(8-37) 32 44 54
Kaunas
GRŪDOS biurų kontaktai
I-V 09:00 - 18:00,   VI : Nedirbame,   VII : Nedirbame,   2023.03.20-21 biuras NEDIRBS!
Budintis telefonas ypatingos skubos
klausimu: +37061133316
 

Užsakyti kelionę artimiausioje kelionių agentūroje
Parašykite mums

Alžyras – dar nenugludinta Šiaurės Afrikos mozaika 20d.

KARŠČIAUSIA NAUJIENA AFRIKOS POTYRIŲ KOLEKCIONIERIAMS! Alžyras - Džemila - Konstantina - Gardaja - Mzabo slėnis - Taghitas - Sacharos dykuma - Didysis vakarinis ergas - Oranas - Džanetas - Raudonasis Tadrartas - El Biredžo kanjonas - Moul El Naga - Zouatanė - Tin Merzouga - Tilfazou - Tipaza
2023.09.22 - 10.11 grupė renkama
2024.09.20 - 10.09 grupė renkama
Kaina nuo:
3399 €
+ lėktuvų bilietai
Visos datos ir kainos
Programa
Kelionės privalumai

 

Su Rytu Šalna keliauju jau trečią dešimtmetį. Kartu išmaišėme ne tik Afriką, bet ir beveik visą pasaulį. Drąsiai galiu teigti, jog tai vienas labiausiai patyrusių ir plačiausios erudicijos kelionių vadovų Lietuvoje. Gal jis nuobodus moksliukas? Neatspėjote. Jo vaizdingi pasakojimai užburia, verčia mąstyti, intriguoja, atveria akis, provokuoja ir stebina. Rytas daugybe talentų ir išskirtiniais gabumais gausiai apdovanotas žmogus, kuris nė akimirkos nestovi vietoje – nuolat tobulėja, labai daug skaito, mokosi kalbų, rašo knygas... Tai žmogus – orkestras, su kuriuo nepaprastai įdomu pažinti pasaulį. Man, lituanistei, ypač malonu klausyti jo sklandžios, taisyklingos, raiškios ir turiningos kalbos. Kelionėje Rytas mato visus ir kiekvieną, nedvejodamas atskuba į pagalbą. Jis stengiasi suburti grupę kaip šeimą, kad visi jaustųsi komfortiškai ir patogiai. Tad nedvejokite ir junkitės prie mūsų būrelio, įsimylėjusio mamą Afriką!

 

Birutė Kalkienė – keliautoja, išskirtinių kelionių ekspertė

 

Gera keliauti.

Gera keliauti kartu.

Kelionės aukso fondas

 • Alžyro Kasba – į UNESCO paveldo sąrašą  įtrauktas Alžyro sostinės musulmonų kvartalas, kurio ištakos siekia XVI amžių. Į jūrą besileidžiančių siaurų gatvelių bei tankiai sulipusių namų raizgalynėje akmeniniai laiptai veda į osmaniško stiliaus pastatus su jaukiais skliautais, namus su plačiais terasiniais stogais, hamamus, amatininkų dirbtuves, užeigas ir prekyvietes. Vietos dvasią čia tikrai sučiupsite!
 • Džemila – apytiksliai 900 metrų aukštyje virš jūros lygio laukinį guolį tarp Atlaso priekalnių ir kalvų užpildę buvusio senovės Romos miesto Kuikulo nostalgiški griuvėsiai: bazilikų, šventyklos, turgaus, forumo liekanos, amfiteatras, Karakalos arka ir kiti iki šiurpų jaudinantys tolimų amžių fragmentai, kurie prieš pat akis atrodo dar įspūdingiau nei nuotraukose. UNESCO paveldo objektas.
 • Konstantina – aukštuminga didybe pakertantis miestas. 640 metrų aukštyje virš jūros lygio iškilęs klifinis darinys – natūrali, pačios gamtos žmonėms pastatyta gigantiška citadelė. Siauroje dauboje teka miestą perskėlusi Rumelio upė. Virš jos kabo septyni tiltai. Aukščio jaudulio nebijantiems romantikams jie užtikrina dangišką ekstazę ir grandiozinę miesto dėlionės panoramą. 2015 metais UNESCO iniciatyva Konstantina buvo paskelbta Arabų kultūros sostine.
 • Gardaja – UNESCO saugomas Mzabo slėnio, kuriame įsikūrę iš viso penki gynybinėmis sienomis apsijuosę kaimai – ksourai, kultūrinis centras, kurį pastatė berberai mozabitai dar XII amžiuje. Jame lig šiol išlikusi autentiška ksouro struktūra ir dvasia: iš smiltainio ir molio nulipdyti balsvi ar rusvi būstai, per aušrą susiliejantys su ryškėjančiu saulės disku, o vakarais pratęsiantys prinokusį saulėlydį, kyla laiptuotomis terasomis ar kabinasi į arkadas. Siauri, kai kur – lenkti pasažai tarp aukštų plikų sienų labiau primena tunelius nei gatves, o žemi arkiniai įėjimai – urvus. Tiesiog dykumos pasakų kaimas.
 • Taghitas – dykumos oazės miestelis, kurio senamiestis – mozaikiškas berberų mikropasaulis. Įsmuksite į painią senų gatvelių ir skersgatvių geometriją, kur kraštines brėžia gyvenamieji namai iš purvo plytų. Posūkiai ir išėjimai į dar neregėtas alėjas, o gal uždarus kiemelius ar akligatvius susipina į azartinį kelioniškų atradimų žaidimą, kai nežinai, kokia šypsena tave pasitiks ar kokį prekystalį, nukrautą su ksouro smėlio ir molio monotonija kontrastuojančių margų suvenyrų bei ugningų tonų skarų, arba grindinį, puoštą sodriaspalviais kupranugario vilnos kilimais, aptiksi.
 • Didysis vakarinis Ergas – Taghito apylinkes nuklojęs fantastiškas smėlio pusmėnulių masyvas. Tai antras pagal dydį smėlio sąnašų laukas Alžyre, vadinamas Vakarine smėlio jūra, kurio vidutinis kopų aukštis siekia 500 metrų. Trumpam natūralų smėlio ir vėjo meną, į kurį žmogui kištis nevalia,  Jums pertrauks seniausia homo sapiens kūryba: apžiūrėsite urvus, kuriuose gerai išsilaikę tūkstantamečiai raižiniai ir piešiniai.
 • Oranas – būtojo laiko grožio ir skirtingų tautų dramų turtingas uostas. Jame aplankysite tokias įžymybes kaip osmaniški Bėjaus rūmai, Murdžadžos kalva su milžinišku Santa Kruzo fortu ir stebuklinga Mergelės Marijos statula, senasis ispanų ir arabų Sidi El Houari kvartalas, bei vietas, kurios vertos Alžyro Paryžiaus epitetų.
 • Raudonasis Tadrartas – UNESCO saugomos Sacharos dalies – Alžyro dykumos stebuklas: milžiniški kalvų lydiniai, rausvos natūralios uolų tvirtovės, didžiulės arkos ir storos adatos ar kuklesni raitiniai, iš tolo primenantys nudrėbtas smėlio pilis, yra tokie neįprasti lyginant su žmonių apgyvendintu reljefu, kad atrodo kaip Marso ar kitos planetos, kurios dar nė nežinome, dekoracijos.
 • Moul El Naga – Tasilo Nadžero nacionaliniam parkui priklausantis slėnis, kuriame nuo senų laikų gyvena berberams artimi, tačiau savitą pasaulėžiūrą puoselėjantys tuaregai. Kopų klostės kai kur nusidažo apelsinų ar net stipria oranžine spalva, o kanjonas tarsi suliepsnoja, saulei kylant ir leidžiantis, ir dovanoja neriboto grožio panoramų.
 • Tin Merzouga – žemės paviršius, kurį smėlis užbangavęs kaip šilkinė skraistė. Tarytum nedidelės, bet išskirtinai stilingos sagtys jį vietomis sutvirtina rusvi ar juosvi akmens dariniai. Kai kur smėlio kauburiai pereina į kalnus bei uolas ir siekia beveik 550 metrų aukštį, sudarydami ekspresyviausių Alžyre arkų žiedą.
 • Tipaza – Viduržemio pakrantę puošiantis miestelis su gausiu, dabar UNESCO saugomu romėnų palikimu. Kartu su tolumoje atsikišusiomis žalsvomis kalvomis, krantinę nelygiai išraukšlėjusiomis uolomis ir į jas atsimušančiais vandens purslais jie supina efektingą, pasaulį keitusios istorijos juostą.

 

Jei internete paieškos eilutėje įsivestumėte pavadinimą Alžyras, rastumėte lietuvių kalba tik enciklopedinės informacijos apie jį nuotrupų. Tačiau nuo šiol galite tapti vienais pirmųjų Lietuvos keliautojų, kurie iš šio milžiniško mozaikinio Šiaurės Afrikos liejinio kaip neįkainojamą, vienetinę dovaną parsiveš tūkstančius kilometrų ir tūkstančius metų aprėpiančio gyvo intelektinio, emocinio bei estetinio pažinimo pluoštą.

GRŪDA Jums atveria dramatiškos ir daugiatautės kaip visas Magribo regionas istorijos tiestą, puošnų ir šiltą kaip dangiškos Viduržemio jūros pakrantės, paslaptingą ir subtilų kaip Sacharos dykuma, aukštumingą ir esktremalų kaip Atlaso kalnai atradimų kelią į Alžyro sielą!

Jis prasidės sostinėje Alžyre, šiek tiek nusileis į buvusį Romos imperijos guolį Džemilą (Kuikulą) ir kvapą gniaužiantį „tiltų miestą“, išaugusį ant milžiniško tarpeklio uolų, – Konstantiną, iš ten drieksis šalies centro link, iki auksiniame pusdykumių Mzabo slėnyje berberų mozabitų įkurto pentakolio – Gardajos, pasuks į vakarus, į nuostabų oazės miestelį Taghitą, nuo kurio prasiskverbs iki fantastiškos smėlio sąnašų jūros – Vakarinio didžiojo ergo, vėl pakils į šalies šiaurę, į simpatišką ir grakštų pajūrio miestą Oraną, leis Jums atsikvėpti vaizdinguose paplūdimiuose ir kone stačiai leisis į pietryčius, į paslaptingas tuaregų žemes, kuriose žmogaus valdžia ribota, o viešpatauja Sacharos smėlynai ir kitas planetas atspindintys ar kopijuojantys brandaus saulėlydžio spalvos kanjonai, kur stilingą beribį gamtos meną tik šen ten pertraukia tūkstantamečiai homo sapiens raižiniai urvuose ir uolų sienose, tuomet, atsispyręs nuo smėlio bangų, vėl šaus į Alžyro šiaurę, į romėnų palikimu pasidabinusį Viduržemio pakrantės miestelį – Tipazą.

Daugiaplanio, spalvingo ir galingo Alžyro gamtos, urbanistinį bei etninį peizažus Jums padės pažinti malonūs paklaidžiojimai sostinės senosios medinos – Kasbos ir atokių, dykumingų ksourų labirintinėse gatvelėse, romėnų turtai ir mozaikos prie ilgesingų praeities griuvėsių, arabiško gyvenimo epizodai tarp mečečių bokštų, Afrikos Paryžiaus paieškos kolonistų kvartaluose, grožėjimasis osmaniška prabanga buvusiuose turkų rūmuose, romantiškas jaudulys Sacharos horizontuose ir dar daug bekraščio grožio, kurį svarbu ne apsakyti, bet patirti...

Žiūrėti didelį žemėlapį ir kelionės programą
Kelionės programa
1-2
dienos. Skrydis Vilnius – Alžyras

Skrydis su persėdimu iš Vilniaus į Alžyrą per vieną iš Europos miestų. Nusileidžiate didžiausioje pagal plotą Afrikos šalyje. Ji kalnais, kanjonais, dykuma ir Viduržemio jūros pakrantėmis išsidriekusi Juodojo žemyno šiaurės vakaruose. Tai – Magribo kraštas, kuris istoriškai ir geografiškai, tiksliau – per Sacharą bei Atlaso kalnyną, giminiuojasi su Tunisu ir Maroku. Tačiau jei Jums teko viešėti šiose Šiaurės Afrikos šalyse, per vidurį jų plytinčiame Alžyre pajusite kitokį pasaulį – dar gilesnį, dar gausesnį, dar paslaptingesnį.

Pilnoje grožio ir prieštarų kaip pats Afrikos žemės paviršius Alžyro tapatybėje didžiausių rėžių paliko arabų kalifatas ir kolonistė Prancūzija, tarp jų įsiterpusios vietinių berberų bei tuaregų genčių kultūrų vagos, ispanų kontrolės vingiai, Romos ir Osmanų imperijų aukštumos... Antrojo pasaulinio karo metais Alžyras tapo kruvinu kovos lauku, kuriame naciai susirėmė su JAV ir Prancūzija. XX amžiaus 6-ajame ir 7-ajame dešimtmečiais vykęs Nepriklausomybės karas irgi pareikalavo daug aukų. Po 2004-iais vykusių prezidento rinkimų šalyje įsivyravo daugiau stabilumo ir ramybės. Nuo tada keliautojai iš naujo atranda lig tol tik prancūzams geriau pažintą Alžyrą. Jūs irgi būsite vieni pirmųjų šios dar masinio turizmo nesulygintos šalies atradėjų.

Nuoseklią, turtingą intelektualių, vizualių ir emocinių potyrių pažintį su Alžyru pradėsite nuo tokio paties pavadinimo sostinės. Al-Jaza'ir arabų kalba reiškia „salas“. Įsikūrusi ji pačioje šalies šiaurėje, prie Alžyro įlankos Viduržemio jūroje. Todėl nuo senų laikų šis uostas, kaip vartai į Afriką ir Europą jungiančius vandenis, buvo įtakingų tautų ir stiprių dinastijų taikinys. Galbūt jau pačią pirmą dieną, kai iš oro uosto važiuosite į viešbutį, saulėtosios sostinės namų formose, aukščiuose ir linijose atpažinsite europietišką grakštumą. Tačiau tai – tik fasadas. Po juo slūgso arabiškas ir afrikietiškas mentalitetas. Panašiai kaip su kalbomis: pastebėsite, kad vietiniams kolonistų įpiršta prancūzų – kone antra gimtoji kalba, tačiau oficiali ir pagrindinė kalba yra arabų, nes dauguma gyventojų – arabų kilmės, tačiau senieji šių žemių šeimininkai berberai ir tuaregai tarpusavy susišneka savais dialektais. Tautų, kultūrų įvairovė atsispindi ir vietos virtuvėje: į alžyriečių kulinariją sueina Afrikos, Artimųjų Rytų, Viduržemio jūros ir Prancūzijos skoniai, o vainikuoja juos islamiška maisto kultūra. Bet neskubame Jums atskleisti ingredientų – juk turėsite net dvi savaites Alžyrui išragauti ir pajausti. Nakvynė viešbutyje.

3
diena. Alžyras – miesto turas: Kankinių paminklas – Džama El Džedido mečetė – Senovės ir islamo meno muziejus – Kasba

Pusryčiai. Alžyro tyrinėjimai prasideda nuo sostinės, kur kolonijos atminimą keičia moderniųjų laikų ir šių dienų iššūkiai. Nors esate nutolę nuo kasdienės rutinos beveik per 3000 kilometrų, gali būti, kad dėl greito aplinkos pasikeitimo Jūsų mintys vis dar įsikibusios į darbo ar namų rūpesčius. Didžiausias Alžyro miestas padės nuo jų atsitraukti, prikaustydamas Jūsų dėmesį prie tik šiai Juodojo žemyno pusei būdingų išraiškingų architektūros detalių ir neužglaistytos istorijos tarpsnių.

Vyksite į Kankinių aikštę, kurioje 1986-iais šalies Nepriklausomybės dvidešimtmečio proga buvo atidengtas neįprastos konstrukcijos 92 metrų aukščio paminklas, iškilęs pastebimai aukščiau už miesto palmes ir aplinkinius namus. Jame susiliečia trys milžiniški išlenkti palmės lapai, tarp kurių tarsi žiedas kyšo musulmoniško stiliaus bokštelio kupolas, o viršūnėje dega amžinoji ugnis. Kankinių memorialą –  elegantišku pavidalu bei daugiareikšme simbolika tokį vienintelį pasaulyje – kūrė tarptautinė komanda: lenkų skulptorius Marianas Konieczny, keli alžyriečių menininkai, tarp jų – garsus tapytojas Bashiras Yellesas, statė kanadiečių kompanija „Lavalin“.

Ar jau pajutote, kad esate islamiškoje aplinkoje? Pastebėsite, kad gatvės minia – visai ne tokia kaip Europos dalyje, iš kurios atvykote: charakteringi žmonių veidai išduoda skirtingą kilmę, o juodaakės moterys ilgais spalvingais apsiaustais, apsigobusios galvas skaromis, sufleruoja, kad esate palyginti konservatyvioje šalyje. Jos dvasingumo centras – tai XVII amžiuje, Osmanų imperijos laikais, statyta Džama El Džedido mečetė. Ši pagrindinė Alžyro miesto šventovė, kuriai už nugaros – Viduržemio jūra, yra ypač savita, mat ji – turkiško stiliaus, nors balsvas minaretas ir kupolai – andalūziški, išduoda, jog Alžyro pakrantes buvo užėmę ispanai.

Žvilgsnį užmesite ir į kitus išskirtinius miesto statinius, kaip garsiajam XIX amžiaus karvedžiui ir sufijui Emirui Abdelkaderui, stojusiam į kovą prieš prancūzų invaziją, skirtas paminklas ir tik visai neseniai, 2015 metais, muziejumi paverstas Didysis paštas – praeito šimtmečio pradžios architektūros kūrinys, kuriame darniai susilieja islamiškas ir kolonijinis stiliai.

Į estetišką šios dienos programą įtraukėme ir viešnagę Senovės ir islamo meno muziejuje. Tarp originalių radinių eksponuojamos trapų laiką pergyvenusios mozaikos, ginklai, medaliai, monetos, kaulai, XI ar XII amžiuje mečetėms kurtos vertybės. Neblėstančiu grožiu žėri kostiumai, papuošalai iš ankstesnių šimtmečių, taip pat – iš prašmatnių Osmanų rūmų.

Žinome, kad Jums rūpi pabuvoti ne tik muziejinėje aplinkoje, bet ir gyvose gatvėse. Netrukus persikelsite į tokią vietą, kur šimtmečiai susiduria. Nersite į musulmonų senamiestį mediną, vietinių vadinamą Kasba. Casbah arabų kalba reiškia „citadelę“. Labirintinis kvartalas, kurio ištakos siekia XVI amžių, kentėjo daug išpuolių, karų, o dabar įtrauktas į UNESCO paveldo sąrašą. Į jūrą besileidžiančių siaurų gatvelių, kurias kerta ir žmonės, ir asilai, bei tankiai sulipusių namų raizgalynėje likę anų laikų gynybinio statinio, taip pat senosios mečetės griuvėsiai. Akmeniniai laiptai veda į osmaniško stiliaus pastatus su jaukiais skliautais, namus su plačiais terasiniais stogais, tradicines pirtis – hamamus, amatininkų dirbtuves, užeigas ir prekyvietes. Iš tikro dulkėtas chaosas ir triukšmas turi savo tvarką, tačiau tik čiabuviai ją supranta. Vietos dvasią Jūs čia tikrai sučiupsite! Toliau paskui ją seksite kituose Alžyro miestuose. Nakvynė viešbutyje.

4
diena. Alžyras – Džemila – Konstantina

Po pusryčių prasideda aktyvi kelionė už Alžyro miesto ribų. Pirma važiuosite pietryčių kryptimi daugiau nei 300 kilometrų. Taigi, Jūsų laukia maždaug keturios valandos ilgesingo Alžyro kraštovaizdžio įlinkių bei pakilimų. Šiame kelionės etape horizontą tapo Atlaso kalnai, kurie, ištįsę į 2000 kilometrų ilgį, apima visą Magribo regioną. Priartėsite priekalnes ir kalvas, kurių laukinį guolį užpildę iki šiurpų jaudinantys senovės Romos Kuikulo miesto, dabar vadinamo Džemila, griuvėsiai.

Apytiksliai 900 metrų aukštyje virš jūros lygio į dangaus žydrynę stiebiasi arba nebyliai į tolį žiūri I amžiuje įkurto ir VI amžiuje galutinai apleisto miesto liekanos. Kad Džemila ir toliau išliktų, dabar ji saugoma UNESCO. Vaikštinėjant tarp istorijos paslaptimis magnetizuojančių Kuikulo griuvėsių, gidas Jums padės atpažinti buvusias bazilikas, šventyklą, miesto turgų, forumą, palydės iki palyginti gerai išsilaikiusio amfiteatro, parodys garsiąją Karakalos arką, kuri prieš pat akis atrodo dar įspūdingiau nei nuotraukose.

Prieš žengdami į šį įstabų Romos imperijos pasaulį po atviru dangumi arba jau čia pabuvoję, aplankysite nepamirštamą Džemilos muziejų, kur saugomi kultūriniams stebuklams prilyginami praeitų tūkstantmečių radiniai: nuo mažyčių, tačiau neįkainojamų šukių iki užburiančių mozaikinių sienų.

Toliau važiuosite apie 135 kilometrus dar giliau į rytus. Po maždaug dviejų valandų kelionės pasieksite kitą Alžyro istorijos pasididžiavimą – Konstantinos miestą. Į jį atvykę, nuo Viduržemio pakrantės jau būsite gerokai nutolę, bet čia Jus užplūs dar smarkesnė – įspūdžių – jūra.

Nors imperatoriaus Konstantino Didžiojo, gyvenusio IV amžiuje, garbei pavadintas miestas labiausiai žinomas dėl pribloškiančio Romos imperijos palikimo, jis buvo įkurtas dar amžiais prieš mūsų erą. Antikinių laikų berberų valstybės – Numidijos gyventojai jį vadino Sarim Batim. Vėliau kraštą užvaldę finikiečiai jį pavadino Cirta – finikiečių kalba tai ir reiškia „miestą“. Naują apogėjų jis išgyveno romėnų epochoje. Bet kol kas tegul Jūsų potyriai aprimsta, kad pailsėję galėtumėte priimti naują jų antplūdį. Nakvynė viešbutyje.

