Rumunija, Bulgarija ir šarmingasis Stambulas (3 dienų poilsis prie Juodosios jūros Bulgarijoje) 12d.
Pusryčiai. Kelionė per
Pusryčiai. Vykstame į Brašovą – miestą, kurį senos dakų gyvenvietės vietoje 1211m. įkūrė kryžiuočiai. Tai vienas žavingiausių Rumunijos miestų, savo senosios architektūros dėka išsaugojusių viduramžių dvasią, ne kartą tapęs istorinių kino filmų filmavimo aikštele. Apžiūrime įspūdingas Brašovo gynybines sienas, lankome senąją miesto rotušę, pasivaikštome po rotušės aikštę su spalvingais istoriniais pastatais, apžiūrite Juodąją bažnyčią, kurios bokšte įkeltas septynias tonas sveriantis varpas. Vingiuotais kalnų keliais keliaujame į Brano pilį, 1382m. pastatytą, kad apsaugotų Brano perėją nuo turkų antpuolių. Brano pilis yra puikus gotikinės architektūros pavyzdys Transilvanijoje. Siauri spiraliniai laiptai veda per šešiasdešimt dekoruotų kambarių, kurių dauguma sujungti požeminiais pasažais. Kambariuose eksponuojamos XIV-XIX a. baldų, ginklų ir šarvų kolekcijos. Išvykimas iš Brano. Kelionė per
Pusryčiai. Poilsis prie jūros arba ekskursijos už papildomą mokestį :
- **Nesebarą ir unikalų Akmenų mišką. Išvykstame į *Akmenų mišką, skaičiuojantį 50 mln. metų. Tai nuostabus gamtos kūrinys – daugybė prieš milijonus metų iš smiltainio susiformavusių iki 10 m aukščio ir 3 m skersmens akmeninių kolonų ir luitų, dažnai vadinamų „akmeniniais medžiais“ arba „sudaužytais akmenimis“. Yra žinoma, kad priešistoriniais laikais „Pobiti kamni“ vietovę trakėnų, slovėnų ir senųjų bulgarų gentys laikė šventa vieta, ir joje savo dievams aukodavo aukas. Kelionę tęsiame į Nesebarą –
Bulgarijos miestą – muziejų, įtrauktą į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą. Vienas seniausiųEuropos miestų (praeityje jis buvo vadinamas Mesembrija, arba Menebrija) buvo įkurtas jau antrajame tūkstantmetyje pr.Kr. Paminėtina, kad Nesebaras ypač klestėjo helenistinėsRomos ir Bizantijos laikais. Tapybiškame pusiasalyje išsidėsčiusį Nesebaro senamiestį juosia galinga gynybinė siena, kuri mena antikos laikus ir ankstyvosios Bizantijos laikotarpį. Miestas senovėje garsėjo 40-čia cerkvių, kurių iki mūsų dienų išliko tik dešimt. Esant galimybei, aplankome kelias iš jų: Kristaus Pantokratoriaus, Šv.Jono Krikštytojo, Šv.Stepono, Šv.Teodoro, Šv.Sofijos, Šv.Arkangelų Mykolo ir Gabrieliaus. Apžiūrime helenistinio laikotarpio griuvėsius – *Akropolį, Apolono šventyklą, nekropolį, kuriame buvo rasta nemažai keramikos, aukso papuošalų, antkapinių marmuro plytų su reljefais. Laisvas laikas pasivaikščiojimui siauromis senamiesčio gatvelėmis su originalia namų architektūra. - Išvyka vietiniu transportu į **
Varną . Keliaujame į trečią pagal dydį Bulgarijos miestą, dar vadinamą Bulgarijos uostų sostine, Juodosios jūros karaliene. Šis miestas gali pasigirti tūkstančio metų istorija. Pradžioje tai tebuvo nedidelė žvejų gyvenvietė, įkurta Trakijos genties atstovų, o VI amžiuje prieš Kristaus gimimą čia jau puikavosi graikų polis Odessos. Ekskursija: *„Šv.Mergelės ėmimo į dangų“ soboras – antras pagal dydį Bulgarijoje po Šv.Aleksandro Nevskio katedros Sofijoje, mauzoliejus, kuriame palaidotas Jogailos ir Sofijos Alšėniškės sūnus,Lenkijos irVengrijos karalius Vladislavas III Varnietis; pirmasis Balkanų karo *laivas-muziejus „Dryzki“. - Išvyka į Balčiką ir Kaliakros iškyšulį. Balčikas – vienas gražiausių Bulgarijos pajūrio miestelių. Jis žymus įdomiu renesanso, gotikos ir rytietiško stiliaus *architektūriniu ansambliu. Tai buvusi
Rumunijos karalienės Marijos rezidencija. Rezidenciją supa gražus parkas, kurio teritorijoje – botanikos sodas, išsiskiriantis savo augmenija ir grožiu. Apžiūrime ir kaktusų alėją, kuri yra viena didžiausių ir gražiausių Europoje. Toliau vykstame į įspūdingą ir romantišką vietovę – Kaliakros iškyšulį, kur stovi pilies griuvėsiai, o statūs skardžiai leidžiasi tiesiai į jūrą.
Nakvynės viešbutyje kurorte.
