Kruizas po Graikijos Kikladžių salas: graikų saulės dievo Apolono gimtinės ir salomis tapusių nimfų archipelagas 8d.
- Jums siūlomas pats patogiausias būdas pažinti Graikijos žymiausias salas – tai keliavimas mažais laivais (iki 49 keliautojų), kuriais lengva greitai pasiekti net nedidukes įlankas, operatyviai organizuoti ekskursijas ir vandens pramogas. Toks keliavimo būdas padeda sutaupyti laiko ir energijos – nereikia gaišti brangaus kelionės laiko skrydžiams, keltams, apgyvendinimui vis kituose viešbučiuose. Saugu, patogu, malonu ir greita! GRŪDOS ekspertus seniai žavi mažų laivų kruizai – išbandėme Yasawa salų kruizą Fidžyje ir Australijos barjeriniame rife.
- Kviečiame keliauti mažais laivais po unikalias Kikladžių salas! Tradiciniai kaimai, auksiniai paplūdimiai, skaidrus žydras vanduo – tik maža dalis to, ką rasite šiose salose. Senovės Graikijos geografai šiai unikaliai salų grupei suteikė Kikladžių pavadinimą, nes jos sudaro ratą aplink šventąją Delos salą (graikiškai „kyklos“). Pasak mitų, šios salos - tai po mūšio likusios nuolaužos. Iš tiesų jas susiformavo gamtiniai procesai - žemės drebėjimai ir ugnikalnių išsiveržimai.
- Kruizinės kelionės maršrutas, suteikdamas galimybę atrasti autentišką Graikijos grožį, apima ne tik garsiausias salas - Santorinį, Mikoną - bet ir mažiau žinomas, tačiau taip pat įspūdingas - Poliegosą ir Folegandrą.
- Įvairios veiklos ir pramogos: maudynės krištoliniame vandenyje, ekskursijos po archeologines vietoves, kulinarinės patirtys tradicinėse tavernose, galimybė pasimėgauti tradicine graikišką programa su šokiais Parose.
- Gėrėsitės nuostabiais gamtos vaizdais Kythnos Kolones įlankoje, regėsite Santorinio kalderą, apsilankysite istorinius ir kultūrinius objektus: Akrotiri radimvietę ir Ekatontapiliani bažnyčią Parose ir kitus.
"Salos maudosi šviesoje. Plonas permatomas lietaus šydas dengia nemirtingą Graikijos nuogybę. Laimingas tas žmogus, galvojau sau, kuriam likimas buvo maloningas ir leido prieš mirtį perplaukti Egėjo jūrą. Daug malonumų yra šiame pasaulyje: moterys, vaisiai, didžios idėjos. Bet skrosti helėnų laivu šios jūros vilnis ir šnibždėti kiekvienos sutiktos salos vardą – man rodos, kad šiam malonumui negalėtų prilygti niekas. Žmogus čia pasijunti lyg patekęs į rojų. Ramiai ir lengvai, kaip niekur kitur, persikeli iš tikrovės į sapną. Ribos išnyksta, ir netgi seniausio ir palaikiausio laivo stiebai išskleidžia pumpurus ir aplimpa vynuogių kekėmis. Atrodo, kad čia, Graikijoje, stebuklai laukia kiekviename žingsnyje." N. Kazantzakis "Graikas Zorba "
Ar žinote, kad visoje Graikijoje toliausias atstumas iki jūros yra tik kiek daugiau nei 100 km? Ar žinote, kad Graikijos salos sudaro penktadalį jos teritorijos? Ar žinote, kad prieš Kalėdas graikams iškyla dilema – ką puošti šventėms – laivą ar eglę? Tik po II Pasaulinio karo atėjusi moderni eglės puošimo tradicija tebesirungia su senąją – dar ir šiandien kai kurie graikai renkasi laivą. Graikai – jūrininkų tauta, laivą juos statyti išmokė išmintingoji Atėnė, padėjusi suvaldyti stichijų kupinas Poseidono valdas ir paraginusi išvysti naujas platybes. Nuo Odisėjo laikų graikų salos apgaubtos paslapties miglomis, kurios sklaidosi ryto brėkšmoje, atverdamos naujus tolius, nepažįstamus ir žadinančius smalsumą. Lygiai taip jos apsigaubia sutemomis vakarop, pasislėpdamos ir viliodamos rytojaus pažadais. Jei norite pajusti tą pirminį pažinimo džiaugsmą – laukti, tikėtis, išvysti – kviečiame keliauti mažais kruiziniais laivais po Kikladžių salas! Senovės Graikijos geografai šią unikalią salų grupę pavadino Kikladžių salomis, nes jos supa ratu (graikiškai „kyklos“) šventąją Delo salą. Pasak mito, Kikladės – Okeano ir Tetidės dukros – Poseidono rūstybės buvo paverstos uolingomis salomis, pasak geologų – šias salas susiformavo gamtiniai procesai - žemės drebėjimai ir ugnikalnių išsiveržimai.
Kikladžių salyną Egėjo jūroje sudaro daugiau nei 200 salų ir salelių, kurių įvairovę turėsite progą pažinti. Kruizinės kelionės maršrutas suteikia galimybę atrasti autentišką Graikijos grožį ir apima ne tik garsiausias salas – Porą, Santoriną, Mikoną, Parą, Delą, bet ir mažiau žinomas, tačiau taip pat įspūdingas – Poliegą, Folegandrą, Antiparą, Sirą, Kitną .