5
diena. Konstantina

Pusryčiai. Jums už lango – Konstantina, vadinama „tiltų miestu“. Tačiau jei Jus čia paleistų, Jums nežinant, kad esate Juodajame žemyne, stebėdamiesi amą atimančiu peizažu, kurio viršūnėje – groteskiškai stačios uolos, aplipusios namais bei jungiamos senovinių viadukų ir milžiniškų tiltų, greičiausiai pasijustumėte pasimetę kažkur Pietų Europoje, o gal mieste, kurio išvis neįmanoma įvardyti. Jam rasti tikslias koordinates būtų žymiai sunkiau nei pačių iškiliausių epitetų ir titulų. 2015 metais UNESCO iniciatyva Konstantina buvo paskelbta Arabų kultūros sostine.

Aukštuminga didybe atvykėlius pakertantį Konstantinos paveikslą paišo į masyvų žiedą panašus tarpeklis. 640 metrų aukštyje virš jūros lygio iškilęs didžiulis klifinis darinys – natūrali, jau pačios gamtos žmonėms pastatyta citadelė. Siauroje dauboje teka miestą perskėlusi Rumelio upė. Virš jos kabo tiltai, į kuriuos vien iš tolo pažvelgus, gali pasidaryti silpna ar svaigu. Aukščio jaudulio nebijantiems romantikams jie užtikrina grandiozinę miesto dėlionės panoramą.

Ir Jūs šiandien apžiūrėsite dramatiškus Konstantinos tiltus bei ypač fotogeniškus horizontus. Aplankysite Cirtos muziejų, taip pat – Konstantinos muziejų, priartinsiančius Jus prie Numidijos karalystės, Romos imperijos ir Arabų kalifato. Pabuvosite prie bene garsiausio Konstantinos architektūros kūrinio – orių ir dailių Bėjaus Ahmedo ben Muchamedo Šerifo rūmų. Jie statyti XIX amžiaus pirmoje pusėje ir įkūnija paskutinį Osmanų imperijos metą, be to, mena paskutinio turkų atstovo, šio krašto valdytojo bėjaus Ahmedo, kuris organizavo pasipriešinimą prieš prancūzus, aštraus siužeto istoriją. Apie jį jums plačiau papasakos gidas.

Pagal galimybes Jums paliksime laiko pasivaikščioti po Konstantinos Kasbą. Ir vėl bus proga prisigaudyti spalvingų, judrių, nepakartojamų medinoje krutančių čiabuvių gyvenimo akimirkų. Po to jau patys galėsite sau atsakyti, į ką šis klifinis miestas labiausiai panašus ir kokią dvasią jis neša – romėnišką, berberišką, arabišką, osmanišką ar vis dėlto europietišką. Nakvynė viešbutyje.

6
diena. Konstantina - Gardaja

Metas judėti toliau. Kad per šią visapusiškam Alžyro pažinimui subalansuotą kelionę galėtumėte aplankyti kuo daugiau erdvių, taupant laiką, reikės didesnius atstumus įveikti lėktuvais. Važiuosite į Konstantinos oro uostą ir skrisite į už maždaug 500 kilometrų, Alžyro centre, įsikūrusį penkių kaimų junginį – Gardają. Ta pati Afrika, tas pats Alžyras, tačiau atmosfera – ne tokia pati kaip prieš tai lankytose vietovėse. Apskritai Gardaja nėra įprastas miestas, kokį mes, atvykėliai iš Europos lygumų šalies, įsivaizduojame. Gardaja – tai atskira kultūrinė-socialinė erdvė, pentakolis, sudarytas iš penkių kaimų: Gardajos, Melikos, Beni Isgueno, Bou Nouros ir El Ateufo. Kai kada jie nėra išskiriami atskirai ir būna visi apibendrintai vadinami vienu vardu. Nakvynė viešbutyje, svečių namuose.

7
diena. Gardaja – Mzabo slėnis – Gardaja

Pusryčiai. Visą dieną skirsite Gardajos bei jos apylinkių pažinimui. Mzabo slėnis, kur Gardajos ksouras yra jo prekybinis ir kultūrinis centras, įtrauktas į UNESCO paveldo sąrašą. Savitą Gardajos aureolę kūrė ir ypatinga gamtinė padėtis, ir čiabuviai berberai. Šis penkių kaimų junginys kairiajame Mzabo vadžio krante, iš tolo – tarytum kaladėlės, apstatęs Mzabo slėnio pusdykumę, besiliečiančią prie šiaurinio Sacharos dykumos galo. Iš smiltainio ir molio nulipdyti balsvi ar rusvi būstai, per aušrą susiliejantys su ryškėjančiu saulės disku, o brandžiais vakarais pratęsiantys prinokusį saulėlydį, kyla laiptuotomis terasomis ar kabinasi į arkadas. Siauri, kai kur – lenkti pasažai tarp aukštų plikų sienų labiau primena tunelius nei gatves, o žemi arkiniai įėjimai – urvus. Skliautiniai koridoriai, maži, pailgi langai, cilindriniai bokšteliai – kaip iš pasakų, tačiau iš tikro liudija savitą nelengvo, labai žemiško gyvenimo struktūrą.

Kaimai apsijuosę aukšta gynybine siena. Tokios gyvenamosios citadelės vadinamos ksourais ar ksarais (qsur). Jose buvo įprasta statyti į pilis panašias mečetes, kurios turėjo ne tik religinę, bet ir gynybinę paskirtį – minaretai tarnavo stebėjimui, ar neartėja klajokliai įsibrovėliai, o gal plėšikai. Šiais laikais tokiems smėlynų kaimams gresia jau kitas – savaiminio išnykimo – pavojus. Todėl reikia skubėti jį aplankyti, kol nevirto tik parodomuoju kaimeliu.

Vietiniai prisitaikė gyventi sausame krašte, vagojamame vadžio – upės, kuri dėl chroniško vandens stygiaus išsenka, o pasipildo tik po retų gausių liūčių. Dar neskubame šio dykumingo kraštovaizdžio lyginti su kitomis planetomis, kadangi vėliau lankysite vietoves, kurios gal nė ne šiai Žemei priklauso, tačiau padžiūvusi Gardajos egzotika jau yra pereinamoji būsena.

Kaimus Mzabo slėnyje XII amžiuje įkūrė berberai mozabitai. Apie jų specifinį gyvenimo būdą, įtrauktą Alžyro smėlynų, Jums plačiau papasakos gidas, gal ir patys vietiniai, jei išdrįsite juos pakalbinti. O prieš gyvą žvilgsnį į Mzabo berberų bendruomenę verta žinoti, jog jie yra Ibadi musulmonai, atsiskyrę nuo pagrindinės islamo mokymų linijos. Iš bendros alžyriečių minios mozabitus lengva atpažinti dėl jų išraiškingos aprangos. Pavyzdžiui, moterys dėvi į nikabus panašius dangalus haik, kurie pliką palieka tik viršutinę veido dalį – akis ir kaktą. Magribe jie paprastai būna balti. Vyrai, kurie prisilaiko tradicijos, dėvi plačias saroual loubia kelnes.

Gardaja Jus vilios, stebins, glumins ir kitomis aplinkos bei žmonių kasdienybės smulkmenomis, papročiais, kurie Mzabo slėnį, tarsi pusdykumės vadį, pripildo iš kitų Alžyro regionų smarkiai išsiskiriančia istorija bei kultūra.  Po pilnos naujų išgyvenimų ir reginių dienos grįšite į viešbutį. Rytojus bus jau visai kitoks. Nakvynė viešbutyje, svečių namuose.

8-9
dienos. Gardaja – Taghitas

Pusryčiai. Šias dvi dienas žymiai mažiau judėsite fiziškai, tačiau įveiksite beveik 1100 kilometrų nuo šalies vidurio iki vakarų. Kaip patyrę keliautojai jau žinote, kad tai yra efektyvus keliavimo būdas, kuris mainais už kantrybę leidžia nepertraukiamai stebėti už lango besikeičiančias Afrikos nuotaikas.

Šįkart iš jų susidarysite vientisą nemenko Alžyro ruožo – nuo Gardajos iki Taghito – vaizdą. Kelias pildysis tuščiomis smėlio plynėmis, palmių alėjomis ir nuogomis kalvomis, kol galiausiai  visiškai susilies su Sachara. Magribe jau įpratote prie visa kur lydinčio saulės atspalvio. Pažadame: Jūsų kelionė po smėlingąjį berberų kraštą įgis dar daugiau auksinių pažinimo bei emocinių tonų.

9-tos dienos vakare pasieksite vieną gražiausių oazės miestelių visame Magribe – Taghitą, ramiai pūpsantį rytiniame Ouedo Zouzfanos vadžio, ištekančio šiaurės Atlase, krante. Tačiau į istoriją jis įsirašė visai ne dėl jaukios ramybės, kuri dabar apgaubusi oazę, bet dėl 1903 metais vykusio Taghito mūšio, kai tūkstančiai marokiečių miestelyje apgulė prancūzų kontroliuojamą fortą ir karines pajėgas. Šiaurės Afrikos vyrų pasipriešinimą kolonistai numalšino, bet kruvinus susirėmimus ir aukas tyliosios kopos neišvengiamai prisimena. Kol kas prieblandoje galite daugiau jausti berberišką Taghito sielą, o kinematografiškas jo spindesys Jums skleisis rytoj. Viena akvynė viešbutyje, svečių namuose Timimune, antra nakvynė viešbutyje, svečių namuose - Taghite.

10
diena. Taghitas – Sacharos dykuma – Didysis vakarinis ergas – Taghitas

Pusryčiai. Prabundate saulės glotninamų ir vėjo šukuojamų Sacharos kauburių bei kanjonų glėbyje. Kaitrioje oraus smėlio viešpatijoje, kurią malonina Ouedo Zouzfanos vanduo ir vėsina saiki žaluma, susikūrė unikali berberų bendruomenė.

Pabūti tarp šių oazės gyventojų – tai pasisvečiuoti jų mikropasaulyje, kurį nuo laukinės dykumos skiria stambi, aklina siena. Fantastišką dienos turą pradėsite nuo senojo ksouro. Įsmuksite į painią gatvelių ir skersgatvių geometriją, kur kraštines brėžia mažučiai, vieno ar dviejų aukštų gyvenamieji namai iš purvo plytų. Posūkiai ir išėjimai į dar neregėtas alėjas, o gal uždarus kiemelius ar akligatvius susipina į azartinį kelioniškų atradimų žaidimą, kai nežinai, kokia šypsena tave pasitiks ar kokį prekystalį, nukrautą su ksouro smėlio ir molio monotonija kontrastuojančių margų suvenyrų bei ugningų tonų skarų, arba grindinį, puoštą sodriaspalviais kupranugario vilnos kilimais, aptiksi.

Palikę autentiškojo Taghito rutiną ir bruzdesį, trauksite į niekaip laikui nei civilizacijai nepavaldžias, aukščiau žmogaus galių dunksinčias Sacharos smėlio kopas. Daug kur ši dykuma nėra tokia švelni kaip Taghito apylinkėse ir jos paviršių užgulusios kieto smiltainio kalvos.

Kosminėms akimirkoms sustosite prie Didžiojo vakarinio ergo. Iš tikro susiliesite su visata, išvydę kerintį smėlio pusmėnulių apklotą. Vidutinis ergo kopų aukštis – 500 metrų. Antras pagal dydį smėlio sąnašų laukas Alžyre, dar vadinamas Vakarine smėlio jūra, apima iš viso 78 000 kvadratinių kilometrų plotą. Jame nėra jokių kaimų, jokių kelių... Gali būti, kad pamesite valandas, jokie tikslūs adresai nerūpės, tik momentai čia ir dabar. Vadinasi, tuo metu Jūsų esybė relaksuosis, atsiduodama beribiam dykumos jausmui.

Nuo smėlio ir vėjo meno, į kurį žmogui kištis nevalia, trumpam atsitrauksite ir apžiūrinėsite bene seniausią homo sapiens kūrybą – uolas ir urvus, kuriuose gerai išsilaikę priešistoriniai raižiniai bei piešiniai. Vakare, prisisėmę Sacharos šnabždesių ir magiškų reginių, grįšite į Taghitą nakvynei. Nakvynė viešbutyje, svečių namuose.

11
diena. Taghitas – Oranas

Pusryčiai. Jau įveikėte pusę GRŪDOS kurto išsamaus, daugiaplanio Alžyro maršruto. Šiandien bus dar viena didelė slinktis šioje kelionėje. Atsisveikinsite su Taghitu ir toje pačioje Becharo provincijoje vyksite į oro uostą skrydžiui į Oraną. Taigi, grįšite į Alžyro šiaurės vakarus.  

Lėktuvas nusileis simpatiškame, prie Viduržemio jūros prisišliejusiame, legendinių Liūto kalnų apglėbtame, antrame pagal dydį Alžyro mieste. Romos imperijos laikais šio uosto apylinkėse buvo maža gyvenvietė, kuri išnyko, į Šiaurės Afriką įsibrovus arabams. X amžiuje Andalūzijos maurai Viduržemio pakrantėje įkūrė prekybos miestą Oraną. Berberiškos pavadinimo Wahran ištakos nuveda į intriguojančią istoriją apie gretimose aukštumose nukautus du paskutinius liūtus.

XVI amžiuje Oraną užėmė ispanai ir valdė jį iki XVIII amžiaus pradžios, kol regione įsitvirtino turkų Osmanų imperija. XIX amžiuje uostas atiteko prancūzams. Per Antrąjį pasaulinį karą į Oraną įsimaišė Viši režimas (Vokietijai pasidavusios Prancūzijos vyriausybė per nacių okupaciją). 1942 metais nuo jo miestą išvadavo Sąjungininkai. Tačiau ir po 20 metų, kai Alžyras iškovojo Nepriklausomybę, Orane neskubėjo įsivyrauti taika. 1962-iais jame žuvo daugybė prieš musulmonus nusiteikusių žydų ir europiečių, palaikiusių užsispyrusių kolonistų pusę. Po šio kruvino lūžio mieste krikščionybė smarkiai sunyko.

Visi tokie ryškūs posūkiai krašto valdyme ir prieštaringi miestiečių išgyvenimai subėgo į gausų, skirtingų erų ir stilių nudailintą urbanistinį peizažą. Į jį pilnai įsiliesite rytoj. Jūsų laukia iškilių įspūdžių prisodrinta diena. Nakvynė viešbutyje.

12
diena. Oranas - Alžyras

Pusryčiai. Leisitės į šviesią, išsamią ekskursiją po Oraną. Osmanišką estetiką Jums atskleis Bėjaus rūmai, statyti XVIII amžiuje. Patalpos kai kur apleistos, sienos aptrupėjusios, tačiau didinga šimtmečių magija ten vis dar veikia. Gidas aprodys išlikusius originalius ryškaus rytietiško dekoro fragmentus ir padės atkurti prabangų salių, haremo, kitų erdvių vaizdą ir anų laikų turkų diduomenės gyvenimą.

Ten pat aplankysite XIV amžiaus gynybinę pilį, kurią statė tuo metu Šiaurės Afrikoje ir Pirėnų pusiasaly klestėjusių berberų musulmonų Marinidų dinastija. Taip pat vyksite prie 400 metrų aukščio Murdžadžo kalvą (Pic d’Aidour) pratęsiančio Santa Kruzo forto. Galingas gynybinis statinys, žvelgiantis į jūros tolius, XVI amžiuje pradėjo dygti Osmanų laikais, o perėmė jį ir tris šimtus metų valdė Oraną užkariavę ispanai. Pamatysite ir žemiau stūkstančią aristokratiško grožio bei stebuklines istorijas spinduliuojančią koplyčią su Mergelės Marijos statula. Pamaldūs katalikai tiki, kad ji miestą apsaugojo nuo XIX amžiuje įsisiautėjusios choleros epidemijos.

Grakščiai išsiplėtusį Oraną apžvelgsite ne tik iš aukštumos – nusileisite ir į uostą. Žinoma, aplankysite tarp Murdžadžo kalno ir senojo uosto darniai įsiterpusį musulmonų šventojo Sidi El Houari vardu pavadintą kvartalą – Orano miesto širdį. Pastaruoju metu ji plaka ramiai, bet intensyviau. Tapybišką, miniatiūrišką Sidi El Houari sritį patys alžyriečiai po truputį iš naujo atranda, restauruoja įvairių laikmečių architektūrą. Romėniškos pirtys, ispanų dar XVI amžiuje statyti namai, pirmoji prancūzų ligoninė, Osmanų dvasinis simbolis Orane – Hassano Pašos mečetė... Čia, senajame kvartale, slepiasi ir susitinka skirtingi istorijos ir gyvenimų epizodai.

Mieste pravažiuosite arba užsuksite ir į tokias viešąsias erdves, dėl kurių prancūziškų linijų Oranas pramintas mažuoju Alžyro Paryžiumi. Ar jau suskaičiavote, kiek šiame uoste nuo pakrantės iki pat padebesių aplankėte tautų, dinastijų, šalių palikimo? Susirinkę vertingiausius įspūdžius ir neenciklopedines žinias, vyksite į Orano oro uostą skrydžiui į Alžyro miestą. Nakvynė viešbutyje.

13
diena. Alžyras – Džanetas

Pusryčiai. Šiandien lėktuvu įveiksite daugiau nei 2000 kilometrų ir iš Alžyro šiaurės pateksite į  pietryčius, visai netoli Libijos sienos. Iš Orano skrisite į oazės miestelį – Džanetą. Atsidursite itin retai  apgyvendintoje Alžyro pusėje, kur čiabuviai, sodriomis spalvomis ir plačiomis šypsenomis tarsi vienetiniai papuošalai dabinantys smėlingą žemės paviršių, dar vadinami „mėlynaisiais žmonėmis“...

Istorišką, judrią uosto kasdienybę ir gyventojų minias Jums tarytum vienu šuoliu pakeis laukiniai mįslingosios Sacharos dykumos plotai, žemiškus Atlaso kalnus – marsinis Tasilio plokščiakalnis, o Viduržemio jūros vandens žydrynę – saikus ir ribotas Kuedo Idžeriou vadis, išvagojęs slėnį, kuris glaudžia dar tris miestelius – Azelouazą, Al Mihaną ir Eferį.

Jau greitai pastebėsite, kad Džanete intriguojamai skiriasi ne tik gamtiškas, bet ir etninis reljefas: dykumingose jo apylinkėse įsikūrę berberams giminingi tuaregai. Šie Šiaurės Afrikos garamantų (libių) genčių palikuonys išsisklaidę Juodojo žemyno smėlynuose nuo Malio iki Alžyro ir geriausiai prisitaikę gyventi oazėse.

Daug stulbinančių žmonių gyvenimo ir pasaulėžiūros subtilybių Jums pašnabždės tuaergų žemės, jei tik būsite atviri Sacharos toliams. Rytoj turėsite pasiduoti bekraštėms jų vilionėms. Nakvynė palapinėse dykumos stovyklavietėje.

14
diena. Džanetas – Raudonasis Tadrartas – El Biredžo kanjonas

Po dosnios „apšildomosios“ pažinties su Alžyru jau esate pasirengę pribloškiančiai akistatai su įstabia ir iki galo neprognozuojama žemės kūrinija, kuriai pasaulyje lygių nėra. Taigi, po pusryčių sėsite į visureigius ir trauksite į turą po kitų planetų atspindžius ir kopijas.

Pirmiausia nuo Džaneto leisitės dar labiau į pietus apie 160 kilometrų, gilyn į akmeningąją Alžyro dykumą, kuri yra didžiosios Sacharos dalis ir dabar saugoma UNESCO. Po maždaug dviejų valandų pasieksite erozijų suformuotą ir tarp vėjo pustomų smėlio kopų sustingusį Raudonojo Tadrarto (Rouge Tadrart) stebuklą. Kieto rausvo ar juosvo smiltainio kanjonų, išsikišimų ir išsišakojimų grandinė tarp minkštų smėlio kalnelių ištįsusi į 150 kilometrų ilgį, kai kur pasiekia statų, bekompromisį aukštį iki 1340 metrų virš jūros lygio. Milžiniški kalvų lydiniai, natūralios uolų tvirtovės, gigantiškos arkos ir storos adatos ar kuklesni raitiniai, iš tolo primenantys nudrėbtas smėlio pilis, yra tokie neįprasti lyginant su žmonių apgyvendintu reljefu, kad atrodo kaip Marso ar kitos planetos, kurios dar nė nežinome, dekoracijos.

Kaip jau pastebėjote, šioje karštoje nežemiško keistumo Alžyro srityje homo sapiens beveik arba visai nėra, tačiau aptiksite neįtikėtinai senas jų užuominas. Apžiūrėsite El Biredžo uolas bei urvus, kur prieš tūkstančius metų išraižytos gyvūnų ir dvikojų būtybių figūros. Pirmosios jų galėjo atsirasti dar XIII amžiuje prieš mūsų erą.

O naktis dykumoje paskatins iš naujo pajausti pasaulio begalybę. Sutemus pakelkite galvą į viršų. Jei išvysite spindinčias žvaigždes, su Sachara jau būsite susilieję nuo žemės iki pat dangaus... Nakvynė palapinėse dykumos stovyklavietėje.

15
diena. El Biredžas – Moul El Naga – Zouatanė

Pusryčiai. Sachara, kurią po truputį prisijaukinote, Jus įsileidžia vis arčiau savo sielos gelmių. Jau įpratote prie plačių horizontų, kuriuose viešpatauja iškalbinga smėlio ir smiltainio tyla. Kadaise žmonėms ją įveikti padėdavo tik kupranugariai. Sacharą geriausiai lig šiol perpratę tuaregai. Šie dykumos žmonės Afrikoje garsėjo kaip geri pirkliai – kontroliavo transsacharinės prekybos kelius, kuriais buvo gabenamos tokios vertybės kaip auksas, druska, dramblio kaulas ir... vergai. Tuaregai kalba dialektais, priklausančiais semitų-chamitų kalbų grupei, tačiau, nepaisant gyvenimo būdo išskirtinumo, neturėjo kada izoliuotis nuo aplinkinių civilizacijų, yra įvaldę ir kitas regione populiarias kalbas – užkariautojų arabų ir kolonistų prancūzų.

Jei prasilenksite su tuaregais, gali būti, kad pajusite ir savitą kultūrinį klimatą. Nors jau daug amžių šie berberams artimi afrikiečiai išpažįsta islamą, puoselėja ir savus papročius bei pasaulėžiūrą, kuri brendo nelengvos klajokliškos būties sąlygomis. Pavyzdžiui, prietaringi tuaregų vyrai, tikintys piktosiomis dvasiomis, nešiojasi apsauginius amuletus, kurių viduje išrašytos Korano eilutės. Jų išvaizda, apranga – pati kaip dykumos amuletas. Jei pamatysite vietinį, dėvintį nuo galvos iki kojų indigo spalvos drabužius ir tiurbaną tagelmust, žinokite, kad sutikote tikrą tuaregą. Sklinda pasakojimai, jog nuo tradicinio rūbo ir dangalų, kuriuos šie Sacharos gyventojai dėvėdavo ir namuose, jų kūnai pamėlynuodavo... Na, o juodaplaukės moterys – išraiškingų veido bruožų, stiprios, apsigobusios skaromis – kaip dykumos raganos, beje, palyginti su arabų kilmės musulmonėmis, šeimoje ir visuomenėje turinčios ganėtinai aukštą padėtį. Sacharos pasaulis ir toliau Jus stebins...

