GRŪDOS turas po kontrastingąją Etiopiją. Krikščioniškasis paveldas, įspūdinga gamta, archaiškos gentys 14d.

Adis Abeba – Bahir Daras – Tano ežeras – Mėlynojo Nilo kriokliai – Gonderas – Simieno kalnai – Lalibela – Adis Abeba – Langano ežeras – Arba Minčas – Čamo ežeras – Key Afer – Džinka – Mago nacionalinis parkas – Turmis – Konso – Avasa – Adis Abeba
2021.01.03 - 01.16 vietų yra
2021.10.10 - 10.23 vietų yra
2021.11.14 - 11.27 vietų yra
Kaina nuo:
2499 €
+ lėktuvų bilietai
Spausdinti[print page icon alt]

Kelionės datos ir kainos

Dvivietis kambarys su dvigule lova
vietų yra
2699 €
Dvivietis kambarys su atskiromis lovomis
vietų yra
2699 €
Vienvietis kambarys
vietų yra
3049 €
Apgyvendinimo tipą galėsite pasirinkti apmokėjimo procese.
Dvivietis kambarys su dvigule lova
vietų yra
2499 €
Dvivietis kambarys su atskiromis lovomis
vietų yra
2499 €
Vienvietis kambarys
vietų yra
2849 €
Apgyvendinimo tipą galėsite pasirinkti apmokėjimo procese.
Dvivietis kambarys su dvigule lova
vietų yra
2499 €
Dvivietis kambarys su atskiromis lovomis
vietų yra
2499 €
Vienvietis kambarys
vietų yra
2849 €
Apgyvendinimo tipą galėsite pasirinkti apmokėjimo procese.

Apgyvendinimas


Kelionių metu turistai apgyvendinami „turistinės klasės” viešbučiuose. Jei kelionės metu yra daugiau nei 1 nakvynė viešbutyje, viešbučių, kuriuose apgyvendinama grupė, kategorija gali skirtis (t.y. tos pačios kelionės metu gali būti skirtingų kategorijų viešbučiai). Kai kuriuose mažaaukščiuose viešbučiuose gali nebūti lifto. „Turistinė klasė” – tai minimalių patogumų viešbučiai, svečių namai, pensionai arba privatus sektorius, kurių kambariuose yra dušas arba vonia, tualetas. Kai kuriuose gali būti ir balkonas, televizorius, telefonas.

Viešbučiuose gali būti vienviečiai, dviviečiai, triviečiai kambariai ar apartamentai (numeris, kuriame du atskiri miegamieji kambariai naudojasi vienu dušu ir tualetu).

Triviečiuose kambariuose, trečia lova dažniausiai yra pristatoma (t.y. papildoma sudedama lova). Triviečių kambarių skaičius viešbučiuose yra ribotas arba kai kurie viešbučiai jų visai neturi (ypač Prancūzijoje).

Tuo atveju, jei neįmanoma užsakyti triviečio kambario arba viešbutis tokių neturi – vienas iš trijų asmenų apgyvendinamas su kitais grupės turistais.

Kelionėse, kurių metu yra nakvynės keltų kajutėse, turistai turi galimybę iš anksto nusipirkti vietą norimos kategorijos kajutėje, pasirenkant iš kelto linijų tuo metu siūlomų kajučių. Keltuose yra dvivietės, trivietės, keturvietės kajutės be langų arba su langais skirtinguose deniuose (priklausomai nuo kajutės kategorijos).

Priklausomai nuo laivo modelio, paslaugų kiekis ir įvairovė laive, kajučių modifikacija, jų plotas ir vidaus įranga gali skirtis. Pateikta informacija apie paslaugas keltuose, kajučių kategorijas yra preliminari ir pateikta pagal keltų linijų pateiktus duomenis katalogo spausdinimo metu. Gauta informacija apie pasikeitimus nedelsiant pateikiama kelionių agentūroms.

Kelionėms į Norvegiją tikslų apgyvendinimo aprašymą skaitykite keliautojo atmintinėje.

Atsiliepimai

GRŪDA – vienas didžiausių kelionių organizatorių Lietuvoje, jau trečią dešimtmetį kviečia kartu pažinti pasaulį. Augame ir tobulėjame kartu. Jūsų nuomonė – mums labai svarbi, nes padeda pamatyti savo darbą Jūsų akimis, taisyti klaidas, kurti naujus maršrutus. Maloniai prašome įvertinkite mūsų paslaugas pažymėdami žvaigždutes.
Keliavote su mumis? Pasidalinkite įspūdžiais. rašyti atsiliepimą
4.4 / 5.0
Kelionės programa
Kelionės vadovo darbas
Autobusas
Vairuotojų darbas
Viešbučiai
4.4 / 5.0
Kelionės vadovas - geografas Rytas Šalna
Keliauta Lapkričio mėn. 2013
Rekomenduoju