Be nuostabių vaizdų kruizo metu jūsų laukia ir įvairios pramogos: maudynės krištolinio skaidrumo vandenyje, ekskursijos po archeologines vietoves, kulinarinės patirtys vietinėse tavernose, galimybė pasimėgauti tradicine graikiška programa su šokiais. Gėrėsitės nuostabia gamta Kitno salos Kolonės įlankoje, regėsite Santorino kalderą, Sunijo kyšulį, aplankysite istorinius ir kultūrinius objektus: Akrotiri radimvietę, Ekatontapiliani šventyklą ir kitus.
"Jei išskaidysi Graikiją, galiausiai, matysi, liks tik alyvmedis, vynmedis ir laivas. Vadinasi, su kita tiek ir vėl galėsi ją sudaryti." O. Elytis
Šiądien prasideda Jūsų nuotykių kupina kelionė. Po registracijos susipažinsite su kruiziniu laivu ir savo bendrakeleiviais. Išvykimas į Poro salą ir vakarienė laivo restorane. Vakarinis pasivaikščiojimas Poro saloje, kuri yra viena iš penkių Sarono įlankos salų. Sarono įlanka (gr. Sarōnikós Kolpos) - Egėjo jūros dalis tarp Peloponeso ir Atikos pusiasalių. Sarono įlanką su Korinto įlanka jungia Korinto kanalas. Naktinė kelionė į Poliegą.
"Homero pakrantėse būta palaimos, didybės, išlikusių iki šių dienų, laiko nepaliestų. Mūsų pėdos, kapstančios tą patį smėlį, tai jaučia. Einame jau tūkstančius metų, vėjas vis lenkia nendres, o mes vis užverčiame galvas. Į ką? Iki kada? Kas mus valdo? " O. Elytis
Ryte atvykimas į Poliego negyvenamą salą, garsėjančią nuostabiais paplūdimiais ir turkio spalvos vandeniu. Jos plotas 18,146 km², aukščiausias kalnas Psilo siekia vos 370 m virš jūros lygio. Salos pavadinimas išduoda, kad nuo seniausių laikų jos vieninteliai gyventojai yra ožiai (graikiškai Polyaigos – daug ožių). Šią salą kadais minėjo Ptolemėjas, Plinijus Vyresnysis ir kt. Salos ilgis apie 6 km, plotis 4,3 km, ji yra graikų ortodoksų bažnyčios nuosavybė, kurioje bandas gano netolimų Milo ir Kimolo salų piemenys. Šiomis dienomis sala žinoma dėl savo pietinės dalies paplūdimių ir daugybės grotų, kuriose glaudžiasi grėsmingai nykstantys Viduržemio jūros ruoniai vienuoliai (Monachus monachus). Teks apsispręsti – ar tuojau pat šokti į jūrą, ar pasimėgauti pusryčiais denyje. Rekomenduojame ir viena, ir kita.
Po pietų plauksite į Folegandrą, pietinę Kikladžių salą, kurios plotas yra 32 216 km², gyvena viso labo 719 gyventojų. Saloje yra trys nedideli kaimai Chora, Karavostasis ir Ano Meria, kuriuos jungia vienintelis asfaltuotas kelias. 1207 m. salą užkariavo venecijiečiai ir valdė iki 1566m., kol savo valdžion Folegandrą perėmė turkai. Chora, salos sostinė, įsikūrusi 200m. virš jūros buvo pasirinkta iki dabar išlikusios venecijiečių tvirtovės vieta. Tiesa, iš senosios XIIIa. tvirtovės (Castro) likę tik fragmentai, tačiau jos teritorijoje įsikūręs senamiestis privers jus suabejoti – ar visa tai regite savo akimis? Siauros gatvelės, akmeniniai laiptai, balti namukai ir mėlynos langinės – Kikladžių salų architektūros klasika atsivers jums visame savo subtiliai santūriame grožyje. Apžiūrėję senamiestį turėsite galimybę vienoje iš vietinių tavernų pasimėgauti tradicinės graikų virtuvės patiekalais. Nakvynė šalia Folegandro salos.
"Mes aplankėme daug kyšulių daug salų ir perplaukėm jūrą vedančią jūron kiton, regėjom žuvėdras ir ruonius." G. Seferis
Ryte atvyksite į vaizdingą Santorino salą. Ši sala graikų vadinama Tyra, tik 1204m. Kryžiaus žygio metu apsistojusių peržiemoti kryžeivių Perisoje pastatytos bažnyčios Šv. Irenai (Santa Irini) santrauka sukūrė dvigubą salos pavadinimą. Geografiškai sala nedidelė, vos 76 km2 ploto, joje šiuo metu yra apie 15 500 gyventojų. Tačiau tai viena garsiausių graikų salų dėl gausybės priežasčių. Visų pirma, sykiu su Tirasijos ir Asprosini salomis tai yra pusmėnulio formos buvusio ugnikalnio paskendusios kalderos dalys. Kalderos vidury matyti Palea Kameni ir Nea Kameni salelės, kurių pastaroji tebepasižymi vulkaniniu aktyvumu. Būtent čia daugelio manymu buvusi Platono aprašyta Atlantidos civilizacija, negailestingai sunaikinta ugnikalnio išsiveržimo apie 1650 m.prieš Kristų. Pajusti tą paslaptingą katastrofos atmosferą padės išvyka į vieną įdomiausių ir naujausių archeologinių radimviečių – Akrotiri (atrasta ir tebetyrinėjama nuo 1967 m.). Jokiame muziejuje nepamatysite to, ką galima išvysti Akrotiri radimvietėje – keistutėlis gatvių planas, trikampė aikštė, keliaaukščiai pastatai, sienų tapybos ir keramikos pavyzdžiai in situ (pasirenkama ekskursija už papildomą mokestį). Santorine apžiūrėsite salos sostinę Tyrą, į kurią pakilsite stačiu kvapą gniaužiančiais vaizdais keliu, kuriame lyg atversta knyga sluoksniuosis žemės klodai, aplankysite Ijos miestelį. Nuo skardingų ir aukštų krantų – katerio šlaitų – jums atsivers neįtikėtinai įspūdinga kalderos panorama. Visame pasaulyje garsėjantį Santorino saulėlydį galėsite stebėti patogiai įsitaisę laivo denyje. Vakare turėsite progą pademonstruoti šokių įgūdžius laivo įgulos organizuojamame “graikiškame vakare”. Nakvynė šalia Santorino.
