(8-37) 32 44 54
Kaunas
GRŪDOS biurų kontaktai
I-V 09:00 - 18:00,   VI : Nedirbame,   VII : Nedirbame 

Užsakyti kelionę artimiausioje kelionių agentūroje
Parašykite mums

Laukiniai Vakarai Kinijoje. Šilko keliu palei Didžiąją kinų sieną, budistinius grotus ir gamtos fantazijas su Avataro kalnais 18d.

Pekinas – Landžou – Džangjė (Vaivorykštės kalnai) – Dziajuguanas – Dunhuangas – Jardango nacionalinis parkas – Turfanas – Dziaohė – Karezas – Urumči – Tianšanis – Urumči – Čengdu – Tongrenas – Fenghuangas – Džangdziadzė (Avataro kalnai) – Šanchajus
2024.06.21 - 07.08 VIETŲ NĖRA. Profesionalus kelionės vadovas I. Gintutis - istorikas, Kinijos ir kitų Azijos šalių ekspertas
2024.09.26 - 10.13 grupė renkama
2025.06.12 - 06.29 grupė renkama
Kaina nuo:
3998 €
+ lėktuvų bilietai
Visos datos ir kainos
Programa
Kelionės privalumai
 • Išskirtinė kelionė netelpanti į standartinio turistinio maršruto rėmus. Jus priblokš visai kitokia Kinija.
 • Pažinsite labai kontrastingus šalies regionus - į kelionės kainą įskaičiuoti 3 vietiniai skrydžiai, 3 greitųjų traukinių bilietai, lankomi objektai.
 • Siekiant maksimalaus patogumo, maršrutas buvo optimizuotas - kelionės metu nė vienos nakvynės traukinyje!
 • Racionalus kelionės grafikas.
 • Visi viešbučiai kruopščiai atrinktos GRŪDOS kelionių ekspertų.
 • Skanus maistas, paslaugus ir dėmesingas vietos personalas.
 • Didelė GRŪDOS kelionių į Kiniją organizavimo patirtis. Patikimi ir patikrinti ilgamečiai partneriai Kinijoje.
 • Kvalifikuoti angliškai kalbantys vietos gidai.
 • Atverkime vartus į mažai pažintą Vakarų Kiniją.
 • Kinija: kodėl šią šalį privalu įtraukti į savo kelionių sąrašą?

 

Profesionalus kelionės vadovas Ignas Gintutis - istorikas, Kinijos ir kitų Azijos šalių ekspertas

Kelionių vadovo karjerą pradėjau tolimojoje Indijoje prieš dvylika metų. Nuo to laiko be kelionių gyventi nebegaliu, tai tapo mano aistra, mano kasdienybe. Nuo Šiaurės Amerikos iki Tolimųjų Rytų vedžiau daugiau kaip 100 grupių. Lydėjau turistus į Kiniją, Indiją, Vietnamą, Japoniją, Malaiziją, JAV ir Kanadą. Žadu nesustoti. Daug kas sako, kad kelionių nekolekcionuoja, o aš – atvirkščiai. Su nekantrumu laukiu kiekvieno naujo nuotykio, naujo bilieto savo rankoje. Mano manymu, kiekviena kelionė yra lyg maža dalelytė, kurias renku į kolekciją tam, kad galėčiau sudėti vieną didelę, nepaprastai gražią ir spalvotą dėlionę.

 

Kelionės aukso fondas

 • Landžou – Gansu provincijos sostinė, kurios savitą charakterį per amžius formavo viena didžiausių Kinijos upių – Huanghė ir šiaurinis Šilko kelias. Mieste aplankysite dailųjį Baitašanio parką bei sakralius ir modernius statinius, tapusius Landžou simboliais.
 • Didžiojo Budos šventykla – žymiausia Džangjė miesto budistinė šventovė, aplink kurią sklandančios istorijos pasakoja, kad būtent čia gimė Čingischano anūkas, galingos Juanių dinastijos įkūrėjas – Kublaichanas. Be to, pasakojimai nuneša iki Marco Polo, esą šia šventykla ypač žavėjosi garsusis italų keliautojas. O tauriausia jos vertybė – bene didžiausia Gulinčiojo Budos statula visoje Kinijoje. Auksu nuklotas, raudonu apsiaustu prisidengęs Šakjamunis – 33 metrų aukščio, 24 metrų ilgio ir net 49 metrų pločio.
 • Mati grotai – vieni iš keturių didžiųjų budistinių urvų kompleksų Kinijoje. Grublėtos Linsongo uolos sienoje „kabančios“ pagodos, išskobtos šventyklos, meditacijų celės, pereinamieji tuneliai, nišos dievybėms sukuria ypatingą atmosferą, kur susitinka paradoksų pilnas čanbudizmas ir magijos persismelkęs Tibeto budizmas, kinų, jugurų bei tibetiečių kultūrų atminimas.
 • Bingou Dansia – Ledo slėnis be ledo: šakotas, dantytas, karpytas žemės paviršius, kuriame dėl tektoninių slinkčių ir ardomųjų procesų susiformavo gigantiškos neįtikėtinų formų natūralių skulptūrų eilės ir spiečiai. Aukštojo pilotažo erozijos kūryba.
 • Vaivorykštės kalnai – pavadinimas, kuris tiksliai ir aiškiai nusako šio Džangjės Dansia geologinio parko žemės meno esmę. Regis, aštriasmailes kalvas kokios nors dievybės guašu perbraukinėjo ir išsluoksniuovo. Nepamirštami ir su jokiais kitais nesupainiojami vaizdai, kuriuos išvydę gyvai, pajusite, kad gamtos vaizduotei ribų nėra.
 • Dziajuguano Didžiosios kinų sienos perėja – XIV amžių menanti bene garsiausio ir ilgiausio per visą žmonijos istoriją gynybinio statinio dalis su fortu, kuri vaizdingai papildo dykumingą, laukinį, dar turistų minių neužstojamą Gansu provincijos pakraščio peizažą.
 • Mogao urvai – beveik 500 šventyklų su tūkstančiais budų, iškaltų Dunhuango apylinkių uolose.  Palei Šilko kelią augęs šventyklų masyvas dabar įtrauktas į UNESCO paveldą. Tyrinėjant spalvingas tamsių urvų sienas bei skliautus ir nišose įkurdintas dievybes, gresia patirti pažinimo katarsį.
 • Aidintys kalnai (Mingšašanis) – fenomenali vieta, kur kopų smėlis ir vėjas kuria žmogui nepavaldžias melodijas. Prieš Mingšašanio spindesį ir paslaptingus garsus nuščiūva kiekvienas, kas širdy – bent truputį romantikas.
 • Pusmėnulio ežeras – tarsi segė, atkartojanti pjauto mėnulio formą, specialiai nuleista į smėlingus, tuščius Gobio dykumos tyrus. Oazė – retas reiškinys Azijoje, o šioji – dar ir išskirtinai vaizdinga. Aplink Pusmėnulį žaliuojantys medžiai ir jį puošiantys pastatai kaip šventyklos dovanoja kerinčias akimirkas.
 • Jardango nacionalinis parkas – žemės paviršius, kuriame vėjas ir lietus pasidarbavo tiek, kad paliko keistais ir įmantriais pavidalais pūpsoti siurrealistines uolas ir jų grupes. Neperspjaunamos ir neatkartojamos gamtos vaizduotės šelsmas. 
 • Dziaohė – Jarnazo slėnyje, netoli Turfano, į gilią praeitį sustingusi, dabar UNESCO saugoma buvusi Džuši karalystės sostinė, kurią valdė ir kūrė skirtingos tautos. Senąją Dziaohės dvasią mėginsite apčiuopti, vaikštinėdami tarp buvusių rūmų ir budistinių stupų liekanų.
 • Karez – „požeminė Didžioji kinų siena“, tiksliau, laikais dar prieš mūsų erą ant žemės ir po žeme pradėta statyti itin sumani vandens surinkimo, saugojimo, tiekimo ir irigacijos sistema, kurios dėka sausoje ir itin karštoje vietoje įsikūręs Turfano miestas galėjo klestėti ir net tapo reikšminga Šilko kelio stotele.
 • Liepsnojantys (Raudonieji) kalnai – kanjonus primenančios uolėtos kupros su ryškiausių žemės spalvų vertikaliomis juostoms ir dryžiais. Huojašanis taikosi ne tik į grožio, bet ir į oro temperatūros rekordus, užtikrina išties karštus įspūdžius.
 • Bezekliko tūkstančių budų grotai – Taklamakano dykumoje, Mutuo slėnyje 77 uolose išskaptuoti urvai – įspūdingos budistinių dievybių ir ritualų buveinės. Daugumą jų puošia stilingi piešiniai, atkuriantys Budos Šakjamunio, vienuolių, kitų kraštų dvasinių veikėjų, uigūrų valdovų istorijas, galinčias istorijos fragmentus papasakoti kur kas įtaigiau nei „sausos“ enciklopedijos.
 • Dangaus ežeras (Tianči) – Dievo kalnų (Bogdašanio), kurie yra Tianšanio grandinės dalis, glėbyje, maždaug 2000 metrų aukštyje telkšantis ežeras, lyginamas ir su nefritu, ir su dangaus žydryne. Epitetų jam nepristigsite.
 • Pandų veisimo centras – Sičuano provincijos sostinėje Čengdu įkurti erdvūs pandų namai, tarsi didelis parkas, kur gyvenantys meškiai prižiūrimi ir saugomi. Tai nykstanti lokinių gyvūnų rūšis, išlikusi tik keliose vakarinėse Kinijos provincijose, ir daugiau niekur kitur pasaulyje neaptinkama.
 • Fandžingšanas – ekstremalaus statumo, neįprastai pailga ir grakšti viršūnė, kuri iš supančių Vulingo kalnų Guidžou provincijoje išsiskiria ir aukščiu (2570 metrų aukščio), ir tiesiog amą atimančia forma. Per šimtmečius Fandžingšanas traukė budizmo skleidėjus, ir ilgainiui jo meditatyvi aplinka virto svarbiu dvasingumo prieglobsčiu.
 • Fenghuangas – Hunanio provincijos gilumoje pasislėpęs, kadaise buvęs nuošalus miestelis, apaugęs Nanchua kalnų papėdėje tekančią Tuodziango upę. Į jį patekus, laikas, regis, lieka XIV ar XVII amžiuje. Nedidelių, aukštais pastoliais paremtų medinių namų, siaurų gatvelių, vandens ir žalumos dermė kaip nuostabi priešingybė globaliam, triukšmingam šių dienų Azijos megapolių pasauliui ramina ir glosto sielą.
 • Tiandzi kalno rezervatas – tai Vulingo kalnų dalis, kurią sudaro tūkstančiai natūralių, pačios gamtos iš kvarcinio smiltainio pastatytų varvekliškų dangoraižių. Ją apžvelgsite nuo aukščiausios šios vietovės Tiandzi („Dangaus sūnaus“) viršūnės ir vėl patirsite visa apimančio įspūdžio ekstazę.
 • Juandziadzė – Džangdziadzės nacionaliniam miškų parkui priklausantys kalnai, kurie labiausiai pasaulyje išgarsėjo, kai pasirodė fantastiniame kino filme „Avataras“. Sudėtingas gamtos inžinerijos kūrinys stulbina aukščiais, pavidalais ir konstrukcijomis. Pamatysite Pirmąjį tiltą po Dangumi – natūralų dvi uolas 357 metrų aukštyje jungiantį pasažą. Taip pat galėsite pereiti visai neseniai statytu, analogų pasaulyje kol kas neturinčiu Stiklo tiltu, po kurio permatomu pagrindu atsiveria kvapą gniaužianti praraja. 
 • Geltonojo drakono uola – prie Džiangdziadzės esantis neįprastai didelis karstinis „rūmas“, pilnas stalagmitų, stalaktitų, povandeninių srovių, baseinų, akmeninių krioklių, angų... Kai kurie urvai – itin erdvūs, plotu prilygsta salėms ir pateikia nepamirštamų vidinio uolų pasaulio staigmenų.

