Šalių sąrašas
Marakešas: istorinis Maroko miestas su spalvingais turgumis
Šiame tekste pasidalinsiu savo asmenine kelionės vadovo patirtimi, siekiant kad Marakešas jį aplankiusiam turistui pademonstruotų visus savo gražiausius aspektus. Čia rasite susistemintą informaciją apie raudonąjį Maroko miestą, kuri bus paremta individualia turizmo profesionalo perspektyva.
Pirmiausia pateiksiu bendrą informaciją, kurią naudinga žinoti apie Marakešą. Tada išvardinsiu žymiausias lankytinas vietas, kurias rekomenduočiau įtraukti į savo sąrašą 2025 metais. O pabaigoje rasite aktualią logistinę informaciją, susijusią su Marakešo lankymu.
Marakešas – svarbiausia informacija
Istorija
Spalvinga Marakešo istorija prasideda 1062-aisiais metais, kada būtent čia savo sostinę įkuria pirmoji berberiška dinastija šalies istorijoje - Almoravidai. Pastarieji valdžioje ilgai neužsibūna, ir jau 1147-aisiais Marakešą pasigrobia, ir jame savo valdžios centrą įrengia sekanti dinastija - Almohadai. Pasak istorijos, naujųjų šeimininkų sultonas atsisakė įžengti į raudonąjį miestą, nes religiniai pastatai buvo pastatyti netiksliu kampu į Meką - tad nemažai miesto buvo sugriauta ir statyta per naują. Almohadai valdžioje išsilaiko tik iki 13-ojo amžiaus vidurio, o juos pakeitusios dinastijos savo sostinę perkelia į Fesą. Reikia laukti iki pat 16-ojo amžiaus, kada Saadų dinastija savo sostine pasirenka Marakešą, kuris tada išgyvena savo aukso amžių. Dabartinės šalį valdančios Alavitų dinastijos pradininkai, perėmę miesto kontrolę 1669-aisiais, savo sostine vėl pasirenka Fesą. Visgi, 18-ame amžiuje Marakešas vėl atrenovuojamas, ir būtent tokį jį randa atvykę prancūzai. 20-ojo amžiaus bėgyje Marakešas auga, plečiasi, modernizuojasi, o augančio turizmo fone tampa bene pačiu žymiausiu šalies miestu.
Geografija
Marakešas dažniausiai turistiniame kontekste priskiriamas pietiniam Marokui, nors pagal žemėlapį būtų šalies centrinėje linijoje, ir labiau į vakarus. Apie 40 kilometrų į pietus prasideda Aukštųjų Atlaso kalnų grandinė, už kurios slypi dar sausringesnės šalies klimato zonos. Tiesia linija nuo Marakešo iki Atlanto vandenyno yra apie 170 kilometrų.
Pramonė
Marakešo pagrindinis ekonomikos variklis yra paslaugų sektorius - turizmas, komercija, transporto priemonių aptarnavimas. Prie jų galima pridėti statybų sektorių, bei kai kurias gamybos sritis, pavyzdžiui maisto pramonę, chemijos pramonę, ar tekstilės pramonę.
Kultūra
Marakešas tiesiog kunkuliuoja kultūriniu gyvenimu. Čia pilna įvairių muziejų, meno galerijų, taip pat dažnai vyksta ir įdomios parodos, kaip pvz., susijusios su Yves Saint Laurent. Miestą taip pat garsina ir tarptautinis Marakešo filmų festivalis. O dažnam keliautojui didžiausią įspūdį palieka būtent vakarinė Jemaa El-Fna aikštė.
Orai Marakeše
Marakeše dominuoja subtropinis klimatas, su labai retais, nors ir potencialiai intensyviais, krituliais. O skirtumas tarp dienos bei nakties temperatūrų gali būti gana žymus. Žiemos gana švelnios, bet naktimis yra įprasta daugmaž 5 laipsnių temperatūra, o kartais krenta ir iki 0. Pavasarį ir rudenį vidutinė temperatūra apie 25-27 laipsnius, o vasarą galima tikėtis didžiausių kaitrų. Liepos ar rugpjūčio mėnesiais temperatūra kartais gali siekti ir 45 ar daugiau laipsnių - nors įprastai dienomis įkaista iki 37 laipsnių. https://www.accuweather.com/en/ma/marrakesh/244231/weather-forecast/244231
Marakešo lankytinos vietos 2025 metams
- Mažorelio sodas – nuostabus botanikos sodelis Marakeše, garsėjantis savo egzotiška augalija bei ryškiomis mėlynomis spalvomis. Ypač rekomenduoju norintiems kiek atsipalaiduoti nuo marokietiško miesto šurmulio bei pabėgti nuo kaitros.
- Džema el-Fna – žymiausia aikštė visame Maroke, kur sutemus vyksta unikalus kultūrinis reiškinys po atviru dangumi. Rekomenduoju visiems ieškantiems išskirtinių kelionių potyrių.
- Bahia rūmai – didingi 19-ojo amžiaus rūmai, garsėjantys savo elegancija ir puikia architektūra. Šiame buvusiame vizirių haremo komplekse galima pajausti istorinę marokietišką prabangą.
