Šalių sąrašas
Jungtinės Amerikos Valstijos
Informacija apie Jungtines Amerikos Valstijas (JAV)
Jungtinėse Amerikos Valstijose susipina kultūrų įvairovė, įspūdingi gamtos stebuklai ir pasaulinio lygio miestai. Nuo didingų kanjonų vakaruose iki dangoraižių Niujorke, nuo saulėtų Kalifornijos paplūdimių iki istorinių Rytų pakrantės miestų – JAV suteikia neišsenkančias galimybes keliautojams. Nesvarbu, ar jus domina gamta, kultūra, technologijos, ar tiesiog norite pajusti amerikietišką gyvenimo būdą – ši šalis turi ką pasiūlyti kiekvienam. Šiame straipsnyje aptarsiu, ką verta žinoti planuojant kelionę į JAV. Kadangi esu kelionių organizatoriaus GRŪDA gidas, padėsiu jums pasiruošti nepamirštamai patirčiai anapus Atlanto.
Bendra informacija apie Jungtines Amerikos Valstijas
Jungtinės Amerikos Valstijos (United States of America), arba trumpiau JAV, yra federacinė respublika Šiaurės Amerikos žemyne, sudaryta iš 50 valstijų ir federalinės sostinės apygardos. Be pagrindinės teritorijos, JAV priklauso kelios teritorijos ir autonominiai vienetai užjūryje, išsidėstę Karibų jūros ir Ramiojo vandenyno regionuose. Sostinė – Vašingtonas, didžiausias miestas – Niujorkas. Šiaurėje Amerika ribojasi su Kanada, pietuose – su Meksika, vakaruose telkšo Ramusis vandenynas, rytuose – Atlanto vandenynas. Šalis turi jūrų sieną su Rusija. Pagal teritorijos plotą (apie 9,83 mln. kv. km) ir gyventojų skaičių (apie 330 mln.), JAV yra trečia pagal dydį pasaulio valstybė, užimanti maždaug 40 % Šiaurės Amerikos žemyno.
Klimatas
Jungtinės Valstijos užima didelę teritoriją, šalies geografija įvairi, apimanti keletą skirtingų klimato zonų. Šiaurinėse teritorijose vyrauja drėgnas žemyninis klimatas. Pietinėje Floridos dalyje bei Havajų salose galima rasti tropinį klimatą. Didžiosios lygumos, besitęsiančios į vakarus, pasižymi pusiau sausu oru. Vakarų kalnų regionuose vyrauja alpinis klimatas. Didžiojo Baseino teritorijoje – itin sausas. Kalifornijos pakrantė išsiskiria švelniu Viduržemio jūros regionui būdingu subtropiniu klimatu, tuo tarpu Oregonas, Vašingtonas ir pietinė Aliaskos dalis pasižymi jūriniu klimatu. Likusioje Aliaskos dalyje dominuoja subarktiniai ir arktiniai orai. Šalyje neretai pasitaiko ekstremalių oro sąlygų – uraganai dažni Meksikos įlankos pakrantėje, o Tornadų alėja, esanti centrinėje JAV dalyje, garsėja didžiausiu tornadų skaičiumi pasaulyje.
Laikas
Laiko skirtumas tarp Jungtinių Amerikos Valstijų ir Lietuvos priklauso nuo konkrečios JAV laiko juostos bei to, ar šiuo metu abiejose šalyse galioja vasaros laikas. Amerikoje yra 6 pagrindinės laiko juostos, o Lietuva randasi Rytų Europos laiko juostoje (EET / EEST).
Pavyzdžiui, jei Lietuvoje yra 12:00 val. dienos, tai:
- Niujorke bus 5:00 val. ryto;
- Čikagoje – 4:00 val. ryto;
- Los Andžele – 2:00 val. nakties;
- Havajuose – 23:00 val. (praėjusios dienos vakaras).
Kalba
Jungtinėse Valstijose anglų kalba laikoma pagrindine visuomenės kalba, nors oficiali valstybinė kalba federaliniu lygmeniu nėra įtvirtinta. Nepaisant to, JAV pilietybės įstatymas anglų kalbą traktuoja kaip norminę. Antrą vietą užima ispanų kalba, kuria bendrauja maždaug 12 % šalies gyventojų.
Havajų valstijoje oficialiai pripažintos anglų ir havajiečių kalbos. Nors Naujoji Meksika ir Luiziana neturi oficialios kalbos, šiose valstijose šalia anglų įteisintos ispanų ir prancūzų kalbos. Pavyzdžiui, Kalifornijoje tam tikri valdžios ir teismo dokumentai skelbiami anglų ir ispanų kalbomis.