"Jei siela ketina pažinti save į sielą turi žiūrėti, sakydavo jie jūros auksą daužydami irklais leidžiantis saulei." G. Seferis.
Šiandien keliausite į Paro salą, pakeliui užsukdami į kaimyninę Antiparo salą ir pasimėgaudami maudynėmis kerinčioje Antiparo įlankoje. Ši idiliška 45.182 km2 sala su vos 1,265 gyventojais, turi 60 km pakrantės, garsėjančios gražiais paplūdimiais. "Nebepamenu, ką sapnavau, bet kitą rytą jaučiausi pailsėjęs ir atsigavęs, tarsi tik ką išsimaudęs jūroje." N.Kazantzakis.
Paro sala – viena garsiausių Kikladžių salų, vos 8 km pločio vandens juosta atskirta nuo kitos garsenybės – Nakso salos. Jei netoliese matomas Naksas yra praeities mitų vyksmo vieta – joje pergalės apakintas Tesėjas paliko Ariadnę, kurią paguodė Dioniso meilė, tai Paras yra labiausiai žinomas savo baltuoju marmuru. Šiuo metu likę vos kelios marmuro laužyklos, tačiau kadais šviesus, beveik skaidrus Paro marmuras buvo antikos skulptorių svajonė, kuri įsikūnijo jų darbuose – tai Praksitelio Hermis su mažuoju Dionisu, Milo Venera, Samotrakės Nikė, Antinojas ir kt. Sala yra 165 km2 dydžio, apvaloka, šlaitais besileidžianti jūron nuo aukščiausio 724 m kalno.
Susipažinsite su salos sostine ir pagrindiniu uostu Parikija. Čia jus pasitiks tradicinė kikladų architektūra – balti namukai plokščiais stogais, mėlynom langinėm ir durim, besistiebiantys vynmedžiai, apelsinų ir granatų sodai. Pagrindinė miesto šventykla - Panagia Ekatontapiliani – "šimto durų" mergelei Marijai skirta bažnyčia, kurios pamatus šventino pati Romos imperatoriaus Konstantino Didžiojo motina šv.Elena, saloje apsilankiusi savo piligriminės kelionės į Šventąją žemę metu apie 326 m. Tai viena seniausių krikščioniško pasaulio bažnyčių. Kodėl iš šimto paminėtų tėra 99 durys? Sakoma, kad yra ir paslėptos šimtosios durys, kurios bus atvertos tuomet, kai Šv.Sofijos (Hagia Sophia) šventykla Stambule grįš graikams ortodoksams. Apankysite šiaurinėje salos dalyje įsikūrusį žvejų kaimelį Nausa, kuriame tėra vos 3000 gyventojų, išlaikiusių savo autentišką ir archaišką gyvenimo būdą. Akmeniu grįstos gatvelės, siauri jų vingiai, atsiveriantys jūros vaizdai padės jums įsivaizduoti, kaip atrodo gyvenimas sustingusiame ir sykiu amžiname graikų salų laike. Vakarą siūlome praleisti tavernoje, stebint dar vieną užburiantį saulėlydį.
"Saulėlydis Egėjuje apima džiaugsmą ir liūdesį tokiomis lygiomis dalimis, kad galiausiai lieka tik tiesa." O. Elytis.
Prieš atvykdami į Mikono salą, kelioms valandoms sustosite šventajame Dele. Visa sala yra archeologinė vietovė, 1990 m. įtraukta į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą. Rekomenduojame prisijungti prie laivo įgulos organizuojamos ekskursijos su gidu. Delo sala graikams – šventa, nes joje gimė dieviški dvyniai Apolonas ir Artemidė. Būtent ši sala, apsupta salų ratu, duoda pavadinimą Kikladžių saloms. Sala maža, jos plotas 3,5 km², o gyventojų beveik nėra, nes nei gyventi, nei mirti, nei būti palaidotu tokioje šventoje saloje nedera nuo seniausių "Odisėjos" laikų. Greta Atėnų Akropolio, Olimpijos ir Delfų, Delas yra viena švenčiausių antikinės Graikijos vietų. Nuo 1873 m. miesto liekanas tiria archeologai. Salos kasinėjimai yra vieni intensyviausių Viduržemio jūros regione, o radiniai (mozaikų ir marmurinių griuvėsių) eksponuojami Delo archeologiniame muziejuje ir Atėnų archeologiniame muziejuje. Po to jūsų laukia smagus vakaras Mikono saloje, kur galėsite įsilieti į šviesų nutviekstą, jūros atspindžiais mirguliuojantį ir gyvybės kupiną naktinį gyvenimą. Mikono sala dar vadinama vėjų sala, kurią repezentuoja vėjo malūnai. Čia populiaru apsistoti pasaulio garsenybių jachtoms, kurių savininkus traukia šurmuliuojančios naktys, elegantiškos parduotuvėlės, tavernos ir barai, pernakt atviros meno galerijos. Nakvynė.
"Pakrantės priimdavo mus pilnos nakties aromatų paukščių giedojimo, šaltinių vandens nuo kurio dar ilgai neapsakoma laime dvelkdavo rankos." G. Seferis.