Kiekviena kelione i dar nelankyta sali, man, kaip gidui, net ir turinciam nemazai patirties, yra tam tikras issukis. Issukis del to, kad viskas nauja, o ruoskis is anksto nesiruoses, vistiek susidursi su aibe netiketu dalyku, kai reikes daryti ivairius sprendimus, spresti galimas didesnes ar mazesnes problemas. Nors Afrikos saliu kulturos man yra labai priimtinos, Afrika yra per marga, kad galegum ja suvokti protu. Siulymas leistis i ganetinai ilga, bet labai egzotiska kelione po Etiopija nuo pat pradziu atrode intriguojantis ir ji priemiau nedvejodamas. Si Afrikos stogu vadinama salis mane, kaip geografa, trauke unikalia gamta. Juk per Etiopija isilgai driekiasi "didysis uztrauktukas", kur skyla Afrika, kur kazkada prades formuotis naujas vandenynas. Etiopijos ploksciakalnis, kurio vaizdinius turejau is anksciau, mane masino savo fantastisko grozio krastovaizdziais, neaprepiamomis panoramomis, spalvu harmonija. Na, o nuo antikos laiku isminciu galvas sukes paslaptingasis Melynasis Nilas ir Tanos ezeras buvo tai, apie ka zinojau ir norejau pamatyti dar mokyklos laikais. Sie objektai nereikalavo kazkokio ipatingo pasiruosimo, zinojau, kad juos atrakinsiu ar jie patys po truputi atsirakins mano vadovaujamos grupes keliautojams. Nerima kele ir ruostis bei daug gilintis skatino Etiopijos istorija, kultura ir gyventojai. Visa tai taip pasirode esa unikalu, jog nedvejodamas galiu pasakyti, jog tai nei kiek ne maziau gali intriguoti nei Egiptas. Vien ka sako tautu ir kalbu gausa. Tokioje salyje vien susikalbeti jos gyventojams yra nelengva. Krikscionybes, senosios ortodoksijos, sumisusios su judaizmo apraiskomis, tradicijos Etiopijoje yra tokios unikalios, jog girdint duslius rankomis musamu bugnu skleidziamus garsus net didziausi skeptikai priima ta aura, kuria galima pajusti bet kurioje sventykloje. Toje pacioje salyje gyvena zmones, kurie ir siais laikais vaikstineja pusnuogiai, nesidrovi nuogumo, o ju buitis ir kasdienybe yra nuolatineje kovoje uz islikima, egzistencija. Nepaisant akivaizdaus akis badancio skurdo, visoje salyje labai daug besisypsanciu zmoniu. Drovus etiopieciai moka papirkti nuosirdziu paprastumu. Grudos ekspedicine kelione po Etiopija man asmeniskai paliko neisdildoma ispudi. Jis net ir daug keliavusiam toks stiprus, toks gilus, jog nekyla abejoniu, kad cia verta sugrizti. Del gamtos, del zmoniu, del unikaliu vietoviu, del akyse vykstanciu permainu, del kuriozu, del visos tos egzotikos, kurios pasaulyje lieka vis maziau ir maziau. Visos keliones metu rasiau dienorasti ir puikiai suprantu, kad Etiopija nusipelno iliustruotos knygos lietuviu kalba. Galbut tai paskatintu keliautojus nebijoti sios salies, bet kaip tik leistis i pazinti su ja.Plotas. 1 127 127 km². 27-ta šalis pasaulyje pagal teritorijos dydį.

Sostinė. Adis Abeba – didžiausias Etiopijos miestas, kuriame gyvena apie 3 mln. žmonių (2007m – 2,7 mln; 2011 – 3,2 mln) – įsikūręs centrinėje šalies dalyje, maždaug 2440m virš jūros lygio (vidutinė temp. 16°C), apsuptas nedidelių kalvų, gražiai apželdintas, ypač eukaliptais. Adis Abeboje daug plačių gatvių. Šiuolaikiniai daugiaaukščiai namai stovi greta tradicinių vieno - dviejų aukštų namelių. Mieste išvystyta spaudos ir leidybos pramonė, avalynės ir drabužių gamyba, asbesto ir metalų apdirbimas, cemento ir faneros gamyba. Amatininkai garsėja odos, metalo ir tekstilės dirbiniais. Merkato (Mercato) turguje miesto vakarinėje dalyje klesti prekyba žemės ūkio produktais iš visų šalies regionų – ypač kava, kakava, pieno produktais. Adis Abeboje yra ir 1950m. įkurtas universitetas, muzikos ir meno mokyklų, mokslo institutų. Miesto istorija: Adis Abeba yra istoriniame Etiopijos regione – Ševoje. Ševos karalystė daugybę kartų keitė savo sostines, - paskutiniaja tapo Adis Abeba, pradėta statyti 1886 m. vietoje tuometinio mažo Finfinės (Finfinnie) miestelio. Kuomet Ševos karalius Menelikas II 1889 m. tapo Etiopijos imperatoriumi, Adis Abebą paskelbė visos imperijos sostine.

Valstybinė kalba. Etiopijos valstybinė kalba yra amharų. Dauguma gyventojų kalba semitų ar kušitų kalbomis. Etiopijos ir Eritrėjos gyventojai, ypač kalbantys semitų kalbomis, bendrai save vadina Habeša ar Abesha, bet kiti atmeta šį pavadinimą, teigdami, kad jis nurodo tam tikrą tautybę. Tačiau iš šio termino arabiško varianto (Al-Habesh) etimologiškai kilo žodis „Abisinija“- ankstesnis Etiopijos pavadinimas. Etiopijoje naudojama savita rašto sistema – gezo raštas, kilęs iš labai senos pietų arabų rašto sistemos.

Religija. Etiopija atsivertė į krikščionybę IV m. e. a., tad yra antra šalis pagal senumą po Armėnijos, oficialiai paskelbusi krikščionybę valstybine religija, bet nuo 1974 m. šalis yra pasaulietinė. 61,6% šalies gyventojų yra krikščionys (51% Etiopijos ortodoksai,10,6% protestantai, katalikai ir kt.), 32,8% yra musulmonai, o 5,6% praktikuoja tradicinius tikėjimus.

Pinigai. Etiopijos piniginis vienetas – Etiopijos biras (ETB) lygus 100 santimų. Simbolis - Br. 1USD = ~ 18,9 ETB (2013 09 13); 1 Eur = ~ 25,1 ETB; 1 Lt = ~7,26 ETB. Kupiūros: po 1, 5, 10, 50, 100. Monetos: po 1, 5, 10, 25 ir 50 santimų. Etiopijos svečiai valiutą gali pasikeisti bankuose, oficialiose valiutų keityklose, daugelyje Adis Abebos viešbučių. Išvažiuojant iš šalies oficialiai vietinę valiutą atgal į dolerius ar eurus galima išsikeisti tik pateikus lėktuvo bilietus, vietinės valiutos pirkimo dokumentus ir užpildytą deklaraciją (kuri pildoma atvykstant į šalį). Vykstant į Etiopiją rekomenduojama vežtis USD arba Eur. Bankomatai yra bankuose ir viešbučiuose (ne visuose), todėl rekomenduojame į kelionę vežtis grynuosius pinigus. Bankai dirba pirmadieniais – ketvirtadieniais nuo 8.30 iki 15.00 val., penktadieniais nuo 8.00 iki 11.00 val. ir nuo 13.30 iki 15.00 val., šeštadieniais nuo 8.30 iki 11.00 val.