Religija
Jungtinės Amerikos Valstijos yra formaliai pasaulietinė valstybė. Pirmoji JAV konstitucijos pataisa užtikrina kiekvieno asmens teisę laisvai praktikuoti religiją ir draudžia bet kokios oficialios religijos įtvirtinimą valstybės mastu. Remiantis apklausomis, 59 % amerikiečių nurodė, kad religija užima svarbią vietą jų gyvenime. 78,4 % suaugusių JAV gyventojų tapatinosi su krikščionybe. 51,3 % krikščionių yra protestantai, 23,9 % priklauso Romos katalikų bažnyčiai. Nekrikščioniškas religijas (judaizmą, budizmą, islamą, hinduizmą ir kt.) išpažįsta apie 5 % gyventojų. 17 % nurodė priklausantys kitoms religijoms.
Sveikatos priežiūra ir skiepai
JAV netaikomas valstybinis sveikatos draudimas turistams – visa medicininė pagalba mokama, net ir esant skubiam atvejui. Medicininių paslaugų kainos Valstijose labai aukštos – paprastas apsilankymas pas gydytoją gali kainuoti kelis šimtus dolerių, o gydymas ligoninėje – tūkstančius ar net dešimtis tūkstančių dolerių. Labai rekomenduoju pasirūpinti kelionių draudimu, kuris padengtų:
- skubią medicinos pagalbą;
- gydymo išlaidas;
- repatriaciją (grąžinimą į gimtąją šalį ligos ar nelaimingo atsitikimo atveju).
Prieš kelionę verta pasitarti su gydytoju arba kelionių medicinos specialistu, kuris įvertins jūsų individualią situaciją. Jei vartojate receptinius vaistus, pasirūpinkite pakankamu jų kiekiu ir turėkite gydytojo pažymą (geriausia anglų kalba). Kai kurios vaistinės JAV gali suteikti paprastas paslaugas, tokias kaip skiepai ar greiti tyrimai, bet tai taip pat mokama. Keliautojams nėra nustatyta privalomų skiepų. Tačiau dėl galimų infekcijų rizikos suaugusiems rekomenduojama atnaujinti difterijos ir stabligės skiepus.
Maistas
Amerikos virtuvė įvairi ir savita, atspindinti turtingą šalies kultūrinį kraštovaizdį. Šių tradicinių patiekalų būtinai turėtumėte paragauti:
- amerikietiškas mėsainis, gaminamas iš maltos jautienos, patiekiamas ant bandelės su sūriu, šonine ir įvairiais priedais;
- niujorkietiška pica – plona ir traški picos versija, pagardinta tradiciniais priedais, tokiais kaip mocarelos sūris, pomidorų padažas ir bazilikas;
- barbekiu – populiarus pietinėse JAV dalyse, yra mėsos paruošimo būdas, kai mėsa lėtai kepama arba rūkoma, kol suminkštėja ir tampa skani;
- moliuskų sriuba – ši kreminė sriuba, gaminama iš moliuskų, bulvių, svogūnų ir grietinėlės. Tai firminis Naujosios Anglijos patiekalas‘
- sūrio pyragas – prabangus desertas, gaminamas iš minkšto, puraus sūrio ir traškios plutos. Ypatingai mėgstamas visoje šalyje.
Transportas
Tiesą sakant, viešasis transportas nėra itin patogus būdas keliauti Jungtinėse Valstijose. Nors kiekvienas miestas turi tam tikrą viešojo transporto formą, tik keli didieji miestai turi plačius viešojo transporto tinklus.
Miesto autobusai suteikia susisiekimą miestuose ir jų apylinkėse. Autobusų kokybė ir patikimumas skirtinguose regionuose skiriasi, o pats važiavimas iš pradžių gali būti painus. Prieš važiuodami, susipažinkite su miesto autobusų maršrutais, nustatykite išvykimo bei atvykimo stoteles. Maršruto planavimui galite naudoti CityMapper arba Google Maps programėles. Paprastai vienkartinius bilietus galima įsigyti tiesiai iš vairuotojo, viešojo transporto skyriuje ar internetu. Standartinė vienos krypties autobuso bilieto kaina svyruoja nuo 1,25 USD (1,09 EUR) iki 2,75 USD (2,41 EUR).
Tarpvalstybiniai autobusai gana patogi transporto priemonė, aptarnauja daugybę miestų kiekvienoje valstijoje ir suteikia tiesioginius maršrutus tarp daugumos didžiųjų miestų. Autobusai paprastai būna švarūs, su oro kondicionieriais ir nemokamu belaidžiu internetu. Deja, kelionių tarpvalstybiniais autobusais trūkumas yra pačios kelionės trukmė. Jungtinės Valstijos yra didelės, autobusai stoja kas kelias valandas, kad keleiviai galėtų nusipirkti užkandžių, ištiesti kojas, pasinaudoti tualetu. Todėl kelionė tarpvalstybiniu autobusu paprastai trunka ilgiau nei automobiliu.