Pusryčiai. Anksti ryte išvykimas iš pajūrio kurorto. Kelionė per
Pusryčiai. Stambulas – tarsi vartai tarp Europos ir Azijos ne tik geografiniu, bet ir kultūriniu požiūriu, buvusi trijų galingų imperijų –
Ekskursijos po *
Pusryčiai. Kelionė per centrinę
Pusryčiai. Atvykstame į vieną romantiškiausių šalies miestų ir svarbiausių kultūrinių centrų Rumunijoje Sibiu. Lankome kadaise
Kelionės metu nuvažiuojama ~ 4900 km.
- Kelionė autobusu,
- 11 nakvynių su pusryčiais viešbučiuose (išvykstant labai anksti gali būti pusryčių paketai), 4 iš jų – kurorte prie Juodosios jūros, dviviečiuose/ dviviečiuose su pristatoma lova kambariuose,
- kelionės vadovo paslaugos,
- ekskursinė programa,
- kelionės dokumentų sutvarkymas.
- Medicininių išlaidų draudimas užsienyje (kelionės draudimu pasirūpink čia), kai kurių vietovių ir objektų gidų paslaugos (ne lietuvių kalba), miesto transporto bilietai, ausinukų nuoma, miestų turistiniai mokesčiai, arbatpinigiai, pietūs, vakarienės, asmeninės ir kitos nepaminėtos išlaidos, bilietai į mokamus objektus įskaitant ir objektus lankomus mokamų ekskursijų metu, kurorto mokestis (suaugusiems – 14 EUR, vaikams iki 12 metų – nemokamai).
- ** Garsinis gidas visos kelionės metu - 15 EUR.
- **„Geriausios kainos garantija“ paslauga – 10 €/asm.
- ** Siūlomas papildomas mokamas paslaugas būtina užsisakyti ir apmokėti iš anksto perkant kelionę internetu arba agentūroje. Prieš kelionę tokios galimybės gali nebūti, kaina gali kisti.
- Priemoka už vienvietį kambarį nuo 200 EUR.
- *MOKAMIEMS OBJEKTAMS TURĖTI: ~100 EUR.
- **PAPILDOMOS MOKAMOS EKSKURSIJOS, organizuojamos susidarius ne mažesnei kaip 15 turistų grupei :
Trijų išvykų paketas (Nesebaras ir Akmenų miškas; Balčikas ir Kaliakros; Varna) 110 EUR/asm., 80 EUR/vaikui iki 12m.
Išvyka į
Išvyka Balčikas ir Kaliakros 60 EUR/asm, 45 EUR/vaikui iki 12m.
Nacionalinė vakarienė turkiškame restorane 50 EUR/asm.
LR pasas, galiojantys ne mažiau kaip 6 mėnesius po kelionės pabaigos (ir suaugusiems, ir vaikams). Ne
KELIONIŲ ORGANIZATORIUS „
Vykstant į kelionę rekomenduojame turėti medicininių išlaidų draudimą, garantuojantį būtinos medicininės pagalbos užsienyje ir papildomų išlaidų, susidariusių dėl draudiminio įvykio, apmokėjimą. Vykstant į šią kelionę galioja ir
Turėti valiutos tų šalių, per kurias vykstama; turėti maudymosi kostiumėlį, rankšluostį, patogią avalynę.
Kelionių organizatorius gali keisti kelionės programą, atsižvelgdamas į grupės pageidavimus ir objektyvias sąlygas. Pasikeitus keltų grafikui, kelionės data gali keistis. Objektų lankymo tvarka, skaičius ir įėjimo bilietų kaina gali kisti, kelionės vadovas muziejuose ekskursijų neveda. Vietinių švenčių, renginių metu kai kurie programoje numatyti lankomi objektai gali būti uždaryti.
Į bažnyčias neįleidžiami turistai apnuogintais pečiais ir(ar) mūvintys šortus.
SVARBU! Esant ankstyvam išvykimui/vėlyvam atvykimui į viešbutį gali būti pateikiami pusryčių paketai/ šalta vakarienė. Galimi kelionės programoje aprašomų šventinių renginių, pramogų apribojimai ir/ar pakitimai.
Tiksli autobuso kategorija, dydis, valstybinis numeris pateikiama www.gruda.lt/isvykimo-vietos-ir-laikai. Vairuotojų darbo režimą reglamentuoja ES įstatymai.
Nuolaidos taikymo sąlygos:
- Nuolaidos taikomos kelionių organizatoriaus "GRŪDA" organizuojamoms kelionėms autobusu ir pažintinėms kelionėms lėktuvu į Europos šalis su vadovu iš Lietuvos.
- Pritaikius 2% pirkimo nuolaidą, kitos papildomos nuolaidos netaikomos.
NUOLAIDOS GRUPĖMS
- 10 asmenų grupei - 10-ajam asmeniui - 90%
- 8 asmenų grupei - 8-ajam asmeniui - 50%
- 6 asmenų grupei - 6-ajam asmeniui - 25%
- 4 asmenų grupei - 4-ajam asmeniui - 10%
Nuolaidos taikymo sąlygos:
- Nuolaidos nesumuojamos, keliautojai gali rinktis didžiausią tuo metu galiojančią nuolaidą (pvz.: 10 asmuo gauna 90% nuolaidą, likusieji moka bazinę kelionės kainą be nuolaidų). Nuolaidos netaikomos kelionių priemokoms.
- Kelionė turi būti užsakoma visai grupei iš karto (sutapti visų keliaujančiųjų maršrutas, data ir viešbutis).
- Didesnėms turistų grupėms nuolaidos derinamos individualiai.