Ryte atsigaivinus jūroje laukia kelionė į Kikladų salyno sostinę - Siro salą. Šios salos plotas 83.6 km2 ir joje gyvena 21,124 gyventojų. Didžiausias miestas ir pagrindinis uostas – Hermopolis, kuris 19a. konkuravo net su Pirėjo uostu. Įsikūręs amfiteatru kylančiose kalvose, miestas pasižymi neoklasikiniais statiniais pramaišiui su kikladine architektūra ir uostu, pastatytu 1820 m., prasidėjus Graikijos išsivadavimo kovoms. Pagrindinė miesto aikštė apsupta šventyklų, tavernų šurmulio ir aukštų palmių. Čia laiką galėsite skirti ramiam poilsiui bei atsipalaidavimui arba dalyvauti pasirenkamoje ekskursijoje ir apžiūrėti unikalų miestą. Nakvynė Sire.
"Ir ko gi ieško mūsų sielos keliaudamos ant supuvusių laivo lentų iš uosto į uostą?" G. Seferis
Pradėsite kelionę Atėnų link, turėdami paskutinę galimybę įšokti į jūrą Kitno salos Kolonės įlankoje. Keliausite link Sunijo kyšulio ir iš laivo denio pamatysite Poseidono šventyklą. Mitas byloja, jog būtent čia, piečiausiame Atikos kyšulyje Atėnų karalius Egėjas laukė iš Kretos grįžtančio sūnaus Tesėjo, žvelgė į jūros tolius ir sūnaus užmaršumo suklaidintas nušoko nuo skardžio jūron, kuri ir buvo pavadinta jo vardu. Prieš jus palengva ryškės Atėnai, sugrįžimo žemynan nuotaikos, nors tebepūs Egėjo vėjai. Atvykę į Marina Zea, prieš paskutinę nakvynę laive, pasimėgausite kapitono atsisveikinimo vakariene.
"Niekur kitur kaip ant laivo tiltelio nejaučiau, kad mano gyvenimas yra toks pateisintas. Viskas savo vietose, kaip ir turi būti: ir aš pats, užrašantis nepaliaujamą kismą, likdamas toje pačioje vietoje. Pilnas, autarkiškas, sukonstruotas pasaulis, jis atliepia man, aš atliepiu jam, ir kartu, lyg vienas kūnas, įžengiame į pavojų ir į stebuklą. Mano šalis - ilgo plauliojimo laivas." O. Elytis
Pusryčiai ir išlaipinimas iš laivo apie 8.30-9:00.
- Nakvynė dvivietėse kajutėse su langu (iliuminatoriumi) ir oro kondicionieriumi.
- Dviejų kartų maitinimas laive: pusryčiai ir 1 papildomas maitinimas kasdien (įskaitant pasveikinimo kokteilį, graikišką vakarą ir kapitono vakarienę).
- Gėrimai laive: kava, arbata ir geriamas vanduo visą dieną.
- Apžvalginės ekskursijos (anglų kalba) organizuojamos laivo įgulos.
- Naudojimasis žvejybos ir paviršinio nardymo įranga.
- Angliškai kalbančios laivo įgulos paslaugos.
- Uostų mokesčiai 320€ asmeniui
- Papildomos ekskursijos Kikladų salose
- Gėrimai (išskyrus aukščiau paminėtus)
- Arbatpinigiai įgulai
- Keleivių asmeninės išlaidos
- Wi-Fi internetas
Kruizą vykdo maži kruiziniai laivai : Harmony G, Galileo, Panorama
KAJUTĖS (gali skirtis priklausiomai nuo konkretaus laivo):
- C kategorijos kajutės yra su langais apatiniame denyje. Kajutėse yra vonios kambarys su dušu, individualiai valdomas oro kondicionierius, plokščiaekranis televizorius (palydoviniai kanalai), telefonas vidiniam naudojimui, mini seifas, plaukų džiovintuvas, adapteriai (220V).
- B kategorijos kajutės yra erdvesnės kajutės apatiniame arba pagrindiniame denyje. Kajutėse yra vonios kambarys su dušu, individualiai valdomas oro kondicionierius, plokščiaekranis televizorius (palydoviniai kanalai), telefonas vidiniam naudojimui, mini šaldytuvas, mini seifas, plaukų džiovintuvas, adapteriai (220V).
- A kategorijos kajutės yra erdvesnės kajutės su langais aukštesniuose deniuose. Kajutėse yra vonios kambarys su dušu, individualiai valdomas oro kondicionierius, plokščiaekranis televizorius (palydoviniai kanalai), telefonas vidiniam naudojimui, mini šaldytuvas, mini seifas, plaukų džiovintuvas, adapteriai (220V).
Papildoma informacija: kruizą organizuojanti kompanija pasilieka teisę keisti kelionės kruizo maršrutą ir programą laive.
- PANORAMA Kajutės: 24 su langais (iliuminatoriais) Talpa: 49 keleiviai Įgula: 16-18 asmenų Ilgis: 54 m. Plotis 12 m.
- GALILEO Kajutės: 24 su langais (iliuminatoriais) Talpa: 49 keleiviai Įgula: 16-18 asmenų Ilgis: 48 m. Plotis 10 m.
- HARMONY G Kajutės: 24 su langais (iliuminatoriais) Talpa: 44 keleiviai Įgula: 17 asmenų Ilgis: 54 m. Plotis 17 m.
*Kruizinis laivas
Atsiliepimai
GRŪDA – vienas didžiausių kelionių organizatorių Lietuvoje, jau ketvirtą dešimtmetį kviečia kartu pažinti pasaulį. Augame ir tobulėjame kartu. Jūsų nuomonė – mums labai svarbi, nes padeda pamatyti savo darbą Jūsų akimis, taisyti klaidas, kurti naujus maršrutus. Maloniai prašome įvertinkite mūsų paslaugas pažymėdami žvaigždutes.