Ekonomika. Etiopija yra labai neturtinga ir priklausoma nuo žemės ūkio valstybė. Žemės ūkyje dirba 80% šalies gyventojų. Žemės ūkio produktai sudaro apie 50% BVP ir 60% eksporto. Didelė dalis gyventojų pragyvena iš ūkininkavimo. Pagrindiniai žemės ūkio produktai yra javai, ankštiniai augalai, aliejinių augalų sėklos, medvilnė, cukranendrės, bulvės. Auginami dideli kiekiai galvijų, avių, ožkų. Yra žvejybos pramonė. Dėl prastos dirvos, prastų įdirbimo įgūdžių ir dažnų sausrų Etiopija turi remtis dažnu maisto produktų importu. Pramonę, kurią valdo daugiausia valstybė, yra ribota iki žemės ūkio produktų apdirbimo ir plataus vartojimo prekių gaminimo. Pagrindiniai pramonės centrai yra Adis Abeba, Diredava ir Nazretas. Pagrindiniai gaminiai yra apdoroti maisto produktai, alkoholiniai gėrimai, tekstilės, odos produktai, chemikalai, gaminiai iš metalo. Etiopija daugiau importuoja, nei eksportuoja. Pagrindiniai importo produktai yra maisto produktai, įvairūs gyvūnai, nafta bei jos produktai, chemikalai, įvairūs įrengimai, mašinos, grūdai, tekstilės produktai. Eksportuojama kava, auksas, odos produktai, įvairūs gyvūnai, aliejinių augalų sėklos. Pagrindiniai šalies mainų partneriai yra Kinija, Saudo Arabija, JAV, Italija.

Telefonas. Mobilusis ryšys šalyje nėra plačiai išvystytas - ryšio zonos dengia didžiuosius miestus ir pagrindinius kelius, skambučių kainų teiraukitės savo mobiliojo ryšio operatorių. Šalyje veikia vienintelis mobiliojo ryšio operatorius Ethiopian Telecommunications Corporation (ETC). Tarptautinis kodas skambinant į Etiopiją: +251 + vietinio miesto kodas. Skambinant į Lietuvą, reikia rinkti: + 370 + miesto kodas + abonento telefono numeris. Pagalbos telefonas: 991 (policija).

Muitinės formalumai. Atvykstant į Etiopiją būtina turėti pasą (turėkite ir paso kopiją), galiojantį ne mažiau nei 6 mėnesius po planuojamo Jūsų išvykimo iš šalies. Lietuvos Respublikos piliečiams, vykstantiems į Etiopiją reikalinga viza, kurią įsigyti privaloma iš anksto. Pareigūnai gali pareikalauti skiepų sertifikato nuo geltonojo drugio. Įvažiuojant į šalį būtina deklaruoti užsienio valiutą. Valiutos išvežimas kontroliuojamas pagal įvežimo deklaraciją. Etiopijos birų įvežti/išvežti galima ne daugiau 100ETB asmeniui. Asmuo, vyresnis nei 21 metų amžiaus nemokamai gali įvežti: 100 cigarečių ar 50 cigarų, vieną alkoholinio gėrimo butelį, 2 buteliukus arba 0,5 l parfumerijos gaminių, dovanų, kurių vertė 10ETB. Asmuo, vyresnis nei 21 metų amžiaus nemokamai gali išvežti: Etiopijoje įsigytų gaminių, kurių bendra vertė ne daugiau 500 ETB. Bet kokiems kailių dirbiniams ir antikvarinėms prekėms būtinas eksporto leidimas.

Kertant Europos Sąjungos išorinę sieną. Vykstant į Europos Sąjungą iš trečiųjų šalių, neapmokestinami tokie asmeniniam naudojimui skirtų prekių kiekiai (vienam pilnamečiui asmeniui): 200 cigarečių ar 100 cigarilių ar 50 cigarų ar 250g tabako; 1L stipresnio nei 22% alkoholinio gėrimo ar 2L spirituoto ar šampanizuoto vyno ar 2L neputojančio vyno; 50g kvepalų, 250ml tualetinio vandens; kitos prekės, kurių vertė neviršija 175 eurų. Draudžiama įvežti mėsą, pieną bei jų produktus, augalus ar jų dalis, saugomas pagal Vašingtono konvenciją (daugiau informacijos – https://ec.europa.eu); vežant naminius gyvūnus, būtina laikytis nustatytų reikalavimų. Narkotikų, vaistų, ginklų, sprogmenų ir pornografinių leidinių gabenimas draudžiamas arba ribojamas pagal ES valstybių narių nacionalinės teisės reikalavimus. Vežant per ES išorinę sieną 10 000 ar didesnę sumą eurų arba ekvivalentą kita valiuta ar vertybiniais popieriais, lėšas būtina deklaruoti. Daugiau informacijos apie reikalavimus kertant Europos Sąjungos išorinę sieną:
https://ec.europa.eu

Geografija. Etiopija – Rytų Afrikos valstybė, neturinti priėjimo prie jūros. Ribojasi su Eritrėja (kuri atsiskyrė nuo Etiopijos 1993 m.) šiaurėje, su Džibučiu šiaurės rytuose, su Somaliu rytuose, su Kenija pietuose ir su Sudanu vakaruose. Didžioji šalies dalis yra Etiopijos kalnyne, kurio šiaurės rytuose, Simieno kalnuose, yra aukščiausia šalies vieta – Ras Dašano kalnas (4620 m). Centrine dalimi driekiasi Rytų Afrikos lūžių juosta. Pietuose siekia Bale kalnus (aukštis iki 4307 m, Batu k.), rytuose ( Somalio pusiasalyje) driekiasi neaukšta Haudo plynaukštė. Šiaurėje plyti viena žemiausių Afrikoje tektoninė Danakilių įduba (dar vadinama Afarų įduba). Tektoninėse įdubose ir lūžiuose telkšo daug ežerų: Tana, Rudolfo ežeras (šiaurinis pakraštys), Abaja, Abė ir kt. Vakarinė Etiopijos dalis priklauso Nilo baseinui (Žydrasis Nilas, Atbara, Tekezė, Akobas), pietryčiuose yra nenuotakus Džubos-Šebelės baseinas, nenuotakiems baseinams priklauso ir Omo bei Avašo upės. Būdingos savanos, sausringose srityse – pusdykumės, Etiopijos kalnyno kalnų šlaituose – miškai.

Klimatas. Jis yra gan įvairus ir priklauso nuo reljefo. Etiopijos kalnyne virš 2400 m aukščio esančiose vietose klimatas vėsus, temperatūra nukrenta žemiau 16 °C, aukštikalnėse būna sniego, žemiau 1500 m vyrauja itin karštos temperatūros (virš 27 °C). Šilčiausi mėnesiai kovas ir gegužis. Šalčiausi mėnesiai: lapkritis, gruodis, sausis. Sausiausias mėnuo yra lapkritis, kuomet iškenta mažiausiai kritulių. Rekomenduojamas laikas kelionėms: nuo spalio iki kovo, kuomet sausiausia ir daugiausia saulėtų dienų. Danakilių įduba pasižymi itin dideliu karščiu (iki 50 °C). Kritulių daugiausia iškrinta Etiopijos kalnyne, o Danakilių įduba ir Somalio pusiasalis pasižymi sausringumu. Meteorologiniai duomenys rodo, kad karščiausia vieta Žemėje šiuo metu yra Etiopijoje esantis Dalolas, nes vidutinė metinė temperatūra čia yra 34.4 laipsniai šilumos. Centrinė Etiopijos statistikos agentūra šią vietą pavadino “Miestu-vaiduokliu“, nes čia nebegyvena žmonės. Dalole nėra nei kelių, nei geležinkelio, todėl jį pasiekti galima tik kupranugariais.