- 10 ir daugiau asmenų grupėms kainos ir sąlygos pateikiamos pagal atskirą užklausimą. Bazinė kaina gali būti netaikoma.
NUOLAIDOS PASTOVIEMS KELIAUTOJAMS
- Keliaujantiems septintą kartą ir daugiau - 15%
- Keliaujantiems ketvirtą kartą - 12%
- Keliaujantiems trečią kartą - 10%
- Keliaujantiems antrą kartą - 5%
Nuolaidos taikymo sąlygos:
- Nuolaidos nesumuojamos, keliautojai gali rinktis didžiausią tuo metu galiojančią nuolaidą. Nuolaidos netaikomos kelionių priemokoms.
- Nuolaida pastoviems keliautojams skaičiuojama ir taikoma padarytiems užsakymams nuo 2012m.
- Skaičiuojamos tik įvykusios kelionės AUTOBUSU.
NUOLAIDOS JAUNAVEDŽIAMS
- Povestuvinėms kelionėms - 10%
Nuolaidos taikymo sąlygos:
- Nuolaidos nesumuojamos, keliautojai gali rinktis didžiausią tuo metu galiojančią nuolaidą. Nuolaidos netaikomos kelionių priemokoms.
- Kelionės užsakymo metu pateikiama santuokos liudijimo kopija arba būsimo santuokos liudijimas (pareiškimo registracijos).
- Nuo santuokos įregistravimo iki kelionės pradžios neturi būti praėję daugiau kaip 3mėn.
NUOLAIDOS SENJORAMS
- Keliautojams 65 m. ir daugiau - 10%
Nuolaidos taikymo sąlygos:
- Nuolaidos nesumuojamos, keliautojai gali rinktis didžiausią tuo metu galiojančią nuolaidą. Nuolaidos netaikomos kelionių priemokoms.
- Kelionės išvykimo dieną turistui yra 65-eri ir daugiau metu.
- Kelionėms po Lietuva nuolaidos nėra taikomos.
NUOLAIDOS VAIKAMS IKI 12m.
- Keliautojams iki 12 m. - 10%
Nuolaidos taikymo sąlygos:
- Nuolaidos nesumuojamos, keliautojai gali rinktis didžiausią tuo metu galiojančią nuolaidą. Nuolaidos netaikomos kelionių priemokoms.
- Išvykimo dieną turistui yra mažiau nei 12m.
- Nuolaida netaikoma, jeigu prie kelionės yra kainos yra nurodyta fiksuota kaina vaikui.
- Nuolaida galioja tik apgyvendinimui 2s+1v.
BENDROS NUOLAIDŲ TAIKYMO SĄLYGOS
- Nuolaidos taikomos nuo www.gruda.lt puslapyje pateiktų bazinių kainų.
- Nuolaidos taikomos tik "GRŪDOS" organizuojamoms kelionėms autobusu.
- Nuolaidos nesumuojamos, keliautojai gali rinktis didžiausią tuo metu galiojančią nuolaidą. Nuolaidos netaikomos kelionių priemokoms.
- Nuolaidos negalioja specialiems pasiūlymams.
- "GRŪDA" pasilieka teisę keisti nuolaidų politiką.
- Kelionėms po Lietuva nuolaidos netaikomos.
Daugiau informacijos www.gruda.lt/nuolaidos
Apgyvendinimas.
Kelionių metu turistai apgyvendinami „turistinės klasės” viešbučiuose. Jei kelionės metu yra daugiau nei 1 nakvynė viešbutyje, viešbučių, kuriuose apgyvendinama grupė, kategorija gali skirtis (t.y. tos pačios kelionės metu gali būti skirtingų kategorijų viešbučiai). Kai kuriuose mažaaukščiuose viešbučiuose gali nebūti lifto. „Turistinė klasė” – tai minimalių patogumų viešbučiai, svečių namai, pensionai arba privatus sektorius, kurių kambariuose yra dušas arba vonia, tualetas. Kai kuriuose gali būti ir balkonas, televizorius, telefonas.
Viešbučiuose gali būti vienviečiai, dviviečiai, triviečiai kambariai ar apartamentai (numeris, kuriame du atskiri miegamieji kambariai naudojasi vienu dušu ir tualetu).
Triviečiuose kambariuose, trečia lova dažniausiai yra pristatoma (t.y. papildoma sudedama lova). Triviečių kambarių skaičius viešbučiuose yra ribotas arba kai kurie viešbučiai jų visai neturi (ypač Prancūzijoje).
Tuo atveju, jei neįmanoma užsakyti triviečio kambario arba viešbutis tokių neturi – vienas iš trijų asmenų apgyvendinamas su kitais grupės turistais.
Kelionėse, kurių metu yra nakvynės keltų kajutėse, turistai turi galimybę iš anksto nusipirkti vietą norimos kategorijos kajutėje, pasirenkant iš kelto linijų tuo metu siūlomų kajučių. Keltuose yra dvivietės, trivietės, keturvietės kajutės be langų arba su langais skirtinguose deniuose (priklausomai nuo kajutės kategorijos).
Priklausomai nuo laivo modelio, paslaugų kiekis ir įvairovė laive, kajučių modifikacija, jų plotas ir vidaus įranga gali skirtis. Pateikta informacija apie paslaugas keltuose, kajučių kategorijas yra preliminari ir pateikta pagal keltų linijų pateiktus duomenis katalogo spausdinimo metu. Gauta informacija apie pasikeitimus nedelsiant pateikiama kelionių agentūroms.