Graikija – viena įdomiausių šalių Europoje, viliojanti turistus savo istorinėmis vertybėmis, kerinčio grožio gamta ir antikinės kultūros paslaptimis. Čia beveik ištisus metus šviečia saulė, galima mėgautis paplūdimio malonumais ir susipažinti su legendiniu graikų svetingumu. Graikija, kurioje gyvenimas sukasi sirtakio ritmu, jūsų jau laukia. (Visos kelionės į Graikiją)
Bendra informacija apie Graikiją
Graikija – valstybė pietų Europoje, Balkanų pusiasalyje. Šalies plotas siekia 131 944 km², artimiausios kaimynės: Bulgarija, Makedonija, Turkija ir Albanija. Šalį skalauja Viduržemio, Jonijos, Egėjo jūros, o pietinę Kretos pakrantę – Libijos jūra. Pakrantės ilgis – daugiau nei 15 000 kilometrų. 20 % Graikijos sudaro salos, kurių skaičius viršija 3000. Salos jungiasi į kelis salynus, kurių bendras plotas siekia 24 800 km². Šalies sostinė ir didžiausias miestas – Atėnai. Kiti didieji miestai – Salonikai, Larisa, Volosas. Didžiausios salos – Kreta, Euboja, Lesbas, Chijas, Kikladų bei pietų ir šiaurės Sporadų salynai, Jonijos salynas.
Apie 93 % šalies gyventojų yra graikai. Šiaurinėse teritorijose, besiribojančiose su Bulgarija, Albanija ir Turkija, gyvena nedidelė makedoniečių, turkų ir albanų populiacija.
Graikija vadinama Europos civilizacijos lopšiu, senovės paveldo saugotoja, Olimpo dievų gimtine. Čia gimė demokratija ir filosofija, mokslas ir menas, padarę didžiulę įtaką visam pasauliui. Graikija – nuostabaus grožio šalis. Žydra jūra, nesibaigiantys paplūdimiai, ryški saulė, balti namai, stiprios kavos aromatas. Visa ši nepakartojama atmosfera kviečia nepamirštamoms atostogoms. Graikija šiltai ir svetingai atveria rankas visiems, kurie nori prisiliesti prie jos didžiojo kultūrinio ir istorinio paveldo, atsipalaiduoti begaliniuose paplūdimiuose ir pasinerti į žydrus jūros vandenis.
Esu kelionių agentūros GRŪDA gidas Graikijoje. Šią šalį pažįstu ir ja žaviuosi. Per ne vienerius darbo metus sukaupiau pakankamai žinių, kuriomis noriu pasidalinti su jumis. Taigi sveiki atvykę į nuostabiąją Graikiją – šalį, kur senovės istorija susitinka su kvapą gniaužiančia gamta ir modernia kultūra. Ši nuostabi vieta yra viena iš populiariausių kelionių krypčių visame pasaulyje, ir tai nė kiek nestebina, nes Graikijos dvasią ir grožį sunku pamiršti.
Graikija – valstybė pietų Europoje, Balkanų pusiasalyje. Šalies plotas siekia 131 944 km², artimiausios kaimynės: Bulgarija, Makedonija, Turkija ir Albanija. Šalį skalauja Viduržemio, Jonijos, Egėjo jūros, o pietinę Kretos pakrantę – Libijos jūra. Pakrantės ilgis – daugiau nei 15 000 kilometrų. 20 % Graikijos sudaro salos, kurių skaičius viršija 3000. Salos jungiasi į kelis salynus, kurių bendras plotas siekia 24 800 km². Šalies sostinė ir didžiausias miestas – Atėnai. Kiti didieji miestai – Salonikai, Larisa, Volosas. Didžiausios salos – Kreta, Euboja, Lesbas, Chijas, Kikladų bei pietų ir šiaurės Sporadų salynai, Jonijos salynas.
Apie 93 % šalies gyventojų yra graikai. Šiaurinėse teritorijose, besiribojančiose su Bulgarija, Albanija ir Turkija, gyvena nedidelė makedoniečių, turkų ir albanų populiacija.
Apgyvendinimas
Graikijoje nakvynės kaina prabangiame 5 žvaigždučių viešbutyje prasideda maždaug nuo 90 eurų ir kyla iki kelių šimtų. Žemesnės klasės viešbutyje nakvynės kaina svyruoja nuo 45 iki 80 eurų. Keliautojai, kurie neieško ypatingos prabangos ir nenori per daug išlaidauti, gali apsistoti svečių namuose, hosteliuose. Čia nakvynė bendrabučio tipo kambaryje kainuoja apie 10 – 15 eurų, o atskirame kambaryje – apie 25 eurus. Keliaujantys su šeima ar draugų kompanija gali rinktis apartamentus, kuriuos nuomoja vietiniai graikai. Nakvynės kaina tokiuose apartamentuose prasideda maždaug nuo 50 eurų. Geriausius Graikijos viešbučių pasiūlymus galite rasti čia.
Maistas
Graikijoje vyrauja Viduržemio jūros virtuvė, kurioje naudojama labai daug žalumynų, daržovių ir grūdinių kultūrų. Čia labai populiarūs žuvies ir jūros gėrybių patiekalai, ėrienos, jautienos ir vištienos kepsniai, pagardinti margaspalvėmis salotomis su šlakeliu citrinų sulčių ir alyvuogių aliejaus, kuris yra neatsiejama graikiškos virtuvės dalis. Graikijoje vertėtų išmėginti tokius tradicinius šalies patiekalus kaip gyros – tai skrudinta vištiena arba kiauliena, patiekiama su vietine duonele – pita, tzadziki – iš natūralaus jogurto, česnako, agurkų ir alyvuogių aliejaus pagamintas užkandis. Jūros gėrybių mėgėjai turėtų paskanauti ant grotelių keptų aštuonkojų arba achinosalata – jūrų ežio kiaušinių alyvuogių aliejaus ir citrinų padaže. Taip pat populiariūs vynuogių lapų suktinukai dolmadakia įdaryti ryžiais ir mėsa. Viešint šalyje privalu paragauti ir tikrų graikiškų salotų su šviežiu fetos sūriu. Desertui puikiai tiks graikų mėgstamas gardumynas – baklava, pagardinta žemės riešutais ir medumi.
