(8-37) 32 44 54
Kaunas
GRŪDOS biurų kontaktai
I-V 09:00 - 18:00,   VI : Nedirbame,   VII : Nedirbame,   2023.03.20-21 biuras NEDIRBS!
Budintis telefonas ypatingos skubos
klausimu: +37061133316
 

Užsakyti kelionę artimiausioje kelionių agentūroje
Parašykite mums

Pietų Afrikos Respublika - Vaivorykštės keliu. Išskirtinis nuotykių turas. Bene išsamiausia pažintinė programa 17d.

Johanesburgas – Mpumalanga – Kriugerio nacionalinis parkas – Esvatinio karalystė – Zulu kraštas – Hluhluvės-Imfolozi gamtos parkas – Drakono kalnai – Laukinis Krantas – Ado dramblių nacionalinis parkas – Knysna – Sodų kelias – Tsitsikama – Hermanusas – Stelenbošas – Keiptaunas – Gerosios Vilties kyšulys
2023.07.14 - 07.30 grupė renkama
2023.11.03 - 11.19 liko 8 vietos
2024.03.15 - 03.31 grupė renkama
Kaina nuo:
2669 €
+ lėktuvų bilietai
Visos datos ir kainos
Programa
Kelionės privalumai

 

Kelionės aukso fondas

 • Nepamirštami turistinio žygio potyriai – laukinių žvėrių „medžioklė“ fotoaparatais, vakarienė prie laužo, nakvynė stovyklavietėje.
 • Pilgrimsrestas – „aukso karštinės“ gimtinė, žalias muziejus po atviru dangumi.
 • Blaido upės kanjonas –  800 metrų aukščio smiltainio uolos, tarytum užuolaidos, besileidžiančios į sraunios gyslos vingį. Vienas iš nepajudinamų Afrikos stebuklų. Šalia jo dunkso į afrikietiškas trobeles panašios Rondavelių viršūnės. Netoli gamta įspaudusi nepaprastas fantazijas – Burko laimės ežerėlius: tai „prakiurę“ aukšti klifai, virtę raitytais šuliniais, kurių dugne nusėda aukso sąnašos.
 • Dievo langas – stataus skardžio pavidalo geografinė ir emocinė aukštuma. Nuo jos atsiveria svaiginamas horizontas, nužalsvintas kalnų viršūnių ir balsvinamas debesų arba dangstomas pilkšvo rūko.
 • Kriugerio nacionalinis parkas – tai tikroji savanos Afrika, laukinių gyvūnų viešpatija, kurioje pačius įvairiausius žinduolius ir sparnuočius „medžiosite“ filmavimo ir fotokameromis. Leisitės į jaudinantį safarį ir ieškosite „didžiojo penketo“, kuris bus Jūsų didysis kelionės trofėjus.
 • Esvatinio karalystė (Svazilendas) – nedidelė svazių valstybėlė, kuri pribloškia kukliam plotui neproporcingai dideliais kraštovaizdžio ir gamtos arealų skirtumais, kaip antai kalnai, kanjonai, juos keičiančios lygumos. Vienas žaliųjų Esvatinio pasididžiavimų, kuriuos aplankysite šios kelionės metu,  – Mlilvane laukinės gamtos draustinis.
 • Zulu etnografinis kaimas – tai vienos savičiausių ir ekspresyviausių Afrikos etninių grupių gyvenimo, šokių ir muzikos koncentratas. Susitikimas su „dangaus tauta“ bus vienas stipriausių kultūrinių išgyvenimų per visą Jūsų asmeninę kelionių istoriją.
 • Hluhluvės-Imfolozi gamtos parkas, įkurtas siekiant išsaugoti baltuosius raganosius nuo išnykimo, o dabar jų čia yra viena didžiausių populiacijų visame pasaulyje. Dar viena safario azarto erdvė.