Fantastiškus įspūdžius auginsite tęsdami kelionę į Tasilo Nadžero nacionaliniam parkui priklausantį Moul El Nagos slėnį. Jame kopų klostės dėl smėlio ypatumų ir šviesos intensyvumo kai kur nusidažo apelsinų ar net stipria oranžine spalva, o kanjonas tarsi suliepsnoja, saulei kylant ir leidžiantis. Jau turbūt pastebėjote, kad, regis, tokios paprastos dykumos dalys – smėlis, smiltainis ir saulė – nešykšti staigmenų ir gali sukurti neriboto grožio panoramas. Vakare pasieksite Zouatanės slėnį. Nakvynė palapinėse dykumos stovyklavietėje.

16
diena. Zouatanė – Tin Merzouga

Pusryčiai. Jau visa savo esybe pajutote, kad Sacharos dykuma vientisa, tačiau tikrai nenuobodi. Ji – kaip išdidi Afrikos gražuolė, turinti skonio pajautą, galinti keisti ir derinti skirtingus rūbus, tačiau visada išlieka išskirtinė ir su paslaptimi...

Galbūt vakar ar dar anksčiau Jums atrodė, kad jau pasiekėte įspūdžių ir susižavėjimo piką. Neapsigaukite. Ištisa smėlio jūra Jums dar – priešaky. Po pusryčių vyksite į Tin Merzougą, kur smėlis kaip šilkinė skraistė užbangavęs žemės paviršių. Tarytum nedidelės, bet ekspresyvios sagtys jį vietomis sutvirtina rusvi ar juosvi akmens dariniai. Kai kur smėlio kauburiai pereina į kalnus bei uolas ir siekia beveik 550 metrų aukštį, sudarydami ekspresyviausių Alžyre arkų žiedą.

Mes Jums negalime tiksliai nupasakoti vaizdo, kurį regėsite ir it užburti gersite, tačiau pažadame, kad dykuma parodys dar daugiau savo veido, pažymėto, bet nesugadinto laiko, erozijų ir stichijų. Nakvynė palapinėse dykumos stovyklavietėje.

17
diena. Tin Merzouga – Tilfazou – Džanetas – Alžyras

Pusryčiai. Paskutinė diena dykumoje. Jau turėjote apsčiai akimirkų pajusti, kad Sacharos smėlynų kūrinija – neišsemiama ir turi galios nukelti į kitą laiko bei materijos plotmę. Per šią kelionę jau ir turbūt apčiuopėte savo santykį su dykuma. Kaip joje jaučiatės: kaip svetimkūnis, įmestas į nežinomą kopų planetą, kaip mažytė smiltis spindinčioje smėlio jūroje, o gal kaip garbingas svečias smėlio ir smiltainio karalystėje?

Nuo Tin Merzougos keliausite iki mįslingo Tilfazou slėnio, kur senovės žmonės ateities kartoms paliko žinią uolų piešiniuose. Tarp jų bene įsimintiniausias – karvės atvaizdas.

Vėliau grįšite į Jums jau pažintą Džaneto miestelį. Turėsite atsisveikinimo su dykuma pietus. Alžyre praleidote dvi savaites, per tą laiką išsigryninote mėgstamus skonius ir aromatus, kurie šiek tiek skiriasi, priklausomai nuo regiono ir tautų. Juose jau atpažinote stiprią islamo įtaką: vietiniai daugiausia valgo avieną, ėrieną, triušieną, rečiau – vištieną, gardžiai patiekia troškinį tadžiną, o pajūryje – ir žuvį. Iš garnyrų populiarus – kuskusas ir daržovės, alyvuogės. Jūsų pietūs kvepėjo kuminu, imbieru, šafranu, muskatu... Saldinotės mėsingomis figomis ir datulėmis. Bet alžyriečių virtuvė tokia gausi ir įvairi, kad šiandien ją atrasite iš naujo ir galėsite palyginti, kuo skiriasi, tarkim, pakrantės miestų ir gilios dykumos vaišių stalas. Metas palikti smėlio ir saulės viešpatiją ir grįžti į žmonių valdomą civilizaciją, kurią nuo Džaneto Jūsų pažintyje su Alžyru skiria daugiau nei 2000 kilometrų. Skrisite atgal į sostinę, iš kur kelionę pradėjote. Nakvynė viešbutyje.

18
diena. Alžyras – Tipaza – Alžyras

Po pusryčių lankysite 70 kilometrų nuo Alžyro miesto nutolusį Tipazos miestelį su didžia istorija ir berberų įtakos aidu, kuris girdimas gatvėse, kadangi dauguma vietinių kalba berberiškai.

Svarbus finikiečių ir kartaginiečių puoselėtas prekybos taškas prie Afriką ir Europą jungusios jūros anuomet pavadintas Tipasa. Jis ypač išaugo Romos imperijos laikais. V amžiuje uostą suniokojo vandalai, o atstatė bizantai. Umajadų kalifato sustiprėjimo metu ir vėl – griūtis. Jau kaip modernaus miesto gyvybę įgavusi Tipaza prisikėlė XIX amžiaus vidury, kartu pažadino ir šimtmečiais snaudusį turtingą romėnų, ankstyvųjų krikščionių ir bizantų palikimą. Dabar jį saugo ir UNESCO.

Viešėsite nedideliame, tačiau efektingų radinių ir dar neregėtų mozaikų glaudžiančiame Tipazos muziejuje. Apžiūrėsite buvusių bazilikų, vienų didžiausių visame Magribo regione, griuvėsius. Kartu su tolumoje į jūrą atsikišusiomis  kalvomis, krantinę nelygiai išraukšlėjusiomis uolomis ir į jas atsitrenkiančiais dangiško grožio Viduržemio vandenų purslais jie supina nepertraukiamą, pasaulį keitusios istorijos juostą.

Vakarėjant vėl pasuksite į rytų pusę ir, pilni aukščiausių pažinimo bei estetinių išgyvenimų, grįšite į Alžyro miestą ir pasiruošite kelionei namo. Nakvynė viešbutyje.

19-20
dienos. Alžyras – Vilnius

Išvykimas į oro uostą. Skrydis į Lietuvą iš Alžyro per Europos miestą.

Įskaičiuota į kelionės kainą
 • Kelionė mikroautobusu/autobusu, visureigiais.
 • 13 nakvynių viešbučiuose, svečių namuose.
 • 4 nakvynės dykumos stovyklavietės palapinėse.
 • Maitinimas pagal programą: 17 pusryčių, 5 pietūs, 4 vakarienės.
 • Ekskursinė – pramoginė programa, bilietai į lankytinus objektus (pagal aprašą).
 • Kvalifikuotų vietos gidų paslaugos turo metu.
 • Profesionalaus GRŪDOS kelionės vadovo iš Lietuvos paslaugos.
 • Iškvietimas Alžyro vizai gauti.
 • Kelionės dokumentų sutvarkymas.
Neįskaičiuota į kelionės kainą
 • Tarptautinio skrydžio bilietai su oro uostų mokesčiais nuo 729 EUR (kaina priklauso nuo aviakompanijos vykdomų akcijų, bilieto pirkimo dienos, sezoniškumo). P.S. Kainai pasikeitus, nedelsdami jus informuosime.
 • 5 vietinių skrydžių bilietai: Konstantina – Gardaja; Becharas – Oranas; Oranas – Alžyras; Alžyras – Džanetas; Džanetas – Alžyras nuo 399 EUR (kaina priklauso nuo aviakompanijos vykdomų akcijų, bilieto pirkimo dienos, sezoniškumo). P.S. Kainai pasikeitus, nedelsdami jus informuosime.
 • Konsulinis Alžyro vizos mokestis ir siuntimo greituoju paštu išlaidos (kaina tikslinama). Vizos forminimo terminas apie 14 darbo dienų.
 • Medicininių išlaidų draudimas užsienyje (privalomas), nelaimingų atsitikimų, bagažo ir neįvykusios kelionės draudimas (pagal pageidavimą).
 • PGR ar kiti Covid-19 testai (jeigu bus reikalingi).
 • Papildomos pramogos ir ekskursijos.
 • Ausinukų nuoma.
 • Asmeninės išlaidos, arbatpinigiai vietiniams gidams 3-5 EUR asm. (dienai) ir vairuotojams 2-3 EUR asm. (dienai), gėrimai, kitos nepaminėtos išlaidos.
 • P.S. už leidimą fotografuoti ir filmuoti tam tikruose objektuose mokama papildomai.
Papildoma informacija
 • Kelionės organizatorius pasilieka teisę optimizuoti maršrutą likus mėnesiui iki kelionės pradžios.
 • Pasikeitus skrydžių, lėktuvų bilietų ir/arba kitų paslaugų kainoms, valiutų kursams, kelionės programa, data ir kaina gali keistis. Aviabilietai negrąžinami ir nekeičiami, pinigai už juos negrąžinami.
 • Siūlomų ekskursijų, pramogų, objektų lankymo tvarka, skaičius ir kainos gali keistis.
 • Nurodyta tarpinių pervežimų trukmė gali keistis dėl kelių būklės, eismo ar oro sąlygų.
 • Minimalus keliautojų skaičius – 15. Esant mažesniam keliautojų skaičiui, kaina perskaičiuojama.
 • Siekdamas užtikrinti keliautojų saugumą, kelionės organizatorius pasilieka teisę keisti kelionės programą, ekskursijų eilės tvarką, viešbučius, skrydžius ir pervežimus dėl aplinkybių arba įvykių kelionės šalyje (gamtos reiškiniai, oro sąlygos, streikai, politinės aplinkybės, etc.), kurių nebuvo galima numatyti iki kelionės pradžios. Kelionės organizatorius neatsako už papildomas išlaidas, atsiradusias dėl šių aplinkybių (pvz., vizų pratęsimas, nauji lėktuvo bilietai, papildomos nakvynės, pervežimai, skiepai ir pan.).
 • Nepamirškite pasirūpinti savo sveikata: pasikonsultuokite su šeimos gydytoju, kelionėje turėkite individualią vaistinėlę. Rekomenduotinų skiepų sąrašas svetainėje http://www.ulac.lt/keliautojams.
 • LR piliečio pasas turi galioti ne mažiau kaip 6 mėn. po kelionės pabaigos. SVARBU! Atkreipiame dėmesį, kad, remiantis nauja ES direktyva, joks asmens dokumentas negalioja ilgiau kaip 10 metų po jo išdavimo datos.

Detalios informacijos kreiptis į maršruto operatorių
Agnė Kontrimavičienė
Datos ir kainos
Kelionės datos ir kainos
Apgyvendinimas

**Apgyvendinimas

Kelionių metu turistai apgyvendinami „turistinės klasės” viešbučiuose. Jei kelionės metu yra daugiau nei 1 nakvynė viešbutyje, viešbučių, kuriuose apgyvendinama grupė, kategorija gali skirtis (t.y. tos pačios kelionės metu gali būti skirtingų kategorijų viešbučiai). Kai kuriuose mažaaukščiuose viešbučiuose gali nebūti lifto. „Turistinė klasė” – tai minimalių patogumų viešbučiai, svečių namai, pensionai arba privatus sektorius, kurių kambariuose yra dušas arba vonia, tualetas. Kai kuriuose gali būti ir balkonas, televizorius, telefonas.

Viešbučiuose gali būti vienviečiai, dviviečiai, triviečiai kambariai ar apartamentai (numeris, kuriame du atskiri miegamieji kambariai naudojasi vienu dušu ir tualetu).

Triviečiuose kambariuose, trečia lova dažniausiai yra pristatoma (t.y. papildoma sudedama lova). Triviečių kambarių skaičius viešbučiuose yra ribotas arba kai kurie viešbučiai jų visai neturi.

Tuo atveju, jei neįmanoma užsakyti triviečio kambario arba viešbutis tokių neturi – vienas iš trijų asmenų apgyvendinamas su kitais grupės turistais.

Atsiliepimai (2)

Atsiliepimai

GRŪDA – vienas didžiausių kelionių organizatorių Lietuvoje, jau trečią dešimtmetį kviečia kartu pažinti pasaulį. Augame ir tobulėjame kartu. Jūsų nuomonė – mums labai svarbi, nes padeda pamatyti savo darbą Jūsų akimis, taisyti klaidas, kurti naujus maršrutus. Maloniai prašome įvertinkite mūsų paslaugas pažymėdami žvaigždutes.

Keliavote su mumis? Pasidalinkite įspūdžiais.
5 / 5.0
Kelionės programa
Transportas
Apgyvendinimas
Kelionės vadovo darbas
Vairuotojų darbas
5 / 5.0
Palmira
Keliauta Rugsėji mėn. 2022
Tik savaitė prabėgo po kelionės į Alžyrą. Dar nesusisluoksniavo, nesusigulėjo klajonių įspūdžiai, Alžyras toks daugialypis, toks talpus istorijų ir vaizdų, kad net įsižnybti reikia, suvokiant, kad tai - ne sapnas. Labai svetingas kraštas, vietiniai žmonės, išgirdę svetimą kalbą, nesidrovėdami domėjosi, iš kur mes, 23 lietuvaičiai, džiaugėsi atvykėliais. Nors valstybinės Alžyro kalbos yra arabų ir berberų, dauguma moka prancūzų, užrašai arabiški ir prancūziški, todėl šiek tiek keblumų dėl informacijos buvo mokantiems tik angliškai. Jau dabar ryškėja keli, man didžiausią įspūdį palikę momentai: 1. netikėtai turtingi ir gražūs Viduržemio jūros pakrantės miestai. Sostinės Alžyro terasomis nusidriekusi prancūziškoji 19 - 20a. pradžios miesto dalis išsiskiria puošniu dekoru, balkonų metalinių tvorelių ažūru, atrodo, kad vaikštai Paryžiuje, tik gatvėse linguoja palmės bei kai kurių žmonių kiek kitokia apranga ir veido spalva... Jaukiai suplanuotos gatvių, aikščių, skverų erdvės su fontanais ir pavėsinėmis, įspūdingi teatro, Didžiojo pašto pastatai. Miesto vertikalė - trys suremti palmės lapai - 92 m aukščio originalus paminklas Kankinių aikštėje, nuo jo papėdės atsiveria daugiasluoksnė miesto panorama, uostas. Žemutinė miesto terasa tarnauja uosto reikmėms, čia įsikūrusi muitinė, sandėliai, daugybė prieplaukų, parduotuvių ir kt. Musulmoniškasis 9-11 a. senamiestis - Kasba - vilioja siaurų gatvelių labirintu, rekonstruojama citadele - po metų ji sužibės visu gražumu, jos statybai panaudota daug romėniškų statinių detalių, ypač vertingos Kararos marmuro kolonos, visai šalia - romėnų akveduko liekanos. Susiraizgiusiose gatvelėse nepaklysi - jos visos vinguriuoja žemyn link jūros. Labai smagu stebėti vietinių žmonių gyvenimą: rytinės eilės prie kepyklėlės, vyrai skuba nešini prancūziškų batonų glėbiais pusryčiams šeimynai, platesnėje gatvėje - turgus, pilna datulių, vaisių, pramoninių prekių ir šiaip visokių gėrybių. Lankome kelis didikų rūmus, dabar tarnaujančius administracinėms įstaigoms - vidinių kiemelių su romėniškomis marmuro kolonomis mauriška prabanga džiugina akį. Daugiaklodė daugialypė miesto sandara vilioja ir stebina įvairove. Vakarėjanti Konstantina pribloškia garsiuoju tiltu per tarpeklį. Šokame iš autobuso, aikčiodami spaudžiame telefonų ir fotoaparatų mygtukus... Viešbutis čia pat, tad grožėtis tarpekliu galima pro viešbučio langą ar gyvai, paėjus kelis žingsnius. Įdienojus lankome neseniai ant kalvos pastatytą prabanga tviskančią mečetę, miesto muziejų, pereiname pėsčiųjų tiltą virš siauro svaiginančiai gilaus tarpeklio, pasigrožime tarpeklio šlaitus nutūpusiais namais. Ir vėl - kultūrų mišinys: prancūziški kvartalai, musulmoniški kvartalai, verdantis gyvenimas gatvėse. Tarptautinę turizmo dieną Achmed Bėjaus rūmų muziejuje pasijutome tarsi būtume ekrano žvaigždės: vietinė televizija filmavo, kalbino, vyko suvenyrų, tautinių drabužių, papuošalų, stalo indų mugė. Tai paįvairino ir pagyvino muziejaus ekspoziciją. Orane be prancūzų, jaučiama ir ispanų įtaka. Ištisi europietiški kvartalai merdėja, nes, išvykus kolonistams, jų butus ir namus užėmė atvykėliai, ieškantys darbo ir lengvesnio pragyvenimo mieste, tačiau jie neturi lėšų prižiūrėti statinių, norintiems investuoti keliami dideli paminklosauginiai reikalavimai, todėl laukiama, kad kvartalai sugriūtų ir juos būtų galima sulyginti su žeme. Virš miesto aukštai ant kalvos puikuojasi ispanų statyta, vėliau prancūzų perstatyta Santa Kruzo tvirtovė, kiek žemiau - veikianti Santa Kruzo koplyčia su mergelės Marijos skulptūra ant varpinės stogo. Netikėtai šiuolaikiškas koplyčios interjeras nustebino ryškiomis altoriaus dalies spalvomis ir netradiciniais baldais. Lankėme ir buvusią katalikų bažnyčią, kuri dabar tarnauja bibliotekos reikmėms centrinėje miesto aikštėje. Prieš ją - operos teatras, kurį apžiūrėti pakvietė administracijos darbuotoja, pamačiusi bestoviniuojančią turistų grupelę. Neliko be mūsų dėmesio ir 18 a. pabaigoje statyta Pašos mečetė. 2. Romėnų palikimo gausa šiaurinėse Alžyro pakrantėse. Pirmasis aplankytas griuvėsių miestas buvo Džemiloje. Muziejus griuvėsių prieigose puikavosi mozaikų, surinktų iš aptiktų gretimose teritorijos didikų namų ar termų gausa, siužetų įvairove bei kruopščiu mažų akmenėlių sudėliojimo menu. Gal 7 m aukščio kelių salių sienos padengtos įvairiausia mozaika! Grindys - taip pat... Tik 10 % atkasto miesto teritorija pasakoja, kokio aukšto meistriškumo statybų mene buvo pasiekę romėnai: dengtos kolonados prie pagrindinės gatvės prieš prekybinius statinius, šventyklos, turgaus aikštės, vandentiekio ir kanalizacijos sistemos. Energingasis Hadis (vietinis gidas) nespėja surinkti pabirusių po objektus lietuvaičių: vieni laipioja po šventyklos griuvėsius, kiti fotografuojasi Karakalos arkos fone, dar kiti smalsauja, kaip įrengtas viešasis tualetas, termos, gyvenamieji namai, miesto aikštėje įrengtas aukojimo altorius, amfiteatras... Dar vienas gausus romėnų pėdsakų miestas - Šeršelis. Jo dabartinių namų detalėse, centrinėje aikštėje, namų kiemuose pilna romėniškų statinių (termų, teatrų ir kt.) detalių, muziejuje gausu skulptūrų bei mozaikų. Tipazoje - romėnų miesto griuvėsiai, apimantys didžiąją buvusio miesto visumą su stadiono, šventyklų, viešųjų termų, aikščių, teatrų bei kolonadomis įrėmintų gatvių liekanomis. Privačios termos sienos fragmente dar galima įžiūrėti freskos likučius, o buvusios šventyklos grindyse matyti neišbarstyti mozaikų raštai. Neįtikėtinas potyris vaikščioti mozaikinėmis grindimis ir liesti romėnų kolonas, kapitelius, sienų likučius! 3. Musulmonų 9-12 amžiuje statyti miestai - tvirtovės, apjuosti aukšta gynybine siena, vadinamieji ksarai. Kiek toliau nuo Viduržemio jūros, dykumų oazėje, Mzabo upės slėnyje, įsikūrę penki mozabitų kaimai šiandien sudaro Gardajos miesto pagrindą. Mzabo berberai yra Ibadi musulmonai, atsiskyrę nuo pagrindinės islamo mokymų linijos. Kiekvienas kaimas turi savitą uždarą bendruomenę, savo valdymo organus bei kitokį aprangos kodą ir papročius. Į ksarą galima įeiti tik su bendruomenės sutikimu ir atstovo palyda. Siauros klaidžios gatvelės kruopščiai prižiūrėtos, įėjimai į namus niekada nebus vieni prieš kitus, nes čia labai saugomas privatumas, ties miesto šuliniais pasodinta po palmę, aukščiausioje ksaro vietoje kyla apžvalgos bokštai, pastatyti apsaugai nuo priešų. Gatvelės tokio pločio, kad prasilenktų du asiliukai su nešuliais. Aptvertoje teritorijoje yra kelios turgaus aikštės bendruomenės gyventojams, o už vartų - atviras turgus visiems atklystantiems prekeiviams. Geidžiamiausia nuotrauka - paslaptingos moterys su baltais ilgais apdarais, tačiau fotografuoti žmones draudžiama. Viename iš ksarų ištekėjusios moterys tiek susisupusios į baltas drobules, kad į supantį pasaulį žiūri tik viena akimi. Visi aptarinėjome ypatingo kirpimo vietinių nešiojamas vyriškas kelnes, su kuriomis patogu ir ant motociklo, ir ant asilo bei kilimo, sukryžiavus kojas, sėsti. Pabuvojome naujai pastatytame Gardajos kvartale, suprojektuotame šiuolaikinei bendruomenei, propaguojančiai ekologišką beatliekinę gyvenseną. Tamaransete be apleisto senojo ksaro su mirštančiomis palmėmis (gyventojai persikėlė arčiau greitkelio) apsilankėme ir veikiančioje katalikų koplyčioje Beni Abėje. Atbėgęs kunigas pasakojo, kad ją pastatė susižavėjęs Alžyru ir dykuma prancūzas Šarlis de Fuko, kuris atsisakė savo turtų, tapo kunigu bei 20 a. pradžioje pastatė šią jaukią bažnytėlę. Mūsų tikslas vakarų Sacharoje - Tagito miestelis su apleistu senamiesčiu, kurį menininkai bando gaivinti, nedideliu ežerėliu, linguojančiomis palmėmis, pirmaisiais pamatytais uolų raižiniais ir piešiniais, tačiau visą žavesį sudaro didžiulė smėlio kopa, įrėminanti miestelio panoramą. Kas lengviau, kas sunkiau užsiropščiame į Didžiojo vakarinio ergo beveik 200 m aukščio kopą. Vaizdas nuostabus: po kojomis miestelis, o kitoje pusėje - neaprėpiami smėlynai ir smėlynai... 4. kelionės kulminacija - Sacharos dykuma ir piešiniai uolose Nieko nėra didingiau nei gamta, jos per tūkstančius metų sukurti smėlio, uolų dariniai. Atskridę į Džanetą, tuoj džipais buvome išvežti į dykumą nakvoti palapinėse. Didysis nuotykis prasideda! Žvaigždės tokios ryškios ir jų tiek daug, tyla begalinė... Automobiliai raižo dykumą pietrytinėje Alžyro dalyje, netoli Nigerio ir Libijos sienos Tadrarto nacionaliniame parke. Raudonos, juodos uolos, jose smėlio ir vėjų sukurtos skulptūros, spalvotas mėlis, kai kur - įspūdingos kopos, nakvynės palapinėse po žvaigždėtu dangumi, lipimas į kopas saulės nuleisti ir ryte pasitikti, vakarinis arbatos gėrimas, tyliai skambant tuaregų dainai. Dažnai stojame pažiūrėti ir pasigrožėti senųjų gyventojų paliktais piešiniais ar raižiniais uolose. Kuo senesni piešiniai, tuo jie kruopštesni ir tikslesni, pakutiniojo, IV-ojo periodo, maždaug 2000 metų senumo piešiniai schematiški, paprastučiai. Stebimės tuaregų spalvinga apranga bei augalotumu. Po keturių nakvynių palapinėse nesinori grįžti į civilizaciją, tačiau lėktuvai nelaukia... Mūsų ekipažas dėkingai nusifotografuoja su džipo vairuotoju tuaregu - smagiai jis palakdino bekele per smėlio kopas. Sachara užvaldė mūsų širdis ir protus...
5 / 5.0
Laimutė
Keliauta Rugsėji mėn. 2022
Ačiū už pasiūlytą kelionę į Alžyrą. Jau ketvirta diena kasdieniniuose rūpesčiuose, o akyse vis dar šoka kopos rausvos, vis kalba nukrypsta į tai, kaip buvo ten, kelionėje. O buvo gerai. Kelionė įspūdinga. Pamokanti. Nauji potyriai, naujos žinios, gilesnis pasaulio suvokimas, savęs išbandymas. Ačiū kelionės vadovui Rytui Šalnai už išmoningą vedžiojimą žinių labirinte. Turėjome laiko tiesiog būti, išjausti Sacharą. Šiame sujauktame pasaulyje kelionės po Alžyrą metu supratau, kad Žemė amžina. Kad mes tik alkanos dulkės kelyje po karšta saule. Tiek daug žmonijos gyvenimo klodų vienoje teritorijoje retai kur sutiksi. Tiesiog ištisa galerija po atviru dangumi, kur eksponuojami akmens amžiaus žmogaus piešiniai, ištisi buvę protingi ir galingi Romos imperijos miestai, prancūzų kolonizacijos laikotarpio apleisti ir graudžiai nykstantys secesiniai rajonai, šiuolaikinis musulmonų pasaulis, ir giliai Sacharoje įstrigusi tebeveikianti katalikų bažnytėlė smėlio grindimis. Neįkainojama patirtis pamatyti tūkstantmečius senamiesčius - ksarus Sacharos oazėse su klaidžiais labirintais, gynybiniais bokštais, kur iki šiol gyvena musulmonų atšaka mozabitai, kurių moterys apsisiautusios baltais apdangalais ir atidengusios tik vieną akį.Nereali spalvota kelionė džipais bekelėmis Tadrarte, kur laikas gremžtukais kalnus pavertė fantastiškomis skulptūromis. Nakvynės dykumoje palapinėse be vandens ir kitokių civilizacijos patogumų. Tuaregų paruoštas maistas prie bendro stalo, vakarais arbata prie laužo, ilgesingos dainos, duonos kepimas. Ir švytinčios nežemiška šviesa raudonos kopos mienesienoje. Šito taip greitai nepamirši. Ir alžyriečių šiltumas, nesumeluotas jų dėmesys mums, turistams - mes jiems buvome įdomūs. Pasisekė man būti šioje ekspedicinėje kelionėje. Dar kartą ačiū organizatoriui GRŪDA.
Apie šalį