Graikų virtuvėje vyrauja Viduržemio jūros regiono tradicijos – paprasta, sveika ir nepretenzinga. Patiekaluose visada yra daržovių, prieskonių ir alyvuogių aliejaus. Graikų virtuvei per visą šalies istoriją įtakos turėjo turkų ir italų tradicijos, tačiau ji sugebėjo išlaikyti savo unikalumą.
Alyvuogių aliejus – svarbi graikiškos virtuvės dalis, be jo neapsieina joks valgis. Šis vitaminų šaltinis lengvai virškinamas, jame gausu polinesočiųjų rūgščių, baltymų ir organizmui reikalingų skaidulų. Graikai labai vertina šį „skystąjį auksą“ ir juo pagardina beveik viską. Bene kiekviena graikų šeima turi bent keletą alyvmedžių, kartais augančių už keliasdešimties kilometrų nuo šeimininkų gyvenamosios vietos.
Būdingas graikų virtuvės bruožas yra meze – gausus asortimentas užkandžių, patiekiamų valgio pradžioje. Viena iš nuolatinių meze sudedamųjų dalių yra tzatziki, gaminamas iš jogurto, agurkų minkštimo, česnako ir alyvuogių aliejaus.
Žolelės ir prieskoniai graikų virtuvėje naudojami labai dažnai. Daugiausia raudonėliai, mėtos, česnakai, svogūnai, krapai, bazilikas, čiobreliai, lauro lapai.
Ant stalo turi būti ir graikų pasididžiavimas – sūris. Graikai gamina mažiausiai 50 sūrių rūšių, kiekvienas regionas turi savo specialų receptą. Populiariausias sūris – feta, naudojamas ruošiant garsiąsias graikiškas salotas, kurias patys graikai vadina horiatiki.
Mėsa čia taip pat populiari. Pirmenybė teikiama avienai arba kiaulienai. Vienas žinomiausių patiekalų, gaminamas iš mėsos ir tradicinių graikiškų daržovių – musaka. Populiarus graikiškas patiekalas gyros, gaminamas iš neraugintos pitos duonos. Duona lengvai apkepama iš abiejų pusių, tada supjaustoma, kad susidarytų „kišenė“, kuri sandariai prikemšama smulkiai pjaustytomis daržovėmis, apkeptais kiaulienos ar vištienos gabalėliais, pagardinama jogurtiniu padažu.
Graikų virtuvėje gausu žuvies ir įvairių jūros gėrybių: raudonųjų kefalių, ungurių, kardžuvių, aštuonkojų, kalmarų, krevečių, midijų, sepijų, omarų. Žuvies patiekalų galima paragauti vietinėse kavinukėse ant jūros kranto.
Daugumos graikiškų saldumynų pagrindas medus ir riešutai. Tradicinis graikiškas saldumynas baklava – sluoksniuotas pyragas su smulkintais riešutais, migdolais ir cinamonu, išmirkytas tirštame sirupe. Loukoumades (graikiškos spurgos) – labai skanus tradicinis desertas, ruošiamas svarbioms šventėms. Gausybė įvairių vaisių leidžia graikams ruošti garsiąją graikišką uogienę, kuriai naudojami svarainiai, figos, apelsinai, persikai, vyšnios.
Graikijoje vyrauja tikras kavos kultas – kava geriama visada ir visur. Graikas visada sakys: „Susitikime kavos“ arba „Kviečiu kavos“. Arbata Graikijoje visai nepopuliari. Graikai gerą nuotaiką laiko svarbiu maisto gaminimo ingredientu, nes be jos patiekalas nebus nei skanus, nei sveikas.
Transportas
Graikijoje labai patogu keliauti autobusais arba taksi. Autobusų maršrutų grafikus, kurie keičiasi gana dažnai, galima rasti autobusų stotyje ir kiekvienoje autobusų stotelėje. Reiktų atminti, kad tarp miestelių kursuoja žali ir geltoni autobusai, o miestuose – mėlyni. Po šalį taip pat galima keliauti ir traukiniais, kurių trasos apima daugiau nei 2 tūkstančius kilometrų. Keliautojai, kurie nenori derintis prie viešojo transporto grafiko, gali išsinuomoti automobilį, tačiau reiktų atminti, kad Graikijoje už važiavimą Egnatia, Aegean, Olympia ir Pathe autostradomis, Aktio – Preveza tuneliu ir Rio Antirio tiltu yra numatytas kelių mokestis. Pats greičiausias ir patogiausias būdas nuvykti iš vienos Graikijos pusės į kitą ar pasiekti „išsibarsčiusias“ salas – lėktuvai.
Viešasis transportas Graikijoje – patogus ir nebrangus (vienkartinio bilieto kaina – 1,20 EUR, dienos – 5 EUR). Šalyje veikia viena autobusų transporto įmonė – KTEL, užtikrinanti patogias ir saugias sąlygas keliauti autobusu. Bilietai parduodami tiek kasose stotyse, tiek pačiuose autobusuose. Svarbiausia pasitikrinti tvarkaraštį – stotelėse yra lentelės su tvarkaraščiais. Autobusų viduje skelbiamas kitos stotelės pavadinimas.