 • Drakono kalnai (Drakensbergas) – aukščiausi Pietų Afrikos kalnai, užtikrinsiantys Jums drakoniškų įspūdžių (UNESCO paveldas). Čia apžiūrėsite ne tik pasakiškas viršūnes, bet ir tarp jų besislepiantį tūkstantametį bušmėnų palikimą – uolų piešinius, galinčius apie čiabuvių magiją papasakoti tikrai žymiai daugiau nei sausos enciklopedijos.
 • Laukinis Krantas – beveik nepaliestas rojus palei Indijos vandenyną. Per jį daugybė upių teka į plačiuosius vandenis. Įspūdingos žiotys ir smėlėti krantai, smaragdinės įlankos ir estuarijos, kurias nusagstę klifiniai dariniai, sukuria prašmatnius laukinius peizažus.
 • Ado dramblių nacionalinis parkas – milžiniška dramblių ir kitų pačių įvairiausių Afrikos žinduolių buveinė po atviru dangumi, kurioje stebėsite ir seksite jų kasdienybę iš visai arti.
 • Sodų kelias (Garden Route) – viena vaizdingiausių Indijos vandenyno pakrantės trasų visame pasaulyje. Ją UNESCO įtraukė į biosferos rezervatų tinklą. Į Jūsų maršrutą pateks ir Sodų keliui priklausantis Tsitsikamos nacionalinis parkas, kuriame virš neįtikėtinai stačių tarpeklių kabo inžinerijos šedevrai – milžiniški tiltai. Vien į juos pažvelgus, gali aptirpti kūnas, tačiau drąsiausieji turės galimybę vienu iš jų paėjėti.
 • Stelenbošas – senoji ir garsioji PAR vyndarystės sostinė, įsitaisiusi šiltų saulės spindulių lepinamuose slėniuose. Tai pati geriausia vieta leistis į ekskursiją po vyno ūkius ir mėgautis gardžiomis, edukacinėmis degustacijomis.
 • Keiptaunas – PAR sostinė, „miestas deimantas“, sudarytas iš urbanistinių ir gamtos peizažų atvirukų, kurio siluetai ir horizontai – tokie saviti ir įspūdingi, kad jį išskiria iš viso likusio pasaulio. Didysis Keiptauno simbolis, Pietų Afrikos ikona – plokščias ir ilgas Stalo kalnas, o bene smagiausias, kartu – vaizdingiausias, netikėtumas – pingvinai Boulderso paplūdimyje.
 • Taško kyšulys – pasaulio pakraščio smailė, ties kuria susilieja Indijos ir Atlanto vandenynai. Itin fotogeniškas uolų darinys, ant kurio krašto stovėsite ir Jūs.
 • Gerosios vilties kyšulys – viena piečiausių Afrikos žemyno vietų, kuri išskirtinė ne tik dėl savo koordinačių, bet ir dėl audringo, tiesiog kvapą gniaužiančio grožio. Čia apsilankę, Jūs, galima sakyti, jau būsite pažinę PAR sielą.

 

Keliautojo, geografo, leidėjo, visų ekspedicinių GRŪDOS kelionių po Afriką vadovo R. Šalnos straipsniai (spausti ant nuorodos ir ant nuotraukų):

 

 


 

Piečiausia Juodojo žemyno šalis – Pietų Afrikos Respublika (PAR) – turi visą puokštę ypatingo, jau iš tolo šviečiančio, ir pasislėpusio grožio. Todėl plika akimi pamatysite ir atvira širdimi pajausite dar daugiau nei įtraukėme į banguojančią kaip Veldo plokščiakalnis, gyvybingą kaip savana, gaivią ir orią kaip Indijos ir Atlanto vandenynų susitikimo vieta, ilgą ir judrią kaip Afrikos istorija kelionės programą. Ją nutvieskia sodri vaivorykštė: pažinsite „vaivorykštės tautos“ tapatybę, legendinę karingąją zulu gentį, žinoma, leisitės po stulbinamus peizažus, kurie pietų Afriką pagal geografines platumas, reljefą, gamtos turtus išsluoksniuoja tarytum daugiaspalvę švytinčią Žemės juostą.