Alžyras
Patarimai


Svarbi informacija ir patarimai keliaujantiems autobusu

ASMENS DOKUMENTAI

 

LR piliečiui išvykstant iš Lietuvos Respublikos teritorijos BŪTINAS asmens tapatybę patvirtinantis dokumentas – LR asmens tapatybės kortelė (ATK) arba LR pasas. Šalis, į kurias galima vykti turint asmens tapatybės kortelę, ir šalis, į kurias vykstant būtinas pasas, galite pasitikrinti LR Užsienio reikalų ministerijos svetainėje internete http://keliauk.urm.lt/lt/location. ATK arba pasas, kurių galiojimas baigiasi kelionės metu, laikomi negaliojančiais. Rekomenduojame vykti su kortele, kurios galiojimas baigiasi ne anksčiau kaip 3 mėn. po kelionės pabaigos dienos. Daugelis valstybių reikalauja, kad pasas galiotų ne mažiau kaip 6 mėnesius po kelionės pabaigos dienos.

 

Vykstant į bet kurią užsienio valstybę BŪTINAS vaiko asmens dokumentas: asmens tapatybės kortelė arba pasas (pagal konkrečios šalies reikalavimus), gimimo liudijimas netinka. Vykstant už Europos sąjungos ir Šengeno erdvės ribų, vaikui reikalingas tėvo/motinos/globėjo raštiškas sutikimas, patvirtintas notaro. Jei vaikas vyksta su vienu iš tėvų, antrojo tėvo sutikimo nereikia. Jei vaiko pavardė nesutampa su vieno iš kartu vykstančių tėvų pavarde, kelionės metu reikia turėti vaiko gimimo liudijimą bei jo kopiją. Pažymėtina, kad vaikų asmens dokumentai galioja trumpesnį laiką (2-5 metus), todėl, ruošdami vaiką kelionei, tėvai (globėjai) turėtų atkreipti dėmesį į jo paso galiojimo laiką. Už vykstančių į keliones vaikų iki 18 metų sveikatą, gyvybę, priežiūrą atsako tėvai, globėjai arba vaiką lydėti įgalioti asmenys.

 

Rekomenduojame į užsienio šalis nevykti su apgadintu (suteptu, aplietu, įplėštu ar pan.) dokumentu. Jei abejojate dėl savo dokumento tinkamumo ir/ar galiojimo laiko, būtinai pasitikslinkite prieš išvykstant: www.urm.lt; www.pasienis.lt; www.migracija.lt, ir, esant reikalui, pasikeiskite dokumentą. Rekomenduojame į kelionę pasiimti ir asmens dokumento kopiją.

 

Ne Lietuvos Respublikos piliečiai privalo informaciją apie dokumentų tinkamumą pasitikrinti Migracijos departamente arba Užsienio reikalų ministerijoje.

 

KELIONIŲ ORGANIZATORIUS „Kauno Grūda“ NEATSAKO UŽ PASIENIO IR MIGRACIJOS TARNYBŲ PAREIGŪNŲ VEIKSMUS.

 

Būtina į kelionę vežtis pasą (asmens tapatybės kortelės negalioja), galiojantį netrumpiau kaip 6 mėnesius po kelionės, vykstant į šias GRŪDOS organizuojamas keliones: „Didysis Balkanų turas“, „Juodkalnija“ (Bosnija ir Hercegovina), „Portugalija – Ispanija – Marokas“, „Baltųjų naktų miestas Sankt Peterburgas“, „Romantiškosios Lietuvos didikų pilys Baltarusijoje“, „LDK palikimas Baltarusijoje“, , „Didžioji Turkija“, „Liublinas – Lvovas – Luckas“, „Poilsis Karpatų kalnuose Ukrainoje“. Kelionės dokumentai (turizmo paslaugų teikimo sutartis, bilietai, būtinosios medicininės pagalbos užsienyje draudimas ir kt.) turi būti saugomi visos kelionės metu. Dėl netinkamų ar netvarkingų asmens dokumentų kelionių organizatorius atsakomybės neprisiima.

 

Bet kurios užsienio šalies teisėsaugos institucijų atstovai, vadovaudamiesi nacionaliniais teisės aktais, turi teisę savo šalies teritorijoje patikrinti asmens tapatybę, todėl kelionės metu privaloma asmens dokumentą turėti su savimi.

 

Pasą ir kitus asmens dokumentus kelionės metu ypatingai saugokite. Praradus pasą ar kitus asmens dokumentus, taip pat juos sugadinus, nedelsiant informuokite apie tai GRŪDOS kelionės vadovą; Jums reikalingas asmens grįžimo dokumentas, kurio išdavimas gali užtrukti, ypač jei užsienio šalyje nėra LR diplomatinės atstovybės ar konsulato. Asmens grįžimo pažymėjimas yra skirtas tik grįžimui į kilmės šalį, todėl su juo vykti į kitas valstybes negalima. Išlaidas, susijusias su asmens grįžimo pažymėjimo išdavimu bei grįžimu į kilmės šalį, taip pat išlaidas už papildomai praleistą laiką užsienio šalyje apmoka pats turistas.

 

Šengeno erdvės valstybės narės pasiliko sau teisę tam tikram laikui sugrąžinti kontrolės pasienyje procedūras, jeigu kiltų grėsmė jų saugumui ar viešajai tvarkai. Pasienio kontrolė gali būti atkurta ir masinių tarptautinių sporto renginių metu.

 

Sienų kirtimo ir pasų kontrolės tvarka ne LR piliečiams yra kitokia, informaciją apie šią tvarką galima rasti www.urm.lt

 

Vizos

 

LR piliečiams, vykstantiems į keliones, aprašytas šiame GRŪDOS kataloge (išskyrus keliones: „Baltųjų naktų miestas Sankt Peterburgas“, „Romantiškosios Lietuvos didikų pilys Baltarusijoje“, „LDK palikimas Baltarusijoje), galioja bevizis režimas. Rusijos ir Baltarusijos vizos išduodamos tų šalių ambasadose Vilniuje (dėl vizų gavimo kreipkitės į kelionių agentūrą, kurioje užsisakėte kelionę). Valstybių, į kurias vykstant LR piliečiams reikia vizos, sąrašą galite rasti www.urm.lt.

 

Vizų išdavimo tvarka ir kiti imigracijos reikalavimai ne LR piliečiams gali būti kitokie. Informaciją apie vizas ir jų gavimo tvarką teikia reikiamos šalies diplomatinės atstovybės ir/ar konsulinės įstaigos. Ne LR piliečiai, kuriems reikalingos planuojamų aplankyti šalių vizos, dokumentus tvarkosi ir už vizą patys.

 

Vizų išdavimo tvarka ir kiti imigracijos reikalavimai turistinio sezono metu gali keistis – būtinai prieš kelionę pasiteiraukite naujausios informacijos. Kauno GRŪDA neatsako už tai, kad, neįsigijęs (negavęs) vizos, turistas neišvyksta į kelionę arba dėl vizos neturėjimo yra priverstas nutraukti kelionę. Tokiu atveju į gyvenamąją vietą turistas grįžta pats. Kauno GRŪDA taip pat neatsako už pasienio bei migracijos tarnybų priimtus sprendimus turisto atžvilgiu. Daugiau ir naujausios informacijos galite rasti www.urm.lt

 

DRAUDIMAS IR SVEIKATA

 

Europos sveikatos draudimo kortelė (toliau – ESDK) galioja ir reikalinga laikinai vykstant į Europos Sąjungos šalis, Norvegiją, Islandiją, Lichtenšteiną bei Šveicariją (toliau – ES šalys). SVARBU: ESDK nėra medicininių išlaidų draudimo atitikmuo.

 

ESDK patvirtina, kad asmuo apdraustas privalomuoju sveikatos draudimu ir turi teisę ES šalyje gauti būtinosios medicinos pagalbos paslaugas, kompensuojamas iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšų. Privalomojo sveikatos draudimo lėšomis kompensuojamos sveikatos priežiūros paslaugos ES šalyse teikiamos pagal tose šalyse galiojančią valstybinės sveikatos apsaugos sistemos tvarką, tai reiškia, kad Lietuvos Respublikoje privalomuoju sveikatos draudimu apdrausti asmenys turi teisę gauti tas pačias paslaugas už tokią pat kainą, kaip ir ES šalies, kurioje lankosi, gyventojai. Tam, kad galėtų pasinaudoti šia teise, laikinai vykdamas į kitą ES šalį, asmuo privalo turėti ESDK, kurią, kreipdamasis į gydymo įstaigą dėl būtinosios medicinos pagalbos, kartu su asmens tapatybę patvirtinančiu dokumentu turi pateikti įstaigos registratūroje ar ligoninės priimamajame. Atkreipiame Jūsų dėmesį, kad privačiose medicinos įstaigose dažniausiai nėra galimybės pasinaudoti ESDK. Daugiau informacijos galite rasti interneto svetainėje: www.vlk.lt/veikla/veiklos-sritys/butinoji-pagalba-keliaujantiems

 

Medicininių išlaidų draudimas

 

Vykstant į kelionę rekomenduojame įsigyti medicininių išlaidų draudimą, garantuojantį būtinos medicininės pagalbos užsienyje ir papildomų išlaidų, susidariusių dėl draudiminio įvykio, apmokėjimą. Tokį draudimą galite įsigyti mūsų biuruose (bendradarbiaujame su AAS „BTA Baltic Insurance Company“ www.bta.lt), tinklalapyje https://www.gruda.lt/draudimas, kelionių agentūrose arba draudimo bendrovių atstovybėse.

 

Atidžiai perskaitykite visą informaciją, pateiktą draudimo polise. Išlaidų kompensavimo tvarka ir dokumentai, kuriuos reikalaujama pateikti prašant kompensuoti patirtas išlaidas ar gauti kitokią draudimo išmoką, įvairiose draudimo bendrovėse gali skirtis. Ne visos užsienio šalių medicinos įstaigos dirba su draudimo kompanijomis, todėl gali tekti sumokėti už jų suteiktas gydymo paslaugas vietoje, net jei ir turite medicininių išlaidų draudimą. Reikalaukite iš gydytojo tokių dokumentų: pažymos, kurioje būtų nurodyta diagnozė; gydymo išlaidų sąskaitos, patvirtintos gydytojo parašu ir spaudu, taip pat reikės vaistų receptų ir išrašytų vaistų pirkimo kvitų. Už gydymą ligoninėje, greitosios pagalbos paslaugas pagal draudimo polise nustatytas sąlygas sumokės draudimo bendrovė, jei laiku kreipsitės į draudimo bendrovės atstovą (adresai būna nurodyti polise), kuris įgaliotas pasirūpinti gydymu ir atsiskaitymu už jį, ir laikysitės visų Jūsų draudimo polise nurodytų procedūros reikalavimų.

 

Draudimo bendrovės nekompensuoja išlaidų susijusių su grįžimu (po ligos) į gyvenamąją vietą ar prisijungimu prie grupės kelionės tęsimui, išskyrus tuos atvejus kada gydytojas nurodo, kad ligoniui būtinas transportavimas į gyvenamąją vietą. Įsigydami medicininių išlaidų draudimą kelionių agentūrose arba draudimo bendrovių atstovybėse prašykite, kad darbuotojai parodytų, kur draudimo polise nurodytas kontaktinis tel. numeris, kuriuo turėtumėte skambinti nelaimės atveju ir užregistruoti įvykį.

 

Neįvykusios kelionės rizikos draudimas

 

Užsisakant kelionę rekomenduotina apsidrausti neįvykusios kelionės rizikos draudimu, kuris sudaro galimybę išvengti nuostolių, jei kelionė neįvyksta dėl priežasčių, susijusių su pačiu keliaujančiuoju. Neįvykusios kelionės draudimas apima pagrindines esmines rizikas, dėl kurių gali neįvykti kelionė – paties asmens ar artimų jo šeimos narių liga, trauma ar mirtis, eismo įvykis vykstant į kelionę, dėl kelionės dieną ar prieš pat ją prarasto turto ir t.t.

Bagažo draudimas


Kelionės metu kelionių organizatoriaus ir jo partneriai stengiasi užtikrinti turistų daiktų saugumą (transporto priemonės visada užrakinamos, jose dažniausiai lieka vairuotojas, stovėjimui parenkamos saugios aikštelės ir kt.). Vis dėlto keliaujant, ypač į pietų šalis, gali pasitaikyti vagysčių net ir iš užrakintų autobusų. Dėl šios priežasties vykstant į kelionę rekomenduojame įsigyti bagažo draudimą, kuris, priklausomai nuo konkrečios draudimo bendrovės siūlomų draudimo sąlygų, gali apimti tokias rizikas kaip daiktų vagystės, praradimas, sunaikinimas ar sugadinimas kelionės metu. Ypatingai rekomenduojame įsigyti šį draudimą, jeigu į kelionę vežatės didesnės vertės daiktus (papuošalus, kompiuterius bei kitą techniką, prabangos prekes ir pan.).

 

KITA INFORMACIJA

 

Transporto priemonė

 

Į keliones vykstama turistinės klasės 16-75 sėdimų vietų autobusais ir mikroautobusais. Autobusuose yra garso ir vaizdo grotuvai, tualetas, oro vėdinimo sistema, sėdynės pusiau atsilenkia. Mažuose autobusuose (~16-28 vt.) yra garso ir vaizdo grotuvai, vėdinimo sistema. Wi-Fi ir telefonų pakrovimo paslaugos neteikiamos. Tiksli autobuso kategorija, dydis, valstybinis numeris pateikiami www.gruda.lt 2-3 dienos prieš kelionę.

 

Pagal galiojančias ES taisykles keleivių saugumo sumetimais:

 • autobuse draudžiama rūkyti, vartoti stiprius alkoholinius gėrimus, narkotines medžiagas.
 • autobusui judant salone draudžiama stovėti, vaikščioti;
 • autobusuose, kuriuose įrengti saugos diržai, keleiviai privalo važiuoti juos prisisegę;
 • autobusui judant salone draudžiama gerti karštus gėrimus, autobusuose nebesiūlomas karštas vanduo.

 

Tualetu autobuse prašome naudotis tik ekstra atveju (dėl talpos ribotumo). Higienos ir saugumo sumetimais, nesinaudokite autobuso tualetu stovėdami.

 

Kelionės metu dieną autobusas stoja kas 2–3 val., naktį kas 3–4 val. Autobuso salone keliose vietose prie lango yra įrengti avariniai plaktukai, skirti avariniam stiklo išdaužimui. Kelionės metu, išskyrus avarijos atvejus, griežtai draudžiama juos liesti.

 

Vieno vieneto bagažo svoris neturėtų viršyti 25 kg. Rekomenduojame daiktus pakuoti taip, kad kelionės metu būtiniausi daiktai nedideliame krepšyje būtų šalia Jūsų, kiti – autobuso bagažinėje.

 

Išlipdami iš autobuso nepalikite jame vertingų daiktų. Turto vagystės ar sunaikinimo dėl nusikalstamos trečiųjų asmenų veiklos atveju kelionės organizatorius ir/ar transporto paslaugų teikėjas atsakomybės neprisiima.

 

Vietą autobuse galite pasirinkti užsakydami kelionę. Kelionių organizatorius, esant reikalui, pasilieka teisę pakeisti Jūsų pasirinktą vietą autobuse. Vienas turistas, vykstantis į kelionę, sėdėjimo vietą gali rinktis tik greta jau rezervavusių vietas pavienių keliautojų. Kitu atveju kelionių organizatorius pasilieka teisę be atskiro pranešimo sėdėjimo vietą koreguoti. Papildomos vietos autobuse parduodamos išimties tvarka, suderinus su kelionių organizatoriumi.

 

 

Išvykimo į kelionę vieta ir laikas

 

Pagrindinės išvykimo vietos į Kauno GRŪDOS organizuojamas keliones autobusu:

KAUNAS: PC SAVAS aikštelė. Savanorių pr. 346

VILNIUS: Geležinio Vilko g. 6A (ERGO automobilių stovėjimo aikštelė)

 

Turistų, gyvenančių kituose Lietuvos miestuose, patogumui siūlome pervežimo į pagrindines išvykimo vietas paslaugas (už papildomą mokestį), daugiau informacijos https://www.gruda.lt/isvykimo-vietos-ir-laikai

 

Tikslią išvykimo vietą būtina pasirinkti kelionės užsakymo metu. Išvykimo vietą galima keisti ne vėliau kaip 3 dienos iki išvykimo. Išvykimo į kelionę ir grįžimo iš kelionės miestų eiliškumas Lietuvoje gali nesutapti, paslaugos gali būti teikiamos ne viena transporto priemone. Grįžus į Lietuvą pervežimo į Klaipėdą, Šiaulius ar Panevėžį gali tekti palaukti, kadangi dažniausiai tą pačią dieną grįžta kelios grupės.

 

Į keliones išvykstama anksti ryte, dažniausiai tarp 3:00 ir 6:00 valandos. Likus 2–3 dienoms iki išvykimo būtinai pasitikslinkite išvykimo į kelionę laiką. Šią informaciją Jums pranešime trumpąja žinute sutartyje nurodytu mobiliojo telefonu numeriu, ją taip pat suteiks kelionių agentūros, kurioje užsisakėte kelionę, darbuotojai arba ją galite rasti interneto svetainėje: www.gruda.lt/isvykimo-vietos-ir-laikai Į išvykimo vietą atvykite 10–15 min iki nurodyto išvykimo laiko.

 

Atvykimo į viešbučius ir išvykimo/sugrįžimo į/iš kelionės laikas

 

Atvykimo į viešbučius/ sugrįžimo iš kelionės laikas priklauso nuo daugelio faktorių, kurių neįmanoma iš anksto numatyti: meteorologinių sąlygų, transporto kamščių, kelių būklės bei jų remonto darbų, pasienio patikros ir pan. Kelionių organizatorius nebus laikomas atsakingu, jei dėl aukščiau išvardintų aplinkybių atvykimo į viešbučius ir/ar sugrįžimo iš kelionės laikas skirsis nuo nurodyto programoje.

 

Kataloge nurodomi apytikriai laikai, kurie gali keistis dėl neįmanomų iš anksto numatyti sąlygų:

 

„labai anksti ryte“ - tai išvykimo į kelionę laikas, kuris yra ~ 2-5 val. ryto, priklausomai iš kurio miesto (Vilniaus ar Kauno) išvykstate.