Taksi Graikijos miestuose važinėja visi, nepriklausomai nuo socialinio statuso ir ar turi asmeninį automobilį, nes tai patogu ir nebrangu. Mokama griežtai pagal skaitiklį. Naktį ir švenčių dienomis taikomas dvigubas tarifas. Fiksuotas mokestis – 1 EUR, bagažo pervežimas 2–3 EUR.
Sostinėje veikia metro – vienas gražiausių ir moderniausių pasaulyje. Trasą sudaro trys linijos (žalia, raudona ir mėlyna), bendras stočių skaičius – 48. Bilietai parduodami kiekvienoje stotyje automatuose prie įėjimo. Vienkartinis bilietas kainuoja 1,20 EUR, dienos – 5 EUR. Susisiekimas tarp salų vyksta keltu arba oru. Visose pagrindinėse Graikijos salose yra oro uostai.
Automobilį galite išsinuomoti geležinkelio stotyse, oro uostuose, didesniuose viešbučiuose ir nuomos įmonėse. Pagrindinės sąlygos – tarptautinis vairuotojo pažymėjimas, ne trumpesnis kaip 1 metų vairavimo stažas ir daugiau nei 21 metų amžius. Draudimas dažniausiai įskaičiuojamas į nuomą, tačiau būtina išsiaiškinti, kiek jis kainuoja ir kokioms situacijoms taikomas.
Klimatas
Graikijoje vyrauja Viduržemio jūros klimatas, kuris sudaro visas sąlygas idealioms atostogoms. Pajūrio regionuose žiemos švelnios, bet gana drėgnos, o vasaros, priešingai, sausos ir karštos. Vidutinė liepos mėnesio temperatūra siekia 25–27 °C. Rudenį ir pavasarį dažniausiai lyja. Drėgniausias regionas – Jonijos pakrantė. Todėl šį laiką geriau skirti ekskursijoms. Tokio tipo klimatas vyrauja Kikladų, Dodekaneso, Kretos salynuose, rytinėje Peloponeso ir Centrinės Graikijos dalyje.
Šalies viduje žiemos žymiai vėsesnės, naktimis dažnai pasitaiko šalnų, kartais iškrenta ir gausesnis sniegas. Vakarų Graikijos bei Peloponeso kalnai žiemą gali pasidengti storu sniego sluoksniu. Makedonijoje ir Trakijoje kritulių kiekis visus metus vienodas, o Šiaurės Egėjo jūra padeda sušvelninti pakrančių temperatūrų skirtumus. Aplink Atėnus vasaros būna karštos, o žiemą temperatūra retai nukrenta žemiau 0 °C, tačiau žiemos laikotarpiu čia dažnai lyja. Vidutinė sausio mėnesio temperatūra Graikijoje svyruoja nuo 4 iki 12 °C. Dėl kalnuoto reljefo Graikijoje yra galimybė užsiimti žiemos sportu, šalyje veikia 19 žiemos sporto centrų.
Laikas
Laikas Graikijoje skaičiuojamas pagal Eastern European Time (EET) arba Central European Summer Time (ECST) standartus, žymint UTC +2:00. Taip pat laikas skaičiuojamas ir Lietuvoje. Tai reiškia, kad keliaudami į Graikiją, nepatirsite laiko juostų skirtumo.
Kalba
Graikų kalba yra oficiali visos šalies kalba. Nors anglų kalba šalyje plačiausiai mokoma ir vartojama po gimtosios graikų kalbos, daugelis keliautojų pripažįsta, kad keliaujant po šalį gana sudėtinga su vietiniais gyventojais bendrauti angliškai. Kitos dažnai vartojamos kalbos yra prancūzų, italų ir vokiečių. Turistų labiausiai lankomose vietovėse neturėtų kilti sunkumų bendraujant anglų kalba.
Religija
Graikijoje dominuoja ortodoksų bažnyčia, turinti gilias tradicijas ir stiprią kultūrinę įtaką šalyje. Maždaug 95–98 % gyventojų save identifikuoja kaip ortodoksai. Apie 2 % šalies gyventojų yra musulmonai.
Sveikatos priežiūra ir skiepai
Graikijoje sveikatos priežiūros sistema pakankamai išvystyta – galima rinktis tiek valstybines, tiek privačias paslaugas. Didžiuosiuose miestuose, tokiuose kaip Atėnai ir Tesalonikai, sveikatos priežiūra išvystyta ir lengvai prieinama, mažesniuose miesteliuose ir kaimuose kai kurios paslaugos gali būti ribojamos. Kelionių draudimas užtikrins, kad jums bus suteikta būtina pagalba, jei nutiktų nelaimė ar prireiktų skubios medicininės pagalbos.
Prieš keliaujant į Graikiją, rekomenduoju patikrinti informaciją Nacionalinio visuomenės sveikatos centro svetainėje, ar turite visus būtinuosius skiepus. Įprastai rekomenduojama suaugusiems pasiskiepyti nuo hepatito A ir B, difterijos, stabligės, tymų ir raudonukės.
Jei vartojate vaistus, rekomenduoju pasiimti jų pakankamai, kad pakaktų visai kelionei arba turėkite receptus, gydytojo pažymą. Geriausia prieš keliaujant į Graikiją pasikonsultuoti su savo gydytoju arba kelionių medicinos specialistu dėl konkrečių rekomendacijų ir reikalavimų, kad užtikrintumėte saugią ir malonią kelionę.
GRŪDOS ekspertų patarimai: TOP 10 lankytinų vietų
- Atėnų akropolis. Akropolis – svarbiausias Graikijos kultūros simbolis, jau seniai tapęs Atėnų vizitine kortele, kuri atvaizduoja senovės graikų idealus ir meno raidą. Akropolyje galima išvysti didingąjį Partenoną, Herodo Atiko teatrą, deivės Nikės šventyklą, Dioniso teatrą ir kitus kvapą gniaužiančius statinius.