Pilgrimsresto miestelyje pateksite prie „aukso karštinės“ ištakų. Ieškosite „didžiojo penketo“ ar savosios laukinės svajonės Kriugerio ir Ado dramblių nacionaliniuose parkuose bei Hluhluvės-Imfolozi gamtos parke. Akimirkai sustingsite nuo Blaido upės kanjono fantazijų. Seksite tūkstantamečių bušmėnų piešinių kontūrus aukščiausiuose regione Drakono kalnuose. Į didžiojo sprūdžio skardžius iš aukšto žvelgsite per Dievo langą. Keliausite vienomis įspūdingiausių visoje planetoje pakrančių trasų – Laukiniu krantu ir Sodų keliu. Jų permainingam žavesiui apsakyti vien žodžių negana, o vos pažvelgus į virš neįtikėtinai stačių skardžių kabančius tiltus, kūnas aptirpsta. Vaikščiosite Nobelio Taikos premijos laureato Nelsono Mandelos gimtąja žeme. Ramybe, žalsvos žemės ir smaragdinio vandens dermės romantika, šviežiomis jūros gėrybėmis mėgausitės jaukiame Indijos vandenyno miestelyje – Hermanuse. Vyno kultūrą pažinsite garsiajame Stelenboše. PAR sostinė Keiptaunas, kuris nepaprasta grožio įvairove išsiskiria iš viso likusio pasaulio miestų, bei jo apylinkės Jums išskleis dar smulkesnių gamtos ir urbanistinės estetikos klosčių, kur viršūnės ir skardžiai leidžiasi į auksinius paplūdimius, o juose būriuojasi pingvinai, kur prie daugiaaukščių modernių namų aukštumų šliejasi subtilus kolonijinių laikų palikimas, kur nykstančių ir retų augalų rūšių yra net daugiau nei tautų. Pabuvosite ir ant pasaulio smaigalio – kvapą gniaužiančio Taško kyšulio... Be to, per patį kelionės įkarštį nuo maršruto ašies laikinai išsuksite į paslaptingąją Esvatinio karalystę (Svazilendą) ir ten aplankysite įspūdingą Mlilvane laukinės gamtos draustinį. 

Galiausiai iš milžiniško pietinio planetos krašto galėsite parsivežti originalių suvenyrų, itin kokybiško, ekspertų rekomenduoto ir pačių degustuoto vyno. O pati vertingiausia šios kelionės lauktuvė – kone visas pasaulis. Juk keliautojams skirtas PAR šūkis „Pasaulis vienoje šalyje“ kartu su GRŪDA magiškai virsta realybe!

Žiūrėti didelį žemėlapį ir kelionės programą
Kelionės programa
1
diena. Vilnius – Johanesburgas.

Skrydis iš Vilniaus į Johanesburgą su persėdimu per vieną iš Europos miestų.

2
diena. Johanesburgas – Mpumalanga – Graskopas (400 km).

Atskridę į vieną didžiausių Pietų Afrikos Respublikos (PAR) miestų – Johanesburgą –  ir oro uoste sutvarkę įvažiavimo į šalį formalumus, maždaug keturias penkias valandas (priklausomai nuo kalnuoto kelio sąlygų) apie 400 kilometrų važiuosite rytų link, į Mpumalangą – vietą, „kur pateka saulė“. Būtent tai zulu ir kai kuriomis kitomis Afrikos kalbomis reiškia šios ypač dailios aukštumingos PAR provincijos pavadinimas. Jums prireiks šiek tiek laiko, kol atsigausite po ilgo skrydžio ir prisitaikysite prie aukštikalnių klimato, bet Jus iškart apkabins subtropinė šiluma ir mielai įsileis didingi peizažai, kurių žydrą dangų remiančiam grožiui retas pasaulio regionas gali prilygti. Dėl jų Juoduoju žemynu Afriką vadinti lyg ir netikslu, greičiau jau tai – žaliasis ar margasis žemynas...