Tarpvalstybinio autobuso bilietą galima įsigyti tiesiogiai iš autobusų bendrovės internetu, telefonu, autobusų stotyje, parduotuvėse ar degalinėse. Standartinių kainų pavyzdžiai populiariais „Greyhound“ maršrutais:
- Bostonas–Filadelfija – 21 USD (18,4 EUR);
- Los Andželas–San Franciskas – 25 USD (21,9 EUR);
- Niujorkas–Bostonas – 13 USD (11,4 EUR).
Tarpvalstybinių autobusų keleiviai turi užregistruoti bagažą, todėl įsitikinkite, kad jūsų lagaminas aiškiai paženklintas. Už didesnių daiktų, pvz., slidžių ar banglenčių, registraciją gali būti taikomas papildomas mokestis. Tarpvalstybinių autobusų stotys dažnai būna miesto pakraštyje. Planuodami išvykimą, atsižvelkite į laiką, per kurį ten nuvyksite.
JAV egzistuoja įvairios viešosios ir privačios geležinkelių sistemos, tačiau ne visi amerikiečiai jomis reguliariai naudojasi. Yra dviejų tipų geležinkelių transportas: priemiestiniai ir tarpmiestiniai traukiniai.
Priemiestiniai traukiniai yra miesto viešojo transporto sistemos dalis, jungianti priemiesčius su miesto centru. Priklausomai nuo eismo intensyvumo, traukiniai gali išvykti dažniau arba rečiau. Bilietą įsigyti galima geležinkelio stoties bilietų kasoje arba automate. Daugumoje priemiestinių traukinių nėra rezervuotų vietų, todėl galite sėdėti arba stovėti ten, kur norite. Štai keletas priemiestinių traukinių bilietų kainų pavyzdžių:
- MTA Long Island Rail Road (Niujorko metropolinė zona) – nuo 6,5 USD (5,7 EUR) iki 37 USD (32,4 EUR);
- NJ Transit Rail (Niujorkas–Naujasis Džersis) – nuo 1,50 USD (1,3 EUR) iki 11,5 USD (10,05);
- Metra Rail (Čikaga) – nuo 4 USD (3,5 EUR) iki 8,25 USD (7,22 EUR).
Tarpmiestiniai traukiniai yra tolimojo susisiekimo traukinių rūšis, jungianti visos šalies miestus. Dažniausiai naudojami poilsinėms kelionėms, kadangi pro langus atsiveria tiek mažų Amerikos miestelių, tiek didžiųjų miestų vaizdai. Tolimųjų reisų traukiniuose yra miegamieji vagonai ir maitinimo įstaigos, nemokamas belaidis internetas. Kelionės tarpmiestiniais traukiniais nėra nei greitos, nei pigios. Vis dėlto tai smagus ir unikalus keliavimo būdas, jei turite pakankamai laiko. Yra keturios bilietų kategorijos: nerezervuotos vietos, rezervuotos vietos, verslo klasė, pirma klasė. Bilietus galite įsigyti internetu, geležinkelio stotyje arba per sertifikuotą kelionių agentą.
Greitasis tranzitas yra greitojo viešojo transporto rūšis JAV miestuose – požeminiai traukiniai, metro ir kitos miesto greitojo geležinkelio linijos. Šios viešojo transporto rūšys pasižymi dideliu keleivių srautu ir reisų dažnumu. Tai greitas, pigus ir patikimas būdas keliauti po miestus Jungtinėse Valstijose. Kai kur mokėsite fiksuotą mokestį, kitur pagal atstumą arba paros laiką. Pavyzdžiui metro:
- Niujorko – 2,75 USD (2,41 EUR);
- Vašingtono – 2–6 USD (1,75–5,25 EUR) (priklausomai nuo atstumo ir paros laiko);
- San Francisko – 2–16,65 USD (1,75–14,6 EUR) (priklausomai nuo atstumo ir kelionės į oro uostus arba iš jų);
- Čikagos – 2,25 USD (2 EUR).
Įprastai vienkartinius metro bilietus galima įsigyti automatuose. Kelionė požeminiu greituoju transportu gali būti paini, ypač įeinant ir išeinant iš stoties. Naudokitės išėjimuose esančiais žemėlapiais. Planuodami maršrutą naudokite programėlę, pvz., Google Maps, kad galėtumėte orientuotis labirintus primenančiuose greitojo transporto tinkluose. Metro dažnai būna perpildyti. Elkitės mandagiai, išleisdami keleivius ir prieš įlipdami.
Dideliuose miestuose taksi yra patogi alternatyva viešajam transportui. Niujorke gausu geltonų taksi. Čikagos, Vašingtono, Los Andželo, Hiustono ir San Francisko centruose rasti taksi taip pat neturėtų būti didelis iššūkis.