Kinijos vaizdai

Kai pajausite išaugę iš klasikinės Azijos, tačiau paslaptingi, painūs, galingi Rytai ir toliau nepaleis Jūsų, tarsi būtų užhipnotizavę su visam, kreipkitės į GRŪDĄ – sukūrėme į standartinio turistinio maršruto rėmus neišsitenkančią tyrinėtojišką, intensyvią ir stebukliškai permainingą kelionę po vis dar pasauliui mažiau pažintą ir tik po truputį atrandamą Vakarų Kiniją. Juk tai – tarsi iš skirtingų hieroglifų sudaryta daugiaspalvė regionų dėlionė, kurių kiekviena dalelė – kaip atskira šalis su savo tautomis, jaudinančia istorija ir vienas kitą gamtos fantazijomis pranokstančiais svajonių peizažais. Pažinimo adrenalinas Jus ves palei Azijos ir Europos žmonių gyvenimus keitusią garsiausią ir vaizdingiausią visų laikų prekybos trasą – Šilko kelią ir palei bene ilgiausią planetoje gynybinį šedevrą – tūkstantmetę Didžiąją kinų sieną. Su temperamentinga  Geltonąja upe, santūria Gobio dykuma, mįslinga Taklamakano dykuma, smėlingais karštosios Turfano įdaubos tyrais, legendinėmis orių ir rūsčių kalnų grandinėmis bei filosofiškais slėniais ir mistiškomis uolomis suaugusi Padangių imperija Jums drieksis per tūkstančius geografinių ir jausminių kilometrų.

Įstabios, ilgaamžės rytietiškos galios paieškas pradėsite Huanghės gelsvinamoje Gansu provincijoje, kur įspūdingiausios puošmenos – užburiantys budistiniai grotai ir proziško grožio Didžiosios kinų sienos perėja, o ekspresyviausios žemės reljefo staigmenos – Ledo slėnis be ledo, Vaivorykštės kalnai, muzikuojančios smėlio kalvos ir Pusmėnulio oazė, tarsi iš aukštybių nuleista segė tarp Dunhuango apylinkių kopų. Atradimų magija tęsis musulmoniškame Rytų Turkestane, vadinamajame Sindziange. Tarp prieš šimtmečius sustingusių rūmų bei šventyklų griuvėsių bandysite apčiuopti buvusios Džuši karalystės sostinės – Dziaohės dvasią. Pamatysite, kokia išmoninga „požeminė Didžioji siena“, galinti konkuruoti su šiuolaikinėmis pažangiausiomis inžinerinėmis technologijomis, senais laikais padėjo čiabuviams įveikti vandens stygių ir Turfaną paversti klestinčiu Azijos pirklių ir perėjūnų miestu.

Kinijos kalnai

Jūsų įspūdžiai kais Liepsnojančiuose kalnuose ir grožintis Bezekliko tūkstančių budų šventyklomis. Netoli Sindziango sostinės Urumči pasieksite šamaniškus Tianšanio kalnus ir it išsiliejęs nefritas tarp jų spindintį Dangaus ežerą. Toliau keliausite į pietus, aštriosios Sičuanio provincijos sostinę Čengdu – ten grįšite į budistinę aplinką ir svečiuositės pandų namuose.

Guidžou provincija per rūko, o gal saulės spindulių širmą jums atidengs reto statumo ir neįtikėtinai vaizdingą Fandžingšano kalną. Hunane lankysitės lyg iš pasakos plaukusiame senoviniame Fenghuango miestelyje. Didžiausi emocijų ir jaudulio ekstremumai laukia Avataro kalnuose – šakotos, dantytos ir varvekliškos uolų kolonos filmo fantastiką Jums pavers svaiginama tikrove, kurios šokiruojančia didybe sunku patikėti net einant virš prarajos pakibusiu Stiklo tiltu...

Žiūrėti didelį žemėlapį ir kelionės programą
Kelionės programa
1-2
dienos. Skrydis: Vilnius – Stambulas – Pekinas (galimi ir kiti skrydžio variantai).

Skrydis iš Vilniaus su neilgu persėdimu Stambule. Skrisite su geriausiomis Europos avialinijomis „Turkish Airlines“ – patogiais ir moderniais lėktuvais. Skrydis tikrai neprailgs: galima žiūrėti filmus, žaisti žaidimus, klausytis muzikos, stebėti skrydžio eigą ar užsiimti kita mėgstama veikla. Taip pat skrydžio metu „Turkish Airlines“ Jus lepins skaniu maistu ir gėrimais.

Kinijos sostinė Pekinas nuo pat įkūrimo vaidino svarbų vaidmenį šalies gyvenime. Nors XIIIa. pradžioje Čingischano vadovaujamos mongolų ordos, persiritę per Didžiąją kinų sieną, jį nušlavė nuo žemės paviršiaus, atstatytas miestas vėl suklestėjo. Nuo to laiko Uždraustajame mieste pasikeitė daug valdovų ir nuolat keitėsi pats miesto vaizdas. Dabar čia apie 20 mln. gyventojų, judėjimas vyksta 10 eismo juostų, siauras senamiesčio gatveles labai greitai keičia biurų pastatai, prašmatnūs viešbučiai, viadukai. Pekinas pritrenkia savo didumu ir žmonių gausybe.

Pekino antis

Vakarop atvyksite į tarptautinį Pekino oro uostą. Oro uoste sutvarkius įvažiavimo į šalį formalumus Jūsų lauks gurmaniška vakarienė „Pekino anties” restorane.

Sakoma, kad „tikros“ Pekino anties galima paragauti tik pačioje Kinijoje. Dar daugiau – Pekino gyventojai teigia, kad tikros Pekino anties galima paragauti tik šiame mieste. Pekino anties gaminimo tradicijos siekia kelių šimtų metų istoriją. Iškepta antis patiekiama ant stalo ir profesionalo (virėjo) pjaustoma tiesiai prieš valgytojų akis. Tad anties patiekimas – savotiška pramoga. Anties gabalėliai (riekelės) dedamos ant plonų blynelių, pagardinamos pjaustytais šviežiais agurkais, morkų šiaudeliais ir specialiu padažu, blynelis gražiai sulankstomas ir toks „vyniotinis“ valgomas rankomis.

Pervežimas į viešbutį. Nakvynė viešbutyje.

3
diena. Pekinas – Landžou

Pusryčiai. Po pusryčių vyksite į ekskursiją su kvalifikuotu vietos gidu ir profesionaliu kelionės vadovu iš Lietuvos į senąją Pekino dalį Hutongą. Čia gyvenantys žmonės mažąsias gatveles su pasididžiavimu vadina „tikruoju Pekinu“. Praskleidžiame Pekino istorijos metraštį ir rikšų traukiamais vežimėliais leidžiamės į nepakartojamą kelionę po Hutongą, kuriame dar ir šiandien galima pamatyti senąją – tarsi laiko nepaliestą Kiniją: vienaukščius gyvenamuosius namus su uždarais vidiniais kiemais, iškabintus popierinius žibintus, senukus, sėdinčius medžių pavėsyje ir geriančius arbatą bei žaidžiančius kinų šaškėmis ar kortomis, moteris, čia pat gatvėje gaminančias maistą, dūkstančius vaikus.

Pekinas Kinija

Vėliau aplankysite vieną garsiausių Kinijoje Dangaus (Tiantan) šventyklą, skirtą dangaus garbinimui. Šventyklą pastatė Kinijos imperatorius Mingas III 1420m. Visa šventyklos komplekso kompozicija ir kiekvienas atskiras statinys bei elementas simbolizuoja nenutrūkstamą ryšį tarp Dangaus ir Žemės. Tarpininkas tarp Dangaus ir Žemės visada buvo imperatorius. 1998m. Dangaus šventykla buvo įtraukta į UNESCO pasaulio kultūros paveldo sąrašą. Įdomu, kad šios šventyklos architektūra ir planavimas ilgą laiką stipriai veikė Tolimųjų Rytų architektūrų vystymąsi. Šventyklos teritorija įsikūrusi didžiuliame parke, kuriame galite pamatyti, kaip vietos gyventojai mankštinasi, darydami įvairius pratimus, žaisdami judrius žaidimus, šokdami. Toliau vyksite į didžiausią pasaulyje Dangiškosios ramybės aikštę (Tiananmenio), kurios plotas didesnis nei 400 000 m² ir joje vienu metu gali tilpti milijonas žmonių. Ši aikštė yra Kinijos simbolis ir žmonių masinio susirinkimo vieta. Aikštę supa daugybė pastatų: Kinijos liaudies susirinkimo ir kultūros rūmai, nacionalinis muziejus, Uždraustasis miestas, ant kurio įėjimo vartų puikuojasi milžiniškas buvusio šalies diktatoriaus Mao Dzedungo portretas.

Dangiškosios ramybės aikštė

Ekskursija į Uždraustąjį miestą – imperatoriaus rūmus. Tai didžiausias rūmų kompleksas pasaulyje ir reikšmingiausias Kinijos dinastinės praeities simbolis, Mingų ir Čingų imperatorių dinastijų rezidencija (XV – XXa.), kurią sudaro priėmimo salės, paviljonai, šventyklos, bibliotekos, parkai: „Stogas už stogo, jie stovėjo lyg apversti laivai, atskiri, karališkai švytintys saulėje“ (Cecilis Levisas). Uždraustasis miestas tai Pekino širdis, kurioje „susitinka žemė ir dangus... surenkami vėjai ir lietūs, kur egzistuoja in ir jang harmonija“. Čia gyveno imperatorius, kuris buvo tarsi pasaulio centras ir turėjo vienyti bei valdyti tautą. 1987m. Uždraustasis miestas buvo įtrauktas į UNESCO pasaulio kultūros paveldo sąrašą.

Uždraustasis miestas

Po pažinties su Pekinu vyksite į oro uostą. Skrydis į Gansu provincijos sostinę Landžou. Nusileidę pateksite į tarp kalvų įsispraudusį, Geltonosios upės dalijamą savitą urbanistinį peizažą. Pastebėsite, kad miestą ryškina gelsvas ir rusvas Gaolano kalnų ir antros pagal dydį Kinijoje bei jos aneksuotų regionų upės – Huanghės tonai. Ši dumblėta, srauni, vietomis – ypač nirši ir pašėlusi, molio atspalvio gysla prasideda Tibeto kalnyne, Činghajaus provincijoje, ir teka 4700 kilometrų iki pat Šandongo Kinijos rytuose. Pervežimas į viešbutį. Nakvynė viešbutyje.

4
diena. Landžou

Landžou į dvi puses skirianti Geltonoji upė per amžius formavo jo savitą charakterį. Tad sukūrėme tokią programą, kad buvusio šiaurinio Šilko kelio miesto kultūrą galėtumėte pajusti nuo Huanghės vandenų. Po pusryčių pradėsite ekskursiją ir pamatysite mūsų lygumoms nebūdingą išraiškingą Landžou siluetą: tarp korėtų budistinių šventyklų ir pagodų, mečečių minaretų ir žalių ar rusvų kalvų dabar tankėja stiklinių ir betoninių daugiaaukščių „giraitės“.  Stabtelėsite prie garsių statinių, kurie charakteringą Landžou siluetą išskiria iš kitų Kinijos miestų. Štai pamatysite pirmą virš Geltonosios upės prieš daugiau nei šimtą metų nutiestą tiltą. Sustosite prie moderniais laikais sukurto Landžou miesto ir Huanghės simbolio – dailios, didžiulės – 6 metrų ilgio, 2,6 metrų aukščio – granitinės Geltonosios upės Motinos skulptūros, vaizduojančios rytietiškų bruožų moterį ir kūdikį.

