškais raštais dekoruotos marmurinės kolonos ir neįprastas stogas tikrai patrauks jūsų dėmesį.
- Šv. Mykolo bažnyčia – seniausias ir vienintelis pastatas Liuksemburgo mieste, kuris išliko nepaliestas per Prancūzijos revoliuciją. Sklando legenda, kad prancūzai bažnyčios viduje paliko tris lelijos žiedus – to meto karališkosios valdžios simbolį.
- Ant Boko uolos XVII a. stovėjo Liuksemburgo tvirtovė. Uolos viduje įrengti ilgi karinių kazematų labirintai – 23 kilometrai tunelių. Šiandien kazematai naudojami tik kaip turistų traukos objektas. Kai kur yra išėjimai į uolos paviršių – natūrali apžvalgos aikštelė. Vaizdai į Žemutinį miestą ir upės tarpeklį fantastiški.
- Boulevard de la Corniche – tai promenada, besidriekianti palei skardį, ant kurio pastatytas visas Aukštutinis miestas.
- Grundo kvartalas vadinamas „Žemutiniu miestu“. Anksčiau tai buvo amatininkų rajonas, labai vaizdingas – atrodo, kad namai dygsta tiesiai iš vandens. Tai brangus rajonas, kuriame įsikūrę net keli „Michelin“ žvaigždutėmis pažymėti restoranai.
- Didžiųjų kunigaikščių rūmai iš pradžių tarnavo kaip rotušė, pastatyta XVI a. po gaisro, sunaikinusio beveik visą Aukštutinį miestą. Tada pastatas tapo skirtingų savininkų dvaru, kol XIX a. rūmai tapo oficialia kunigaikščio rezidencija. Dabar čia monarchai rengia susirinkimus, vyksta priėmimai ir konferencijos, atvyksta diplomatai, apsistoja delegacijos.
- Adolfo tiltas jungia Aukštutinį ir Žemutinį miestus ir laikomas sostinės simboliu bei pagrindiniu istoriniu paminklu. Pavadintas Didžiojo kunigaikščio Adolfo, valdžiusio XIX–XX a., vardu.
- Neumunsterio abatija, įsikūrusi Žemutiniame mieste, atliko įvairias funkcijas: kareivinių, policijos nuovados ir net kalėjimo. 2004 m. kompleksas šiek tiek pakeistas, jame atidarytas Kultūros centras, kuriame galima apžiūrėti parodas, klausytis koncertų, dalyvauti meistriškumo kursuose, bendrauti su menininkais.
- Didžiosios kunigaikštienės Josephine Charlotte koncertų salė – modernus, įspūdingas ir stilingas pastatas.
- Pfaffenthal kvartale yra stilingas greitaeigis stiklinis liftas, jungiantis kvartalą su miesto centru. 70 metrų liftą ir jo viršuje esantį tiltą galima naudoti kaip apžvalgos aikštelę: atsiveria puikus vaizdas į pakrantės kvartalus.
- Tvirtovė „Trys gilės“ yra trijų bokštų kompleksas ir dalis forto, XVIII a. pastatyto ginti Liuksemburgą. Deja, tai tik kadaise buvusios monumentalios struktūros liekanos. Didžioji tvirtovės dalis sunaikinta dėl Londono sutarties, kuri nulėmė neutralų šalies statusą.
Ką reikia žinoti planuojant kelionę į Liuksemburgą
- Pagrindinė viešojo transporto rūšis yra autobusai, kuriais galima nuvažiuoti beveik į bet kurią šalies vietą.
- Visas Liuksemburgo viešasis transportas nemokamas. Juo nemokamai gali naudotis tiek vietiniai gyventojai, tiek turistai.
- Beveik visas automobilių stovėjimas kunigaikštystės sostinėje mokamas, paslaugų kaina – nuo 0,8 EUR/val.
- Restoranuose, viešbučiuose, parduotuvėse galima laisvai atsiskaityti banko kortelėmis, tačiau nedidelėse suvenyrų parduotuvėse ir kavinėse dažniausiai priimami tik grynieji.