Norėdami gatvėje rasti laisvą taksi, žiūrėkite į automobilio stogo šviesas. Jei jos dega, automobilis laisvas. Jei nedega, užimtas arba nedirba. Miestuose, kuriuose daug taksi, geriausias būdas automobilį sustabdyti pakeliant ranką ir užmezgant akių kontaktą su vairuotoju. Taip pat galite laukti taksi stotelėje. Sėskite ant galinės taksi automobilio sėdynės ir pasakykite vairuotojui savo kelionės tikslo adresą, o ne pastato ar įstaigos pavadinimą.
Taksi automobiliuose įrengti skaitikliai, pradinis tarifas apie 3 USD (2,62 EUR). Kiekviena nuvažiuota mylia kainuoja 2–3 USD (1,75–2,62 EUR). Įprasta vairuotojui palikti kelis dolerius arbatpinigių. Piko valandomis arba sekmadieniais gali būti taikomas papildomas 0,5 USD (0,44 EUR) mokestis.
Jungtinėse Amerikos Valstijose galima naudotis Uber ir Lyft. Kaip ir miesto taksi vairuotojai, „Uber“ ir „Lyft“ vairuotojai tikisi arbatpinigių. Pamiršus duoti arbatpinigių, keleivis gali gauti prastą atsiliepimą.
Vairuoti amerikiečiai mėgsta. Tai patogus keliavimo būdas miestuose ir tarp jų. Tad kodėl gi jums neišsinuomojus automobilio ir nepabuvus tikrais amerikiečiais? Automobiliu galėsite pasiekti vietas, į kurias kitaip būtų sunku patekti. Atminkite, kad Jungtinės Valstijos yra plačios, atstumai tarp lankytinų vietų dideli ir prastai aptarnaujami viešuoju transportu.
Rekomenduojama, bet nebūtina, rezervuoti automobilį iš anksto – jeigu norite suplanuoti kelionės biudžetą ir sutaupyti pinigų. Keliautojai, planuojantys išsinuomoti automobilį Jungtinėse Valstijose, prieš išvykdami iš savo gimtosios šalies turėtų pasidomėti vairavimo įstatymais savo kelionės tikslo vietoje. Kiekvienoje JAV valstijoje galioja savos taisyklės ir reglamentai. Nuomos bendrovės taip pat turi taisykles ir reglamentus, kurie gali skirtis nuo valstijų įstatymų.
Paprastai keliautojams, 25 metų ir vyresniems, kurie turi galiojantį vairuotojo pažymėjimą anglų kalba, nekyla problemų išsinuomojant automobilį. Tačiau jei jūsų vairuotojo pažymėjimas nėra originaliai anglų kalba ar jame nėra vertimo į anglų kalbą, galite susidurti su sunkumais. Šiems keliautojams prieš keliaujant į užsienį gali tekti įsigyti tarptautinį vairuotojo pažymėjimą.
Per pastaruosius porą dešimtmečių dviračiai paplito JAV miestuose, kurie bando sumažinti anglies pėdsaką. Dviračių mėgėjai turėtų apsvarstyti galimybę keliauti į šiuos dviračiams draugiškus JAV miestus:
- Mineapolis, Minesota;
- Portlandas, Oregonas;
- Boulderis, Koloradas;
- Sietlas, Vašingtonas;
- Judžinas, Oregonas;
- San Franciskas, Kalifornija
Uber Jump ir Lyft Motivate dviračio nuomos kaina yra apie 2,5 USD (2,2 EUR) valandai. Kai kurios dviračių dalijimosi platformos parduoda 24 valandų arba kelių dienų bilietus. Pavyzdžiui, Capital Bikeshare ima tik 8 USD (7 EUR) už dieną ir 17 USD (14,9 EUR) už 3 dienas.
Valiuta ir vidutinės kainos
Oficiali valiuta yra JAV doleris (USD). Vidutinė restorano patiekalo kaina:
- pusryčiai – 10–25 USD (8,75–21,87 EUR);
- pietūs – 15–30 USD (13,12–26,5 EUR);
- vakarienė – 17–50 USD (14,87–43,74 EUR).
Jungtinės Amerikos Valstijos yra gana brangi kelionių kryptis. Turistai Amerikoje per dvi savaites vidutiniškai išleidžia 4 620 USD (4042 EUR) vienam asmeniui.
Vizos
Lietuvos Respublikos pasas būtinas keliaujant į Jungtines Amerikos Valstijas. Lietuvos Respublikos piliečiai gali vykti į JAV be vizos trumpam laikotarpiui pagal bevizio režimo programą. Vis dėlto, prieš kelionę patartina pasitikrinti naujausią informaciją dėl įvažiavimo taisyklių.
JAV veikia ne viena LR diplomatinė atstovybė.
Turite klausimų ar norite užsakyti kelionę?