Pateksite į šiltą budistinės estetikos glėbį. Sustosite šiauriniame Huanghės krante prie Baltosios pagodos kalvos – Baitašanio. Jei norėsite pamiklinti kojas, galėsite į žavingą viršūnę lipti – pro senus medžius pamažu atsiveriantys miesto panoramos fragmentai verti laikino nuovargio. Bus ir galimybė užsikelti keltuvu (už papildomą mokestį). Viršuje pasitiks Kiniją užkariavusių mongolų Juanių dinastijos metą menanti šventykla. Kadaise ji čia buvo pastatyta Tibeto budizmo vienuolio, kuris keliavo į Mongoliją, bet mirė Landžou, taip ir nespėjęs susitikti su Čingischanu, garbei. Juk istorija riša ir perpina kaimyninius kraštus. Išskirtinė proga Jums po truputį nerti į Padangių imperijos ir kitų į  ją praeityje įsiliejusių tautų užkulisius.

Šios dienos pažintinį turą baigsite viešnage Gansu provincijos muziejuje. Archeologiniai radiniai leis Jums pasisemti turtingos ir smarkiai permainingos Gansu, kaip atskiro regiono, istorijos. Iš arti išvysite šio muziejaus, kartu – visos Kinijos, įžymybę – itin plastišką bronzinę Skrendančio arklio skulptūrą, rastą Vuvei miesto Leitai kapavietėje, kuri buvo įkurta dar III amžiuje. Jau po truputį Jūsų šviesios pažinimo emocijos įsibėgėja. Gerai pailsėkite, nes rytoj laukia kupina kultūrinių ir laukinių potyrių kelionės dalis. Nakvynė viešbutyje.

5
diena. Landžou – Džangjė

Pusryčiai. Judėsite šiaurine Šilko kelio atšaka, Didžiosios kinų sienos link ir net paskui garsiojo italų keliautojo Marco Polo, kuris, spėjama, Kinijoje XIII amžiuje praleido 17 metų, pėdsakus. Jums šioje šalyje jau tapo įprastos kelionės patogiais, moderniais traukiniais. Šiandien sėsite į traukinį, kuris per maždaug 3 valandas nuveš Jus į per apytiksliai puse tūkstančio kilometrų nuo Landžou nutolusį Džangjės miestą. Turėsite daugiau laiko stebėti gyvą dokumentiką – už lango besimainantį vakarų Kinijos kraštovaizdį, kurio kalnus, uolas bei plačius slėnius kadaise kirto, bandė užvaldyti ir prisijaukinti skirtingos Rytų tautos.

Šiandien Džangjė telkiasi per 30 etninių grupių. Viena ryškiausių ir stipriausių – tibetiečiai, kadaise šiame regione turėję didelės įtakos. Aukštumingos miesto apylinkės, išvagotos upių ir nuklotos derlingų žemių, liečiasi su smarkiai besiskiriančiais kraštais: šiaurėje Džangjė sritis ribojasi su į stepes pereinančia Vidine Mongolija, pietuose – su Činghajaus provincija, buvusiu Tibeto Amdo regionu. Be to, atsižvelgiant į gigantiškus Kinijos mastus, jau palyginti netoli plyti islamiškasis Sindziango uigūrų autonominis rajonas. Kelias į jį Jums atsivers, po truputį atidengdamas storus, pilnus skirtingų kultūrų ir religijų sluoksnius bei pribloškiančius savo spalvomis ir formomis gamtos klodus. Pirklių migracijai buvusio svarbaus Hesi koridoriaus pusiaukelėje augęs Džangjė miestas iki pat paskutinės Padangių imperijos dinastijos – Čingų – vadintas Gandžou. Dabar jis sparčiai globalėja ir modernėja kartu su visa Kinija, tačiau senoji jo dvasia dar neišsivadėjusi.

Atvykę į Džangjė, važiuosite prie Didžiojo Budos – Dafo šventyklos. Tai didžiausias iš Vakarų Xia dinastijos, valdžiusios regioną nuo XI iki XIII amžiaus, laikų išlikęs šventovės kompleksas. Bene įspūdingiausias ir budistų maldininkams svarbiausias jos objektas – per du aukštus įkurdintas Gulintis Buda – didžiausia Kinijoje tokio pobūdžio statula. Jos aukštis – 33 metrai, ilgis – 24 metrai, plotis – net 49 metrai. Už auksu nukloto, raudonu apsiaustu prisidengusio didžiojo mokytojo, kurio gulima poza išduoda, kad jis palieka šį pasaulį ir panyra į nirvaną, stovi jo mokiniai. Koks žmogus mažas ir laikinas palyginti su Dharmos išmintimi! Didelės reikšmės šventyklai suteikia ir legenda, kad būtent čia gimė Čingischano anūkas Kublaichanas – Kiniją užvaldžiusios mongolų Juanių dinastijos įkūrėjas. Taip pat esti žinių, esą Marco Polo buvo taip susižavėjęs Dafo šventykla, kad vien dėl jos jis Gandžou pragyveno vienerius metus. Istorija gal ir ne viską išduoda, bet Jūs, viešėdami Džangjė, turėsite unikalią galimybę pabūti arčiau jos gelmės.

Bet pasilikite dar tyrinėtojiškos energijos Mati grotams. Nors jau lankėtės Maidžišane ir galbūt anksčiau Kinijoje ar kitur Rytuose buvote prie uolų šventyklų, Mati – niekaip neatkartojama ir nenukopijuojama įstabi žmogaus ir gamtos architektūra. Kiekviena detalė – nuo mažiausių molinių dievybių skulptūrų iki ant rausvos su pilkšvomis juostomis bei dėmėmis kalvos „kabančių“ pagodų arba tarsi daugybė akių į Čiliano kalnus žvelgiančių angų bei nišų – yra neeilinis atradimas. Mati iš kinų kalbos verčiama kaip „arklio kanopos“. Šį pavadinimą pakuždėjo legenda apie skrendantį arklį, kuris paliko savo kanopų įspaudus Linsongo uolose. Budistinių mokymų, ritualų ir meditacijų pastoge jos virto greičiausiai V ar VI amžiuje. Gidas Jus palydės į verčiausias dėmesio magiškas budų buveines, meditacijų urvus, juos jungiančius tunelius. Į Jūsų maršrutą įsiterps daugiau jugurų bei tibetiečių kultūros. Prie Tibeto budizmo Jus priartins baltos stupos kupolas ir smailė, tarytum girliandos vėjo plazdenamos skirtingų spalvų maldos vėliavos, į kurias alsuoja taurus kalnų horizontas, o gal viename iš daugybės urvų aptikta kosminio grožio thanka ar niršioji dievybė. Net ir nežinodami visų atjautos religijos istorijos vingių ir budistinių mokymų smulkmenų, pajusite, kad paradoksų pilno čan ir maginių praktikų prisisėmusio Tibeto budizmo šventovių aplinka, jose tvyranti atmosfera smarkiai skiriasi.

Po tokios, sakralių įspūdžių lydimos ir itin intelektualios, ekskursijos nusimato akistata su ekspresyvia Gansu gamtos fantazija. Tad kaupkite jėgas rytojui. Nakvynė viešbutyje.

6
diena. Džangjė – Ledo slėnis (Bingou Dansia parkas) – Vaivorykštės kalnai – Džangjė

Pusryčiai. Šiandien Jūsų potyrių skalė pasieks neįtikėtinas aukštumas dėka Gansu žemės meno, pranokstančio bet kokį žmonių sukurtą žanrą ar epochą. Atvyksite į Bingou Dansia parką, vadinamą Ledo slėniu. Tiesa, ledo jame nėra, ir užplūdusios šią vietovę ne atšiaurios, bet šiltos spalvos: šakotas, dantytas, karpytas reljefas kai kur gali pasirodyti tarytum nuauksintas, kai kur įgyja ramesnį, matinį molio arba sodrų oranžinį, rausvą toną, priklausomai nuo vietos, paros meto, saulės nuotaikų.

Į neaprėpiamą horizontą driekiasi prieš milijonus metų dėl tektoninių slinkčių ir nuo ardomųjų procesų susiformavusios eilės ir spiečiai natūralių žemės skulptūrų, iš kurių formų galima išskaityti grybus, steroidus, piramides, į viršų besistiebiančius varveklius... Dedame daugtaškį, kadangi Ledo slėnis – nuogas, jokia agresyvia žmogaus veikla nepridengtas ir nesudarkytas žemės paviršius, kur erozija virto aukštojo pilotažo kūryba. Galbūt tai mums, Žemės gyventojams, užuomina apie tai, kaip atrodo homo sapiens dar nepasiekiamos kitos planetos?

Link jų Jūsų nekasdieniškai spalvingame maršrute kelias veda ir į Džangjės Dansia geologinį parką, kurio įžymybė – Vaivorykštės kalnai. Pavadinimas toks tikslus ir taiklus, kad daugiau žodžių nereikalauja, lieka tik savo akimis išvysti šį originalų, tarsi dievybių guašu ryškiaspalviais dryžiais tvarkingai nudažytą ir išsluoksniuotą stambiagabaritį kūrinį.

Stengsimės, kad prie Vaivorykštės kalnų atvyktumėte prieš saulėlydį, kai smiltainių ir mineralų „piramidėse“ suintensyvėja dangaus, persiko, šafrano, o gal cinamono ir kitos mandalos spalvos, tiesiog prieš akis sukuriančios neįtikėtiną, it iš sapno ištrauktą ir ant žemės pagrindo užtiestą paletę. Pavydėtinoms nuotraukoms padaryti nereikės jokių redagavimo programėlių ar filtrų – aplinka pati pasirūpino šou efektais, kurių tikrumu sunku iš karto patikėti net ir būnant vietoje. Po itin vizualių šios dienos turų vakare grįšite į Džangjė miestą. Nakvynė viešbutyje.

7
diena. Džangjė – Dziajuguanas – Dunhuangas

Toliau trauksite imperiškos didybės ir praeities kovų dėl jos plotų užpildytu Šilko kelio maršrutu. Po pusryčių vyksite į Dziajuguane, kur pateksite ant pačios Azijos regiono istorijos briaunos. Metas prisiminti keletą svarbiausių faktų apie „Vidurio valstybės“ simboliu tapusią Didžiąją kinų sieną – vieną iš šios tautos klestėjimą ir galią užtikrinusių išradimų. Tai – daugiau nei tik statinys, tai – pati žinomiausia visame pasaulyje išlikimo ir saugumo idėja.

Pirmieji gynybiniai dariniai dabartinės Kinijos teritorijoje atsirado dar keli šimtmečiai iki mūsų eros. „Vidurio valstybės“ imperijai stiprėjant, jie buvo jungiami arba iškildavo naujų sienų lygiagrečiai jau anksčiau pastatytoms. Tūkstančius kilometrų palei šiaurinius šalies paribius vingiuojanti gynybinė „gyvatė“ nėra visiškai vientisa, kadangi buvo statoma dalimis ir skirtingais laikotarpiais. Likusios arba atkurtos apsauginės, kai kur plotu gatvėms prilygstančios linijos atsisukusios į laukinius tolius, o juos paišo rūsčios kalnų viršūnės, stepės ir dykumos. Legendos šnabžda, kad į nuo iš šiaurės puldinėjusių klajoklių skirtą apsisaugoti sieną, lipdytą iš akmenų, mėšlo, molio ir plytų, galėjo įsimaišyti ir žmonių kaulų...