Kelionėms į Norvegiją tikslų apgyvendinimo aprašymą skaitykite keliautojo atmintinėje.
Atsiliepimai
GRŪDA – vienas didžiausių kelionių organizatorių Lietuvoje, jau ketvirtą dešimtmetį kviečia kartu pažinti pasaulį. Augame ir tobulėjame kartu. Jūsų nuomonė – mums labai svarbi, nes padeda pamatyti savo darbą Jūsų akimis, taisyti klaidas, kurti naujus maršrutus. Maloniai prašome įvertinkite mūsų paslaugas pažymėdami žvaigždutes.
Populiarioji Turkija – tai ne tik puikūs paplūdimiai, kaitri saulė ir dangaus mėlynumo jūra. Tai šalis, turtinga savo istorija, kultūra ir tradicijomis. Čia apsilankius visada norėsis sugrįžti dar ne kartą, o parsivežti prisiminimai sušildys net ir šalčiausią žiemos vakarą.
(Visos pažintinės kelionės į Turkiją)
(Visos poilsinės kelionės lėktuvu į Turkiją)
Apgyvendinimas
Turkija – tikras rojus keliautojams ir poilsiautojams, nes kiekvienas čia ras viešbutį pagal savo skonį ir kišenę. Nakvynės kaina 4 – 5 žvaigždučių viešbutyje gali svyruoti nuo 40 eurų iki kelių šimtų, priklausomai nuo viešbučio lokacijos, teikiamų paslaugų ir kitų kriterijų. Nakvynė žemesnės klasės viešbučiuose vidutiniškai kainuoja apie 25 – 40 eurų. Svečių namuose išsinuomoti lovą parai galima vos už 4 eurus, o visą kambarį – už 10 eurų. Vykstantys į Turkiją su didesne kompanija arba ilgesniam laikui taip pat gali apsistoti vietinių gyventojų nuomojamuose apartamentuose. 2 – 3 kambarių apartamentų nuomos kaina prasideda maždaug nuo 30 eurų ir gali siekti kelis šimtus. Geriausius viešbučių pasiūlymus galite rasti čia.
Maistas
Tradicinės turkų virtuvės pagrindą sudaro grūdinės kultūros ir įvairios daržovės. Šalyje ypač mėgstama žuvis ir jūros gėrybės, mėsa vartojama rečiau, tačiau bet kuriame turkiškame restorane galima paskanauti gardžių turkiškų kebabų su ėriena, tandyroje keptos ėrienos, ėrienos šašlykų ir pan. Prie mėsos valgių dažniausiai patiekiamas lengvas ir gaivus jogurto padažas. Turkai labai mėgsta įdarytas daržoves – baklažanus, paprikas, alyvuoges. Vynmedžio lapus valgo įdarytus riešutais ir razinomis. Dažnai manoma, kad turkiškas maistas labai aitrus, tačiau turkai stengiasi išlaikyti unikalias produkto skonines savybes, todėl prieskonius naudoja saikingai. Svečiuojantis Turkijoje būtina paragauti tokių tradicinių šalies patiekalų kaip žuvies kotletai, baklažanų sklindžiai, įdaryti baklažanai, avienos šašlykas, plovas, manų kruopų chalva, čeburekai su sūriu ir saldžioji baklava.
Transportas
Pati populiariausia viešojo transporto priemonė miestuose – autobusai arba mikroautobusai, kurie į gatves išrieda dar neišaušus, o darbą baigia naktį. Viešojo transporto bilietus galima įsigyti autobusų ir traukinių stotyse, pačiuose autobusuose ar informacijos centruose. Po šalį patogu keliauti greitaisiais traukiniais ar automobiliais. Keliai šalyje puikūs, tačiau išsinuomoti automobilį gali tik 21 metų sulaukę asmenys, turintys bent metų vairavimo stažą. Be to, reikia papildomai mokėti už važiavimą tiltu per Bosforo sąsiaurį ir kai kuriose magistralėse. Galiausiai reiktų atminti, kad Turkija yra milžiniška šalis, todėl tolimiems atstumams įveikti geriau rinktis lėktuvus. Visą informaciją apie lėktuvo bilietus galite rasti čia.
GRŪDOS ekspertų patarimai: TOP 10 lankytinų vietų
- Edirnė. Senoji Osmanų sostinė keliautojus vilioja istoriniu ir architektūriniu palikimu, nuostabiais tradiciniais valgiais ir aliejuotų imtynininkų kovomis, kurios čia organizuojamos kiekvieną vasarą.
- Stambulas. Didžiausias miestas Turkijoje, tikras spalvų ir kontrastų miestas, kuriame nuolatos verda gyvenimas. Stambulas – puikus pavyzdys, kaip modernaus pasaulio atributai gali derėti su istoriniu palikimu.
- Šv. Sofijos soboras. Dar VI a. pastatytas didingas statinys žavi prabangiu 56 metrų aukščio kupolu, papuoštu užrašais iš Korano. Šv. Sofijos soboras – vienas gražiausių statinių Stambule.
- Bosforo sąsiauris. Maždaug 30 km ilgio sąsiauris, skiriantis Europą nuo Azijos, įspūdingas gamtos šedevras. Čia nuolatos plaukioja laiveliai, nuo kurių denio atsiveria kvapą gniaužianti panorama.
- Mėlynoji mečetė. XVII a. Stambule pastatytą mečetę garsina išskirtinė ir akį traukianti puošyba. Beveik 20 tūkstančių mėlynų rankų darbo plytelių dekoruotas statinys atrodo tiesiog stebuklingai.