 

„anksti ryte“ - tai išvykimo į kelionę laikas, kuris yra ~ 6-7 val. ryto, priklausomai iš kurio miesto (Vilniaus ar Kauno) išvykstate.

 

„vėlai vakare“ - tai atvykimo į viešbutį ar sugrįžimo iš kelionės laikas, kuris yra ~ 22-24 val. vakaro.

 

„labai vėlai vakare“ - dažniausiai tai atvykimo į viešbutį ar sugrįžimo iš kelionės laikas, kuris yra apie vidurnaktį - ~ 1 val. nakties.

 

„naktį“ - tai sugrįžimo iš kelionės į Lietuvą laikas, kuris yra ~ 1-4 val. nakties, priklausomai į kurį miestą (Vilnių ar Kauną) sugrįžtate.

 

Atmintinė vykstančiajam į kelionę

 

Keliautojo atmintinėje nurodyta detali informacija, reikalinga ruošiantis į pasirinktą kelionę: atskirų objektų kainos, daiktai, kuriuos rekomenduojame pasiimti į kelionę. Atmintinę galite rasti interneto svetainėje www.gruda.lt prie kiekvienos kelionės aprašo.

 

Prie kiekvienos kelionės aprašo yra pateiktas stilizuotas žemėlapis, kuriame nurodytas apytikslis orientacinis kelionės maršrutas. Tikslų maršrutą kelionės metu pagal faktinę situaciją pasirenka kelionės vadovas ir autobuso vairuotojai.

 

Mokami objektai ir ekskursijos

 

Mokami objektai ir ekskursijos kelionių aprašymuose pažymėti žvaigždutėmis (*), (**), punkte „Į kainą neįskaičiuota“ nurodyta apytikslė įėjimo į mokamus objektus bilietų kainų suma. Ši suma gali keistis, nes nuo katalogo spausdinimo momento iki kelionės pradžios mokamų objektų kainos gali pasikeisti. Jei mokamas objektas kataloge nėra pažymėtas (*), tai reiškia, kad į objekto vidų nebus einama. Laisvu laiku aplankyti siūlomų objektų bilietų kainos nėra įtrauktos į bendrą mokamų objektų bilietų kainų sumą.

 

Už mokamus objektus turistas moka pats tos šalies, kurioje yra lankomas objektas, valiuta. Kai kuriose šalyse (pvz. Šveicarijoje), turinčiose savo valiutą, galima atsiskaityti ir eurais. Daugelio vietovių ir lankomų objektų gidai (ne lietuvių kalba) – už papildomą mokestį.

 

Dėl nuo kelionių organizatoriaus nepriklausančių aplinkybių, tokių kaip meteorologinės sąlygos, transporto kamščiai, masiniai renginiai, vietos valdžios sprendimai, kelių būklė bei jų remonto darbai ir kt., pagal programą lankomi objektai gali būti pakeisti kitais alternatyviais lankomais objektais ar pakeistas objektų lankymo eiliškumas.

 

INFORMACIJA APIE VIEŠBUČIUS

 

Maitinimas

 

Konkrečią maitinimo paslaugų teikimo tvarką, laiką, patiekalų ir gėrimų pasirinkimo įvairovę nustato viešbučio administracija priklausomai nuo šalies specifikos, viešbučio kategorijos ir kt.

 

Kelionės metu teikiamas maitinimas nurodytas prie kiekvienos kelionės aprašymo punkte „Į kelionės kainą įskaičiuota“. Galimi maitinimo tipai: „kontinentiniai pusryčiai“ – kava arba arbata, bandelė, sviestas, džemas arba „pagerinti kontinentiniai pusryčiai“ – kava arba arbata, bandelė, sviestas, džemas, sūris, dešra arba kumpis. Daugelyje viešbučių pusryčiams patiekiamos sultys, vanduo. Vakarienės (jei įskaičiuotos į kelionės kainą): Italijoje dažniausiai patiekiami 2 patiekalai ir desertas arba vaisiai, Ispanijoje dažnas maitinimo tipas – „švediškas stalas“. Gėrimai vakarienių metu į maitinimo kainą neįskaičiuoti. Poilsinėse kelionėse galimi maitinimo tipai: be maitinimo, pusryčiai, pusryčiai ir vakarienė.

 

Esant ankstyvam išvykimui iš viešbučio ar vėlyvam atvykimui į viešbutį gali būti pateikiamas pusryčių paketas/ šalta vakarienė (jeigu tokia galimybė numatyta pagal konkretaus viešbučio taisykles).

 

Apgyvendinimas

 

Pasaulyje nėra vieningos apgyvendinimo įstaigų klasifikavimo sistemos ar standartų; kiekvienoje šalyje viešbučiai ir kitos apgyvendinimo įstaigos klasifikuojamos pagal tos valstybės nustatytus kriterijus, kurie gali būti skirtingi. Kataloge aprašytų kelionių metu turistai apgyvendinami 3*, 2* arba „turistinės klasės” viešbučiuose. Jei kelionės metu yra daugiau nei 1 nakvynė viešbutyje, viešbučių, kuriuose apgyvendinama grupė, kategorija gali skirtis (t.y. tos pačios kelionės metu turistai gali būti apgyvendinti skirtingų kategorijų viešbučiuose). Tos pačios grupės turistai gali būti apgyvendinti skirtinguose tos pačios kategorijos viešbučiuose. „Turistinė klasė” – tai minimalių patogumų viešbučiai, moteliai, svečių namai, pensionai arba privatus sektorius, kurių kambariuose yra dušas arba vonia, tualetas. Kai kuriuose gali būti ir balkonas, televizorius, telefonas, šaldytuvas. Jei viešbučio kambaryje yra mini baras, produktai iš jo kainuoja papildomai. Dėl kai kurių viešbučių lokacijos autobusas ne visada gali privažiuoti prie pat viešbučio; tokiu atveju turistams gali tekti kelis šimtus metrų iki apgyvendinimo vietos eiti pėsčiomis. Kai kuriuose mažaaukščiuose viešbučiuose gali nebūti lifto.

 

Jei kambaryje yra kondicionierius, jis gali būti nuomojamas už papildomą mokestį.

Viešbučiuose gali būti vienviečiai, dviviečiai, triviečiai kambariai ar apartamentai (numeris, kuriame du kambariai naudojasi vienu dušu ir tualetu). Standartiniame dviviečiame viešbučio kambaryje gali būti viena dvigulė arba dvi atskiros lovos. Pageidavimą dėl lovų tipo prašome nurodyti kelionės užsakymo metu. SVARBU: kai kurių šalių viešbučiuose (pvz. Prancūzijoje, Austrijoje) arba privačiame sektoriuje (pvz. Kroatijoje, Juodkalnijoje) yra ypač ribotas skaičius kambarių su dviem atskiromis lovomis; tokiu atveju turisto pageidavimas vykdomas tik esant galimybei.

Triviečiuose kambariuose trečia lova dažniausiai yra pristatoma (t.y. papildoma sudedama lova arba sulankstomas fotelis). Triviečių kambarių skaičius viešbučiuose yra ribotas arba kai kurie viešbučiai jų visai neturi (ypač Prancūzijoje). Tuo atveju, jei neįmanoma užsakyti triviečio kambario arba viešbutis tokių neturi – vienas iš trijų asmenų apgyvendinamas su kitais grupės turistais.

 

Viešbučio administracija turistus apgyvendina savo nuožiūra atvykimo dieną laisvuose užsakyto tipo kambariuose. Turistai viešbučio administracijos nustatyta tvarka gali būti apgyvendinti skirtingo tipo viešbučio kambariuose. Net vienodo tipo viešbučių kambariai gali skirtis savo dydžiu, lokacija, kambario suprojektavimu, kambaryje esančių baldų išdėstymu ir realia kambario būkle. Prašymai gyventi konkrečiame viešbučio aukšte, kaimyniniuose kambariuose ir pan. laikomi papildomais turisto pageidavimais, kurie neįpareigoja kelionių organizatoriaus ir viešbučio. Jie yra tenkinami tik esant galimybei.

 

Vienviečio kambario kaina yra didesnė nei kaina vienam asmeniui dviviečiame. Turistas, vykstantis vienas ir neužsisakęs vienviečio kambario, be išankstinio perspėjimo apgyvendinamas dviviečiame arba dviviečiame su pristatoma lova kambaryje kartu su kitais turistais. Jei tokios galimybės nėra, turistas sutinka, kad jam būtų užsakytas vienvietis kambarys už papildomą priemoką.

 

Vykstant į poilsines-pažintines keliones, Graikijoje, Italijoje, Ispanijoje, Bulgarijoje, Kroatijoje ar Juodkalnijoje apgyvendinimo variantą ir maitinimą buvimo kurorte metu galite pasirinkti iš kainynų (kelionių agentūrose arba www.gruda.lt prie konkrečios kelionės aprašymo).

 

Apartamentų/studijų tvarka ir švara poilsio metu turistas turi pasirūpinti pats. Rankšluosčiai ir patalynė nekeičiami visą buvimo laikotarpį. Rekomenduojame turėti savo rankšluosčius.

 

Atvykimo dieną viešbučio paros pradžia yra 14-18 valanda, išvykimo dieną viešbučio paros pabaiga yra 10-12 valanda.

 

Kelionėse, kurių metu yra nakvynės keltų kajutėse, turistai turi galimybę iš anksto nusipirkti vietą norimos kategorijos kajutėje, pasirenkant iš kelto linijų tuo metu siūlomų kajučių. Keltuose yra dvivietės, trivietės, keturvietės kajutės be langų arba su langais skirtinguose deniuose (priklausomai nuo kajutės kategorijos).

 

Priklausomai nuo laivo modelio, paslaugų kiekis ir įvairovė laive, kajučių modifikacija, jų plotas ir vidaus įranga gali skirtis. Pateikta informacija apie paslaugas keltuose, kajučių kategorijas yra preliminari ir pateikta pagal keltų linijų pateiktus duomenis katalogo spausdinimo metu. Papildomos informacijos apie kajutes rasite katalogo 188 p.

 

Vanduo. Nerekomenduojama gerti vandens iš čiaupo. Bakterijomis užterštas ar stipriai chloruotas vanduo gali pakenkti sveikatai, sukelti žarnyno negalavimus.

 

Elektros srovė. Pietų šalių viešbučiuose pasitaiko elektros srovės tiekimo sutrikimų. Ne visur vienoda elektros srovės įtampa (125 V arba 220 V), todėl visada atkreipkite dėmesį į instrukciją vonios kambariuose. Kai kuriuose viešbučiuose elektros lizdai yra kitokios formos nei Lietuvoje. Todėl, naudojantis savais elektros prietaisais, reikia turėti „tarpininką“ (adapterį). Kartais viešbučiuose tokį prietaisą galima išsinuomoti.

 

Apie pamirštus kelionėje daiktus prašome skubiai pranešti iš karto po kelionės. Turistui gali tekti padengti telefono ar kitų paslaugų išlaidas, susijusias su daiktų ieškojimu, nepriklausomai nuo to, ar pavyko surasti dingusius daiktus.

 

NUORODOS

 

Prieš išvykstant į kelionę patariame atidžiai išstudijuoti VVTAT turistams skirtą informaciją interneto svetainėje http://www.vvtat.lt/veiklos-sritys/vartojimo-paslaugos/turizmo-paslaugos/125

 

Svarbios informacijos apie šalį, į kurią ketinate vykti, galite rasti LR Užsienio reikalų ministerijos svetainėje www.urm.lt, Valstybės sienos apsaugos tarnybos svetainėje  www.pasienis.lt

 

Ginčai

 

Jei manote, kad kelionės sutartyje ir jos prieduose nurodytos ir į kelionės kainą įskaičiuotos paslaugos nesuteikiamos arba teikiamos netinkamai, pretenzijas prašome reikšti kelionės vadovui/organizatoriaus atstovui kelionės metu, kad būtų galimybė kuo greičiau išspręsti ir pašalinti iškilusius nesklandumus. Nepavykus problemos išspręsti, pretenzijas organizatoriui galima pareikšti raštu per 14d. nuo kelionės pabaigos; organizatorius privalo raštu atsakyti per 14d. nuo pretenzijų gavimo dienos. Ginčai sprendžiami derybų keliu, o nepavykus susitarti – LR įstatymų nustatyta tvarka. Pretenzijos nepriimamos dėl paslaugų, neįtrauktų į turizmo paslaugų teikimo sutartį ir/ar konkrečios kelionės aprašymą, taip pat dėl iš anksto neįmanomų numatyti aplinkybių (pvz., transporto kamščių, meteorologinių reiškinių ir pan.).

 

Jeigu Jūsų netenkina organizatoriaus atsakymas į Jūsų rašytinį prašymą ar pretenziją, prašymą galite pateikti Valstybinei vartotojų teisių apsaugos tarnybai (Vilniaus g. 25, Vilnius, el. p. tarnyba@vvtat.lt, tel. 8 5 262 67 51, www.vvtat.lt), taip pat VVTAT teritoriniams padaliniams ar užpildyti prašymo formą elektroninių ginčų sistemos (EGS) platformoje http://ec.europa.eu/odr/.

 

Jei, kilus ginčui, prieš paskelbiant VVTAT ar teismo sprendimą, turistas apie skundą ar konfliktą praneša žiniasklaidai arba paskelbia viešoje erdvėje, o VVTAT ar teismo sprendimas įrodys, kad turisto pretenzijos visiškai arba iš dalies nepagrįstos, organizatorius pasilieka teisę LR įstatymų numatyta tvarka reikalauti iš turisto piniginės nuostolių kompensacijos.

 

SVARBU! Informacija kataloge pateikiama pagal katalogo rengimo metu 2019 m. gruodžio mėn. 18d. turimus duomenis. Apie vėlesnius pasikeitimus teiraukitės kelionių agentūrose arba ieškokite www.gruda.lt

 

Svarbi informacija ir patarimai keliaujantiems lėktuvu į Europos šalis

ASMENS DOKUMENTAI


LR piliečiui išvykstant iš Lietuvos Respublikos teritorijos BŪTINAS asmens tapatybę patvirtinantis dokumentas – LR asmens tapatybės kortelė (ATK) arba LR pasas. Šalis, į kurias galima vykti turint asmens tapatybės kortelę, ir šalis, į kurias vykstant būtinas pasas, galite pasitikrinti LR Užsienio reikalų ministerijos svetainėje internete http://keliauk.urm.lt/lt/location. ATK arba pasas, kurių galiojimas baigiasi kelionės metu, laikomi negaliojančiais. Rekomenduojame vykti su kortele, kurios galiojimas baigiasi ne anksčiau kaip 3 mėn. po kelionės pabaigos dienos. Daugelis valstybių reikalauja, kad pasas galiotų ne mažiau kaip 6 mėnesius po kelionės pabaigos dienos.


Vykstant į bet kurią užsienio valstybę BŪTINAS vaiko asmens dokumentas: asmens tapatybės kortelė arba pasas (pagal konkrečios šalies reikalavimus), gimimo liudijimas netinka. Vykstant už Europos sąjungos ir Šengeno erdvės ribų, vaikui reikalingas tėvo/motinos/globėjo raštiškas sutikimas, patvirtintas notaro. Jei vaikas vyksta su vienu iš tėvų, antrojo tėvo sutikimo nereikia. Jei vaiko pavardė nesutampa su vieno iš kartu vykstančių tėvų pavarde, kelionės metu reikia turėti vaiko gimimo liudijimą bei jo kopiją. Pažymėtina, kad vaikų asmens dokumentai galioja trumpesnį laiką (2-5 metus), todėl, ruošdami vaiką kelionei, tėvai (globėjai) turėtų atkreipti dėmesį į jo paso galiojimo laiką. Už vykstančių į keliones vaikų iki 18 metų sveikatą, gyvybę, priežiūrą atsako tėvai, globėjai arba vaiką lydėti įgalioti asmenys.


Rekomenduojame į užsienio šalis nevykti su apgadintu (suteptu, aplietu, įplėštu ar pan.) dokumentu. Jei abejojate dėl savo dokumento tinkamumo ir/ar galiojimo laiko, būtinai pasitikslinkite prieš išvykstant: www.urm.lt; www.pasienis.lt; www.migracija.lt, ir, esant reikalui, pasikeiskite dokumentą. Rekomenduojame į kelionę pasiimti ir asmens dokumento kopiją.


Ne Lietuvos Respublikos piliečiai privalo informaciją apie dokumentų tinkamumą pasitikrinti Migracijos departamente arba Užsienio reikalų ministerijoje.


KELIONIŲ ORGANIZATORIUS „Kauno Grūda“ NEATSAKO UŽ PASIENIO IR MIGRACIJOS TARNYBŲ PAREIGŪNŲ VEIKSMUS.


Būtina į kelionę vežtis pasą (asmens tapatybės kortelės negalioja), galiojantį netrumpiau kaip 6 mėnesius po kelionės, vykstant į šias GRŪDOS organizuojamas keliones lėktuvu: „Nepakartojamas savaitgalis Stambule“, „Didingoji Turkija“, „Temperamentingieji Balkanai“ ir į visas Tolimų kraštų keliones. Kelionės dokumentai (turizmo paslaugų teikimo sutartis, bilietai, būtinosios medicininės pagalbos užsienyje draudimas ir kt.) turi būti saugomi visos kelionės metu. Dėl netinkamų ar netvarkingų asmens dokumentų kelionių organizatorius atsakomybės neprisiima.


Bet kurios užsienio šalies teisėsaugos institucijų atstovai, vadovaudamiesi nacionaliniais teisės aktais, turi teisę savo šalies teritorijoje patikrinti asmens tapatybę, todėl kelionės metu privaloma asmens dokumentą turėti su savimi.


Pasą ir kitus asmens dokumentus kelionės metu ypatingai saugokite. Praradus pasą ar kitus asmens dokumentus, taip pat juos sugadinus, nedelsiant informuokite apie tai GRŪDOS kelionės vadovą; Jums reikalingas asmens grįžimo dokumentas, kurio išdavimas gali užtrukti, ypač jei užsienio šalyje nėra LR diplomatinės atstovybės ar konsulato. Asmens grįžimo pažymėjimas yra skirtas tik grįžimui į kilmės šalį, todėl su juo vykti į kitas valstybes negalima. Išlaidas, susijusias su asmens grįžimo pažymėjimo išdavimu bei grįžimu į kilmės šalį, taip pat išlaidas už papildomai praleistą laiką užsienio šalyje apmoka pats turistas.


Šengeno erdvės valstybės narės pasiliko sau teisę tam tikram laikui sugrąžinti kontrolės pasienyje procedūras, jeigu kiltų grėsmė jų saugumui ar viešajai tvarkai. Pasienio kontrolė gali būti atkurta ir masinių tarptautinių sporto renginių metu.


Sienų kirtimo ir pasų kontrolės tvarka ne LR piliečiams yra kitokia, informaciją apie šią tvarką galima rasti www.urm.lt


Vizos


LR piliečiams, vykstantiems į keliones lėktuvu po Europos šalis su kelionių vadovu iš Lietuvos, aprašytas šiame Kauno GRŪDOS kataloge, viza nereikalinga. Vizos reikalingos vykstant į tam tikras Tolimų kraštų keliones (nurodyta prie konkrečios kelionės programos).


Vizų išdavimo tvarka ir kiti imigracijos reikalavimai ne LR piliečiams gali būti kitokie. Informaciją apie vizas ir jų gavimo tvarką teikia reikiamos šalies diplomatinės atstovybės ir/ar konsulinės įstaigos. Ne LR piliečiai, kuriems reikalingos planuojamų aplankyti šalių vizos, dokumentus tvarkosi ir už vizą patys.

Vizų išdavimo tvarka ir kiti imigracijos reikalavimai turistinio sezono metu gali keistis – būtinai prieš kelionę pasiteiraukite naujausios informacijos. Kauno GRŪDA neatsako už tai, kad, neįsigijęs (negavęs) vizos, turistas neišvyksta į kelionę arba dėl vizos neturėjimo yra priverstas nutraukti kelionę. Tokiu atveju į gyvenamąją vietą turistas grįžta pats. Kauno GRŪDA taip pat neatsako už pasienio bei migracijos tarnybų priimtus sprendimus turisto atžvilgiu. Daugiau ir naujausios informacijos galite rasti www.urm.lt


DRAUDIMAS IR SVEIKATA


Europos sveikatos draudimo kortelė (toliau – ESDK) galioja ir reikalinga laikinai vykstant į Europos Sąjungos šalis, Norvegiją, Islandiją, Lichtenšteiną bei Šveicariją (toliau – ES šalys). SVARBU: ESDK nėra medicininių išlaidų draudimo atitikmuo.


ESDK patvirtina, kad asmuo apdraustas privalomuoju sveikatos draudimu ir turi teisę ES šalyje gauti būtinosios medicinos pagalbos paslaugas, kompensuojamas iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšų. Privalomojo sveikatos draudimo lėšomis kompensuojamos sveikatos priežiūros paslaugos ES šalyse teikiamos pagal tose šalyse galiojančią valstybinės sveikatos apsaugos sistemos tvarką, tai reiškia, kad Lietuvos Respublikoje privalomuoju sveikatos draudimu apdrausti asmenys turi teisę gauti tas pačias paslaugas už tokią pat kainą, kaip ir ES šalies, kurioje lankosi, gyventojai. Tam, kad galėtų pasinaudoti šia teise, laikinai vykdamas į kitą ES šalį, asmuo privalo turėti ESDK, kurią, kreipdamasis į gydymo įstaigą dėl būtinosios medicinos pagalbos, kartu su asmens tapatybę patvirtinančiu dokumentu turi pateikti įstaigos registratūroje ar ligoninės priimamajame. Atkreipiame Jūsų dėmesį, kad privačiose medicinos įstaigose dažniausiai nėra galimybės pasinaudoti ESDK. Daugiau informacijos galite rasti interneto svetainėje: www.vlk.lt/veikla/veiklos-sritys/butinoji-pagalba-keliaujantiems


Medicininių išlaidų draudimas


Vykstant į kelionę rekomenduojame įsigyti medicininių išlaidų draudimą, garantuojantį būtinos medicininės pagalbos užsienyje ir papildomų išlaidų, susidariusių dėl draudiminio įvykio, apmokėjimą. Tokį draudimą galite įsigyti mūsų biuruose (bendradarbiaujame su AAS „BTA Baltic Insurance Company“ www.bta.lt), tinklalapyje https://www.gruda.lt/draudimas, kelionių agentūrose arba draudimo bendrovių atstovybėse.