Dziajuguano Didžiosios kinų sienos perėja nukelia į valdovų Mingų laikus, kuomet į Šilko imperiją kėsinosi aršusis Timūridų dinastijos įkūrėjas – Tamerlanas (Timūras). Vyksite apžiūrėti pirmojo vakarinio, greičiausiai XIV amžiaus antroje pusėje iškilusio ar sustiprinto atstatytos sienos galo forto ant Dziaju kalno. Jei jau anksčiau viešėjote Kinijoje ir Jums teko pabuvoti rytiniame jos gale netoli Pekino, pajusite tarsi iš naujo atradę šį bene ilgiausią per visą žmonijos istoriją rankų darbo karinės inžinerijos stebuklą. Dziajuguane jis kitoks dėl savitų konstrukcijų ir struktūros. Be to, tuščių smėlio dykrų, pereinančių į Gobio dykumą ir aukštas snieguotų Venšu ir Heišano snapų pynes, dar neužgulė turistų minios... Didžioji kinų siena – amžina mįslė. Nuo to meto, kai modernūs mokslininkai ja susidomėjo, tik daugėja klausimų ir versijų.

Antroje dienos pusėje vyksite į Dunhuangą. Jūsų įspūdžiai toliau suks kol kas dar lengvai nenuspėjamų ir intriguojamai besikeičiančių vakarų kryptimi. Atvykę į Dunhuangą, įsikursite viešbutyje ir ruošitės naujam pažinimo pliūpsniui. Nakvynė viešbutyje.

8
diena. Dunhuangas – Mogao grotai – Aidintys smėlio kalnai – Pusmėnulio ežeras – Dunhuangas

Pusryčiai. Visą dieną skirsite reikšmingam Gansu provincijos šiaurės vakarų miestui Dunhuangui ir jo apylinkėms, besiliečiančioms su sausringa Kumtago vietove – Taklamakano dykumos tąsa. Čia prasilenkinėjo daugybė tautų, o jų aidą nusinešė dykumų vėjai. Pateksite į palei Didžiąją kinų sieną gyvavusį  Šilko kelio tašką, kuris vedė į Sibirą, dargi buvo patogi pusiaukelė tarp Tibeto sostinės Lhasos ir Mongolijos. Kuo gilyn į Dunhuango praeitį, tuo daugiau kultūrų šešėlių prašmėžuoja. Senais laikais čia buvo įsikūrę net krikščionys nestoriečiai, taip pat judėjai. Dunhuangą buvo pasiekę ir tiurkai tabgačai, jame buvo įsitvirtinę tibetiečiai, sogdai. Šį tarp kalnų, dykumų ir stepių strategiškai plytintį kraštą XI amžiuje užvaldė tangutai, o juos po poros šimtmečių išstūmė mongolai. XVI amžiuje Dunhuangas prisišliejo prie Tibeto įtakos. Buvo jis priklausomas ir nuo Čagatajaus chanato. Po daugybės šimtmečių tik nuo XVIII amžiaus Kinija vėl pradėjo Dunhuangą valdyti.

Iki šiol miesto aplinkos charizmą palaiko kerintys Mogao grotai. 25 kilometrus besidriekiančiose raukšlėtose uolose pirmosios šventyklos galėjo būti išskobtos dar IV amžiuje. XIV amžiuje jų buvo jau beveik 500. Budistų piligrimams ir vienuoliams tarnavusiuose urvuose rasta tūkstančiai šventų raštų ir dokumentų, rašytų sanskrito, uigūrų, sogdų ir tibetiečių kalbomis, ritinių, įsikūrę tūkstančiai budistinių statulų, o tūkstančius kvadratinių metrų sienose padengę tūkstančiai piešinių. Galbūt dėl tokios nepaprastos intelektinės, meninės ir energinės gausos paslaptingi Mogao urvai dar vadinami Tūkstančių budų grotais.

Bet dar Jūsų laukia tūkstančių tūkstančiai smėlio smilčių vadinamuosiuose Aidinčiuose kalnuose, kiniškai – Mingsha Shan. Platėjančiame skaidraime horizonte už Dunhuango išnyra švelnios kopų „pilys“. Prieš jų spindesį nuščiūva kiekvienas, kas širdy – bent truputį romantikas. Čia verta ne tik žvalgytis – įsiklausyti irgi būtina. Tai fenomenali vieta, kurioje dėl vėjo ir smėlio sąveikos ore skamba nepakartojama kopų muzika. Jautrus garsas, kurio žodžiais nenusakysi, o tik juntamas, vilnija ir saulėtomis dienomis, kai vėjas aprimęs. Jei anksčiau tokį pojūtį patyrėte, tai nebent Gobio dykumoje, kurios klajokliai buvo pasiekę ir šią vietovę. Žiūrėti ir klausytis Mingšašanio galėsite ir per žygį kupranugariais (už papildomą mokestį). Jus pamažu į savo beribį tolį įtrauks ir taip pat maža smėlio viešpatijos dalele  pavers santūri Kumtago dykuma. 

Toliau vyksite prie Pusmėnulio ežero, kuris atrodo kaip segė, specialiai nuleista tiesiai iš aukštybių ant žvilgių smėlio plynių. Aplink jaunaties formos oazę žaliuojantys medžiai, gėlių žiedai ir pastatai kaip šventyklos subtiliai kužda, kad pats brangiausias grožis yra ir pats trapiausias. Mėgaukitės kerinčiomis akimirkomis, kol jos nepranyko tarp laiko smilčių. Po dienos ekskursijų grįšite į miestą. Vakare pasiruoškite skonių ir aromatų linksmybėms. Temstant Dunhuange pradeda bruzdėti, kvepėti ir dūmyti spalvingas Šadžou naktinis turgus. Ant prekystalių išklotos šviežios gėrybės ir keptuvėse čirškantys, puoduose garuojantys užkandžiai, dubenyse teliuškuojantys srėbalai nebūtinai atrodo patraukliai, nebūtinai kvepia įprastai, bet iš skirtingų Kinijos regionų virtuvių skanėstų ir ingredientų sukuria tikrą patamsių fiestą – puota akims ir, žinoma, gomuriui. Skanaus! Nakvynė viešbutyje.

9
diena. Dunhuangas – Jardango nacionalinis parkas – Turfanas

Laukiniai įspūdžiai ir vėl risis per ypatingus žemės paviršiaus rėžius bei iškilimus. Po pusryčių autobusu vyksite į apie 180 kilometrų už Dunguango plytintį Jardango nacionalinį geologinį parką. Dar viena erdvė, kur žemės ir dangaus jungtis sužadina asociacijas su kitomis planetomis ar, regis, iš realybės nubloškia į sapnus. Vėjas ir lietus pasidarbavo tiek, kad dykumingame 400 kvadratinių kilometrų plote paliko vaizdžiai pūpsoti siurrealistinių uolų ir jų grupių. Charakteringiausioms sugalvoti pavadinimai, kaip antai „Mongolų jurta“, „Kupranugaris“, „Akmeninis paukštis“. Sustosite apžvelgti pačių įdomiausių, keisčiausių pavidalų darinių. Gamtos vaizduotė – nenugalima ir nepralenkiama!

nacionalinis parkas

Vakarop važiuosite į Liujuano geležinkelio stotį. Atsisveikinkite su Gansu provincija. Vyksite toliau į šiaurės vakarus. Po daugiau nei trijų valandų kelionės greituoju traukiniu pasieksite Sindziango uigūrų autonominio rajono miestą – Turfaną. Bus vėlus vakaras, todėl galite ne iš karto pastebėti, kad dauboje, 154 metrai žemiau jūros lygio, įsitaisęs miestas apglėbtas kalnų ir dykumos. Bet vos išsilaipinę iš traukinio, turėtumėte pajusti visai kitokią atmosferą. Tai bene karščiausia Kinijos gyvenvietė ir viena sausiausių vietų visoje planetoje. Čiabuviai ją dar vadina „ugnies žeme“. Taigi, Jums gali prireikti šiek tiek laiko aklimatizacijai. Bet ne tik oras Turfane kitoks, kultūrinis klimatas – irgi: čia jis drastiškai skiriasi ir nuo pasauliui gerai pažįstamos „klasikinės“ Kinijos, ir net nuo palyginti netoli esančios Gansu provincijos, po kurią jau keliavote. 

Turpan

Sindziangas iš kinų kalbos išvertus reiškia „Naująją teritoriją“, tačiau vietiniai vis dar prisimena senesnį pavadinimą, plačiai vartotą iki galutinio regiono prijungimo prie Kinijos, – Rytų Turkestanas. Galima sakyti, jog tai yra šalis šalyje su beveik 20 milijonų gyventojų, kurių daugumą sudaro uigūrai, gyvena ir kazachų, kirgizų, mongolų, rusų. Pastaruoju metu čia vis daugiau įsitvirtina kinų. Čiabuviai – visai kitos kilmės nei hanai. Uigūrai kilę iš Mongolijos stepių, tiurkų genčių. Jų kalba nesigiminiuoja su mandarinų kalba, o panašesnė į azerų, kazachų, mongolų ar kirgizų dialektus, be to, ją istorijos tėkmėje atskiedė arabiški ir persiški skoliniai. Uigūrų rašto, kaip ir pačios tautos, istorija – nelygi ir dinamiška: būta skirtingų rašto formų, bet kartu su islamu jame įsitvirtino arabiškas raidynas, o vienu metu vartota  kirilica, taip pat – lotyniški rašmenys. Tačiau galingiausias uigūrų ir tradicinės kinų kultūros skirtumas – islamas. Apsipraskite naujoje aplinkoje – rytoj atversite dar vieną tarsi nematomą šilko siūlą sekančios kelionės puslapį. Nakvynė viešbutyje.

10
diena. Turfanas – Dziaohė – Karezas – Liepsnojantys kalnai – Bezekliko grotai – Urumči

Dar visai neseniai iš arti žavėjotės geomorfinių procesų ir stichijų suformuotais, nugludintais ir užaštrintais dariniais bei ištisais jų masyvais. Netrukus pabuvosite peizaže, kurį kadaise kūrė žmonės, tačiau iš tolo jis atrodo veikiau kaip gamtos, o ne kaip civilizacijos palikimas. Tik į jį patekus, galima pajusti stiprią istorijos energiją, įsigėrusią į sausą, saulės išdegintą Turfano žemę. Taigi, po pusryčių vyksite apie 10 kilometrų į vakarus nuo Turfano, į Jarnazo slėnį. Dar I tūkstantmetyje prieš mūsų erą jame įsikūrė Džuši (Guši) karalystė. Įdomu, kad tyrinėtojai atrado, jog ten iš pradžių gyveno ne mongoloidai, o greičiausiai baltosios rasės, indoeuropiečių kilmės žmonės juedži – tocharai. Tiksliau žinoma, kad Džuši sostine nuo II amžiaus prieš mūsų erą iki V mūsų eros amžiaus buvo Dziaohė, dar vadinta Jarkhoto ir Jargolu. Kinai joje atsekė ryškius Hanų dinastijos pėdsakus.

Skirtingų tautų plėstas ir dabintas miestas ir vėl priklausė kinams Tangų laikais, tarp V ir VII amžių. IX amžiuje kraštą užvaldė uigūrai. Dziaohę smarkiai apgriovė ir susilpnino Čingischano kariuomenė. Po XIII amžiaus mongolų antpuolių iš miesto liko daugybė mįslių ir užuominų, kurias tik šiame tūkstantmetyje pasaulis pastebėjo iš naujo, bet kol kas dar masiškai čia nesiveržia. Jūs vaikščiosite kai kur vos įžvelgiamomis, kai kur – gerai išsilaikiusiomis Dziaohės alėjų ribomis, tarp buvusių rūmų ir budistinių stupų liekanų. Patirsite, kad Kinijoje kelionė laiku – įmanoma!