- Ankara. Turkijos sostinė – kosmopolitinis miestas, kuriame netrūksta veiklos net ir išrankiausiam keliautojams. Čia gausu muziejų, meno galerijų, įstabių istorinių ir architektūrinių objektų, puikių restoranų, parduotuvių. Ankara maloniai nustebins kiekvieną svečią.
- Kapadokija. Geologinis stebuklas, stebinantis neįtikėtinu kraštovaizdžiu, susiformavusiu maždaug prieš 30 mln. metų. Kapadokijoje gausu keistos formos urvų, kalvų, sudėtingų tunelių sistemų, kurios sudaro ištisus požeminius miestus.
- Denizlis. Industrinis miestas, kurio simboliu laikomas gaidys, vilioja šurmuliuojančiomis gatvėmis, puikiomis pasilinksminimo vietomis ir istoriniu palikimu.
- Pamukalė. Tikras gamtos stebuklas, įtrauktas į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą. Baltos travertino terasos atrodo įspūdingai, o kraštovaizdis nukelia tarytum į visai kitą planetą.
- Troja. Pasak istorijos, vienas didingiausių ir garsiausių senovės miestų buvo sunaikintas beveik per naktį. Šiandien apie čia stūksojusią Troją primena tik išlikusi gynybinė siena, romėnų teatras, keli namai ir šventyklos.
Kada geriausia keliauti į Turkiją?
Turkija – amžinos vasaros sostinė, čia net žiemą termometro stulpelis nenukrenta žemiau + 10 laipsnių šilumos, o vasarą gali šoktelėti iki +40 karščio. Geriausias metas keliauti į Turkiją – birželio ir gegužės mėnesiai bei ruduo, kuomet šalyje vyrauja šilti ir saulėti orai, tačiau nevargina kaitra.
Naudingi patarimai
Leistinas alkoholio kiekis vairuotojui Turkijoje – 0,5 promilės.
Turkijos valiuta – Turkijos lira (TRY). 1 EUR = 7 TRY.
Turkija musulmoniška šalis, kuklumas čia labai vertinama savybė, todėl gerbkite šalies tradicijas ir laikykitės aprangos kodo.
Straipsnis parengtas pagal Tripadvisor.com, Hometurkey.com informaciją.
Informacija atnaujinta: 2018.09.28
Rumunija
Rumunija – garsiojo grafo Drakulos gimtinė, apipinta mistiškais pasakojimais ir legendomis, kurios iki šiol kelia baimę ir žadina smalsumą. Paslaptinga šalis traukia lyg magnetas, tačiau čia atvykstančius pasitinka ne ant medinių kuolų susmaigstytos vampyrų galvos, o nuostabaus grožio gamta, kerinti Juodosios jūros pakrantė ir jaukūs miesteliai. (Visos kelionės į Rumuniją)
Apgyvendinimas
Rumunija – viena mažiausiai turistų lankomų šalių, todėl nakvynės kainos čia tikrai nesikandžioja. Nakvynė prabangiame viešbutyje su vandens pramogų ar SPA zona vidutiniškai kainuoja apie 70 – 80 eurų. 2 – 3 žvaigždučių viešbutyje nakvynės kaina svyruoja maždaug nuo 25 iki 40 eurų. Mėgstantys bendrauti su kitais keliautojais gali apsistoti svečių namuose, kuriuose nakvynė kainuoja 8 – 15 eurų. Vykstantys su didesne draugų kompanija gali rinktis ir trumpalaikę butų nuomą. 2 – 3 kambarių buto nuomos kaina Rumunijoje prasideda vos nuo 40 eurų už parą. Geriausius Rumunijos viešbučių pasiūlymus galite rasti čia.
Maistas
Aštraus maisto mėgėjai Rumunijoje turėtų pasijusti tarsi rojuje. Šalies virtuvė garsėja itin gausiu daržovių, vaisių, įvairiausių žalumynų ir aštrių prieskonių asortimentu. Daržovės dažniausiai marinuojamos ir patiekiamos kartu su žuvies ir mėsos patiekalais, kurie sunkiai įsivaizduojami be tradicinio aštraus padažo. Šalyje labai populiarūs žuvies ir daržovių troškiniai, ant žarijų ar grotelių keptos bei troškintos daržovės – įdarytos paprikos (ardei umpluti), baklažanų ir faršo apkepas (musaka), įdaryti kopūstai (sarmale). Rumunijoje klesti medžioklė, todėl vertinami žvėrienos valgiai, ypač stirnienos nugarinė, iš kurios rumunai gamina kepsnius ir aštrius troškinius. Svečiuojantis šalyje, reiktų išmėginti ir labai aštrias dešrelės be odos (mititej), gausiai prieskoniais pagardintą ir pusiau išvirtą avienos krūtinėlę, kuri vėliau supjaustoma ir apkepama ant grotelių. Tradiciniai rumunų desertai – pusiau apvalus uogomis, uogiene ar varške įdarytas pyragas, įvairūs vaisiniai biskvitai, riešutiniai sausainiai.