Vidutinė oro temperatūra Etiopijoje (Adis Abeba) (◦C):

Mėn.
Sau
Vas
Kov
Bal
Geg
Bir
Lie
Rugpj
Rugs
Spa
Lap
 Gruo
Temp.
15-24
16-24
17-25
17-25
18-25
17-23
16-21
16-21
16-22
15-23
14-23
14-23
   Vidut. saulėt
 val. sk.
8
7
7
6
7,5
5
3
3
5
8
9
10

 


Gyventojai. Etiopijoje per pastaruosius keletą dešimtmečių gyventojų drastiškai padaugėjo nuo 33,5 mln (1983 m.) iki 75,1 mln (2006 m.). Augimo tempas yra ~ 3,2%, todėl jau 2012 m. duomenimis gyventojų yra ~86 mln, iš kurių 46% yra 1-14 metų amžiaus ; 51% yra 15 – 64 m. ir 3% yra vyresni nei 65 m. Maždaug 17% gyventojų gyvena miestuose. Gyventojai yra labai įvairūs. Oromų, amharų ir tigrajų tautos sudaro tris ketvirčius gyventojų, nors Etiopijoje priskaičiuojama daugiau nei 80 tautų. Išsivystymo lygis ir gyvenimo sąlygos kiekviename regione yra gana skirtingos ( sava kalba, kultūra, papročiai, tradicijos). Pagal Etiopijos nacionalinį 1994 m. surašymą oromai yra didžiausia etninė grupė Etiopijoje (32,1 %). Amharai sudaro 30,2%, o tigrajai – 6,2% gyventojų. Kitos tautos: somaliai 6 %, guragiai 4,3%, sidamai 3,4%, volaitai 2%, afarai 2%, hadijai 2%, gamo 1%, agau ir kt.Vidutinė gyvenimo trukmė apie 55 metai. Gyventojų vid. tankumas 66 žm./ km² (2005 m. duomenimis).

Laikas. UTC +3. Laiko skirtumas palyginus su Lietuva +1 valanda (vasaros metu laikas nesiskiria nuo Lietuvos).

Elektra. Elektros srovės įtampa Etiopijoje 220V/50Hz – kaip ir Lietuvoje (adapterių nereikia).

Virtuvė. Etiopija yra kavos tėvynė. Etiopiškai kava vadinama bunna. Tai vienas didžiausių šalies turtų, sudarantis didžiausią eksporto dalį. Kavos pramonėje dirba apie 12 mln.Etiopijos piliečių. Etiopijoje yra daugybė kavos rūšių (turi laukinės, augančios Tano ežero salose ir kultūrinės kavos rūšių). Svarbi kultūros dalis yra kavos gėrimo ceremonija. Patiekiama kava visada šviežia, aromatinga ir nėra labai stipri. Prie kavos mėgstama užkąsti spragintų grūdų, pupų ar saulėgrąžų, įvairių saldumynų. Etiopijoje valgoma daug vietos augalų ir gyvūnų, kurie kitose pasaulio vietose yra nepažįstami. Vieni iš pagrindinių javų Etiopijoje yra tefas. Iš jų gaminama etiopiška duona inžera. Ši duona yra pagrindinis patiekalas. Inžera gali būti balta, raudona arba juoda. Tai priklauso nuo tefo rūšies. Kepama ant žarijų skardoje, patiekiama su įvairiais mėsos, daržovių troškiniais. Juose būna daug svogūnų ir vietinio sviesto niter kibbeh. Etiopijoje nevalgoma kiauliena, nes ją draudžia islamas, judaizmas ir Etiopijos krikščionybė. Be to labai mažai vartojama jūros gėrybių, bet leidžiama valgyti žuvį. Maistas dažnai gardinamas aštriais ir kvapniais prieskoniais. Etiopijoje yra gaminami alkoholiniai gėrimai. Vienas iš tokių yra tedžas, kuris ruošiamas iš medaus ir skaninamas gešio lapais. Tai 6-9 proc. stiprumo gėrimas. Verdamas ir alus, kuris vadinamas tela. Distiliuotas 22-28 proc. stiprumo alkoholinis gėrimas yra arakė.

Saugumas. Etiopija yra pakankamai saugi šalis, tačiau negalime nepabrėžti, kad, keliaujant po Afriką reikia būti labai budriems, nes čia gana dažnos smulkios vagystės. Nesivežkite jokių brangių papuošalų, laikrodžių. Niekada nepalikite savo daiktų be priežiūros. Kelionėje reikėtų nepamiršti įprastų atsargumo priemonių (būkite atsargūs tamsiu paros metu, nesinešiokite didelių pinigų sumų, nevykite į nežinomas vietas su nepažįstamais asmenimis, žmonių susibūrimo vietose saugokite savo daiktus nuo kišenvagių ir kt.). Kelionėje turėkite svarbiausių dokumentų, tokių kaip pasai, medicininių išlaidų draudimas kopijas ir laikykite jas atskirai nuo orginalų. Nepamirškite užrakinti savo viešbučio kambario durų, vertingus daiktus laikykite viešbučio seife.

Arbatpinigiai. Fotografuojant žmones, jiems reikia duoti arbatpinigių (po 2-5 birus), todėl rekomenduojama turėti smulkių pinigų. Verta pasiimti ir dovanėlių: tušinukų, pieštukų, saldainių, muilo, marškinėlių (gali būti ir seni), makaronų (vietiniams tai delikatesas). Vietos gidams rekomenduojama skirti arbatpinigių nuo 3 iki 5 USD dienai, vairuotojams 2-3 USD dienai.