Tęsite pažintį su aplink Turfaną klestėjusia civilizacija. Nepaisant karšto ir kandaus klimato bei Taklamakano dykumos kaimynystės, vietiniai sugebėjo šį komplikuotą kraštą paversti klestinčia, aktyvia bei saugia Šilko kelio stotele dėl neįtikėtinų techninių sprendimų, kurių slapta pavydi ir tik galvas iš nuostabos kraipo net labai pažangiais save laikantys šių laikų inžinieriai. Ar žinojote, kad Rytų Turkestano gyventojai sukūrė vieną sumaniausių ir efektyviausių drėkinimo sistemų? Po juo driekėsi „požeminė Didžioji siena“, kuri pradėta statyti laikais dar prieš mūsų erą. Dabar Sindziange rasta iš viso per 400 irigacijos „tinklų“, vadinamų karez. Senąja uigūrų kalba šis žodis reiškia šulinį ir puikiai nusako gudraus, pilnavertį gyvenimą užtikrinusio išradimo esmę. Karez sistemos, kurių ilgis siekė nuo 3 iki 30 kilometrų, sudarytos iš vertikalių šulinių, požeminių ir antžeminių kanalų bei vandens rezervuarų. Į juos patekdavo tirpstantis Tianšanio kalnų sniegas. Vietoje išsiaiškinsite daugiau gudrybių, kaip senovės žmonės savo naudai išnaudojo tamsų požemių pasaulį ir sugebėjo apsirūpinti vandeniu.

Šiandien aplankysite ir Turfano apylinkių rytinę pusę, kurią paklojęs neeilinis, net į garsiąją XVI amžiuje Wu Chengeno kurtą istoriją „Kelionė į Vakarus“ patekęs peizažas – Liepsnojantys, arba Raudonieji kalnai, kiniškai – Huo Yan Shan.

Pavadinimas ir tiesiogiai, ir metaforiškai atskleidžia šių aukštumų savybes. Į kanjonus panašias uolas, aštriasmailius jų atsikišimus bei vagas išryškina saulės bei žemės spalvų vertikalios juostos ar dryžiai. Bet Huojanšanis taikosi ne tik į grožio rekordus. Pačiomis karščiausiomis dienomis, vietiniai tikina, ugningais ar purpuriniais atspalviais pasidabinusių kalvų papėdėje galima išsikepti kiaušinį be ugnies. Čia fiksuojama aukščiausia temperatūra visoje Kinijos teritorijoje – ji gali siekti net 47 laipsnius! Perspėjame, kad gali būti tikrai karšta. Kad būtų fiziškai lengviau, neskubinsime Jūsų gėrėtis topiniais šios Žemės vaizdais. Juos Jums pratęs Liepsnojančių kalnų papėdėje su Mutou slėniu suaugę Bezekliko tūkstančių budų grotai. Taklamakano dykumos šiaurės rytuose dunksinčios kalvos, kaip ir kitur Vakarų Kinijoje, sakraliais dievybių namais ėmė virsti V amžiuje. Bezeklike aptikta iš viso 77 uolose išskaptuoti urvai. Juos puošia stilingi piešiniai, atkuriantys Budos Šakjamunio, vienuolių, kitų kraštų dvasinių veikėjų, uigūrų valdovų istorijas, kurios gali jų gyvenimo fragmentus papasakoti įtaigiau nei „sausos“ enciklopedijos.

Vakare, kai jau pritrūks jėgų ir žodžių apibendrinti ryškiaspalviams ir daugiasluoksniams šios dienos įspūdžiams, liks tik ramiai įsitaisyti autobuse. Pasieksite Sindziango uigūrų autonominio rajono sostinę – Urumči. Atvykę įsikursite viešbutyje. Nakvynė viešbutyje.

11
diena. Urumči – Tianšanis – Dangaus ežeras – Urumči – Čengdu

Esate Sindziango sostinėje Urumči. Dar visai neseniai tai buvo grynai musulmoniškas miestas, nusėtas uigūrų ir kitų Vidurio Azijos tautų knibždančių kvartalų, turgų, kur gyvenimas pulsavo visai kitokiu režimu nei rytų ar vidurio Kinija. Pastarąjį dešimtmetį Urumči vis auga ir plečiasi į galingą vakarų Kinijos industrijos centrą. Todėl šiai dienai mes Jums suorganizavome išvyką toliau nuo šiuolaikinės civilizacijos ūžesio, arčiau debesų ir dieviškų aukštumų, atsparių skaitmeninio amžiaus tempams ir globalizacijai.

Po pusryčių autobusu važiuosite į rytus nuo Urumči. Priartėsite pasaulio kalnų legendą – Tianšanį. Iš kinų kalbos išvertę šį plačiai žinomą pavadinimą, gausite „Dangaus kalnus“.

Stambi sniego nubalintų ir ledynų sidabruojamų viršūnių tankmė nuo Taklamakano dykumos driekiasi į šiaurę ir vakarus, apžioja Kazachstano, Kirgizijos bei Sindziango paribius, užčiuopia šiaurinius Pakistano pakraščius, taip pat Džamu ir Kašmyrą, jungiasi su Pamyru, pereina į Hindukušą. Į rytus nuo Urumči besitęsiančio kalnų masyvo, apie kurį senais laikais telkėsi nomadų gentys ir gyvavo šamanizmas, dalis vadinama Bogdašaniu. Pastarasis pavadinimas kilo iš mongolų kalbos ir savo reikšme „stiebiasi“ dar aukščiau – reiškia „Dievo kalnus“.

Tarsi nepajudinami valdovai, galingesni už stipriausius Kinijos imperatorius ir Vidurio Azijos klajoklių karo vadus, Dievo kalnai savo glėbyje laiko Dangaus ežerą – kiniškai Tianchi. Maždaug 2000 metrų aukštyje telkšantis, į beveik 5 kilometrų plotą išsiliejęs nefritas (kinai jį taip anksčiau ir vadino – Nefrito ežeru) – tai aukštybių žydrynės atvaizdas žemėje, o gal... tai  planetos tyros sielos veidrodis. Ar saulės spinduliai blizgina jo paviršių, ar virš balsvų ir žalsvų Bogdašanio kepurių kabantys kamuoliniai debesys jį pratęsia, ar rūkas jį blukina, Dangaus ežeras stabiliai išlieka tobulu gamtos harmonijos pavyzdžiu.

Įkvėpę gryno oro Tianšanio kūrinijos apsupty, grįšite į Urumči ir vyksite į oro uostą. Iš Urumči skrisite į Sičuanio provincijos sostinę Čengdu. Jūsų maršrutas daugiau nei 2500 kilometrų leisis žemyn – iš vakarų Kinijos šiaurės į pietus. Vėlų vakarą atskrisite į Čengdu. Nakvynė viešbutyje.

12
diena. Čengdu – Pandų veisimo centras – „Žmonių“ parkas – Tongrenas

Pusryčiai. Palikote Sindziangą nuklojusią Taklamakano dykumą, Tianšanio kalnus ir musulmonišką kultūrą. Atvykote į Sičuanio provinciją, taigi, grįžote į budistinę aplinką. Šioje kelionėje ji Jums žymi naują atradimų ribą. Čengdu – kryžkelė tarp kiniško ir tibetietiško pasaulių. Vakarinėje Sičuanio pusėje jau stūkso Tibeto plokščiakalnis, ir vingiuoti bei kuproti keliai veržiasi į istorines Tibeto žemes (joms ištyrinėti reikėtų atskiros ekspedicijos). Esate ir bene aštriausiame Kinijos regione. Mat Sičuanio virtuvė garsėja aitriais, „karštais“ prieskoniais, kurie yra ugningas skonio išbandymas net patiems kinams.

Tačiau pagrindinė priežastis, dėl kurios Jūs stabtelėjote Čengdu – tai didžiosios pandos. Baltakailiai meškučiai su juodais „diržais“ ar lopais ir juodais akių apvadais yra reti Žemės gyventojai. Didžiosios pandos gyvena tik kalnuotose, miškingose subtropinio klimato Kinijos Šensi, Gansu ir Sičuanio provincijų vietovėse. Kitur planetoje tokių pačių lokinių šeimos rūšies gražuolių neaptinkama. Dėl mažo paplitimo arealo bei simpatiškos išvaizdos bambukų mėgėjos pandos tapo organizacijos „World Wildlife Fund“ ir apskritai bendru nykstančių gyvūnų apsaugos, taip pat taikos simboliu.

Tik perspėsime, kad ramus, aksominis lėtapėdžių meškių žvilgsnis dar nebūtinai reiškia pasitikėjimą svetimais žmonėmis, todėl, kai apžiūrinėsite šias minkštas būtybes, laikykitės pagarbaus atstumo ir elkitės santūriai. Šių dėmėtų baltakailių gyvenimą išvysti iš arti nuvešime Jus į vieną iš pandų veisimo centrų. Džiaugiamės turėdami galimybę surengti keliautojams bent trumpą išvyką pas pandas – matome, kiek šviesos ir vaikiško džiaugsmo atsiranda žmonių akyse stebint simpatiškų meškių kasdienybę. Taip pat vyksite į „Žmonių" parką – subtilų tradicinės kiniškos architektūros ir sodo meno prieglobstį. Atpalaiduojamas masažas Jūsų sielai. Po pietų vyksite į traukinių stotį ir greituoju traukiniu įveiksite daugiau nei 700 kilometrų iki pietvakarių Kinijos provincijos Guidžou miesto Tongreno. Nakvynė viešbutyje.

13
diena. Tongrenas – Fandžingšano kalnas – Fenghuangas

Pusryčiai. Pasistiprinę važiuosite į nuostabią vietą, kurioje Vulingo kalnų kilnumas ir budistinis dvasingumas susieina į nepaprastai vaizdingą viršūnę. Išvydę ją interneto platybėse, galbūt net suabejotumėte jos tikrumu ir neatmestumėte, kad vaizdas gali būti sumontuotas ar gerokai pagražintas. Fandžingšanas gali net trumpam pakirsti. Gyvybės ir žalumos prisodrintoje aplinkoje, kurią tai žvilgina saulė, tai dengia rūkas, jau iš tolo išryškėja iš visų supančių kalnų savo grakščia forma išsiskirianti, medžio kamieną primenanti, kitas smailes įspūdingai praaugusi viršūnė. Jos aukštis palyginti nėra didelis – siekia 2570 metrų, tačiau statumas – ekstremalus kaip reta.

Fandžingšanas yra vienas iš keturių šventų Kinijos kalnų. Čanbudizmas šią nuošalią, sakraliu, jautriu grožiu gamtos apdovanotą vietovę užliejo garsiosios Tangų dinastijos laikais, greičiausiai VII amžiuje, kai Tongreno apylinkėse pagyvėjo susisiekimas. Vietovės pavadinimas išsirutuliojo iš kertinės budizmo filosofijos idėjos – nušvitimo ir išsilaisvinimo iš žemiškų kančių bei troškimų. Tekant šimtmečiams, aplink Fandžingšaną daugėjo neeilinių čanbudizmo istorijų bei šventyklų. Dauguma jų anuomet priklausė „Tyrosios žemės“ ir Linji sektoms. Meditacinį kalno ir jo apylinkių būvį laikinai nutraukė imperatorių valdžią pakeitęs komunistinis režimas. Nuo XX amžiaus 9-ojo dešimtmečio Fandžingšanas atsigauna, šventyklos čia atstatinėjamos. Pasiekę dar vieną savo kelionių įspūdžių aukštumą, vakare autobusu važiuosite į už maždaug 70 kilometrų į pietus nuo Tongreno, Hunano provincijoje įsikūrusį Fenghuangą. Pasiruoškite priimti naują estetinių pojūčių puokštę. Nakvynė viešbutyje.