Važiuojant garsiuoju panoraminiu Mpumalangos keliu, Jūsų dėmesį nevalingai trauks kalnų bangos ir miškai, svajingi slėniai, juos skrodžiančios upės. Vakare pasieksite nakvynės vietą. Tačiau ir ten Jūsų dėmesys neskubės snausti. Apsistosite afrikietiško stiliaus svečių namuose – lodžijoje, kur pajusite tiesioginį ryšį su Afrikos gamta. Nakvynė lodžijoje.

Maitinimas: pietūs, vakarienė.

3
diena. Graskopas – Blaido kanjonas – Trys Rondavelės – Burko laimės duburiai – Dievo langas – Pilgrimsrestas – Graskopo tarpeklio liftas – Kriugerio nacionalinis parkas (220 km).

Pusryčiai. Kelionę tęsite link fantastiško Blaido upės kanjono. Sustosite Trijų Rondavelių apžvalgos aikštelėje, iš kurios Jums priešais akis visa savo didybe atsivers vienas iš nepajudinamų Afrikos stebuklų – 800 metrų aukščio smiltainio uolos, tarytum užuolaidos besileidžiančios į sraunios gyslos vingį. Šalia įspūdingo kanjono dunkso trys apvalainos viršūnės, panašios į tipiškas afrikietiškas trobeles. Išvysite ir Burko laimės duburius, kuriuose gamta įspaudė savo nepaprastas fantazijas. Tai vaizdingas geologinis fenomenas – per ilgą laiką Blaido ir Treuro upių santakoje dėl staigaus stiprios srovės posūkio tarp aukštų rausvų ir balsvų klifų vanduo išgraužė cilindrines ertmes. Vaizdas – aukso vertės! Juolab kad iš tikro šių raitytų „šulinių“ dugne nusėda aukso sąnašos...

Esant palankiam orui, pabuvosite ypatingoje geografinėje ir emocinėje aukštumoje. Net jei nesate tikintys, gali aplankyti dieviškas jausmas. Juk svaiginamu horizontu, kuriame žalios kalnų viršūnės persikloja su baltais debesimis arba slepiasi pilkšvame rūke, grožėsitės nuo stataus 900 metrų aukščio skardžio, vadinamo Dievo langu. Viešėsite istoriniame Pilgrimsresto miestelyje. Jo skambus pavadinimas anglų kalba reiškia „piligrimo poilsį“. Ramiose gatvėse, už kurių plyti plačios žalumos, gido pasakojimų pagalba pasijausite nusikėlę į XIX amžiaus „aukso karštinės“ laikus ir pirmųjų aukso ieškotojų nuotykius.