Transportas
Rumunija gali didžiuotis puikiai išvystytu traukinių tinklu, kuris leidžia pasiekti net atokiausius šalies kampelius. Yra trys traukinių rūšys: vietiniai – tai patys pigiausi ir lėčiausi traukiniai, ekspreso – greitesni, tačiau brangesni ir greičiausi, bet ir brangiausi tarpmiestiniai traukiniai, kurie puikiai tinka ilgoms kelionėms. Traukinio bilietus vertėtų įsigyti iš anksto. Tai galima padaryti stotyje arba specialiose kasose. Rumunijos keliai tvarkingi, todėl galima nuomotis ir automobilį. Tiesa, norint keliauti Rumunijos keliais, reikia įsigyti leidimą – vinjetę, kurios kaina yra 3 eurai savaitei. Be to, papildomai teks mokėti už važiavimą tiltais per Dunojų. Pats pigiausias būdas keliauti Rumunijoje – autobusai, o greičiausias – lėktuvai. Visą informaciją apie lėktuvų bilietus galite rasti čia.
GRŪDOS ekspertų patarimai: TOP 10 lankytinų vietų
- Maramurešo regionas. Šiaurės vakarų Rumuniją labiausiai garsina ne smaragdinė gamta, o Maramurešo regionas, kuriame yra maždaug 100 nedidukių ir be galo unikalių medinių bažnyčių. Dalis jų įtraukos į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą.
- Bukovinos regionas. Meno lobynu vadinamas Bukovinos regionas garsėja į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą įtrauktais vienuolynais, kurių sienas puošia nuostabios freskos, vaizduojančios religines scenas. Čia svečiuojantis būtina aplankyti Voroneto vienuolyną, kuris dažnai vadinamas Rytų Siksto koplyčia ir Moldovitos vienuolyną, garsėjantį freska „Konstantinopolio apgultis“.
- Bikazo kalnų tarpeklis. Giliausias ir ilgiausias Rumunijos tarpeklis pakeri gamtos didybe ir kvapą gniaužiančiu kraštovaizdžiu. Žygis po šį gamtos stebuklą nepaliks abejingų ir padovanos gražiausius prisiminimus.
- Bukareštas. Rumunijos sostinė – energingas, dinamiškas ir spalvingas miestas, viliojantis ypatinga atmosfera ir istoriniu bei kultūriniu palikimu. Svečiuojantis Bukarešte, būtina aplankyti Parlamento rūmus – tai antras pagal dydį pastatas pasaulyje, nuostabaus grožio Kretzulescu bažnyčią, nedidukę Stavropoleos bažnyčią, garsėjančią savo mediniu interjeru bei užsukti į Nacionalinės istorijos muziejų.
- Transfagarašano kalnų kelias. Į daugiau nei 2 km aukštį kylantis kelias laikomas vienu gražiausiu keliu Rumunijoje. Kvapą gniaužiantys vaizdai garantuoti! Keliaujant Transfagarašano keliu, galima pasigrožėti Arges upės slėniu, Balea ežeru, pamatyti ir tikrąją Drakulos pilį. Kelias uždaromas nuo spalio pabaigos iki birželio pradžios.
- Transilvanija. Istorinis Rumunijos regionas užburia gamtos grožiu, tradiciniais kaimais, senoviniais miesteliais ir didingomis pilimis. Transilvanijoje daugiausiai dėmesio sulaukia Brano ar grafo Drakulos pilis, kurią išgarsino airių rašytojo Bram Stoker romanas „Drakula“. Įdomu tai, kad pats rašytojas Brano pilyje niekada nesisvečiavo.
- Sigišoara. Šalies centrinėje dalyje įsikūręs mietas vilioja nuostabiu senamiesčiu, įtrauktu Į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą, laikrodžio bokštu, gotikine Dominikonų vienuolyno bažnyčia. Sigišoaros mieste galima aplankyti Vlado Drakulos namą, kuriame eksponuojama gausi viduramžiais naudotų ginklų kolekcija.
- Sinajos kalnų kurortas. „Karpatų perlu“ tituluojamas kalnų kurortas plyti Bucegi kalnų papėdėje, nuostabiame Prachovos upės slėnyje. Keltuvu pakilus į Sinajos kalnus, galima pasigrožėti gamtos sukurtomis skulptūromis ir nuostabiu kraštovaizdžiu. Kalnų papėdėje stūkso Pelešo rūmai – Rumunijos architektūros šedevras. Rūmuose įrengtas muziejus, kuriame eksponuojamos meno kolekcijos.
- Hunedoara. Miesto įžymybė – XIV a. grakščių gotikinių formų karališkoji Huniadų pilis, kurią statė Italijos meistrai. Pilyje galima apžiūrėti prabangią Riterių salę, koplyčią, vidinius kiemelius ir viduramžių stiliumi dekoruotus kambarius.
- Sibiu. XII a. pabaigoje vokiečių įkurtas miestelis vilioja jaukiu senamiesčiu, akmenimis grįstomis gatvelėmis, raudonais namų stogais ir barokinio stiliaus Brukentalio rūmais, kuriuose saugoma meno dirbinių kolekcija. Viduramžiais miestą saugojo gynybinė siena su bokštais, iš kurių šiandien liko tik devyni.
Kada geriausia keliauti į Rumuniją?
Vasaros Rumunijoje būna karštos ir sausos. Liepos – rugpjūčio mėnesiais termometro stulpelis gali šoktelėti iki +25 – +35 laipsnių karščio, todėl, mėgstantys vėsesnius orus, kelionę turėtų planuoti pavasarį arba ankstyvą rudenį, kada lepina šilti iš švelnūs orai. Žiemomis vidutinė temperatūra yra -5 – +10 laipsnių šilumos.
Naudinga informacija.