Atidžiai perskaitykite visą informaciją, pateiktą draudimo polise. Išlaidų kompensavimo tvarka ir dokumentai, kuriuos reikalaujama pateikti prašant kompensuoti patirtas išlaidas ar gauti kitokią draudimo išmoką, įvairiose draudimo bendrovėse gali skirtis. Ne visos užsienio šalių medicinos įstaigos dirba su draudimo kompanijomis, todėl gali tekti sumokėti už jų suteiktas gydymo paslaugas vietoje, net jei ir turite medicininių išlaidų draudimą. Reikalaukite iš gydytojo tokių dokumentų: pažymos, kurioje būtų nurodyta diagnozė; gydymo išlaidų sąskaitos, patvirtintos gydytojo parašu ir spaudu, taip pat reikės vaistų receptų ir išrašytų vaistų pirkimo kvitų. Už gydymą ligoninėje, greitosios pagalbos paslaugas pagal draudimo polise nustatytas sąlygas sumokės draudimo bendrovė, jei laiku kreipsitės į draudimo bendrovės atstovą (adresai būna nurodyti polise), kuris įgaliotas pasirūpinti gydymu ir atsiskaitymu už jį, ir laikysitės visų Jūsų draudimo polise nurodytų procedūros reikalavimų.


Draudimo bendrovės nekompensuoja išlaidų susijusių su grįžimu (po ligos) į gyvenamąją vietą ar prisijungimu prie grupės kelionės tęsimui, išskyrus tuos atvejus kada gydytojas nurodo, kad ligoniui būtinas transportavimas į gyvenamąją vietą. Įsigydami medicininių išlaidų draudimą kelionių agentūrose arba draudimo bendrovių atstovybėse prašykite, kad darbuotojai parodytų, kur draudimo polise nurodytas kontaktinis tel. numeris, kuriuo turėtumėte skambinti nelaimės atveju ir užregistruoti įvykį.


Ligos ar nelaimingo atsitikimo atveju kreipkitės į artimiausią medicinos punktą, ligoninę arba išsikvieskite gydytoją per viešbučio administratorių, būtinai informuokite GRŪDOS kelionių vadovą.


Neįvykusios kelionės rizikos draudimas


Užsisakant kelionę rekomenduotina apsidrausti neįvykusios kelionės rizikos draudimu, kuris sudaro galimybę išvengti nuostolių, jei kelionė neįvyksta dėl priežasčių, susijusių su pačiu keliaujančiuoju. Neįvykusios kelionės draudimas apima pagrindines esmines rizikas, dėl kurių gali neįvykti kelionė – paties asmens ar artimų jo šeimos narių liga, trauma ar mirtis, eismo įvykis vykstant į kelionę, dėl kelionės dieną ar prieš pat ją prarasto turto ir t.t.


Bagažo draudimas


Prieš vykstant į kelionę rekomenduojame įsigyti bagažo draudimą. Įsigiję šį draudimą apsaugosite savo asmeninius daiktus nuo tokių rizikų kaip bagažo vėlavimas, dingimas, daiktų vagystės ar sugadinimas kelionės metu. Šį draudimą ypatingai patariame įsigyti tais atvejais, kai vykstate į pietų šalis ar su savimi į kelionę vežatės didesnės vertės daiktus (papuošalus, prabangos prekes, kompiuterius bei kitą techniką ir pan.). Detalesnės informacijos apie šį draudimą teiraukitės kelionių agentūrose arba draudimo kompanijose.       


INFORMACIJA APIE KELIONĘ


Skrydžio laikas


Vėliausiai dieną prieš skrydį būtinai pasitikslinkite skrydžio laiką. Šią informaciją Jums pranešime trumpąja žinute, ją taip pat suteiks kelionių agentūros, kurioje užsisakėte kelionę, darbuotojai arba kelionių organizatoriaus atstovas.


Elektroninio lėktuvo bilieto informacijoje nurodyti orientaciniai laikai. Kai kuriais atvejais (dėl meteorologinių sąlygų, neleidžiančių vykdyti atitinkamo skrydžio, netikėtai atsiradusių skrydžių saugos trūkumų, streikų, turinčių įtakos skrydį vykdančio oro vežėjo veiklai, ir kt.) net ir lėktuvo biliete ir/ar turizmo paslaugų teikimo sutartyje nurodytas laikas gali būti pakeistas.


Atkreipiame dėmesį, jog pasikeitus skrydžių tvarkaraščiui, kelionės data bei programa gali keistis.


Registracija oro uoste


Prašome oro uoste būti ne vėliau kaip 2 val. iki skrydžio, kad liktų pakankamai laiko visiems registracijos formalumams sutvarkyti. Kauno GRŪDA neatsako už pasekmes, jei turistas vėluoja ar neatvyksta į oro uostą ne dėl kelionių organizatoriaus kaltės.


Atkreipiame dėmesį, kad aviakompanija turi teisę atsisakyti priimti skristi keleivį, jei keleivio protinė ar fizinė būsena, įskaitant apsvaigimą nuo alkoholio ar narkotinių medžiagų, gali kelti pavojų jam pačiam, kitiems keleiviams, įgulai ar turtui/aplinkai, taip pat kitais aviakompanijos vežimo taisyklėse nurodytais pagrindais. Prašome orlaivyje elgtis atsakingai ir laikytis aviacijos saugos reikalavimų. Įspėjame, jog už elgesio orlaivyje taisyklių pažeidimus, įstatymai numato administracinę atsakomybę, o oro vežėjo ar kelionių organizatoriaus patiriamus nuostolius privalo atlyginti žalą padaręs keleivis.


Skrydžio bilietų kaina ir keleivio duomenų keitimas


Už skrydžio bilietus paprastai prašoma sumokėti iš anksto prieš rezervaciją. Atsisakius užsakytos kelionės, įmoka už skrydžio bilietus turistui negrąžinama. Jeigu turistas pageidauja perleisti skrydžio bilietą kitam asmeniui, tai gali būti padaryta tik tuo atveju, jeigu tokią galimybę numato konkretaus oro vežėjo taisyklės. Už keleivio duomenų (vardo, pavardės ir kt.) keitimą keleivis privalo sumokėti oro vežėjo nustatyto dydžio mokestį. Daugiau informacijos galite rasti konkretaus oro vežėjo interneto puslapyje.


Bagažas


Kiekvienas oro vežėjas savo taisyklėse nustato leidžiamą vežti bagažo svorį ir jo dydį. Į kelionės kainą įskaičiuoto bagažo tipas nurodytas kiekvienos kelionės programoje. Prašome prieš kelionę atidžiai su susipažinti su pateikta informacija ir nurodytomis taisyklėmis.


Jei rankinio bagažo dydis viršija nurodytus svorio ir dydžio išmatavimus, bagažas gabenamas kaip registruotas bagažas ir jam taikomas atitinkamas bagažo mokestis. Konkretus bagažo dydis ir kiti reikalavimai nurodyti konkretaus oro vežėjo bendrosiose keleivių ir bagažo vežimo sąlygose.


Jei vežamas registruotas bagažas viršija nurodytą leidžiamą svorį, papildomai mokama už kiekvieną viršsvorio kilogramą


Vežantis daugiau nei leidžiama bagažo, papildomai mokama už kiekvieną viršsvorio kilogramą. Nestandartinio bagažo (banglenčių, nardymo įrangos ir kt.) gabenimas gali būti apmokestinamas papildomai (neįtraukiamas į nemokamai leidžiamo vežti bagažo normą). Mokesčių dydžiai priklauso nuo aviakompanijos taisyklių, skrydžio krypties bei trukmės.


Nedėkite į registruojamą bagažą lengvai dūžtančių ir vertingų daiktų (pinigų, juvelyrinių dirbinių, vertybinių popierių, kitų vertybių, prekybinių pavyzdžių, komercinių dokumentų, pasų ar kitų asmens dokumentų, vaistų, fotoaparatų, videokamerų ar jų komplektacijos dalių ir kitų elektronikos prietaisų) bei daiktų, kurių gali prireikti kelionės metu (vaistų, kūdikių reikmenų ir kt.)! Atkreipiame Jūsų dėmesį, jog oro vežėjo atsakomybė bagažo dingimo, sugadinimo ar vėlavimo atveju yra ribojama. Apie registruotame bagaže vežamus pavojingus daiktus (ginklus ar kt.) būtina informuoti skrydžių saugumo tarnybos pareigūnus. Registruotame bagaže draudžiama vežti elektronines cigaretes. Rankiniame bagaže griežtai draudžiama turėti pavojų keliančių daiktų (žirklių, užlenkiamų ar kitokių peilių, manikiūrui ar kosmetikai skirtų priemonių). Draudžiamų bagaže vežti daiktų sąrašą nustato kiekvieno oro vežėjo taisyklės, informacijos apie tai taip pat galite rasti ir turistams įteikiamose pagrindinėse keleivių ir bagažo vežimo užsakomaisiais skrydžiais sąlygose.


Oro uostuose galioja taisyklės, kuriose ribojamas pro saugumo patikros vietas įsinešamo skysčio kiekis. Taisyklės taikomos visiems keleiviams, vykstantiems iš ES oro uostų į visus paskirties oro uostus. Rankiniame bagaže leidžiama turėti tik nedidelius skysčių kiekius. Skysčiai turi būti atskiruose, ne didesniuose nei 100 mililitrų, induose. Šiuos indus turite įdėti į vieną permatomą ir užsegamą plastikinį, ne didesnį nei 1 litro, maišelį; vienas maišelis – vienam keleiviui. Išsamią informaciją apie naujausias saugos taisykles galite rasti Tarptautinio Vilniaus oro uosto svetainėje internete – www.vilnius-airport.lt/lt/informacija-keleiviams/taisykles/registracija/


Jeigu kelionės metu bagažas dingsta, vėluoja arba yra sugadinamas, atskridus reikia nedelsiant apie tai pranešti oro uosto bagažo tvarkymo tarnybai bei užpildyti bagažo nesklandumų aktą, taip pat informuoti GRŪDOS atstovą. Rekomenduojame įsigyti bagažo draudimą.


Oro vežėjo atsakomybė


Oro vežėjo atsakomybė nustatoma Konvencijos dėl tam tikrų taisyklių, susijusių su tarptautiniais vežimais oru, unifikavimo, pasirašytos Varšuvoje 1929 m. spalio 12 d., 1955 m. Hagos Protokolo apie Konvencijos dėl tam tikrų taisyklių, susijusių su tarptautiniais vežimais oru, unifikavimo, pasirašytos Varšuvoje 1929 m. spalio 12 d., pakeitimą, 1999 m. gegužės 28 d. Monrealio Konvencijos dėl tam tikrų tarptautinio vežimo oru taisyklių suvienodinimo ir 2002 m. gegužės 13 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamento Nr. 889/2002, iš dalies pakeičiančio Tarybos reglamentą (EB) Nr. 2027 dėl oro vežėjo atsakomybės nelaimingų atsitikimų atveju ir 2004 m. vasario 11 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamento Nr. 261/2004, nustatančio bendras kompensavimo ir pagalbos keleiviams taisykles atsisakymo vežti ir skrydžių atšaukimo arba atidėjimo ilgam laikui atveju, nustatyta tvarka.


Prireikus vežėjas be įspėjimo gali pasinaudoti atsarginiais vežėjais ar orlaiviais, pakeisti orlaivio tipą, taip pat pakeisti ir/ar praleisti nurodytas sustojimo vietas arba atlikti papildomus tarpinius nusileidimus.

Išvykimo data

Kelionių išvykimo datos gali keistis dėl iš anksto nuo kelionių organizatoriaus nenumatytų aplinkybių (meteorologinės sąlygos, masiniai renginiai, vietos valdžios sprendimai, oro linijų tvarkaraščių pasikeitimai ir kt.).  Šią informaciją Jums suteiks kelionių agentūros, kurioje užsisakėte kelionę, darbuotojai arba ją galite rasti Kauno GRŪDOS interneto svetainėje   www.gruda.lt.

Transportas

Transporto tipas ir paslaugų pobūdis kelionės metu nurodytas prie kiekvienos kelionės programos ir priklauso nuo grupės dydžio. Savaitgalio pažintinių kelionių metu į/iš oro uosto į viešbutį bei ekskursijų metu važiuojama vietiniu miesto transportu (metro, autobusais, traukiniais ir kt.), turistas moka pats už visus viešojo transporto bilietus.


Atmintinė vykstančiajam į kelionę


Keliautojo atmintinėje nurodyta detali informacija, reikalinga ruošiantis į pasirinktą kelionę: atskirų objektų kainos, daiktai, kuriuos rekomenduojame pasiimti į kelionę. Atmintinę galite rasti interneto svetainėje www.gruda.lt prie kiekvienos kelionės aprašo.


Mokami objektai ir ekskursijos


Mokami objektai ir ekskursijos kelionių aprašymuose pažymėti žvaigždutėmis (*), (**), punkte „Į kainą neįskaičiuota“ nurodyta apytikslė įėjimo į mokamus objektus bilietų kainų suma. Ši suma gali keistis, nes nuo katalogo spausdinimo momento iki kelionės pradžios mokamų objektų kainos gali pasikeisti. Jei mokamas objektas kataloge nėra pažymėtas (*), tai reiškia, kad į objekto vidų nebus einama. Laisvu laiku aplankyti siūlomų objektų bilietų kainos nėra įtrauktos į bendrą mokamų objektų bilietų kainų sumą.


Dažnai ekskursijose užsienio šalyse yra numatomas minimalus keliautojų skaičius. Nesusirinkus minimaliam turistų skaičiui, ekskursijos kaina vienam asmeniui gali kisti arba išvyka gali būti atšaukta. Informaciją apie minimalų keliautojų skaičių pateikiama kelionės programoje.


Kai kurie lankomi objektai  užsakomi perkant kelionę (sudarant Turizmo paslaugų teikimo sutartį).


Už mokamus objektus turistas moka pats tos šalies, kurioje yra lankomas objektas, valiuta. Kai kuriose šalyse, turinčiose savo valiutą, galima atsiskaityti ir eurais. Daugelio vietovių ir lankomų objektų gidai (ne lietuvių kalba) – už papildomą mokestį.


Dėl nuo kelionių organizatoriaus nepriklausančių aplinkybių, tokių kaip meteorologinės sąlygos, transporto kamščiai, masiniai renginiai, vietos valdžios sprendimai, kelių būklė bei jų remonto darbai ir kt., pagal programą lankomi objektai gali būti pakeisti kitais alternatyviais lankomais objektais ar pakeistas objektų lankymo eiliškumas.


INFORMACIJA APIE VIEŠBUČIUS


Maitinimas


Konkrečią maitinimo paslaugų teikimo tvarką, laiką, patiekalų ir gėrimų pasirinkimo įvairovę nustato viešbučio administracija priklausomai nuo šalies specifikos, viešbučio kategorijos ir kt.


Kelionės metu teikiamas maitinimas nurodytas prie kiekvienos kelionės aprašymo punkte „Į kelionės kainą įskaičiuota“. Galimi maitinimo tipai: „kontinentiniai pusryčiai“ – kava arba arbata, bandelė, sviestas, džemas arba „pagerinti kontinentiniai pusryčiai“ – kava arba arbata, bandelė, sviestas, džemas, sūris, dešra arba kumpis. Daugelyje viešbučių pusryčiams patiekiamos sultys, vanduo. Kontinentiniai pusryčiai populiarūs Italijoje, Ispanijoje, Prancūzijoje. Pietūs ir/ar vakarienės (jei įskaičiuoti į kelionės kainą) gali būti patiekiami viešbučių ar vietiniuose restoranuose nustatytomis valandomis. Gėrimai pietų ir vakarienių metu į maitinimo kainą neįskaičiuoti.


Esant ankstyvam išvykimui iš viešbučio ar vėlyvam atvykimui į viešbutį gali būti pateikiamas pusryčių paketas/ šalta vakarienė (jeigu tokia galimybė numatyta pagal konkretaus viešbučio taisykles).


Apgyvendinimas


Pasaulyje nėra vieningos apgyvendinimo įstaigų klasifikavimo sistemos ar standarto, todėl, priklausomai nuo šalies, atsiranda skirtingi vienodų kategorijų apgyvendinimo įstaigų standartai (oficialus viešbučio įvertinimas yra jam kompetentingų institucijų suteikta kategorija šalyje). Viešbučio ar kitos apgyvendinimo įstaigos (toliau vadinama viešbučiu) kategorija priklauso nuo kambarių dydžio, jų įrengimo, aptarnavimo lygio, teikiamų paslaugų kiekio ir kt. Kiekvienoje šalyje kategorijai keliami reikalavimai ir jų interpretavimas gali skirtis. Ne visose šalyse yra oficialios kategorizavimo sistemos, ne visur kategorizavimas privalomas. Į įvairias kelionių programas siekiant autentiškos patirties įtraukiamos nakvynės ne tik įprastinėse apgyvendinimo įstaigose, bet  ir stovyklavietėse, laivuose,  traukiniuose ir  kt. Informacijos  apie    ypatumus  ieškokite  kelionės programoje, teiraukitės savo kelionių agentūrose.


Jei kelionės metu yra daugiau nei 1 nakvynė viešbutyje, viešbučių, kuriuose apgyvendinama grupė, kategorija gali skirtis (t.y. tos pačios kelionės metu turistai gali būti apgyvendinti skirtingų kategorijų viešbučiuose). Tos pačios grupės turistai gali būti apgyvendinti skirtinguose tos pačios kategorijos viešbučiuose.


Kataloge aprašytų kelionių metu turistai apgyvendinami 3*, 2* arba „turistinės klasės” viešbučiuose. Turistinė klasė” – tai minimalių patogumų viešbučiai, moteliai, svečių namai, pensionai arba privatus sektorius, kurių kambariuose yra dušas arba vonia, tualetas. Kai kuriuose gali būti ir balkonas, televizorius, telefonas, šaldytuvas. Jei viešbučio kambaryje yra mini baras, produktai iš jo kainuoja papildomai. Dėl kai kurių viešbučių lokacijos pervežimo paslaugas teikiantis autobusas ne visada gali privažiuoti prie pat viešbučio; tokiu atveju turistams gali tekti kelis šimtus metrų iki apgyvendinimo vietos eiti pėsčiomis. Kai kuriuose mažaaukščiuose viešbučiuose gali nebūti lifto.

Viešbučiuose gali būti vienviečiai, dviviečiai, triviečiai kambariai ar apartamentai (numeris, kuriame du kambariai naudojasi vienu dušu ir tualetu). Standartiniame dviviečiame viešbučio kambaryje gali būti viena dvigulė arba dvi atskiros lovos. Pageidavimą dėl lovų tipo prašome nurodyti kelionės užsakymo metu. SVARBU: kai kurių šalių viešbučiuose (pvz. Prancūzijoje) arba privačiame sektoriuje (pvz. Kroatijoje, Juodkalnijoje) yra ypač ribotas skaičius kambarių su dviem atskiromis lovomis; tokiu atveju turisto pageidavimas vykdomas tik esant galimybei.

Triviečiuose kambariuose trečia lova dažniausiai yra pristatoma (t.y. papildoma sudedama lova arba sulankstomas fotelis). Triviečių kambarių skaičius viešbučiuose yra ribotas arba kai kurie viešbučiai jų visai neturi (ypač Prancūzijoje). Tuo atveju, jei neįmanoma užsakyti triviečio kambario arba viešbutis tokių neturi – vienas iš trijų asmenų apgyvendinamas su kitais grupės turistais.


Vienviečio kambario kaina yra didesnė nei kaina vienam asmeniui dviviečiame. Turistas, vykstantis vienas ir neužsisakęs vienviečio kambario, be išankstinio perspėjimo apgyvendinamas dviviečiame arba dviviečiame su pristatoma lova kambaryje kartu su kitais turistais. Jei tokios galimybės nėra, turistas sutinka, kad jam būtų užsakytas vienvietis kambarys už papildomą priemoką.


Atvykimo dieną viešbučio paros pradžia yra 14-18 valanda, išvykimo dieną viešbučio paros pabaiga yra 10-12 valanda. Ši taisyklė galioja ir tada, kai išskridimo laikas yra naktį. Išsiregistravus iš kambario, bagažą galima palikti viešbučio bagažo saugojimo kameroje arba tam skirtame kambaryje. Esant galimybei, viešbučio administracija gali svečius apgyvendinti anksčiau arba pratęsti išvykimo iš kambario laiką (už papildomą mokestį). Apie tikslias išsiregistravimo iš viešbučio sąlygas Jus informuos viešbučio administracija arba GRŪDOS kelionių vadovas.


Kondicionavimas. Ne visose šalyse ir ne visų kategorijų viešbučiuose yra įrengta oro kondicionavimo sistema. Jei kambaryje yra kondicionierius, jis gali būti nuomojamas už papildomą mokestį. Kondicionavimo  sistema viešbučiuose įprastai  veikia  pagal  viešbučio  administracijos  nustatytus  grafikus,  priklausomai  nuo  oro  sąlygų, sezoniškumo ir pan. Įspėjame, kad turistams, nepratusiems prie karšto klimato, šalyje įprasta vėdinimo/kondicionavimo sistema ne visada gali būti pakankama.


Viešbučio administracija turistus apgyvendina savo nuožiūra atvykimo dieną laisvuose užsakyto tipo kambariuose. Turistai viešbučio administracijos nustatyta tvarka gali būti apgyvendinti skirtingo tipo viešbučio kambariuose. Net vienodo tipo viešbučių kambariai gali skirtis savo dydžiu, lokacija, kambario suprojektavimu, kambaryje esančių baldų išdėstymu ir realia kambario būkle. Prašymai gyventi konkrečiame viešbučio aukšte, kaimyniniuose kambariuose ir pan. laikomi papildomais turisto pageidavimais, kurie neįpareigoja kelionių organizatoriaus ir viešbučio. Jie yra tenkinami tik esant galimybei.


Vanduo. Nerekomenduojama gerti vandens iš čiaupo. Bakterijomis užterštas ar stipriai chloruotas vanduo gali pakenkti sveikatai, sukelti žarnyno negalavimus.


Elektros srovė. Ne visur vienoda elektros srovės įtampa (125 V arba 220 V), todėl visada atkreipkite dėmesį į instrukciją vonios kambariuose. Kai kuriuose viešbučiuose elektros lizdai yra kitokios formos nei Lietuvoje. Todėl, naudojantis savais elektros prietaisais, reikia turėti „tarpininką“ (adapterį). Kartais viešbučiuose tokį prietaisą galima išsinuomoti. Įsigiję „tarpininką“ prieš išvažiuodami į kelionę, nesusidursite su galimais nepatogumais. Kai kurių šalių viešbučiuose pasitaiko elektros srovės tiekimo sutrikimų.