Sveikata. Būtinai prieš kelionę įsigykite medicininių išlaidų draudimą užsienyje! Negerkite vandens iš čiaupo (Valytis dantis reikėtų pirktu parduotuvėje vandeniu. Nepatartina naudoti ledukų gėrimams šaldyti - jie gali būti pagaminti iš vandentiekio vandens), nepirkite maisto iš gatvės prekeivių. Patariame pasikonsultuoti su gydytoju dėl papildomų profilaktikos priemonių, padedančių užsienio šalyse išvengti virškinamojo trakto negalavimų, susijusių su neįprastu maistu, kitokiais mitybos įpročiais. Naudokite apsauginį saulės kremą. Turėkite apsauginį tepalą nuo vabzdžių. Maliariją perneša moskitai, geliantys dažniausiai naktį arba prieblandoje. Būtinos geros apsaugos nuo vabzdžių priemonės, tokios kaip specialūs repelentai ir tepalai. Rekomenduojama vartoti geriamuosius vaistus nuo maliarijos. Patariama turėti individualią vaistinėlę (žr. keliautojo atmintinę).

Skiepai. Prieš išvykstant į kelionę rekomenduojama pasiskiepyti nuo geltonojo drugio. Rekomenduojami skiepai nuo difterijos, vidurių šiltinės, hepatito A ir B, meningokokinės infekcijos, stabligės, poliomielito. (žr.keliautojo atmintinę).

Suvenyrai. Kavos pupelės, prieskoniai, audiniai (apklotai, skraistės), dekoratyviniai metalo dirbiniai, religiniai piešiniai ant raižytų medinių lentelių, rankų darbo suvenyrai, juvelyriniai sidabro ir aukso papuošalai.


Kelionės vadovaiASMENS DOKUMENTAI


LR piliečiui išvykstant iš Lietuvos Respublikos teritorijos BŪTINAS asmens tapatybę patvirtinantis dokumentas – LR asmens tapatybės kortelė (ATK) arba LR pasas. Šalis, į kurias galima vykti turint asmens tapatybės kortelę, ir šalis, į kurias vykstant būtinas pasas, galite pasitikrinti LR Užsienio reikalų ministerijos svetainėje internete http://keliauk.urm.lt/lt/location. ATK arba pasas, kurių galiojimas baigiasi kelionės metu, laikomi negaliojančiais. Rekomenduojame vykti su kortele, kurios galiojimas baigiasi ne anksčiau kaip 3 mėn. po kelionės pabaigos dienos. Daugelis valstybių reikalauja, kad pasas galiotų ne mažiau kaip 6 mėnesius po kelionės pabaigos dienos.


Vykstant į bet kurią užsienio valstybę BŪTINAS vaiko asmens dokumentas: asmens tapatybės kortelė arba pasas (pagal konkrečios šalies reikalavimus), gimimo liudijimas netinka. Vykstant už Europos sąjungos ir Šengeno erdvės ribų, vaikui reikalingas tėvo/motinos/globėjo raštiškas sutikimas, patvirtintas notaro. Jei vaikas vyksta su vienu iš tėvų, antrojo tėvo sutikimo nereikia. Jei vaiko pavardė nesutampa su vieno iš kartu vykstančių tėvų pavarde, kelionės metu reikia turėti vaiko gimimo liudijimą bei jo kopiją. Pažymėtina, kad vaikų asmens dokumentai galioja trumpesnį laiką (2-5 metus), todėl, ruošdami vaiką kelionei, tėvai (globėjai) turėtų atkreipti dėmesį į jo paso galiojimo laiką. Už vykstančių į keliones vaikų iki 18 metų sveikatą, gyvybę, priežiūrą atsako tėvai, globėjai arba vaiką lydėti įgalioti asmenys.


Rekomenduojame į užsienio šalis nevykti su apgadintu (suteptu, aplietu, įplėštu ar pan.) dokumentu. Jei abejojate dėl savo dokumento tinkamumo ir/ar galiojimo laiko, būtinai pasitikslinkite prieš išvykstant: www.urm.lt; www.pasienis.lt; www.migracija.lt, ir, esant reikalui, pasikeiskite dokumentą. Rekomenduojame į kelionę pasiimti ir asmens dokumento kopiją.


Ne Lietuvos Respublikos piliečiai privalo informaciją apie dokumentų tinkamumą pasitikrinti Migracijos departamente arba Užsienio reikalų ministerijoje.


KELIONIŲ ORGANIZATORIUS „Kauno Grūda“ NEATSAKO UŽ PASIENIO IR MIGRACIJOS TARNYBŲ PAREIGŪNŲ VEIKSMUS.


Būtina į kelionę vežtis pasą (asmens tapatybės kortelės negalioja), galiojantį netrumpiau kaip 6 mėnesius po kelionės, vykstant į šias GRŪDOS organizuojamas keliones: „Didysis Balkanų turas“, „Juodkalnija“ (Bosnija ir Hercegovina), „Portugalija – Ispanija – Marokas“, „Baltųjų naktų miestas Sankt Peterburgas“, „Romantiškosios Lietuvos didikų pilys Baltarusijoje“, „LDK palikimas Baltarusijoje“, , „Didžioji Turkija“, „Liublinas – Lvovas – Luckas“, „Poilsis Karpatų kalnuose Ukrainoje“. Kelionės dokumentai (turizmo paslaugų teikimo sutartis, bilietai, būtinosios medicininės pagalbos užsienyje draudimas ir kt.) turi būti saugomi visos kelionės metu. Dėl netinkamų ar netvarkingų asmens dokumentų kelionių organizatorius atsakomybės neprisiima.


Bet kurios užsienio šalies teisėsaugos institucijų atstovai, vadovaudamiesi nacionaliniais teisės aktais, turi teisę savo šalies teritorijoje patikrinti asmens tapatybę, todėl kelionės metu privaloma asmens dokumentą turėti su savimi.


Pasą ir kitus asmens dokumentus kelionės metu ypatingai saugokite. Praradus pasą ar kitus asmens dokumentus, taip pat juos sugadinus, nedelsiant informuokite apie tai GRŪDOS kelionės vadovą; Jums reikalingas asmens grįžimo dokumentas, kurio išdavimas gali užtrukti, ypač jei užsienio šalyje nėra LR diplomatinės atstovybės ar konsulato. Asmens grįžimo pažymėjimas yra skirtas tik grįžimui į kilmės šalį, todėl su juo vykti į kitas valstybes negalima. Išlaidas, susijusias su asmens grįžimo pažymėjimo išdavimu bei grįžimu į kilmės šalį, taip pat išlaidas už papildomai praleistą laiką užsienio šalyje apmoka pats turistas.