14
diena. Fenghuangas – Džangdziadzė

Pusryčiai. Ši diena bus skirta apčiuopti praeityje likusiam ir, šiuolaikinio žmogaus akimis žvelgiant, pasakiškai romantiškam Kinijos veidui. Šimtmečiais puoselėtos tradicijos vienoje galingiausių ir didžiausių planetos valstybių dabar sparčiai retėja dėl gigantiškų ekonominių ir technologinių ambicijų. Visa kur statybose saikų plotį keičia jau su kalnų viršūnėmis netrukus konkuruosiantis stiklinis ir betoninis aukštis. Fenghuangas, kurį dar galite vadinti Fenikso miestu, plačiame Kinijos žemėlapyje spindi tarsi mažas, tačiau neįkainojamas perlas.

Patekę į jį, pasijusite atsidūrę Čingų ar Mingų epochos arba XX amžiaus pirmos pusės gyvenime – toje Padangių imperijoje, apie kurią skaitėte knygose, ar kurią regėjote vaidybiniuose filmuose, galbūt dramoje „Pasienio miestas“ („Border Town“), kurtoje pagal garsaus kinų rašytojo Sheno Congweno romaną. Patikrinsite, ir ar Fenghuangas vertas prašmatnių komplimentų, kuriais jį apipylė prieštaringai vertinamas, Kinijos komunistų partijos nariu buvęs rašytojas iš Naujosios Zelandijos Rewi Alley.

Fenghuango senamiestis apaugęs Nanchua kalnų papėdėje tekančią Tuodziango upę. Miestelio, kurį išraižiusios kelios dešimtys gatvių ir siaurų alėjų, išplanavimas liko nepakitęs kai kur nuo XIV, kai kur – nuo XVII amžiaus, kuomet šiame nuošaliame užutėky bruzdėjo amatininkai, žvejai ir prekeiviai, o įkvėpimo sėmėsi menininkai ir poetai. Imperinius laikus atkuria raudono akmens siena, nedidelę gyvenvietę įrėminantys ketveri vartai su bokštais. Pilki ar juosvi medinių namų, paremtų ant aukštų pastolių, stogai riestais galais, kurių fone žaliuoja vešlūs medžiai ir susikibusios kalvos, sudaro labiau pasakas nei tikrą šių dienų skubančios Azijos gyvenimą atspindintį lipdinį. Sunkus prieinamumas senesniais laikais Fenikso miestui tapo privalumu, ir jį aplenkė karai, net japonų okupacija, tik XIX amžiuje nepavyko išvengti miao tautos sukilimo. Nuo to meto etninė sudėtis „Vidurio valstybės“ vakariniuose regionuose smarkiai pasikeitusi, bet Fenghuangas tebelikęs šalies daugumą sudarančios hanų ir kitų tautų, tokių kaip miao, tudzia ir dongai, kultūrų susitikimų bei išsiskyrimų vieta. Jūs ir vėl visomis savo juslėmis įsitikinsite, kokia Kinija marga papročiais, skoniais, spalvomis ir istorija.

Jūsų intelektinė ir juslinė pažintis su vakarų Kinija toliau tęsis pietų kryptimi toje pačioje Hunano provincijoje. Vakarop autobusu važiuosite į Džangdziadzės miestą. Jį nuo Fenghuango skiria maždaug 200 kilometrų arba apytiksliai trys valandos kelionės ir... dar nepatirti gigantiški įspūdžiai. Nakvynė viešbutyje.

15
diena. Džangdziadzė – Avataro kalnai – Auksinio botago upelis – Džangdziadzė

Manote, kad gamta Jus jau šioje kelionėje galutinai nustebino, ir nebelikę jos išdaigas nurungti galinčios kraštovaizdžio kūrybos? Po pusryčių vyksite į Tiandzi – „Dangaus sūnaus“ – kalno rezervatą, kurio aplinka Jūsų ne stebins, o Jus tiesiog priblokš. Kol važiuosite, paprašykite gido, kad papasakotų su šia viršžemiško grožio vietove susijusių istorijų ir legendų, nuvedančių gilyn į Šilko imperijos gyvenimą. Kai išlipsite iš autobuso, žodžiai jau nebus tokie reikalingi. Pakėlę galvą viršun, išvysite tarp rūko uždangų besislepiančias ir šen ten išnyrančias aštriabriaunes uolų kolonas.

Į aukščiausią jų kilsite kabeliu. Žvilgsnį pamažu galėsite kreipti žemyn. Jei bus pakankamai giedra, akių lygyje ir po kojomis Jums atsivers Vulingo kalnų grandinė, kurią sudaro tūkstančiai natūralių, iš kvarcinio smiltainio pačios gamtos pastatytų varvekliškų dangoraižių. O nuo Tiandzi viršūnės, iškilusios į 1262 metrų aukštį, iš paukščio skrydžio apžvelgsite šią svaiginamą uolų stulpų ir debesų masuotę bei tarp jos įsiterpusius akmeningus slėnius. Bet tuo fantastika šios dienos ture nesibaigia – dar tik prasideda!

Po pietų vyksite į netoli esantį Džangdziadzės nacionalinį miškų parką. Į Juandziadzės aukštumas irgi kilsite bei iš viršūnių leisitės kabeliais. Didžiausia jų įžymybė – Avataro Aleliuja kalnai, tokį vardą ir didžiulę šlovę pelnę, kai atsidūrė mokslinės fantastikos filmo „Avataras“ scenose. Po to, kai jie pateko į kino ekranus, pasaulis patyrė šoką, kad anksčiau tinkamai neįvertino, o gal nė nepastebėjo tokio euforiją žadinančio reginio.

Avataro kalnų masyvas – sudėtingas gamtos architektūros šėlsmo kūrinys. Jo gilumoje knibžda nykstančių rūšių gyvūnų, auga reti augalai, o iš išorės jį sutvirtina natūralios uolų konstrukcijos. Pamatysite vadinamąjį Pirmąjį tiltą po Dangumi. Jis 357 metrų aukštyje jungia dvi uolas, tarsi prieš milijonus metų erozijos būtų specialiai inicijavusios tokio patogaus pasažo gyvoms būtybėms statybas.

Kol Jūsų žingeidumas neatslūgo, mėgaukitės pažinimo terapija Džangdziadzės nacionalinio miškų parko laukinėje aplinkoje ir gryname ore, pripildytame ne tik akis glostančių vaizdų, bet ir gyvų gamtos garsų. Vyksite prie netoli miesto čiurlenančio Auksinio botago upokšnio. Toks pasakiškas pavadinimas jam atiteko nuo uolos, turinčios atskirą istoriją ir legendų, – jas Jums atskleis vietinis gidas. Akmenis kliudanti tyra vandens srovė vingiuoja tarp pavojingai stačių kalvų ir palei groteskiškus jų šlaitus. Upelį supanti sultinga žaluma, priklausomai nuo metų laiko, gali persimainyti į kitas spalvas, pasidabinti elegantiškais pumpurais ir ryškiais žiedais. Vaikščiodami ne tik įsižiūrėkite į atskiras gamtos interjero detales, įsiklausykite irgi: gal išgirsite čiulbaujant retos rūšies paukštį ar spygaujant beždžionę. Keliautojai laukines nenuoramas tiek išlepino, kad kartais drąsiausios įsitaiso palei taką ir stebi dvikojus praeivius, tikėdamosi gauti skanėstų. Vakare grįšite Džangdziadzę. Nakvynė viešbutyje.

16
diena. Džangdziadzė – Geltono drakono urvas – Stiklo tiltas – Džangdziadzė – Šanchajus

Pusryčiai. Paskutinė stebuklinių atradimų diena šioje kelionėje. Kinija ir toliau pasitelkia burtus, kad Jūsų nepaleistų. Po maždaug valandos trukmės egzotinio žygio miško gilumoje važiuosite į Geltonojo drakono uolą. Čia praleisite apie 2 valandas. Bus vėsu, todėl pasiimkite kokį nors apsiaustą ilgomis rankovėmis. Simbolinį – Geltonojo drakono – vardą įgiję karstiniai „nasrai“, pilni stalagmitų, stalaktitų, povandeninių srovių, baseinų, angų, yra neįprastai dideli – kai kurie urvai plotu prilygsta krepšinio aikštelėms. Jie turi išraiškingus, simbolinius pavadinimus, kaip antai Drakono rūmai – 15 000 kvadratinių metrų salė ar Pasakų rūmai – didžiausia akmeninių krioklių grupė visoje Kinijoje. Vidinį uolų pasaulį tyrinėsite prieblandoje, kur ant žemės ir palei drėgnas, tamsias sienas dygsta natūralios skulptūros, tarsi mažesniais masteliais tai paslaptingai, tai šiurpinančiai, tai žaismingai atkartojančios ar pratęsiančios koralus po vandeniu, o gal pačias įvairiausias reljefo raukšles, rėžius, iškilimus ir kalnus, kuriuos Kinijoje jau regėjote dienos šviesoje.

Jei neturite ypatingos aukščio baimės ir pritrūksite adrenalino, pereisite kosminį jaudulį keliantį Stiklo tiltą – jau ne gamtos, o šiuolaikinės žmonių architektūros stebuklą, kol kas neturintį analogų pasaulyje. Virš kvapą gniaužiančios bedugnės tarp stačių kalnų kabanti stiklinė jungtis su permatomu, skaidriu pagrindu, nors iš šonų apsaugota aukštų turėklų, sukuria pojūtį, jog einate oru. Pasaulis Jums liks po kojomis tiesiogine šio žodžio prasme! Mes negalime tiksliai prognozuoti, kokios emocijos persvers – baimė, džiaugsmas ar laimė, o gal jos maišysis, bet užtikriname – Avataro kalnuose Jūs patirsite ekstazę ar tokią būseną, kuriai apibūdinti dar nėra sugalvota konkretaus termino. Vien dėl to verta vykti į šią kelionę.

Po tokio intriguojančio, visą kelionę apibendrinusio turo važiuosite į Džangdziadzės oro uostą ir skrisite į Šanchajų. Lėktuvui nusileidus Šanchajaus oro uoste, vėlų vakarą vyksite į viešbutį. Nakvynė viešbutyje.

17-18
dienos. Šanchajus. Skrydis: Šanchajus – Stambulas – Vilnius (galimi ir kiti skrydžio variantai)

Šanchajus dažnai vadinamas „Rytų Paryžiumi“. Kažkada buvęs panašus į kosmopolitinius Kasablanką ar Aleksandriją, Šanchajus tapo daugelio literatūros bei kino kūrinių įkvėpimo šaltiniu ir herojumi. Šanchajaus (pažodžiui „Miestas virš jūros“) ištakos siekia Sungų dinastiją – 1554m. Iš tų laikų yra išlikę senosios gynybinės sienos likučiai ir Senieji šiauriniai vartai, dabar įkomponuoti į tipiško kinų namo fasadą. 17-18a. tai buvo garsus audėjų miestas. Modernusis Šanchajus gimė pasibaigus Opiumo karui ir 1842m. pasirašius Nankino sutartį, leidusią užsieniečiams kurtis kai kuriuose Kinijos uostuose. Nuo tada prasidėjo Šanchajaus klestėjimo laikotarpis. Virš šimtmečio trunkantis užsieniečių buvimas padarė šį miestą Kinijos vartais, per kuriuos plūsta vakarietiška civilizacija. 1900 – 1930m. ypač sustiprėjo Prancūzijos ir Anglijos įtaka. Šanchajus tapo tiesiog europietiškos architektūros muziejumi po atviru dangumi. Ir dabar, valdant komunistams, Šanchajaus savivaldai suteiktos didžiulės teisės – tai laisvosios prekybos zona. Šis miestas yra Kinijos ekonominio gyvenimo smegenų centras. Šiuo metu miestas statosi ir modernėja kaip niekad sparčiais tempais.