- Partenonas. Maždaug 432 m. pr. Kr. Atėnuose pastatyta šventykla deivei Atėnei yra svarbiausias ir žymiausias senovės Graikijos civilizacijos paminklas.
- Olimpo kalnas. Šiaurinėje Graikijos dalyje driekiasi kalnų grandinė, kurioje, pasak legendų ir mitų, gyveno didingieji Olimpo dievai. Šiandien tai nuostabaus grožio gamtos kampelis, kuriame atsigauna ir siela ir protas.
- Senovės Pela. Buvusi Makedonijos sostinė ir garsiojo karvedžio Aleksandro Didžiojo gimtinė žavi puikiai išsilaikiusiomis akmenų mozaikomis, kurios mena 300 m. pr. Kr.
- Poseidono šventykla. 444 m. pr. Kr. Sunijaus iškyšulyje pastatyta įspūdinga balto marmuro šventykla yra tarsi švyturys į jūrą išplaukusiems jūreiviams.
- Meteorų vienuolynai. Šiaurės vakariniame Tesalijos lygumos krašte, ant smiltainio uolų, stūkso impozantiški ir žadą atimantys statiniai, kurie skaičiuoja daugiau nei 600 metų. Manoma, kad danguje „kabančių“ vienuolynų buvo pastatyta apie dvidešimt, tačiau iki šių laikų išliko tik šeši. Meteorų vienuolynai yra įtraukti į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą.
- Antikiniai Delfai. Fokidės slėnyje, visai netoli Parnaso kalno, buvo pastatyta įstabaus grožio Apolono šventykla, į kurią graikai eidavo prašyti dievų pagalbos. Šiandien šventyklos griuvėsiai vis dar alsuoja praeities didybe ir graikiška prabanga.
- Antikinis Kamiras. Tai vienas geriausiai išlikusių senovės Graikijos miestų, kuriame galima išvysti Atėnės šventyklos, termų ir kitų statinių griuvėsius.
- Drugelių slėnis. Vaizdingi kanalai, ošiantys kriokliai, vešli augmenija, mediniai tilteliai ir tūkstančiai margaspalvių drugelių sukuria išties ypatingą atmosferą. Geriausias metas apsilankyti Drugelių slėnyje – birželio – rugsėjo mėnesiai.
- Nacionalinis archeologijos muziejus. Atėnuose esančiame muziejuje galima apžiūrėti milžinišką vienos iš didingiausių ir galingiausių pasaulio civilizacijų artefaktų kolekciją.
Kada geriausia keliauti į Graikiją?
Beveik 300 dienų per metus Graikijoje šviečia saulė, tačiau keliautojams, kurie nemėgsta karščio ir spūsčių, pats palankiausias metas aplankyti šalį – pavasaris, vasaros pradžia arba ruduo. Tokiu metu oras sušyla iki +25 laipsnių šilumos, o paplūdimiai ir lankytini objektai nėra perpildyti poilsiautojų ir turistų. Nuo birželio vidurio prasideda vasaros sezonas, kuris trunka iki rugpjūčio pabaigos. Vasarą termometro stulpelis gali šoktelėti iki +35 laipsnių karščio.
Valiuta ir vidutinės kainos
Oficiali Graikijos valiuta – euras. Daugelyje vietų galima atsiskaityti kortele, bet grynieji nepamaišys arbatpinigiams, pasivaikščiojimams po turgų ar keliaujant į užmiestį, kurio dar nepasiekė visi civilizacijos patogumai. Dažnai net ir populiarių kurortinių vietovių nedidelėse kavinėse ir parduotuvėse nėra mokėjimo terminalų. Šalyje yra daug bankomatų, tačiau už grynųjų pinigų išėmimą jie ima 3–5 % komisinį mokestį.
Graikijoje keliautojams nesunku rasti patogų kambarį už 30–50 EUR, o už 100 EUR galima tikėtis aukštesnės klasės aptarnavimo. Papietauti ar pavakarieniauti galima už 10–40 EUR. Žinoma, viskas priklauso nuo jūsų poreikių – vieni gatvėje nusipirks užkandį už 3 EUR, kiti norės jūros gėrybių už 10 EUR. Apskritai, kainos Graikijoje nešokiruoja.
Muziejaus bilietai kainuoja nuo 5 EUR iki 15 EUR. Norint smagiai praleisti laiką vandens parke, su savimi reikia pasiimti 30–50 EUR. Laivelio pasiplaukiojimui nuomos kaina prasideda nuo 70 EUR už valandą, priklausomai nuo jo lygio.
Vizos
Lietuvos Respublikos piliečiams vystant į Graikiją vizos nereikia. Planuojantiems šalyje pasilikti ilgiau nei 90 dienų, būtina užregistruoti savo gyvenamąją vietą atitinkamoje valdžios institucijoje ir gauti registracijos liudijimą. Informaciją apie reikalingus dokumentus ir procedūras rasite ES informaciniame tinklapyje.
Įvairiais klausimais gali padėti Graikijoje veikiančios LR diplomatinės atstovybės.
Naudinga formacija
Graikijoje leistinas alkoholio kiekis vairuotojui – 0,5 promilės. Viršijus šią normą, gresia bauda ir teisių atėmimas.

Kaunas: | (0-37) 32 44 54 |
Vilnius: | (0-5) 215 00 77 |
Klaipėda: | (0-46) 31 17 43 |
Mažeikiai: | (0-44) 32 53 00 |
Buhalterija: | (0-37) 40 41 67 |
Grupėms: | (0-37) 40 41 73 |