Šengeno erdvės valstybės narės pasiliko sau teisę tam tikram laikui sugrąžinti kontrolės pasienyje procedūras, jeigu kiltų grėsmė jų saugumui ar viešajai tvarkai. Pasienio kontrolė gali būti atkurta ir masinių tarptautinių sporto renginių metu.


Sienų kirtimo ir pasų kontrolės tvarka ne LR piliečiams yra kitokia, informaciją apie šią tvarką galima rasti www.urm.lt


Vizos


LR piliečiams, vykstantiems į keliones, aprašytas šiame GRŪDOS kataloge (išskyrus keliones: „Baltųjų naktų miestas Sankt Peterburgas“, „Romantiškosios Lietuvos didikų pilys Baltarusijoje“, „LDK palikimas Baltarusijoje), galioja bevizis režimas. Rusijos ir Baltarusijos vizos išduodamos tų šalių ambasadose Vilniuje (dėl vizų gavimo kreipkitės į kelionių agentūrą, kurioje užsisakėte kelionę). Valstybių, į kurias vykstant LR piliečiams reikia vizos, sąrašą galite rasti www.urm.lt.


Vizų išdavimo tvarka ir kiti imigracijos reikalavimai ne LR piliečiams gali būti kitokie. Informaciją apie vizas ir jų gavimo tvarką teikia reikiamos šalies diplomatinės atstovybės ir/ar konsulinės įstaigos. Ne LR piliečiai, kuriems reikalingos planuojamų aplankyti šalių vizos, dokumentus tvarkosi ir už vizą patys.


Vizų išdavimo tvarka ir kiti imigracijos reikalavimai turistinio sezono metu gali keistis – būtinai prieš kelionę pasiteiraukite naujausios informacijos. Kauno GRŪDA neatsako už tai, kad, neįsigijęs (negavęs) vizos, turistas neišvyksta į kelionę arba dėl vizos neturėjimo yra priverstas nutraukti kelionę. Tokiu atveju į gyvenamąją vietą turistas grįžta pats. Kauno GRŪDA taip pat neatsako už pasienio bei migracijos tarnybų priimtus sprendimus turisto atžvilgiu. Daugiau ir naujausios informacijos galite rasti www.urm.lt


DRAUDIMAS IR SVEIKATA


Europos sveikatos draudimo kortelė (toliau – ESDK) galioja ir reikalinga laikinai vykstant į Europos Sąjungos šalis, Norvegiją, Islandiją, Lichtenšteiną bei Šveicariją (toliau – ES šalys). SVARBU: ESDK nėra medicininių išlaidų draudimo atitikmuo.


ESDK patvirtina, kad asmuo apdraustas privalomuoju sveikatos draudimu ir turi teisę ES šalyje gauti būtinosios medicinos pagalbos paslaugas, kompensuojamas iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšų. Privalomojo sveikatos draudimo lėšomis kompensuojamos sveikatos priežiūros paslaugos ES šalyse teikiamos pagal tose šalyse galiojančią valstybinės sveikatos apsaugos sistemos tvarką, tai reiškia, kad Lietuvos Respublikoje privalomuoju sveikatos draudimu apdrausti asmenys turi teisę gauti tas pačias paslaugas už tokią pat kainą, kaip ir ES šalies, kurioje lankosi, gyventojai. Tam, kad galėtų pasinaudoti šia teise, laikinai vykdamas į kitą ES šalį, asmuo privalo turėti ESDK, kurią, kreipdamasis į gydymo įstaigą dėl būtinosios medicinos pagalbos, kartu su asmens tapatybę patvirtinančiu dokumentu turi pateikti įstaigos registratūroje ar ligoninės priimamajame. Atkreipiame Jūsų dėmesį, kad privačiose medicinos įstaigose dažniausiai nėra galimybės pasinaudoti ESDK. Daugiau informacijos galite rasti interneto svetainėje: www.vlk.lt/veikla/veiklos-sritys/butinoji-pagalba-keliaujantiems


Medicininių išlaidų draudimas


Vykstant į kelionę rekomenduojame įsigyti medicininių išlaidų draudimą, garantuojantį būtinos medicininės pagalbos užsienyje ir papildomų išlaidų, susidariusių dėl draudiminio įvykio, apmokėjimą. Tokį draudimą galite įsigyti mūsų biuruose (bendradarbiaujame su AAS „BTA Baltic Insurance Company“ www.bta.lt), tinklalapyje https://www.gruda.lt/draudimas, kelionių agentūrose arba draudimo bendrovių atstovybėse.


Atidžiai perskaitykite visą informaciją, pateiktą draudimo polise. Išlaidų kompensavimo tvarka ir dokumentai, kuriuos reikalaujama pateikti prašant kompensuoti patirtas išlaidas ar gauti kitokią draudimo išmoką, įvairiose draudimo bendrovėse gali skirtis. Ne visos užsienio šalių medicinos įstaigos dirba su draudimo kompanijomis, todėl gali tekti sumokėti už jų suteiktas gydymo paslaugas vietoje, net jei ir turite medicininių išlaidų draudimą. Reikalaukite iš gydytojo tokių dokumentų: pažymos, kurioje būtų nurodyta diagnozė; gydymo išlaidų sąskaitos, patvirtintos gydytojo parašu ir spaudu, taip pat reikės vaistų receptų ir išrašytų vaistų pirkimo kvitų. Už gydymą ligoninėje, greitosios pagalbos paslaugas pagal draudimo polise nustatytas sąlygas sumokės draudimo bendrovė, jei laiku kreipsitės į draudimo bendrovės atstovą (adresai būna nurodyti polise), kuris įgaliotas pasirūpinti gydymu ir atsiskaitymu už jį, ir laikysitės visų Jūsų draudimo polise nurodytų procedūros reikalavimų.


Draudimo bendrovės nekompensuoja išlaidų susijusių su grįžimu (po ligos) į gyvenamąją vietą ar prisijungimu prie grupės kelionės tęsimui, išskyrus tuos atvejus kada gydytojas nurodo, kad ligoniui būtinas transportavimas į gyvenamąją vietą. Įsigydami medicininių išlaidų draudimą kelionių agentūrose arba draudimo bendrovių atstovybėse prašykite, kad darbuotojai parodytų, kur draudimo polise nurodytas kontaktinis tel. numeris, kuriuo turėtumėte skambinti nelaimės atveju ir užregistruoti įvykį.