Pusryčiai. Pažintis su Šanchajumi, kur susilieja rytų ir vakarų kultūros, o prabanga puikiai dera su senąja architektūra. Du rajonai – Pudongas ir Bundas – tai šiuolaikinis modernus Šanchajus, o senamiestyje juntama senojo miesto atmosfera. Kiekviena kultūra darė miestui savo įtaką, todėl čia yra ir antikos stiliaus kolonų, ir gotikos bokštų, ir kolonijinio stiliaus pastatų. Keliaujame į Bundo rajoną. Tai modernaus Šanchajaus širdis – šią vietą privalo aplankyti kiekvienas keliautojas. Bundo rajone, įsikūrusiame ant vakarinio Huangpu upės kranto, galima išvysti įspūdingų britiškosios ir prancūziškosios architektūros statinių, išlaikiusių kolonijinio laikotarpio stilių ir žavesį. Tai užsienio kompanijų būstinės, viešbučiai, bankai ir užsienio valstybių konsulatai. Keliausite į Nanjing Lu, vieną ilgiausių ir prabangiausių pėsčiųjų gatvių Šanchajuje – verdantį įvairių tautų katilą. Vyksite į šilko parduotuvę pasižiūrėti šilko gamybos pristatymo: čia sužinosite apie visą šilko gamybos procesą – nuo kiaušinėlių padėjimo, šilkaverpio išsiritimo, iki šilko kokono susiformavimo ir šilko gamybos. 

Vakare autobusas Jūsų grupę nuveš į tarptautinį Pudongo oro uostą. Skrisite namo per Stambulą (galimi kiti skrydžio variantai). Kitą dieną leisitės Vilniuje.

Turėdami laisvų minučių, panagrinėkite žemėlapį. Ar galite patikėti, kokį milžinišką, tūkstančių kilometrų atstumą nuvažiavote ir nuskridote? Ar suskaičiavote, kiek šios kelionės metu aplankėte Kinijos provincijų ir miestų? Jūs įveikėte tokį ilgą, pribloškiamai kontrastingą ir kultūrinėmis bei gamtos įdomybėmis nuklotą kelią, kad nusipelnėte padėkoti patys sau už ištvermę ir drąsą, ir įsitikinti, kad su GRŪDA galite dar daugiau.

Įskaičiuota į kelionės kainą
 • Pasitikimas oro uoste ir visi pervežimai pagal programą.
 • Greitųjų traukinių bilietai: Landžou – Džangjė; Dunhuangas – Turfanas; Čengdu – Tongrenas.
 • 3 vietiniai skrydžiai su oro uostų mokesčiais: Pekinas – Landžou; Urumči – Čengdu; Džangdziadzė – Šanchajus.
 • 15 nakvynių turo metu 3-4* (pagal šalies kategoriją) viešbučiuose.
 • Maitinimas pagal programą: 15 pusryčių, 3 pietūs ir 6 vakarienės.
 • Ekskursijos pagal programą ir įėjimo mokesčiai į programoje nurodytus objektus.
 • Vietinių angliškai kalbančių gidų paslaugos.
 • Profesionalaus kelionės vadovo iš Lietuvos paslaugos.
Neįskaičiuota į kelionės kainą
 • Tarptautinio skrydžio Vilnius - Stambulas – Pekinas; Šanchajus – Stambulas - Vilnius bilietai su oro uostų mokesčiais (galimi ir kiti skrydžio variantai), kurių kaina vidutiniškai svyruoja nuo 950 EUR (kaina priklauso nuo aviakompanijos vykdomų akcijų, bilieto pirkimo dienos, sezoniškumo).
 • Kinijos viza ~160 EUR.
 • Žygis kupranugariais ~35 EUR/asm; pasikėlimas lyno keltuvu į Baitašanio kalną ~20 EUR/asm.
 • Sveikatos draudimas kelionės metu (privalomas norint gauti Kinijos vizą).
 • Arbatpinigiai vietiniams gidams ir vairuotojams (Kinijoje). Rekomenduojama palikti arbatpinigių vairuotojams ~2 - 3 EUR/dienai, vietiniams gidams ~4 - 5 EUR/dienai, kambarinėms ~1 EUR/dienai, viešbučio nešikams ~1 EUR/už lagaminą.
 • Asmeninės išlaidos, gėrimai, papildomos išlaidos.
Papildoma informacija
 • Kelionės organizatorius pasilieka teisę optimizuoti maršrutą likus mėnesiui iki kelionės pradžios.
 • Pasikeitus skrydžių, traukinių, keltų tvarkaraščiams, lėktuvų bilietų ir/arba kitų paslaugų kainoms, valiutų kursams, kelionės programa, data ir kaina gali keistis. Aviabilietai negrąžinami ir nekeičiami, pinigai už juos negrąžinami.
 • Siūlomų ekskursijų, pramogų, objektų lankymo tvarka, skaičius ir kainos gali keistis.
 • Nurodyta tarpinių pervežimų trukmė gali keistis dėl kelių būklės, eismo ar oro sąlygų.
 • Siekdamas užtikrinti keliautojų saugumą, kelionės organizatorius pasilieka teisę keisti kelionės programą, ekskursijų eilės tvarką, viešbučius, skrydžius ir pervežimus dėl aplinkybių arba įvykių kelionės šalyje (gamtos reiškiniai, oro sąlygos, streikai, politinės aplinkybės, etc.), kurių nebuvo galima numatyti iki kelionės pradžios. Kelionės organizatorius neatsako už papildomas išlaidas, atsiradusias dėl šių aplinkybių (pvz, vizų pratęsimas, nauji lėktuvo bilietai, papildomos nakvynės, pervežimai, skiepai ir pan.).
 • Minimalus keliautojų skaičius grupėje – 15 turistų. Nesurinkus minimalaus turistų skaičiaus ir, turistams sutikus, grupė gali vykti be kelionės vadovo iš Lietuvos; kelionės kaina perskaičiuojama.
 • Nepamirškite pasirūpinti savo sveikata: pasikonsultuokite su šeimos gydytoju, kelionėje turėkite individualią vaistinėlę. Rekomenduotinų skiepų sąrašas svetainėje http://www.ulac.lt/keliautojams 
 • LR piliečio pasas turi galioti ne mažiau kaip 6 mėn. po kelionės pabaigos. SVARBU! Atkreipiame dėmesį, kad, remiantis nauja ES direktyva, joks asmens dokumentas negalioja ilgiau kaip 10 metų po jo išdavimo datos.
 • Kiekvienas keliautojas, norintis gauti KINIJOS vizą, privalo pats atvykti į Kinijos ambasadą ir palikti biometrinius duomenis (pirštų antspaudus). Pasas priduodamas į ambasadą likus 4-2 sav. iki išvykimo ir ambasadoje bus laikomas apie 7 dienas. Mes padėsime susitvarkyti vizos formalumus ir palydėsime į Kinijos ambasadą.
Nuolaidos

Keliaujantiems 4-ą kartą į tolimus kraštus                                                       50 EUR

Keliaujantiems 6-ą kartą į tolimus kraštus ir daugiau                                    100 EUR

 

Nuolaidos taikomos tik keliavus į "GRŪDOS" organizuojamas tolimų kraštų keliones. Nuolaidos nesumuojamos. Keliautojai gali rinktis didžiausią tuo metu galiojančią nuolaidą. Nuolaidos netaikomos kelionių priemokoms. Nuolaida taikoma užsakymams padarytiems nuo 2023 11 14.


Detalios informacijos kreiptis į maršruto operatorių
Datos ir kainos
Kelionės datos ir kainos
Apgyvendinimas

Apgyvendinimas

Kelionių metu turistai apgyvendinami „turistinės klasės” viešbučiuose. Jei kelionės metu yra daugiau nei 1 nakvynė viešbutyje, viešbučių, kuriuose apgyvendinama grupė, kategorija gali skirtis (t.y. tos pačios kelionės metu gali būti skirtingų kategorijų viešbučiai). Kai kuriuose mažaaukščiuose viešbučiuose gali nebūti lifto. „Turistinė klasė” – tai minimalių patogumų viešbučiai, svečių namai, pensionai arba privatus sektorius, kurių kambariuose yra dušas arba vonia, tualetas. Kai kuriuose gali būti ir balkonas, televizorius, telefonas.

Viešbučiuose gali būti vienviečiai, dviviečiai, triviečiai kambariai ar apartamentai (numeris, kuriame du atskiri miegamieji kambariai naudojasi vienu dušu ir tualetu).

Triviečiuose kambariuose, trečia lova dažniausiai yra pristatoma (t.y. papildoma sudedama lova). Triviečių kambarių skaičius viešbučiuose yra ribotas arba kai kurie viešbučiai jų visai neturi (ypač Prancūzijoje).

Tuo atveju, jei neįmanoma užsakyti triviečio kambario arba viešbutis tokių neturi – vienas iš trijų asmenų apgyvendinamas su kitais grupės turistais.

Kelionėse, kurių metu yra nakvynės keltų kajutėse, turistai turi galimybę iš anksto nusipirkti vietą norimos kategorijos kajutėje, pasirenkant iš kelto linijų tuo metu siūlomų kajučių. Keltuose yra dvivietės, trivietės, keturvietės kajutės be langų arba su langais skirtinguose deniuose (priklausomai nuo kajutės kategorijos).

Priklausomai nuo laivo modelio, paslaugų kiekis ir įvairovė laive, kajučių modifikacija, jų plotas ir vidaus įranga gali skirtis. Pateikta informacija apie paslaugas keltuose, kajučių kategorijas yra preliminari ir pateikta pagal keltų linijų pateiktus duomenis katalogo spausdinimo metu. Gauta informacija apie pasikeitimus nedelsiant pateikiama kelionių agentūroms.

Kelionėms į Norvegiją tikslų apgyvendinimo aprašymą skaitykite keliautojo atmintinėje.

**Apgyvendinimas

Kelionių metu turistai apgyvendinami „turistinės klasės” viešbučiuose. Jei kelionės metu yra daugiau nei 1 nakvynė viešbutyje, viešbučių, kuriuose apgyvendinama grupė, kategorija gali skirtis (t.y. tos pačios kelionės metu gali būti skirtingų kategorijų viešbučiai). Kai kuriuose mažaaukščiuose viešbučiuose gali nebūti lifto. „Turistinė klasė” – tai minimalių patogumų viešbučiai, svečių namai, pensionai arba privatus sektorius, kurių kambariuose yra dušas arba vonia, tualetas. Kai kuriuose gali būti ir balkonas, televizorius, telefonas.

Viešbučiuose gali būti vienviečiai, dviviečiai, triviečiai kambariai ar apartamentai (numeris, kuriame du atskiri miegamieji kambariai naudojasi vienu dušu ir tualetu).

Triviečiuose kambariuose, trečia lova dažniausiai yra pristatoma (t.y. papildoma sudedama lova). Triviečių kambarių skaičius viešbučiuose yra ribotas arba kai kurie viešbučiai jų visai neturi.

Tuo atveju, jei neįmanoma užsakyti triviečio kambario arba viešbutis tokių neturi – vienas iš trijų asmenų apgyvendinamas su kitais grupės turistais.