Leistinas alkoholio kiekis Rumunijoje – 0 promilių.
Rumunijos valiuta – Rumunijos lėja (RON). 1 RON = 0.22 EUR.
Straipsnis parengtas pagal Tripadvisor.com, Romaniatourism.com informaciją.
Informacija paskelbta: 2017.06.13
Bulgarija
Bulgarija vilioja turistus smėlėtais paplūdimiais, turkio žydrumo Juodąja jūra ir audringu naktiniu gyvenimu, tačiau šalis gali pasiūlyti gerokai daugiau nei vien poilsį prie jūros. Bulgarijoje galima išvysti visiškai žmogaus nepaliestą gamtą, pasivaikščioti romantiškomis senovinių miestų gatvelėmis ir pasilepinti bulgarišku svetingumu, kuris tiesiog paperka keliautojus.
(Visos kelionės autobusu į Bulgariją)
(Visos poilsinės kelionės lėktuvu į Bulgariją)
Apgyvendinimas
Bulgarija garsėja pigiu ir kokybišku poilsiu, todėl šalyje nesudėtinga rasti 4 – 5 žvaigždučių viešbutį, kuriame nakvynė kainuoja vos 40 – 70 eurų. Žemesnės klasės viešbučiuose vidutinė nakvynės kaina - 30 eurų, o svečių namuose – 7 eurai. Žinoma, jei svečių namuose nesinori kambario dalintis su kitais keliautojais, teks susimokėti keliais eurais daugiau. Vykstantys į Bulgariją su didesne kompanija gali rinktis vietinių gyventojų nuomojamus apartamentus. 2 – 3 miegamųjų apartamentų nuomos kaina prasideda nuo 80 eurų parai. Be to, kaina kinta priklausomai nuo nuomos trukmės. Ilgesnė viešnagė – mažesnė kaina. Geriausius Bulgarijos viešbučių pasiūlymus galite rasti čia.
Maistas
Tradicinės Bulgarijos virtuvės pagrindą sudaro keptos, įdarytos, marinuotos ar troškintos daržovės, patiekiamos su ant grotelių kepta mėsa – jautiena, kiauliena ir veršiena. Bulvės ir bulviniai patiekalai šalyje valgomi retai. Garnyrui bulgarai mieliau renkasi makaronus arba ryžius. Atvykus į Bulgariją, vertėtų išmėginti tarator – tai tradicinė šalta sriuba, gaminama iš agurkų, česnakų, jogurto ir smulkintų riešutų, mešano – sluoksniuotas pyragas su daržovėmis ir varške, dažniausiai valgomas su rūgusiu pienu ir kepta jautiena. Šalyje ypač populiarus ir gardus avies pieno sūris (kaškaval), plokščia, šaltai rūkyta dešra (lukanka), kuri dažnai valgoma su baklažanų salotomis (mambajaldy). Tradicinis bulgariškas desertas – šokoladinis tortas (garaš).
Transportas
Bulgarijoje puikiai išvystytas geležinkelių tinklas, kurio ilgis siekia daugiau nei 4 tūkstančius kilometrų. Tiesa, traukiniai seni ir lėti, todėl kelionė gali prailgti ir varginti. Panaši situacija ir su autobusais, kurie vasarą būna tiesiog perpildyti. Autobusai darbą pradeda 7 val. ryto ir baigia 19 val. vakaro, o viešojo transporto bilietus galima įsigyti stotyje arba spaudos kioskuose. Vėlai vakare teks naudotis taksi paslaugomis, kurių kainos nelabai skiriasi nuo lietuviškų. Jei nesinori derintis prie viešojo transporto grafiko, galima rinktis automobilio nuomą arba vykti nuosavu transportu, tačiau važiuojant šalies keliais transporto priemonėmis, kurios - registruotos kitoje šalyje, reikės įsigyti specialų lipduką – vinjetę. Vinjetės kaina savaitei – 8 eurai, mėnesiui – 15 eurų. Papildomai reikės mokėti už važiavimą tiltais per Dunojų. Pats patogiausias ir greičiausias būdas keliauti po šalį – lėktuvai. Visą informaciją apie lėktuvų bilietus galite rasti čia.
GRŪDOS ekspertų patarimai: TOP 10 lankytinų vietų
- Rilos vienuolynas. X a. Rilos kalnuose pastatytas vienuolyno ansamblis žavi išskirtine architektūra, prabangiais mediniais raižiniais ir nuostabia kalnų panorama. Vienuolyne saugomos ir eksponuojamos Bulgarijos kultūros vertybės. Statinys yra įtrauktas į UNESCO Pasaulio kultūros paveldo sąrašą.
- Melnikas. Pietvakarinėje Pirino kalnų papėdėje įsikūręs miestelis vilioja jaukia atmosfera ir kvapą gniaužiančiais kraštovaizdžiais. Melnikas garsėja vietos vynuogių vynu Melnik.
- Roženo vienuolynas. Vienuolynas, stūksantis netoli Melniko, tituluojamas viena gražiausių vietų visoje Bulgarijoje. Iš čia atsiveria nepakartojami vaizdai į Pirino viršukalnes ir garsiąsias kreidines piramidines kalvas. Vienuolyne saugoma stebuklinga Dievo motinos ikona.