Neįvykusios kelionės rizikos draudimas


Užsisakant kelionę rekomenduotina apsidrausti neįvykusios kelionės rizikos draudimu, kuris sudaro galimybę išvengti nuostolių, jei kelionė neįvyksta dėl priežasčių, susijusių su pačiu keliaujančiuoju. Neįvykusios kelionės draudimas apima pagrindines esmines rizikas, dėl kurių gali neįvykti kelionė – paties asmens ar artimų jo šeimos narių liga, trauma ar mirtis, eismo įvykis vykstant į kelionę, dėl kelionės dieną ar prieš pat ją prarasto turto ir t.t.


Bagažo draudimas


Kelionės metu kelionių organizatoriaus ir jo partneriai stengiasi užtikrinti turistų daiktų saugumą (transporto priemonės visada užrakinamos, jose dažniausiai lieka vairuotojas, stovėjimui parenkamos saugios aikštelės ir kt.). Vis dėlto keliaujant, ypač į pietų šalis, gali pasitaikyti vagysčių net ir iš užrakintų autobusų. Dėl šios priežasties vykstant į kelionę rekomenduojame įsigyti bagažo draudimą, kuris, priklausomai nuo konkrečios draudimo bendrovės siūlomų draudimo sąlygų, gali apimti tokias rizikas kaip daiktų vagystės, praradimas, sunaikinimas ar sugadinimas kelionės metu. Ypatingai rekomenduojame įsigyti šį draudimą, jeigu į kelionę vežatės didesnės vertės daiktus (papuošalus, kompiuterius bei kitą techniką, prabangos prekes ir pan.).


KITA INFORMACIJA


Transporto priemonė


Į keliones vykstama turistinės klasės 16-75 sėdimų vietų autobusais ir mikroautobusais. Autobusuose yra garso ir vaizdo grotuvai, tualetas, oro vėdinimo sistema, sėdynės pusiau atsilenkia. Mažuose autobusuose (~16-28 vt.) yra garso ir vaizdo grotuvai, vėdinimo sistema. Wi-Fi ir telefonų pakrovimo paslaugos neteikiamos. Tiksli autobuso kategorija, dydis, valstybinis numeris pateikiami www.gruda.lt 2-3 dienos prieš kelionę.


Pagal galiojančias ES taisykles keleivių saugumo sumetimais:

autobusuose, kuriuose įrengti saugos diržai, keleiviai privalo važiuoti juos prisisegę;

autobusui judant salone draudžiama stovėti, vaikščioti;

autobusui judant salone draudžiama gerti ar ruošti karštus gėrimus (autobusuose nebesiūlomas karštas vanduo);

autobuse draudžiama rūkyti, vartoti stiprius alkoholinius gėrimus.


Tualetu autobuse prašome naudotis tik ekstra atveju (dėl talpos ribotumo). Higienos ir saugumo sumetimais, nesinaudokite autobuso tualetu stovėdami.


Kelionės metu dieną autobusas stoja kas 2–3 val., naktį kas 3–4 val. Autobuso salone keliose vietose prie lango yra įrengti avariniai plaktukai, skirti avariniam stiklo išdaužimui. Kelionės metu, išskyrus avarijos atvejus, griežtai draudžiama juos liesti.


Vieno vieneto bagažo svoris neturėtų viršyti 25 kg. Rekomenduojame daiktus pakuoti taip, kad kelionės metu būtiniausi daiktai nedideliame krepšyje būtų šalia Jūsų, kiti – autobuso bagažinėje.


Išlipdami iš autobuso nepalikite jame vertingų daiktų. Turto vagystės ar sunaikinimo dėl nusikalstamos trečiųjų asmenų veiklos atveju kelionės organizatorius ir/ar transporto paslaugų teikėjas atsakomybės neprisiima.


Vietą autobuse galite pasirinkti užsakydami kelionę. Kelionių organizatorius, esant reikalui, pasilieka teisę pakeisti Jūsų pasirinktą vietą autobuse. Vienas turistas, vykstantis į kelionę, sėdėjimo vietą gali rinktis tik greta jau rezervavusių vietas pavienių keliautojų. Kitu atveju kelionių organizatorius pasilieka teisę be atskiro pranešimo sėdėjimo vietą koreguoti. Papildomos vietos autobuse parduodamos išimties tvarka, suderinus su kelionių organizatoriumi.


Papildoma informacija apie autobusus – 189 psl.


Išvykimo į kelionę vieta ir laikas


Pagrindinės išvykimo vietos į Kauno GRŪDOS organizuojamas keliones autobusu:

KAUNAS: Kauno pilies automobilių stovėjimo aikštelė;

VILNIUS: Geležinio Vilko g. 6A (ERGO automobilių stovėjimo aikštelė)


Turistų, gyvenančių kituose Lietuvos miestuose, patogumui siūlome pervežimo į pagrindines išvykimo vietas paslaugas (už papildomą mokestį), daugiau informacijos https://www.gruda.lt/isvykimo-vietos-ir-laikai


Tikslią išvykimo vietą būtina pasirinkti kelionės užsakymo metu. Išvykimo vietą galima keisti ne vėliau kaip 5 dienos iki išvykimo. Išvykimo į kelionę ir grįžimo iš kelionės miestų eiliškumas Lietuvoje gali nesutapti, paslaugos gali būti teikiamos ne viena transporto priemone. Grįžus į Lietuvą pervežimo į Klaipėdą, Šiaulius ar Panevėžį gali tekti palaukti, kadangi dažniausiai tą pačią dieną grįžta kelios grupės.


Į keliones išvykstama anksti ryte, dažniausiai tarp 3:00 ir 6:00 valandos. Likus 2–3 dienoms iki išvykimo būtinai pasitikslinkite išvykimo į kelionę laiką. Šią informaciją Jums pranešime trumpąja žinute sutartyje nurodytu mobiliojo telefonu numeriu, ją taip pat suteiks kelionių agentūros, kurioje užsisakėte kelionę, darbuotojai arba ją galite rasti interneto svetainėje: www.gruda.lt/isvykimo-vietos-ir-laikai Į išvykimo vietą atvykite 10–15 min iki nurodyto išvykimo laiko.


Atvykimo į viešbučius ir išvykimo/sugrįžimo į/iš kelionės laikas


Atvykimo į viešbučius/ sugrįžimo iš kelionės laikas priklauso nuo daugelio faktorių, kurių neįmanoma iš anksto numatyti: meteorologinių sąlygų, transporto kamščių, kelių būklės bei jų remonto darbų, pasienio patikros ir pan. Kelionių organizatorius nebus laikomas atsakingu, jei dėl aukščiau išvardintų aplinkybių atvykimo į viešbučius ir/ar sugrįžimo iš kelionės laikas skirsis nuo nurodyto programoje.