Atsiliepimai (0)

Atsiliepimai

GRŪDA – vienas didžiausių kelionių organizatorių Lietuvoje, jau ketvirtą dešimtmetį kviečia kartu pažinti pasaulį. Augame ir tobulėjame kartu. Jūsų nuomonė – mums labai svarbi, nes padeda pamatyti savo darbą Jūsų akimis, taisyti klaidas, kurti naujus maršrutus. Maloniai prašome įvertinkite mūsų paslaugas pažymėdami žvaigždutes.

Keliavote su mumis? Pasidalinkite įspūdžiais.
Apie šalį


Kinija

Kinija

Kinija – didysis rytų šalių perlas, stebinantis didžiuliais kultūriniais skirtumais. Tai valstybė, kurią lanko keliautojai, ieškantys aštrių įspūdžių, o ne tik gražių paplūdimių ir ramių atostogų. Tiesa, kelionę į Kiniją organizuoti savarankiškai gali būti pakankamai keblu – juk sunku atrasti labiausiai viešnagės vertas vietoves bei viską kruopščiai suplanuoti vienos ar kelių savaičių trukmės atostogoms. Todėl išties verta kreiptis į patyrusius kelionių organizatorius – štai kelionių agentūra Grūda organizuoja išties puikiai suplanuotas keliones, paliksiančias neišdildomus įspūdžius.

Klimatas Kinijoje

Kinija užima didžiulę teritoriją, kurios reljefas skirtingose vietovėse taip pat gerokai skiriasi. Dėl šios priežasties Kinija patenka net į 5 temperatūros zonas. Tačiau žvelgiant bendrai, daugumoje šalies regionų žiemos būna šaltos ir sausos, o vasaros – karštos ir lietingos. Vis tik planuojant kelionę į Kinijos šiaurę žiemos metu gali spustelėti net iki 30 laipsnių Celsijaus stiprumo šaltukas. Vasarą daugumoje teritorijų oro temperatūra pakyla virš 20 laipsnių, išskyrus kalnuotus regionus.

Kinijos nuotraukos

Maistas Kinijoje

Nors mitybos principai visoje Kinijoje išlieka ganėtinai panašūs, tačiau tradiciniai patiekalai vėlgi kinta priklausomai nuo regiono. Šiaurinėje šalies dalyje vietiniai maitinasi ganėtinai paprastai, tačiau šiame regione vartojama daugiau grūdinių kultūrų – dėl šios priežasties čia itin paplitę makaronų bei “wok” tipo patiekalai. Vakarinėje dalyje pagrindiniu patiekalų ingredientu laikoma aviena, o rytinėje dalyje gyvenantys vietiniai gamina lengvą tačiau ganėtinai saldų maistą. Centrinėje Kinijoje gaminamas aštrus maistas su galybe prieskonių, o pietinėje šalies dalyje dažniausiai valgomi įvairūs aštrūs troškiniai.

Kinietiška virtuvė

Elektra Kinijoje

Didžiojoje šalies dalyje elektros įtampa yra 220 voltų, tačiau kai kuriose vietovėse (pavyzdžiui, Taivane), elektros įtampa gali būti ir 110 voltų. Vis tik standartiniai elektros lizdai yra kitokie nei Europoje. Populiariausi lizdų tipai Kinijoje yra du: A (dažniausiai naudojamas Jungtinėse Amerikos Valstijose ar Kanadoje) bei I (Australijos bei Naujosios Zelandijos standartas). Taigi, europietiški įrenginiai, į tinklą jungiami C ar F tipo kištukais, čia neveiks. Todėl praverstų iš anksto apsirūpinti reikiamais tinklo šakotuvais, nors jų galima įsigyti jau atvykus į Kiniją.

Elektra Kinijoje

Apgyvendinimas Kinijoje

Apgyvendinimo paslaugas teikiančių įstaigų Kinijoje yra nesuskaičiuojama galybė – tiek nakvynės namų, tiek ir įvairaus lygio viešbučių. Tiesa, jų kainos gerokai priklauso ne tik nuo to, kokiame jie yra mieste ar regione, tačiau ir nuo to, kaip toli jie yra nuo žymiausių lankytinų objektų. Ieškant nakvynės vietų prie Didžiosios Kinų sienos ar pačiame Honkongo centre, apgyvendinimas gali kainuoti išties nemažai. Tačiau geriausius apgyvendinimo pasiūlymus galite rasti čia.

 Viešbučiai Kinijoje

Transportas Kinijoje

Kiniją pasiekti galima tiek žemės transportu, tiek ir lėktuvu. Tačiau keliavimas oro keliais yra neabejotinai kur kas patogesnis būdas greičiau pasiekti savo kelionės tikslą. Geriausius skrydžių pasiūlymus galima rasti čia. Tiesa, nusprendus aplankyti kelias nutolusias vietoves pačioje Kinijoje, teks rinktis iš dviejų variantų – nebrangių vietinių skrydžių bei greitųjų traukinių, kuriuose kelionė išties patogi, tačiau trunka kiek ilgiau. Vis tik kelionės metodą lengva pasirinkti atsižvelgiant į reikiamą nukeliauti atstumą - atostogų metu kiekviena kelyje praleista akimirka yra svarbi.

Saugumas, sveikata, skiepai

Ruošiantis kelionei į tolimuosius rytus būtina pasidomėti ir įvairiais bendraisiais klausimais. Nuo nenumatytų išlaidų bei kitų problemų apsisaugoti padeda kelionių draudimas, kurį įsigyti rekomenduojama kiekvienam keliautojui. Kalbant apie sveikatą, prieš kelionę rekomenduojama pasiskiepyti nuo hepatito A, hepatito B, vidurių šiltinės, difterijos (suaugusiems) bei pakartotinai vakcinuotis nuo stabligės. Nors privalomų skiepų vykstant į Kiniją nėra, tačiau yra išties naudinga apsisaugoti nuo įvairių galimų problemų.

Reikalingi dokumentai vykstant į Kiniją

Vykstant į Kiniją būtina pasirūpinti galiojančiu LR piliečio pasu (asmens tapatybės kortelė kelionėms į šią šalį netinka). Taip pat būtina pasirūpinti ir viza, kurią išduoda Kinijos ambasada (vienkartinės turistinės vizos kaina siekia apie 100 eurų). Bevizis rėžimas taikomas tik asmenims, kuriems Kinija yra tranzitinė šalis. Tokiu atveju būtina turėti galiojantį pasą bei bilietus, įrodančius, kad Kinija nėra galutinis kelionės tikslas (atgaliniai bilietai šiuo atveju netinka).

Lauktuvės iš Kinijos

Kadangi Kinija žinoma ir dėl itin egzotiškų arbatos gėrimo ceremonijų, tradicinė arbata gali būti puiki dovana. Taip pat lauktuvėms neretai vežama įvairi Kinijos gamintojų smulki elektronika (išmanieji telefonai, laikrodžiai, kompiuteriai), kurie yra gerokai pigesni nei žinomų prekės ženklų produkcija. Norint išsiskirti, lauktuvėms galima vežti ir įvairius kiniškus meno ar šilko dirbinius, taip pat ir kaligrafijos rinkinius.

GRŪDOS ekspertų patarimai: Top 10 lankytinų vietų Kinijoje

 • Didžioji Kinų siena, pradėta statyti dar 7 amžiuje prieš mūsų erą, šiandien yra vienas iš septynių pasaulio stebuklų.
 • Lotoso kalnai savo forma primena besiskleidžiantį lotoso pumpurą. Tačiau neverta apsigauti – tai vienas iš pavojingiausiai atrodančių lankytinų objektų pasaulyje.
 • Sianas – tai istorinė Kinijos sostinė, kurioje stūkso žymiausia Kinijos musulmonų šventykla – Siano didžioji mečetė.
 • Guilinas – miestas, kuriame apsilankyti būtina besidomintiems autentiška kinų architektūra. Negana to, šį miestą supa nuostabaus grožio gamta.
 • Honkongas – Kinijai priklausanti sala, kuri dažną keliautoją priverčia suabejoti, ar jis vis dar toje pačioje šalyje. Mat tiek žmonės, tiek kultūra, architektūra ar gamta, smarkiai skiriasi.
 • Dangaus šventykla – Pekino centre esantis šventovių kompleksas. Tai didžiulę istorinę svarbą turintis objektas, lankytojus traukiantis dar nuo 15-ojo amžiaus.
 • Hutongo rajonas Pekine – keliautojų mėgiamas dėka išskirtinės architektūros. Jis pastatytas pagal senąsias kinų tradicijas ir stūkso iki šio.
 • Kruizas Jangdzės upe – leidžia pasigrožėti neįtikėtino grožio Jangdzės upės slėniais, vertais šimtų fotoaparato kadrų.
 • Šanchajus yra septintasis pagal dydį miestas visame pasaulyje. Tai svarbus pramonės bei inovacijos centras, turinti ir didelę istorinę reikšmę.
 • Tiananmenio aikštė Pekine yra trečia pagal dydį pasaulyje – jos plotas net 440 tūkst. kv. m., o ji įkurta prie pat Dangaus ramybės vartų.

 

Nuotraukos iš Kinijos

Įdomybės

Kiniški gaminiai nuo seno garsėja kaip ne itin geros kokybės produktai. Tačiau net ir Senovės Kinijoje kareivių šarvai buvo gaminami ne iš ko kitko, bet iš popieriaus! Tačiau Kinija yra išties didinga šalis – joje gyvena apie 1,4 milijardo gyventojų, o Kinijoje sumontuoti geležinkelio bėgiai galėtų du kartus apjuosti Žemės rutulį. Įdomu ir tai, jog nors dydžiu žemyninė Kinija prilygsta žemyninei JAV daliai, tačiau Kinijoje yra vienintelė oficiali laiko zona (tuo tarpu JAV yra net 4 laiko zonos).

Kinijos vaizdai

Naudingi patarimai

Puikus metas aplankyti Kiniją – tai kinų naujieji metai, kuriuos vietiniai švenčia net 15 dienų. Tai puikus būdas pažinti išties didžiulius kultūrinius skirtumus bei pažinti vietos kultūrą. Vis tik vykstant į šią rytų šalį derėtų pasiruošti – pasidomėti vietovių, į kurias vykstama, saugumu, iš anksto pasirūpinti kelionės bei sveikatos draudimu, įsigyti bent kelias skirtingas banko korteles. Taip pat, Kinijoje pastebimi lietuviško mobiliojo ryšio sutrikimai, todėl derėtų apsvarstyti ir galimybę įsigyti išankstinio apmokėjimo SIM kortelę.

Straipsnis parengtas pagal: travelchinaguide.com, chinahighlights.com.

Informacija paskelbta: 2018.01.15

Patarimai


Svarbi informacija ir patarimai keliaujantiems autobusu
Svarbi informacija ir patarimai keliaujantiems lėktuvu į Europos šalis
Alternatyvus ginčo sprendimas
Svarbi informacija ir patarimai keliaujantiems į tolimus kraštus
Standartinės informacijos teikimo forma
Padėsime užsisakyti
Padėsime užsisakyti
Skambinkite
I-V 09:00 - 18:00,   VI : Nedirbame,   VII : Nedirbame 
Kaunas: (8-37) 32 44 54
Vilnius: (8-5) 215 00 77
Klaipėda: (8-46) 31 17 43
Mažeikiai: (8-44) 32 53 00
Buhalterija: (8-37) 40 41 67
Grupėms: (8-37) 40 41 73

Jums taip pat patiks!

Geriausi pasiūlymai - tiesiai į Jūsų pašto dėžutę
Sveikiname! Jūsų el. pašto adresas užregistruotas.
Sveikiname! Toks el.pašto adresas jau yra prenumeratorius.
Kaina nuo::
3998 €