Viešbučio seifas. Pagal daugelio šalių teisinę sistemą, viešbutis neatsako už kambaryje paliktus vertingus daiktus. Patariame visuomet išsinuomoti viešbučio seifą ir laikyti jame pasą, pinigus ir kitus vertingus daiktus. Kambaryje paliekamus vertingesnius daiktus taip pat rekomenduojame laikyti rakinamuose lagaminuose ar kelioniniuose krepšiuose.


Apie pamirštus kelionėje daiktus prašome skubiai pranešti iš karto po kelionės. Turistui gali tekti padengti telefono ar kitų paslaugų išlaidas, susijusias su daiktų ieškojimu, nepriklausomai nuo to, ar pavyko surasti dingusius daiktus.


NUORODOS


Prieš išvykstant į kelionę patariame atidžiai išstudijuoti VVTAT turistams skirtą informaciją interneto svetainėje http://www.vvtat.lt/veiklos-sritys/vartojimo-paslaugos/turizmo-paslaugos/125


Svarbios informacijos apie šalį, į kurią ketinate vykti, galite rasti LR Užsienio reikalų ministerijos svetainėje www.urm.lt Papildomos informacijos apie išvykimo į užsienį sąlygas galite rasti Valstybės sienos apsaugos tarnybos svetainėje  www.pasienis.lt


Ginčai


Jei manote, kad kelionės sutartyje ir jos prieduose nurodytos ir į kelionės kainą įskaičiuotos paslaugos nesuteikiamos arba teikiamos netinkamai, pretenzijas prašome reikšti kelionės vadovui/organizatoriaus atstovui kelionės metu, kad būtų galimybė kuo greičiau išspręsti ir pašalinti iškilusius nesklandumus. Nepavykus problemos išspręsti, pretenzijas organizatoriui galima pareikšti raštu per 14d. nuo kelionės pabaigos; organizatorius privalo raštu atsakyti per 14d. nuo pretenzijų gavimo dienos. Ginčai sprendžiami derybų keliu, o nepavykus susitarti – LR įstatymų nustatyta tvarka. Pretenzijos nepriimamos dėl paslaugų, neįtrauktų į turizmo paslaugų teikimo sutartį ir/ar konkrečios kelionės aprašymą, taip pat dėl iš anksto neįmanomų numatyti aplinkybių (pvz., transporto kamščių, meteorologinių reiškinių ir pan.).


Jeigu Jūsų netenkina gautas kelionių organizatoriaus atsakymas į Jūsų rašytinį prašymą ar pretenziją, prašymą galite pateikti Valstybinei vartotojų teisių apsaugos tarnybai (Vilniaus g. 25, Vilnius, el. p. tarnyba@vvtat.lt, tel. 8 5 262 67 51, www.vvtat.lt), taip pat VVTAT teritoriniams padaliniams apskrityse ar užpildyti prašymo formą elektroninių ginčų sistemos (EGS) platformoje http://ec.europa.eu/odr/.


Jei, kilus ginčui, prieš paskelbiant VVTAT ar teismo sprendimą, turistas apie skundą ar konfliktą praneša žiniasklaidai arba paskelbia viešoje erdvėje, o VVTAT ar teismo sprendimas įrodys, kad turisto pretenzijos visiškai arba iš dalies nepagrįstos, organizatorius pasilieka teisę LR įstatymų numatyta tvarka reikalauti iš turisto piniginės nuostolių kompensacijos.


SVARBU! Informacija kataloge pateikiama pagal katalogo rengimo metu 2019 m. gruodžio mėn. 18d. turimus duomenis. Apie vėlesnius pasikeitimus teiraukitės kelionių agentūrose arba ieškokite www.gruda.lt

Alternatyvus ginčo sprendimas

Jeigu Jūsų netenkina gautas kelionių organizatoriaus atsakymas į Jūsų rašytinį prašymą ar pretenziją dėl šioje interneto svetainėje įsigytos kelionės (ar kitos paslaugos), prašymą arba skundą galite pateikti Valstybinei vartotojų teisių apsaugos tarnybai  (Vilniaus g. 25, 01402 Vilnius, el. p. tarnyba@vvtat.lt, tel. 8 5 262 67 51, interneto svetainė www.vvtat.lt), taip pat Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos teritoriniams padaliniams apskrityse ar užpildyti prašymo formą elektroninių ginčų sistemos (EGS) platformoje http://ec.europa.eu/odr/.

Svarbi informacija ir patarimai keliaujantiems į tolimus kraštus

Pasas/asmens tapatybės kortelė

LR piliečiui išvykstant iš Lietuvos Respublikos teritorijos būtinas asmens tapatybę patvirtinantis dokumentas – LR asmens tapatybės kortelė (ATK) arba LR pasas. Vykstant į visas tolimų kraštų kataloge aprašytas šalis (išskyrus Islandiją) būtinas pasas, galiojantis ne mažiau kaip 6 mėnesius po kelionės pabaigos.

Vykstant į bet kurią užsienio valstybę būtinas vaiko asmens dokumentas - pasas; asmens tapatybės kortelė tinka tik vykstant į Islandiją, gimimo liudijimas netinka. Vykstant už Europos sąjungos ir Šengeno erdvės ribų, vaikui reikalingas tėvo/motinos/globėjo raštiškas sutikimas, patvirtintas notaro. Jei vaikas vyksta su vienu iš tėvų, antrojo tėvo sutikimo nereikia. Jei vaiko pavardė nesutampa su vieno iš kartu vykstančių tėvų pavarde, kelionės metu reikia turėti vaiko gimimo liudijimą bei jo kopiją. Pažymėtina, kad vaikų asmens dokumentai galioja trumpesnį laiką (2-5 metus), todėl, ruošdami vaiką kelionei, tėvai (globėjai) turėtų atkreipti dėmesį į jo paso galiojimo laiką.

Rekomenduojame į užsienio šalis nevykti su apgadintu (suteptu, aplietu, įplėštu ar pan.) dokumentu. Jei abejojate dėl savo dokumento tinkamumo ir/ar galiojimo laiko, būtinai pasitikslinkite prieš išvykstant: www.urm.lt; www.pasienis.lt; www.migracija.lt, ir, esant reikalui, pasikeiskite pasą (ar ATK). Rekomenduojame į kelionę pasiimti ir asmens dokumento kopiją.

Ne Lietuvos Respublikos piliečiams rekomenduojame informaciją apie dokumentų tinkamumą, sienų kirtimo ir pasų kontrolės tvarką pasitikrinti Migracijos departamente arba Užsienio reikalų ministerijoje.

KELIONIŲ ORGANIZATORIUS „Kauno Grūda“ NEATSAKO UŽ PASIENIO IR MIGRACIJOS TARNYBŲ PAREIGŪNŲ VEIKSMUS.

Kelionės dokumentai (turizmo paslaugų teikimo sutartis, bilietai, būtinosios medicininės pagalbos užsienyje draudimas ir kt.) turi būti saugomi visos kelionės metu. Dėl netinkamų ar netvarkingų asmens dokumentų kelionių organizatorius atsakomybės neprisiima.

Kelionės metu privaloma asmens dokumentą turėti su savimi. Pasą ir kitus asmens dokumentus kelionės metu ypatingai saugokite. Praradus pasą ar kitus asmens dokumentus, taip pat juos sugadinus, nedelsiant informuokite apie tai GRŪDOS kelionės vadovą; Jums reikalingas asmens grįžimo dokumentas, kurio išdavimas gali užtrukti, ypač jei užsienio šalyje nėra Lietuvos Respublikos diplomatinės atstovybės ar konsulato. Asmens grįžimo pažymėjimas yra skirtas tik grįžimui į kilmės šalį, todėl su juo vykti į kitas valstybes negalima. Išlaidas, susijusias su asmens grįžimo pažymėjimo išdavimu bei grįžimu į kilmės šalį, taip pat išlaidas už papildomai praleistą laiką užsienio šalyje apmoka pats turistas.

Vizos

Europos Sąjungos piliečiams, vykstantiems į tam tikras Tolimų kraštų keliones reikalingos vizos (nurodyta prie konkrečios kelionės programos).

Valstybių, į kurias vykstant LR piliečiams nereikia/reikia vizos, sąrašą galite rasti LR Užsienio reikalų ministerijos interneto svetainėje www.urm.lt  

Ne Lietuvos Respublikos piliečiai, kuriems reikalingos planuojamų aplankyti šalių vizos, dokumentus tvarkosi ir už vizą atsako patys.

Vizų išdavimo tvarka ir kiti imigracijos reikalavimai sezono metu gali keistis  - būtinai pasidomėkite naujausia informacija, kurią Jums suteiks kelionių organizatoriaus atstovas ar diplomatinė šalies, į kurią ketinate vykti, atstovybė. Kauno GRŪDA neatsako už tai, kad, neįsigijęs (negavęs) vizos, turistas neišvyksta į kelionę arba dėl vizos neturėjimo yra priverstas nutraukti kelionę. Tokiu atveju į gyvenamąją vietą turistas grįžta pats.

Kauno GRŪDA taip pat neatsako už pasienio bei migracijos tarnybų priimtus sprendimus turisto atžvilgiu.

Daugiau ir naujausios informacijos galite rasti interneto svetainėje: www.urm.lt

SVEIKATA IR SKIEPAI

Prieš vykstant į tolimus kraštus patariame pasikonsultuoti su gydytoju dėl profilaktinio skiepijimosi nuo užkrečiamųjų ligų. Jei vykstant į kelionę skiepai privalomi, tai yra nurodyta konkrečios kelionės atmintinėje. Papildomos informacijos apie skiepus ir rekomendacijas  dėl užkrečiamųjų ligų profilaktikos galite gauti paskambinę į „Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centrą“ arba jų tinklalapyje http://www.ulac.lt/keliautojams

Patariame pasikonsultuoti su gydytoju dėl profilaktikos priemonių, padedančių užsienio šalyse išvengti virškinimo trakto negalavimų, susijusių su neįprastu maistu; taip pat dėl aukštikalnių ar jūros ligos, miego sutrikimų keičiant laiko juostas.

Turistas, turintis specifinių sveikatos sutrikimų, vykdamas į kelionę prisiima atsakomybę už savo sveikatą ir privalo pasirūpinti vartojamais medikamentais bei kitomis reikalingomis priemonėmis. Jeigu turistui dėl sveikatos būklės reikalingos specialios paslaugos, turistas privalo iš anksto apie tai informuoti organizatorių ar jo atstovą; tokios paslaugos gali būti teikiamos tik esant galimybei.

Būtina į kelionę vežtis asmeninę vaistinėlę pagal poreikius ir gydytojo rekomendacijas. SVARBU: vykstant į kai kurias šalis (nurodyta konkrečios kelionės atmintinėje) ribojamas įsivežamų receptinių vaistų kiekis, pasienio pareigūnai gali paprašyti pateikti tam tikrų vaistų (pvz., psichotropinių) receptą. Vykstant į Islamą išpažįstančias šalis (pvz., į Iraną) negalima vežtis vaistų, kurių sudėtyje yra alkoholio.

DRAUDIMAS


Europos sveikatos draudimo kortelė (toliau – ESDK) galioja ir reikalinga laikinai vykstant į Islandiją. SVARBU: ESDK nėra medicininių išlaidų draudimo atitikmuo. Daugiau informacijos galite rasti interneto svetainėje: www.vlk.lt/veikla/veiklos-sritys/butinoji-pagalba-keliaujantiems Būtinoji medicinos pagalba Europos Sąjungos šalyse.

Medicininių išlaidų draudimas

Vykstant į Tolimų kraštų kelionę būtina įsigyti medicininių išlaidų draudimą, garantuojantį būtinos medicininės pagalbos užsienyje ir papildomų išlaidų, susidariusių dėl draudiminio įvykio, apmokėjimą. Tokį draudimą galite įsigyti kelionių agentūrose arba draudimo bendrovių atstovybėse.

Atidžiai perskaitykite visą informaciją, pateiktą draudimo polise. Išlaidų kompensavimo tvarka ir dokumentai, kuriuos reikalaujama pateikti prašant kompensuoti patirtas išlaidas ar gauti kitokią draudimo išmoką, įvairiose draudimo bendrovėse gali skirtis. Ne visos užsienio šalių medicinos įstaigos dirba su draudimo kompanijomis, todėl gali tekti sumokėti už jų suteiktas gydymo paslaugas vietoje, net jei ir turite medicininių išlaidų draudimą. Reikalaukite iš gydytojo tokių dokumentų: pažymos, kurioje būtų nurodyta diagnozė; gydymo išlaidų sąskaitos, patvirtintos gydytojo parašu ir spaudu, taip pat reikės vaistų receptų ir išrašytų vaistų pirkimo kvitų. Už gydymą ligoninėje, greitosios pagalbos paslaugas pagal draudimo polise nustatytas sąlygas sumokės draudimo bendrovė, jei laiku kreipsitės į draudimo bendrovės atstovą (adresai būna nurodyti polise), kuris įgaliotas pasirūpinti gydymu ir atsiskaitymu už jį, ir laikysitės visų Jūsų draudimo polise nurodytų procedūros reikalavimų.

Draudimo bendrovės nekompensuoja išlaidų susijusių su grįžimu (po ligos) į gyvenamąją vietą ar prisijungimu prie grupės kelionės tęsimui, išskyrus tuos atvejus kada gydytojas nurodo, kad ligoniui būtinas transportavimas į gyvenamąją vietą. Įsigydami medicininių išlaidų draudimą kelionių agentūrose arba draudimo bendrovių atstovybėse, prašykite, kad darbuotojai parodytų, kur draudimo polise nurodytas kontaktinis tel. numeris, kuriuo turėtumėte skambinti nelaimės atveju ir užregistruoti įvykį.

Ligos ar nelaimingo atsitikimo atveju kreipkitės į artimiausią medicinos punktą, ligoninę arba išsikvieskite gydytoją per viešbučio administratorių, būtinai informuokite GRŪDOS kelionių vadovą.

Neįvykusios kelionės rizikos draudimas

Užsisakant kelionę rekomenduotina apsidrausti neįvykusios kelionės rizikos draudimu, kuris sudaro galimybę išvengti nuostolių, jei kelionė neįvyksta dėl priežasčių, susijusių su pačiu keliaujančiuoju. Neįvykusios kelionės draudimas apima visas pagrindines rizikas, dėl kurių gali neįvykti kelionė – paties asmens ar artimų jo šeimos narių liga ar mirtis, eismo įvykis vykstant į kelionę, dėl kelionės dieną ar prieš pat ją prarasto turto ir t.t.

Neįvykusios kelionės draudimu gali draustis tik vienas iš keliaujančiųjų asmenų, arba visi kartu keliaujantys turistai. Šiuo draudimu galima apsidrausti tiek atskirai, tiek kartu su įprastu medicininių išlaidų draudimu.

Daugiau informacijos apie neįvykusios kelionės rizikos draudimo sąlygas teiraukitės kelionių agentūrose arba draudimo kompanijose.

Bagažo draudimas

Prieš vykstant į kelionę rekomenduojame įsigyti bagažo draudimą. Įsigiję šį draudimą apsaugosite savo asmeninius daiktus nuo tokių rizikų kaip bagažo vėlavimas, dingimas, daiktų vagystės ar sugadinimas kelionės metu. Šį draudimą ypatingai patariame įsigyti tais atvejais, kai vykstate į pietų šalis ar su savimi į kelionę vežatės didesnės vertės daiktus (papuošalus, prabangos prekes, fotoaparatus, vaizdo kameras ar kitus technikos prietaisus ir kt.). Detalesnės informacijos apie šį draudimą teiraukitės kelionių agentūrose arba draudimo kompanijose.

INFORMACIJA APIE KELIONĘ

Skrydžio laikas

Vėliausiai dieną prieš skrydį būtinai pasitikslinkite skrydžio laiką. Šią informaciją Jums pranešime trumpąja žinute, ją taip pat suteiks kelionių agentūros, kurioje užsisakėte kelionę, darbuotojai arba kelionių organizatoriaus atstovas.

Elektroninio lėktuvo bilieto informacijoje nurodyti orientaciniai laikai. Kai kuriais atvejais (dėl meteorologinių sąlygų, neleidžiančių vykdyti atitinkamo skrydžio, netikėtai atsiradusių skrydžių saugos trūkumų, streikų, turinčių įtakos skrydį vykdančio oro vežėjo veiklai, ir kt.) net ir lėktuvo biliete ir/ar turizmo paslaugų teikimo sutartyje nurodytas laikas gali būti pakeistas.

Atkreipiame dėmesį, jog pasikeitus skrydžių tvarkaraščiui, kelionės data bei programa gali keistis.

Registracija oro uoste

Prašome oro uoste būti ne vėliau kaip 2 val. iki skrydžio, kad liktų pakankamai laiko visiems registracijos formalumams sutvarkyti. Kauno GRŪDA neatsako už pasekmes, jei turistas vėluoja ar neatvyksta į oro uostą ne dėl kelionių organizatoriaus kaltės.

Atkreipiame dėmesį, kad aviakompanija turi teisę atsisakyti priimti skristi keleivį, jei keleivio protinė ar fizinė būsena, įskaitant apsvaigimą nuo alkoholio ar narkotinių medžiagų, gali kelti pavojų jam pačiam, kitiems keleiviams, įgulai ar turtui/aplinkai, taip pat kitais aviakompanijos vežimo taisyklėse nurodytais pagrindais. Prašome orlaivyje elgtis atsakingai ir laikytis aviacijos saugos reikalavimų. Įspėjame, jog už elgesio orlaivyje taisyklių pažeidimus, įstatymai numato administracinę atsakomybę, o oro vežėjo ar kelionių organizatoriaus patiriamus nuostolius privalo atlyginti žalą padaręs keleivis.

Skrydžio bilietų kaina ir keleivio duomenų keitimas

Turisto gali būti prašoma sumokėti skrydžio bilietų kainą prieš atliekant skrydžio bilietų rezervaciją. Keleiviui iš anksto nesumokėjus pilnos skrydžio bilietų kainos, skrydžio bilietai jam nebus rezervuojami. Atsisakius užsakytos kelionės, skrydžio bilietų kaina turistui negrąžinama. Jeigu turistas pageidauja perleisti skrydžio bilietą kitam asmeniui, tai gali būti padaryta tik tuo atveju, jeigu tokią galimybę numato konkretaus oro vežėjo taisyklės. Už keleivio duomenų (vardo, pavardės ir kt.) keitimą keleivis privalo sumokėti oro vežėjo nustatyto dydžio mokestį. Daugiau informacijos galite rasti konkretaus oro vežėjo interneto puslapyje.

SVARBU: rezervuojant skrydžio bilietą būtina vardą ir pavardę nurodyti tiksliai taip, kaip įrašyta pase. Neteisingai nurodžius vardą ir/ar pavardę (pvz., nurodžius tik vieną vardą, o pase įrašyti du vardai) bilietas gali negalioti arba keleivis privalės sumokėti oro vežėjo nustatyto dydžio mokestį už duomenų keitimą.

Bagažas

Kiekvienas oro vežėjas savo taisyklėse nustato leidžiamą vežti bagažo svorį ir jo dydį. Į kelionės kainą įskaičiuoto bagažo tipas nurodytas kiekvienos kelionės atmintinėje. Prašome prieš kelionę atidžiai su susipažinti su pateikta informacija ir nurodytomis taisyklėmis.

Jei rankinio bagažo dydis viršija nurodytus svorio ir dydžio išmatavimus, bagažas gabenamas kaip registruotas bagažas ir jam taikomas atitinkamas bagažo mokestis. Konkretus bagažo dydis ir kiti reikalavimai nurodyti konkretaus oro vežėjo bendrosiose keleivių ir bagažo vežimo sąlygose.

Jei vežamas registruotas bagažas viršija nurodytą leidžiamą svorį, papildomai mokama už kiekvieną viršsvorio kilogramą

Vežantis daugiau nei leidžiama bagažo, papildomai mokama už kiekvieną viršsvorio kilogramą. Nestandartinio bagažo (banglenčių, nardymo įrangos ir kt.) gabenimas gali būti apmokestinamas papildomai (neįtraukiamas į nemokamai leidžiamo vežti bagažo normą). Mokesčių dydžiai priklauso nuo aviakompanijos taisyklių, skrydžio krypties bei trukmės.

Nedėkite į registruojamą bagažą lengvai dūžtančių ir vertingų daiktų (pinigų, juvelyrinių dirbinių, vertybinių popierių, kitų vertybių, prekybinių pavyzdžių, komercinių dokumentų, pasų ar kitų asmens dokumentų, vaistų, fotoaparatų, videokamerų ar jų komplektacijos dalių ir kitų elektronikos prietaisų) bei daiktų, kurių gali prireikti kelionės metu (vaistų, kūdikių reikmenų ir kt.)! Atkreipiame Jūsų dėmesį, jog oro vežėjo atsakomybė bagažo dingimo, sugadinimo ar vėlavimo atveju yra ribojama. Apie registruotame bagaže vežamus pavojingus daiktus (ginklus ar kt.) būtina informuoti skrydžių saugumo tarnybos pareigūnus. Rankiniame bagaže griežtai draudžiama turėti pavojų keliančių daiktų (žirklių, užlenkiamų ar kitokių peilių, manikiūrui ar kosmetikai skirtų priemonių). Draudžiamų bagaže vežti daiktų sąrašą nustato kiekvieno oro vežėjo taisyklės, informacijos apie tai taip pat galite rasti ir turistams įteikiamose pagrindinėse keleivių ir bagažo vežimo užsakomaisiais skrydžiais sąlygose.

Oro uostuose galioja taisyklės, kuriose ribojamas pro saugumo patikros vietas įsinešamo skysčio kiekis. Taisyklės taikomos visiems keleiviams, vykstantiems iš ES oro uostų į visus paskirties oro uostus. Rankiniame bagaže leidžiama turėti tik nedidelius skysčių kiekius. Skysčiai turi būti atskiruose, ne didesniuose nei 100 mililitrų, induose. Šiuos indus turite įdėti į vieną permatomą ir užsegamą plastikinį, ne didesnį nei 1 litro, maišelį; vienas maišelis – vienam keleiviui. Išsamią informaciją apie naujausias saugos taisykles galite rasti Tarptautinio Vilniaus oro uosto svetainėje internete – www.vilnius-airport.lt/lt/informacija-keleiviams/taisykles/registracija/.