Kataloge nurodomi apytikriai laikai, kurie gali keistis dėl neįmanomų iš anksto numatyti sąlygų:


„labai anksti ryte“ - tai išvykimo į kelionę laikas, kuris yra ~ 2-5 val. ryto, priklausomai iš kurio miesto (Vilniaus ar Kauno) išvykstate.


„anksti ryte“ - tai išvykimo į kelionę laikas, kuris yra ~ 6-7 val. ryto, priklausomai iš kurio miesto (Vilniaus ar Kauno) išvykstate.


„vėlai vakare“ - tai atvykimo į viešbutį ar sugrįžimo iš kelionės laikas, kuris yra ~ 22-24 val. vakaro.


„labai vėlai vakare“ - dažniausiai tai atvykimo į viešbutį ar sugrįžimo iš kelionės laikas, kuris yra apie vidurnaktį - ~ 1 val. nakties.


„naktį“ - tai sugrįžimo iš kelionės į Lietuvą laikas, kuris yra ~ 1-4 val. nakties, priklausomai į kurį miestą (Vilnių ar Kauną) sugrįžtate.


Atmintinė vykstančiajam į kelionę


Keliautojo atmintinėje nurodyta detali informacija, reikalinga ruošiantis į pasirinktą kelionę: atskirų objektų kainos, daiktai, kuriuos rekomenduojame pasiimti į kelionę. Atmintinę galite rasti interneto svetainėje www.gruda.lt prie kiekvienos kelionės aprašo.


Prie kiekvienos kelionės aprašo yra pateiktas stilizuotas žemėlapis, kuriame nurodytas apytikslis orientacinis kelionės maršrutas. Tikslų maršrutą kelionės metu pagal faktinę situaciją pasirenka kelionės vadovas ir autobuso vairuotojai.


Mokami objektai ir ekskursijos


Mokami objektai ir ekskursijos kelionių aprašymuose pažymėti žvaigždutėmis (*), (**), punkte „Į kainą neįskaičiuota“ nurodyta apytikslė įėjimo į mokamus objektus bilietų kainų suma. Ši suma gali keistis, nes nuo katalogo spausdinimo momento iki kelionės pradžios mokamų objektų kainos gali pasikeisti. Jei mokamas objektas kataloge nėra pažymėtas (*), tai reiškia, kad į objekto vidų nebus einama. Laisvu laiku aplankyti siūlomų objektų bilietų kainos nėra įtrauktos į bendrą mokamų objektų bilietų kainų sumą.


Už mokamus objektus turistas moka pats tos šalies, kurioje yra lankomas objektas, valiuta. Kai kuriose šalyse (pvz. Šveicarijoje), turinčiose savo valiutą, galima atsiskaityti ir eurais. Daugelio vietovių ir lankomų objektų gidai (ne lietuvių kalba) – už papildomą mokestį.


Dėl nuo kelionių organizatoriaus nepriklausančių aplinkybių, tokių kaip meteorologinės sąlygos, transporto kamščiai, masiniai renginiai, vietos valdžios sprendimai, kelių būklė bei jų remonto darbai ir kt., pagal programą lankomi objektai gali būti pakeisti kitais alternatyviais lankomais objektais ar pakeistas objektų lankymo eiliškumas.


INFORMACIJA APIE VIEŠBUČIUS


Maitinimas


Konkrečią maitinimo paslaugų teikimo tvarką, laiką, patiekalų ir gėrimų pasirinkimo įvairovę nustato viešbučio administracija priklausomai nuo šalies specifikos, viešbučio kategorijos ir kt.


Kelionės metu teikiamas maitinimas nurodytas prie kiekvienos kelionės aprašymo punkte „Į kelionės kainą įskaičiuota“. Galimi maitinimo tipai: „kontinentiniai pusryčiai“ – kava arba arbata, bandelė, sviestas, džemas arba „pagerinti kontinentiniai pusryčiai“ – kava arba arbata, bandelė, sviestas, džemas, sūris, dešra arba kumpis. Daugelyje viešbučių pusryčiams patiekiamos sultys, vanduo. Vakarienės (jei įskaičiuotos į kelionės kainą): Italijoje dažniausiai patiekiami 2 patiekalai ir desertas arba vaisiai, Ispanijoje dažnas maitinimo tipas – „švediškas stalas“. Gėrimai vakarienių metu į maitinimo kainą neįskaičiuoti. Poilsinėse kelionėse galimi maitinimo tipai: be maitinimo, pusryčiai, pusryčiai ir vakarienė.


Esant ankstyvam išvykimui iš viešbučio ar vėlyvam atvykimui į viešbutį gali būti pateikiamas pusryčių paketas/ šalta vakarienė (jeigu tokia galimybė numatyta pagal konkretaus viešbučio taisykles).


Apgyvendinimas


Pasaulyje nėra vieningos apgyvendinimo įstaigų klasifikavimo sistemos ar standartų; kiekvienoje šalyje viešbučiai ir kitos apgyvendinimo įstaigos klasifikuojamos pagal tos valstybės nustatytus kriterijus, kurie gali būti skirtingi. Kataloge aprašytų kelionių metu turistai apgyvendinami 3*, 2* arba „turistinės klasės” viešbučiuose. Jei kelionės metu yra daugiau nei 1 nakvynė viešbutyje, viešbučių, kuriuose apgyvendinama grupė, kategorija gali skirtis (t.y. tos pačios kelionės metu turistai gali būti apgyvendinti skirtingų kategorijų viešbučiuose). Tos pačios grupės turistai gali būti apgyvendinti skirtinguose tos pačios kategorijos viešbučiuose. „Turistinė klasė” – tai minimalių patogumų viešbučiai, moteliai, svečių namai, pensionai arba privatus sektorius, kurių kambariuose yra dušas arba vonia, tualetas. Kai kuriuose gali būti ir balkonas, televizorius, telefonas, šaldytuvas. Jei viešbučio kambaryje yra mini baras, produktai iš jo kainuoja papildomai. Dėl kai kurių viešbučių lokacijos autobusas ne visada gali privažiuoti prie pat viešbučio; tokiu atveju turistams gali tekti kelis šimtus metrų iki apgyvendinimo vietos eiti pėsčiomis. Kai kuriuose mažaaukščiuose viešbučiuose gali nebūti lifto.


Jei kambaryje yra kondicionierius, jis gali būti nuomojamas už papildomą mokestį.