- Plovdivas. Miestas – muziejus po atviru dangumi! Manoma, kad Plovdivas skaičiuoja daugiau nei 5 tūkstančius metų, todėl čia sunku rasti pastatą, kuris nebūtų istorijos ar kultūros paminklas. Daugiausiai dėmesio sulaukiantis miesto statinys – antikinis amfiteatras, kuriame iki šiol organizuojami koncertai ir įvairūs renginiai.
- Nesebaras. Į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą įtrauktas Nesebaras yra vienas seniausių Europos miestų. Įspūdingas senamiestis, kuriame daugybė senų pastatų, antikinių ir bizantiškų griuvėsių, cerkvių ir visai netoliese esantys paplūdimiai bus tikras rojus ir keliautojams, ir poilsiautojams.
- Kaliakros iškyšulys. 70 m virš galingų bangų kyšančios olos ir jas sauganti antikos laikus menanti tvirtovė – tai vaizdas, dėl kurio išgaruoja aukščio baimė. Nuo kyšulio atsiveria įstabaus grožio panorama, kurią papildo čia dažnai atplaukiantys delfinai.
- Veliko Tarnovo. Vienas labiausiai lankomų miestų Bulgarijoje vilioja senamiesčiu, garsėjančiu siauromis ir stačiai į šlaitą kylančiomis gatvelėmis, romantiškais namukais ir pasakiška gamta. Ilgą laiką Veliko Tarnovo buvo šalies kultūrinis bei komercinis centras.
- Stara Planina kalnai. Statūs šlaitai, tarpekliai, dinamiškas kraštovaizdis ir vingiuoti žygeivių takai – tikra adrenalino dozė nuotykių ieškotojams ir žmogaus nepaliestos gamtos mėgėjams.
- Kazanlako karalių slėnis. Čia galima išvysti didingą Trakijos valdovo Seutes III-ojo, kuris gyveno IV a. pr. Kr., kapą, pasigrožėti į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą įtrauktu nekropoliu, o šalia slėnio įsikūrusiame Kazanlako miestelyje galima aplankyti Rožių muziejų, kuriame eksponuojama rožių aliejaus gamybos technika.
- Sofija. Bulgarijos sostinė ir didžiausias miestas traukia įspūdingu architektūriniu, kultūriniu ir istoriniu palikimu, čia gausu muziejų ir lankytinų vietų, jaukių kavinių, barų ir kitų pasilinksminimo vietų. Svečiuojantis Sofijoje vertėtų aplankyti įspūdingą Aleksandro Nevskio soborą, Šv. Nikolajaus cerkvę, Šv. Sofijos cerkvę, Nacionalinį gamtos istorijos muziejų, Archeologijos muziejų, Etnografijos muziejų, kuriame eksponuojami bulgarų tautiniai rūbai, buities rakandai bei rankų darbo dirbiniai.
Kada geriausia keliauti į Bulgariją?
Tinkamiausias metas atostogauti Bulgarijoje – gegužės – rugsėjo mėnesiai. Vasaros čia karštos ir sausos, termometro stulpelis šokteli iki +25 – +31 laipsnio karščio, o lietaus tikimybė labai maža. Žiemos šalyje gana vėsios, oro temperatūra nukrenta vidutiniškai iki +5 laipsnių šilumos, dažnai iškrenta sniegas.
Naudinga informacija
Leidžiamas alkoholio kiekis Bulgarijoje – 0,5 promilės.
Bulgarijos valiuta – Bulgarijos levas (BGN). 1 BGN = 0.51 EUR.
Straipsnis parengtas pagal Tripadvisor.com, Lonelyplanet.com informaciją.
Į keliones vykstama dviejų kategorijų – 16-66 sėdimų vietų turistinės klasės ir mikro autobusais, kuriuose yra garso ir vaizdo grotuvai, karšto vandens aparatas (naudojamas tik sustojimų metu, vandens kiekis ribotas), tualetas, vėdinimo sistema, sėdynės pusiau atsilenkia. Mažuose autobusuose (16vt.) yra garso ir vaizdo grotuvai, vėdinimo sistema.
Į keliones pirmumo tvarka vyksta UAB „GRŪDOS autobusai“ priklausančios transporto priemonės (sąrašas apačioje). Sezono metu organizatorius papildomai samdo kitų transporto bendrovių turistinės klasės autobusus ir mikroautobusus.
Tiksli autobuso kategorija, dydis, valstybinis numeris pateikiami www.gruda.lt/isvykimo-vietos-ir-laikai 2-3 dienos prieš kelionę.
Navigacinė sistema, oro kondicionierius, vaizdo/garso sistema (DVD), mikrofonas, WC. Patogios sėdynės (platinamos į šonus, atsilenkia atgal, atramos rankoms ir kojoms), dideli tarpai tarp sėdynių.
Navigacinė sistema, oro kondicionierius, vaizdo/garso sistema (DVD), mikrofonas, WC. Patogios sėdynės (platinamos į šonus, atsilenkia atgal, atramos rankoms ir kojoms), dideli tarpai tarp sėdynių.
Privalumai: navigacinė sistema, oro kondicionierius, vaizdo/garso sistema (DVD), mikrofonas, WC. Patogios sėdynės (platinamos į šonus, atsilenkia atgal, atramos rankoms ir kojoms), dideli tarpai tarp sėdynių.
Kaunas: | (8-37) 32 44 54 |
Vilnius: | (8-5) 215 00 77 |
Klaipėda: | (8-46) 31 17 43 |
Mažeikiai: | (8-44) 32 53 00 |
Buhalterija: | (8-37) 40 41 67 |
Grupėms: | (8-37) 40 41 73 |