- Ben Youssef madrasa – viena įspūdingiausių buvusių islamiškų mokyklų Šiaurės Afrikoje, įkurta 14-ame amžiuje. Šiandien lankytojus žavi savo andalūziškais architektūriniais ypatumais - kruopščiai rinktomis mozaikomis ir raižytais mediniais elementais.
- Kutubijos mečetė – viena žymiausių Maroko mečečių, pastatyta XII-ame amžiuje pagal Almohadų architektūrinį stilių. Jos įspūdingas minaretas yra vienas iš miesto simbolių.
- Musée de Marrakech – muziejus, įsikūręs 19-ojo amžiaus rūmuose, kuris siūlo lankytojams tradicinių ginklų, kilimų, ar keramikos dirbinių eksponatų iš įvairių šalies regionų.
- Saadų kapai – istorinė miesto vieta, kurioje ilsisi Saadų dinastijos valdovai ir jų šeimos nariai.
- Mellah – tai senasis žydų kvartalas Marakeše, įkurtas 16-ame amžiuje. Keliautojus šiandien žavi savo siauromis gatvėmis bei tradiciniais namais.
- Souk Semmarine – viena pagrindinių turgaviečių Marakeše, esanti medinos širdyje, kur atsiskleidžia raudonojo miesto autentika.
- El-Badi rūmai – tai didingi, nors ir sugriauti, 16-ojo amžiaus rūmai, kadaise buvę prabangiausiu ir didžiausiu Maroko imperatorių rezidencijų kompleksu.
- MACAAL – modernus muziejus, skirtas šiuolaikiniam Afrikos menui. Jo kolekcijos apima įvairius meno kūrinius, įskaitant tapybą, skulptūras ir instaliacijas, atspindinčius Afrikos kultūrą ir socialines temas.
- Menara sodai – didžiulė žalioji zona, įsikūrusi miesto vakariniame pakraštyje, su nuostabiu vaizdu į Atlaso kalnus. Aplink didelį dirbtinį tvenkinį išsidėsčiusios alyvmedžių giraitės suteikia ramybės nuo miesto šurmulio.
- Gueliz – modernusis Marakešo rajonas, įkurtas Prancūzijos protektorato laikais, kurio šiandieninė atmosfera kontrastuoja su senosios medinos gyvenimu.
Vilnius - Marakešas
Iš Lietuvos tiesioginių skrydžių į Marakešą nėra. Žiemos mėnesiais iš Rygos tiesiogiai skraidina AirBaltic. O Wizzair siūlo tiesioginius skrydžius iš Varšuvos Šopeno oro uosto.
Kelionė į Marakešą
Ką žinoti planuojant kelionę į Marakešą?
Rekomenduoju Marakešui skirti dvi dienas. Taip galėsite kokybiškai susipažinti su visomis žymiausiomis miesto vietomis, bei turėsite galimybę patirti vakarinę Džema el-Fna aikštę. Būkite pasiruošę ne tik potencialiai karštam klimatui, bet ir turėkite patogią avalynę - medinoje teks nemažai pavaikščioti. Viešbučius, bei bilietus į kai kuriuos objektus, pvz. Mažorelio sodą, rekomenduoju susitvarkyti iš anksto. Verta pasvarstyti ir apie vietinį oficialų gidą - mažiau klaidžiosite po senamiesčio gatvių labirintus, bei sulauksite mažiau nenorimo dėmesio iš ne visai sąžiningų vietinių gyventojų.
Kaip keliauti po Marakešą?
Didžiąją dalį Marakešo įžymybių, ypač kurios randasi medinoje, galima pasiekti pėsčiomis. Kitais atvejais rekomenduoju naudotis petit taxi paslaugomis.
Kur apsistoti Marakeše?
Rekomenduoju apsistoti pačioje medinoje - dėl dar didesnės autentikos išmėginti riadą. Medina yra chaotiškiausia miesto vieta, tad būtų verta apsistoti netoli Džema el-Fna aikštės. Rekomenduočiau Riad Dar Justo - 35, Derb Chofa Lakbir.
Kiek pinigų teks išleisti Marakeše?
Nakvynės kaina vidutio lygio viešbutyje medinoje svyruoja nuo 60 iki 90 EUR už naktį. Renkantis biudžetinį variantą, galima rasti apsistoti ir už 50-60 eurų už naktį. Vidutinio brangumo restoranuose pagrindinis patiekalas kainuos daugmaž 9-10 eurų. O kuklesnėse užeigose už 10-12 eurų galite pilnai papietauti su gėrimais.
Geriausias laikas aplankyti Marakešą
Geriausias laikas lankyti raudonąjį miestą yra pavasaris, arba rugsėjis-spalis. Tuo metu dienos ilgesnės negu žiemą, o oras dar ne toks baisiai kaitrus kaip vasarą. Norint išvengti didžiausių keliautojų srautų bei didelių karščių, galima Marakešą lankyti ir žiemą.
Turite klausimų ar norite užsakyti kelionę?