Jeigu kelionės metu bagažas dingsta, vėluoja arba yra sugadinamas, atskridus reikia nedelsiant apie tai pranešti oro uosto bagažo tvarkymo tarnybai bei užpildyti bagažo nesklandumų aktą, taip pat informuoti GRŪDOS atstovą. Pareiškimas dėl žalos registruotam bagažui turi būti pateiktas vežėjui iškart po to, kai keleivis sužinojo apie žalą, bet ne vėliau kaip per septynias (7) dienas po bagažo atsiėmimo. Jei keleivis nori pateikti pretenziją ar ieškinį dėl registruoto bagažo vėlavimo, jis privalo pranešti apie tai vežėjui per dvidešimt vieną (21) dieną nuo bagažo pristatymo. Kiekvienas toks pranešimas turi būti pateiktas raštu. Rekomenduojame įsigyti bagažo draudimą.

Oro vežėjo atsakomybė

Oro vežėjo atsakomybė nustatoma Konvencijos dėl tam tikrų taisyklių, susijusių su tarptautiniais vežimais oru, unifikavimo, pasirašytos Varšuvoje 1929 m. spalio 12 d., 1955 m. Hagos Protokolo apie Konvencijos dėl tam tikrų taisyklių, susijusių su tarptautiniais vežimais oru, unifikavimo, pasirašytos Varšuvoje 1929 m. spalio 12 d., pakeitimą, 1999 m. gegužės 28 d. Monrealio Konvencijos dėl tam tikrų tarptautinio vežimo oru taisyklių suvienodinimo ir 2002 m. gegužės 13 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamento Nr. 889/2002, iš dalies pakeičiančio Tarybos reglamentą (EB) Nr. 2027 dėl oro vežėjo atsakomybės nelaimingų atsitikimų atveju ir 2004 m. vasario 11 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamento Nr. 261/2004, nustatančio bendras kompensavimo ir pagalbos keleiviams taisykles atsisakymo vežti ir skrydžių atšaukimo arba atidėjimo ilgam laikui atveju, nustatyta tvarka.

Prireikus vežėjas be įspėjimo gali pasinaudoti atsarginiais vežėjais ar orlaiviais, pakeisti orlaivio tipą, taip pat pakeisti ir/ar praleisti nurodytas sustojimo vietas arba atlikti papildomus tarpinius nusileidimus.

Išvykimo datos (skelbiamos www.gruda.lt)

Kelionių išvykimo datos gali keistis dėl iš anksto nuo kelionių organizatoriaus nenumatytų aplinkybių (meteorologinės sąlygos, masiniai renginiai, vietos valdžios sprendimai, oro linijų tvarkaraščių pasikeitimai ir kt.).  Šią informaciją Jums suteiks kelionių agentūros, kurioje užsisakėte kelionę, darbuotojai arba ją galite rasti Kauno GRŪDOS interneto svetainėje  www.gruda.lt.

Kelionės kaina „nuo“

Kelionės kaina priklauso nuo kelionės trukmės, datos ir pan. Kataloge prie kelionių aprašymų pateikiama galima mažiausia atitinkamos kelionės, siūlomos šiame kataloge, kaina. Konkrečios Jus dominančios kelionės kainos bei informacijos apie tai, kada ir kokiomis sąlygomis galioja mažiausia kaina (t.y. kelionės datos ir pan.), teiraukitės kelionių agentūrose arba apsilankykite Kauno GRŪDOS interneto svetainėje www.gruda.lt.

Atmintinė vykstančiajam į Tolimų kraštų kelionę

Keliautojo atmintinėje nurodyta detali informacija, reikalinga ruošiantis į pasirinktą kelionę: atskirų objektų kainos, apranga bei avalynė, kurios gali prireikti kelionės metu; kiti daiktai, kuriuos rekomenduojame pasiimti į kelionę. Tolimų kraštų kelionių atmintinė siunčiama elektroniniu paštu Turizmo paslaugų teikimo sutartį sudariusiam turistui.

Jei neturite galimybės atmintinės gauti el.paštu, reikalaukite, kad agentūros, kurioje perkate kelionę, darbuotojas Jums šią atmintinę atspausdintų.

Mokami objektai ir ekskursijos

Mokamų objektų bilietų bei ekskursijų kainų bendra suma nurodyta interneto svetainėje www.gruda.lt. Ši suma gali keistis, nes nuo katalogo spausdinimo momento iki kelionės pradžios mokamų objektų kainos gali pasikeisti.

Laisvu laiku aplankyti siūlomų objektų bilietų kainos nėra įtrauktos į bendrą mokamų objektų bilietų kainų sumą.

Už mokamus objektus turistas moka pats tos šalies, kurioje yra lankomas objektas, valiuta. Kai kuriose šalyse, turinčiose savo valiutą, galima atsiskaityti ir eurais. Kai kurių vietovių ir lankomų objektų gidai (ne lietuvių kalba) – už papildomą mokestį.

Dėl nuo kelionių organizatoriaus nepriklausančių aplinkybių, tokių kaip meteorologinės sąlygos, transporto kamščiai, masiniai renginiai, vietos valdžios sprendimai, kelių būklė bei jų remonto darbai ir kt., pagal programą lankomas objektas gali būti pakeistas kitu alternatyviu lankomu objektu ar pakeistas objektų lankymo eiliškumas.

Dažnai ekskursijose užsienio šalyse yra numatomas minimalus keliautojų skaičius. Nesusirinkus minimaliam turistų skaičiui, ekskursijos kaina vienam asmeniui gali kisti arba išvyka gali būti atšaukta. Informaciją apie minimalų keliautojų skaičių pateikiama kelionės programoje.

Kai kurie lankomi objektai  užsakomi perkant kelionę (sudarant Turizmo paslaugų teikimo sutartį).

Papildomos išlaidos

Jei programoje nenurodyta kitaip, GRŪDOS  kelionėse į kainą nėra įskaičiuotos šios išlaidos: skrydžių bilietai; oro uostų, atvykimo, išvykimo, pasienio mokesčiai; vizos; gėrimai ir programoje nenurodytas maitinimas; medicininių išlaidų (privalomas), neįvykusios kelionės, kelionės jungties praradimo, bagažo ir kitų rūšių draudimai; miestų turistiniai mokesčiai; papildomos ekskursijos; mokesčiai už filmavimą ir fotografavimą lankytinuose objektuose; arbatpinigiai (taip pat vairuotojams ir gidams); kelionių pratęsimas pasibaigus pažintiniam turui; asmeninės ir bet kokios prie įskaičiuotų į kainą nenurodytos išlaidos.

Svarbios pastabos

Kelionės organizatorius pasilieka teisę optimizuoti maršrutą likus mėnesiui iki kelionės pradžios.

Pasikeitus skrydžių, lėktuvų bilietų ir/arba kitų paslaugų kainoms, valiutų kursams, kelionės programa, data ir kaina gali keistis. Aviabilietai negrąžinami ir nekeičiami, pinigai už juos negrąžinami.

Siūlomų ekskursijų, pramogų, objektų lankymo tvarka, skaičius ir kainos nurodytos programose gali keistis.

Programose nurodyta tarpinių pervežimų trukmė gali keistis dėl kelių būklės, eismo ar oro sąlygų.

Siekdamas užtikrinti keliautojų saugumą, kelionės organizatorius pasilieka teisę keisti kelionės programą, ekskursijų eilės tvarką, viešbučius, skrydžius ir pervežimus dėl aplinkybių arba įvykių kelionės šalyje (gamtos reiškiniai, oro sąlygos, streikai, politinės aplinkybės, etc.), kurių nebuvo galima numatyti iki kelionės pradžios. Kelionės organizatorius neatsako už papildomas išlaidas, atsiradusias dėl šių aplinkybių (pvz, vizų pratęsimas, nauji lėktuvo bilietai, papildomos nakvynės, pervežimai, skiepai ir pan.).

Nesurinkus minimalaus turistų skaičiaus ir, turistams sutikus, grupė gali vykti be kelionės vadovo iš Lietuvos; kelionės kaina perskaičiuojama.

INFORMACIJA APIE VIEŠBUČIUS

Maitinimas

Kelionės metu teikiamas maitinimas nurodytas prie kiekvienos kelionės aprašymo skyriuje „Į kelionės kainą įskaičiuota“. Konkrečią maitinimo paslaugų teikimo tvarką, laiką, patiekalų ir gėrimų pasirinkimo įvairovę nustato viešbučio administracija priklausomai nuo šalies specifikos, viešbučio kategorijos ir kt.

Pietūs ir/ar vakarienės (jei įskaičiuoti į kelionės kainą) gali būti patiekiami viešbučių ar vietiniuose restoranuose nustatytomis valandomis. Gėrimai pietų ir vakarienių metu į maitinimo kainą neįskaičiuoti.

Esant ankstyvam išvykimui iš viešbučio ar vėlyvam atvykimui į viešbutį gali būti pateikiamas pusryčių paketas/ šalta vakarienė (jeigu tokia galimybė numatyta pagal konkretaus viešbučio taisykles).

Apgyvendinimas

Pasaulyje nėra vieningos apgyvendinimo įstaigų klasifikavimo sistemos ar standarto, todėl, priklausomai nuo šalies, atsiranda skirtingi vienodų kategorijų apgyvendinimo įstaigų standartai. Viešbučio ar kitos apgyvendinimo įstaigos (toliau vadinama viešbučiu) kategorija priklauso nuo kambarių dydžio, jų įrengimo, aptarnavimo lygio, teikiamų paslaugų kiekio ir kt. Kiekvienoje šalyje kategorijai keliami reikalavimai ir jų interpretavimas gali skirtis. Ne visose šalyse yra oficialios kategorizavimo sistemos, ne visur kategorizavimas privalomas. Į įvairias kelionių programas siekiant autentiškos patirties įtraukiamos nakvynės ne tik įprastinėse apgyvendinimo įstaigose, bet  ir stovyklavietėse, laivuose,  traukiniuose ir  kt. Informacijos  apie    ypatumus  ieškokite  kelionės programoje, teiraukitės savo kelionių agentūrose.

Jei kelionės metu yra daugiau nei 1 nakvynė viešbutyje, viešbučių, kuriuose apgyvendinama grupė, kategorija gali skirtis (t.y. tos pačios kelionės metu turistai gali būti apgyvendinti skirtingų kategorijų viešbučiuose). Tos pačios grupės turistai gali būti apgyvendinti skirtinguose tos pačios kategorijos viešbučiuose. Kai kuriuose mažaaukščiuose viešbučiuose gali nebūti lifto. „Turistinė klasė” – tai minimalių patogumų viešbučiai, svečių namai, pensionai arba privatus sektorius, kurių kambariuose yra dušas arba vonia, tualetas. Kai kuriuose gali būti ir balkonas, televizorius, telefonas, šaldytuvas.

Viešbučiuose gali būti vienviečiai, dviviečiai, triviečiai kambariai ar apartamentai (numeris, kuriame du atskiri miegamieji kambariai naudojasi vienu dušu ir tualetu). Standartiniame dviviečiame viešbučio kambaryje, priklausomai nuo viešbučio interjero, gali būti viena dvigulė arba dvi atskiros lovos.

Triviečiuose kambariuose trečia lova dažniausiai yra pristatoma (t.y. papildoma sudedama lova arba sulankstomas fotelis). Triviečių kambarių skaičius viešbučiuose yra ribotas arba kai kurie viešbučiai jų visai neturi. Tuo atveju, jei neįmanoma užsakyti triviečio kambario arba viešbutis tokių neturi – vienas iš trijų asmenų apgyvendinamas su kitais grupės turistais.

Viešbučio administracija turistus apgyvendina savo nuožiūra atvykimo dieną laisvuose užsakyto tipo kambariuose. Turistai viešbučio administracijos nustatyta tvarka gali būti apgyvendinti skirtingo tipo viešbučio kambariuose. Prašymai gyventi konkrečiame viešbučio aukšte, kaimyniniuose kambariuose ir pan. laikomi papildomais turisto pageidavimais, kurie neįpareigoja kelionių organizatoriaus ir viešbučio. Jie yra tenkinami tik esant galimybei.

Kondicionavimas. Ne visose šalyse ir ne visų kategorijų viešbučiuose yra įrengta oro kondicionavimo sistema. Jei kambaryje yra kondicionierius, jis gali būti nuomojamas už papildomą mokestį. Kondicionavimo  sistema viešbučiuose įprastai  veikia  pagal  viešbučio  administracijos  nustatytus  grafikus,  priklausomai  nuo  oro  sąlygų, sezoniškumo ir pan. Įspėjame, kad turistams, nepratusiems prie karšto klimato, šalyje įprasta vėdinimo/kondicionavimo sistema ne visada gali būti pakankama.

Vienas turistas

Vienviečio kambario kaina yra didesnė nei kaina vienam asmeniui dviviečiame. Turistas, vykstantis vienas ir neužsisakęs vienviečio kambario, be išankstinio perspėjimo apgyvendinamas dviviečiame arba dviviečiame su pristatoma lova kambaryje kartu su kitais turistais. Jei tokios galimybės nėra, turistas sutinka, kad jam būtų užsakytas vienvietis kambarys už papildomą priemoką.

Viešbučio para

Atvykimo dieną viešbučio paros pradžia yra 14-18 valanda, išvykimo dieną viešbučio paros pabaiga yra 10-12 valanda. Ši taisyklė galioja ir tada, kai išskridimo laikas yra naktį. Išsiregistravus iš kambario, bagažą galima palikti viešbučio bagažo saugojimo kameroje arba tam skirtame kambaryje. Esant galimybei, viešbučio administracija gali svečius apgyvendinti anksčiau arba pratęsti išvykimo iš kambario laiką (už papildomą mokestį). Apie tikslias išsiregistravimo iš viešbučio sąlygas Jus informuos viešbučio administracija arba GRŪDOS kelionių vadovas.

Transportas

Transporto tipas ir paslaugų pobūdis kelionės metu nurodytas prie kiekvienos kelionės programos ir priklauso nuo grupės dydžio. Jei programoje numatyta, kad į/iš oro uosto į viešbutį bei ekskursijų metu važiuojama vietiniu miesto transportu (metro, autobusais, traukiniais ir kt.), turistas moka pats už visus viešojo transporto bilietus.

Privažiavimas prie viešbučio

Atkreipiame dėmesį, kad dėl kai kurių viešbučių lokacijos (viešbutis ant stataus kalno, senamiestyje ir pan.) autobusai ne visada gali privažiuoti prie viešbučio ar apartamentų įėjimo. Tokiu atveju turistai atvežami/paimami iki/nuo tam tikros vietos ir kelis šimtus metrų iki/nuo apgyvendinimo vietos gali tekti eiti pėsčiomis.

Vanduo

Nerekomenduojama gerti vandens iš čiaupo. Bakterijomis užterštas ar stipriai chloruotas vanduo gali pakenkti sveikatai, sukelti žarnyno negalavimus.

Elektros srovė

Ne visur vienoda elektros srovės įtampa (125 V arba 220 V), todėl visada atkreipkite dėmesį į instrukciją vonios kambariuose. Kai kuriuose viešbučiuose elektros lizdai yra kitokios formos nei Lietuvoje. Todėl, naudojantis savais elektros prietaisais, reikia turėti „tarpininką“ (adapterį). Kartais viešbučiuose tokį prietaisą galima išsinuomoti. Įsigiję „tarpininką“ prieš išvažiuodami į kelionę, nesusidursite su galimais nepatogumais. Kai kurių šalių viešbučiuose pasitaiko elektros srovės tiekimo sutrikimų.

Viešbučio seifas

Pagal daugelio šalių teisinę sistemą, viešbutis neatsako už kambaryje paliktus vertingus daiktus. Patariame visuomet išsinuomoti viešbučio seifą ir laikyti jame pasą, pinigus ir kitus vertingus daiktus. Kambaryje paliekamus vertingesnius daiktus taip pat rekomenduojame laikyti rakinamuose lagaminuose ar kelioniniuose krepšiuose.

Apie pamirštus kelionėje daiktus prašome skubiai pranešti iš karto po kelionės. Turistui gali tekti padengti telefono ar kitų paslaugų išlaidas, susijusias su daiktų ieškojimu, nepriklausomai nuo to, ar pavyko surasti dingusius daiktus.

Nuorodos

Prieš išvykstant į kelionę patariame atidžiai išstudijuoti Valstybinio turizmo departamento turistams skirtą informaciją interneto svetainėje www.tourism.lt

Papildomos informacijos apie išvykimo į užsienį sąlygas galite gauti paskambinę į Valstybės sienos apsaugos tarnybą (prie LR vidaus reikalų ministerijos) tel. 8 5 2719305 (www.pasienis.lt)

Svarbios informacijos apie šalį, į kurią ketinate vykti, taip pat galite rasti Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministerijos interneto svetainėje www.urm.lt

SVARBU! Informacija kataloge pateikiama pagal katalogo rengimo metu 2017 m. lapkričio mėn. 23d. turimus duomenis. Apie vėlesnius pasikeitimus teiraukitės kelionių agentūrose arba ieškokite interneto svetainėje www.gruda.lt

Standartinės informacijos teikimo forma

Pagrindinės turistų teisės pagal Direktyvą (ES) 2015/2302:

 • Turistas turi gauti visą būtiną informaciją apie organizuotą turistinę kelionę prieš sudarant organizuotos turistinės kelionės sutartį.
 • Kelionių organizatorius atsako už tai, kad visos į sutartį įtrauktos kelionės paslaugos būtų suteiktos tinkamai.
 • Turistui nurodomas pagalbos telefono numeris arba kontaktinio centro duomenys, kuriais jis gali naudotis norėdamas susisiekti su kelionių organizatoriumi arba kelionių pardavimo agentu.
 • Turistas gali perleisti organizuotą turistinę kelionę kitam asmeniui deramai apie tai pranešęs ir dėl to gali atsirasti papildomų išlaidų.
 • Organizuotos turistinės kelionės kaina turistui gali būti padidinta tik esant šioms aplinkybėms:
 • padidėja konkrečios išlaidos (padidėja turistų vežimo kaina dėl kuro ar kitų energijos šaltinių išlaidų, pasikeičia į sutartį įtrauktų paslaugų susijusių mokesčių ar rinkliavų, kuriuos taiko tretieji asmenys, tiesiogiai nedalyvaujantys vykdant organizuotą turistinę kelionę, dydis, pasikeičia su organizuota turistine kelione susijusios valiutos keitimo kursas);
 • tokia konkrečių išlaidų padidėjimo galimybė aiškiai numatyta sutartyje;
 • apie tai turistas informuojamas likus ne mažiau kaip 20 dienų iki organizuotos turistinės kelionės pradžios.
 • Jeigu kaina padidėja daugiau nei 8 % bendros organizuotos turistinės kelionės kainos, turistas gali nutraukti sutartį. Jeigu kelionių organizatorius pasilieka teisę didinti kainą, turistas turi teisę už organizuotą turistinę kelionę mokėti mažesnę kainą, jeigu sumažėja atitinkamos išlaidos.
 • Turistas gali nutraukti organizuotos turistinės kelionės sutartį nemokėdamas sutarties nutraukimo mokesčio ir visiškai susigrąžinti bet kokias sumokėtas sumas, jeigu labai pakeičiami bet kurie esminiai organizuotos turistinės kelionės elementai, išskyrus kainą. Jeigu iki organizuotos turistinės kelionės pradžios už organizuotą turistinę kelionę atsakingas kelionių organizatorius organizuotą turistinę kelionę atšaukia, turistas tam tikrais atvejais turi teisę susigrąžinti sumokėtus pinigus ir teisę į žalos atlyginimą.
 • Turistas gali nutraukti organizuotos turistinės kelionės sutartį iki organizuotos turistinės kelionės pradžios nemokėdamas sutarties nutraukimo mokesčio išimtinėmis aplinkybėmis, pavyzdžiui, jeigu kelionės tikslo vietoje esama rimtų saugumo problemų, galinčių padaryti poveikį organizuotai turistinei kelionei.
 • Turistas gali bet kuriuo metu iki organizuotos turistinės kelionės pradžios nutraukti organizuotos turistinės kelionės sutartį sumokėjęs tinkamą ir pagrįstą sutarties nutraukimo mokestį.
 • Jeigu iki organizuotos turistinės kelionės pradžios esminės organizuotos turistinės kelionės paslaugos negali būti suteiktos taip, kaip susitarta, turistui be papildomų išlaidų turi būti pasiūlytos tinkamos alternatyvos. Turistas gali nutraukti organizuotos turistinės kelionės sutartį nemokėdami sutarties nutraukimo mokesčio, kai paslaugos nevykdomos pagal sutartį ir taip daromas didelis poveikis organizuotos turistinės kelionės vykdymui, o kelionių organizatorius neišsprendžia problemos.
 • Turistas turi teisę į kainos sumažinimą ir (arba) žalos atlyginimą, kai organizuotos turistinės kelionės paslaugos neteikiamos arba jos teikiamos netinkamai.
 • Jei turistui kyla sunkumų, kelionių organizatorius turi suteikti pagalbą.
 • Kelionių organizatoriaus nemokumo atveju turisto už organizuotą turistinę kelionę sumokėtos sumos bus grąžinamos. Jeigu kelionių organizatorius tampa nemokus prasidėjus organizuotai turistinei kelionei, į kurią yra įtrauktos ir transporto paslaugos, garantuojamas turisto repatrijavimas.
 • Kelionių organizatorius „Kauno Grūda“ pasirūpino apsauga nemokumo atveju apsidrausdamas „BTA Insurance Company".
 • Turistas gali kreiptis į kompetentingą instituciją – Valstybinę vartotojų teisių apsaugos tarnybą Vilniaus g. 25, LT-01402 Vilnius, el.p. tarnyba@vvtat.lt, tel. +370 5 262 6751, jeigu dėl kelionių organizatoriaus nemokumo atsisakoma suteikti paslaugas.


Direktyvą (ES) 2015/2302 galima rasti https://e-seimas.lrs.lt

Padėsime užsisakyti
Padėsime užsisakyti
Skambinkite
I-V 09:00 - 18:00,   VI : Nedirbame,   VII : Nedirbame,   2023.03.20-21 biuras NEDIRBS!
Budintis telefonas ypatingos skubos
klausimu: +37061133316
 
Kaunas: (8-37) 32 44 54
Vilnius: (8-5) 215 00 77
Klaipėda: (8-46) 31 17 43
Mažeikiai: (8-44) 32 53 00
Buhalterija: (8-37) 40 41 67
Grupėms: (8-37) 40 41 73

Jums taip pat patiks!

Geriausi pasiūlymai - tiesiai į Jūsų pašto dėžutę
Sveikiname! Jūsų el. pašto adresas užregistruotas.
Sveikiname! Toks el.pašto adresas jau yra prenumeratorius.
Kaina nuo::
3399 €
Mieli Keliautojai 2023.03.20-21 dienomis GRŪDOS biurai nedirbs. Plačiau!