Kelionės su vaikais Liuksemburge
- Parc de Monterey randasi pačiame Liuksemburgo miesto centre. Jame yra didelė žaidimų aikštelė, kurios dalį sudaro didelis piratų laivas. Juo vaikai gali lipti ir nusileisti žemyn. Yra dvi didžiulės čiuožyklos, sujungtos įvairiausiais tilteliais. Šiame žaliame parke taip pat yra didelis fontanas.
- Kita didelė žaidimų aikštelė yra miesto centro pakraštyje, maždaug 20 minučių pėsčiomis nuo Monterey parko. Tai didelė žaidimų pilis su įvairiausiais bokštais, kur vaikai gali žaisti.
- Mažas traukinukas, vadinamas Pétrusse Express – puikus būdas pamatyti Liuksemburgą. Ekskursija trunka 45 minutes.
- Gamtos istorijos muziejuje yra daug gyvūnų iškamšų, taip pat eksponatų, skirtų kosmosui ir dinozaurams. Muziejus įsikūręs gražiame istoriniame pastate ir yra gana interaktyvus, leidžiantis vaikams ne tik pasižiūrėti, bet ir nuveikti ką nors įdomaus. Puikus muziejaus bruožas – didelė uždara čiuožykla vaikams, kur jie gali čiuožti tarp aukštų.
- Parc Merveilleux de Bettembourg pramogų parkas randasi 20 minučių nuo sostinės ir iš dalies yra zoologijos sodas. Čia yra įvairių žaidimų įrenginių, unikalus pasakų miškas, mažas traukinukas, elektriniai arkliai ir automobiliai.
Ekspertų patarimai, padėsiantys planuoti kelionę į Liuksemburgą
- Liuksemburgas pirmauja saugiausių planetos šalių reitinge. Ir ne tik dėl to, kad čia nusikalstamumas mažas – vietiniai gyventojai draugiški ir svetingi, aplinka tvarkinga, vandens ir maisto kokybė nekelia abejonių, o tikimybė užsikrėsti pavojingomis ligomis – artima nuliui. Žinoma, tai nepanaikina elementarių atsargumo priemonių: pinigus ir dokumentus geriau laikyti viešbučio seife, o šalia populiarių lankytinų vietų atidžiai stebėti piniginę ir telefoną.
- Išsiruošus į žygį, medžioklę ar žvejybą, derėtų atidžiai pasirinkti vietą, kur sustoti pernakvoti. Netikėtai paaiškėjus, kad žemė yra privati ir nėra savininko leidimo, budrūs teisėsaugininkai gali net išsiųsti iš šalies.
- Liuksemburgiečiai kalba savo kalba, keistu germanų ir prancūzų kalbų mišiniu. Prancūzų ir vokiečių kalbos taip pat yra oficialios šios šalies kalbos. Dauguma vietinių gyventojų ir aptarnaujančio personalo nekalba angliškai.
- Medicininė pagalba Liuksemburge mokama ir gana brangi, todėl kelionės draudimas neabejotinai rekomenduojamas. Arba galite pasinaudoti Europos sveikatos draudimo kortele. Medikų pagalbą galima gauti 24 valandas per parą, vaistinės dirba iki 18 valandos, savaitgaliais nedirba. Nedarbo metu reikiamus vaistus galite įsigyti budinčiose vaistinėse.
- Oficiali Liuksemburgo valiuta yra euras
Lauktuvės iš Liuksemburgo
Liuksemburgo sostinėje galima rasti madingų drabužių, avalynės ir kosmetikos butikų. Žemutiniame mieste yra nemažai suvenyrų parduotuvių, prekiaujančių autentiškais gaminiais, tarp kurių ir garsieji Liuksemburgo moliniai paukščių formos švilpukai. Keramika – Liuksemburgo hercogystės bruožas, todėl drąsiai galite įsigyti molinių lėkščių, puodelių, prieskonių indelių ir vazų.
Liuksemburgas taip pat garsėja šokoladu ir saldainiais, kurie gali būti puiki dovana draugams ir šeimos nariams. Turistai iš šios šalies dažnai parsiveža vietinio vyno ir likerių, taip pat garsiojo Ardėnų kumpio. Jei planuojate kelionę žiemą, galite artimiesiems parvežti kalėdinių sausainių su imbieru ir riešutais.