Šiandien jau į pasaulį žvelgėte per Dievo langą. Šios kelionės posakis galėtų būti toks: jei Dievas atidaro langą, atidaro ir duris! Jūsų lauks kvapą gniaužianti atrakcija, atsivėrusi dar visai neseniai, 2017 metais: atvažiuosite prie stiklinio Graskopo tarpeklio lifto, kurio terasa įrengta 50 metrų aukštyje stačiai virš Afromontanės miškų ir beveik lygiagreti netoli šviečiančiai įspūdingo krioklio vertikalei. Tuomet leisitės liftu žemyn. Galėsite sau įžnybti ir patikrinti, ar nesapnuojate. Perspėjame, kad gali užvaldyti į jokius žodžius netelpantis jaudulys ir maugliškas smalsumas, kuris nepaleis ir vėl atsidūrus ant žemės. Čia pažintiniais takais pasivaikščiosite tarp sultingos žalumos tankmės ir arčiau krioklio, kurio stichiją jau stebėjote iš viršaus.Iš Graskopo apylinkių važiuosite apie 100 kilometrų.
Po maždaug pusantros ar dviejų valandų pasieksite savo didžiojo afrikietiško nuotykio savaną – Kriugerio nacionalinį parką. Čia palei dešinįjį Limpopo upės krantą knibžda, kruta, veisiasi, slepiasi, už būvį kovoja šimtai žinduolių ir paukščių rūšių. Beveik 350 kilometrų ilgio ir maždaug 60 kilometrų ploto parko teritorijoje, kurią PAR dalijasi su Mozambiku, gyvena per 25 000 pačių įvairiausių gyvų būtybių! Apsigyvensite arba lodžijoje stacionariose palapinėse su visais patogumais, arba nedideliuose nameliuose. Savanos knibždėlynas Jums bus lyg ant delno. Net ir būdami nakvynės vietoje Afrikos svečiai jaučia savanos šeimininkų alsavimą kone į nugarą. Būna, kad iš miego pažadina tolumoje girdimas plėšrūno riaumojimas, o gal skardūs paukščių „ginčai“, ar prabudus už lango plieskiančią saulę užstoja čia pat besisukinėjanti antilopė. Juk Kriugerio nacionaliniame parke nėra stambiagabaričių viešbučių, kurie Jus atskirtų nuo likusio pasaulio.

Maitinimas: pusryčiai, pietūs, vakarienė.

4
diena. Kriugerio nacionalinis parkas.

Pusryčiai. Šiandien užsiimsite turininga ir gamtai nė kiek nekenksminga – fotoaparatais ir filmavimo kameromis – medžiokle – erdvioje stambių, smulkių, plėšrių, retų, nykstančių Afrikos gyvūnų buveinėje po atviru dangumi – Kriugerio nacionaliniame parke.

Pavadintas jis buvusio PAR prezidento Paulo Krugerio garbei. Safaris Kriugerio gyvūnų viešpatijoje – tai jaudinančios žvalgytuvės, kai gali būti tikras, kad koks nors gyvūnas išnirs prieš pat akis, prie lėtai ir atsargiai judančios mašinos ratų, o gal kiek tolėliau – akių dar aprėpiamame horizonte. Tiesa, tik niekada negali tiksliai žinoti, koks gražuolis tą dieną pastos kelią, snaus pievoje ar tykos grobio po medžiu. Nusiteikite, kad atsidursite gyvojoje dokumentikoje be pagražinimų, kur būties ir hierarchijos taisykles be žmonių įsikišimo diktuoja vien laukinė gamta, kur popietės idilę gali staiga nutraukti kraujas, kur žvėrys kruvinų išlikimo scenų ir puotos su daug žalios mėsos necenzūruoja...

Gali būti, kad nenuspėjamas, klastingai spalvingas, tikras nuo pat pradžių iki galo Afrikos gyvūnų pasaulis Jus taip įtrauks, jog užsibrėšite tikslą būtinai „sumedžioti“ vadinamąjį didįjį penketą. Tai – dramblys, liūtas, raganosis, buivolas ir leopardas. Tačiau ir be penketuko netrūks personažų, kurie Jus lydėjo nuo vaikystės gražiausių pasakų puslapiuose, animaciniuose filmukuose ir galiausiai – „National Geography“ reportažuose: tai zebrai, žirafos, krokodilai, impalos, hienos, juodosios mambos, ausuotieji grifai, afrikiniai balnasnapiai, patarškos...

Tie, kam didingo, bet pavojingo ir subtilaus bei ypač trapaus Afrikos faunos gyvenimo neužteks dienos šviesoje, jį, esant galimybei, turės progą sekti ir nakties prieblandoje. Jei ne iš karto, tai išvažiavę į safario trasą, būtinai sutiksite kokį nors lig tol dar taip arti neregėtą keturkojį gražuolį, šiurpinantį roplį ar grakštų sparnuotį.

Jūs suprantate, kad pateksite į laukinę gamtą be sienų ir užtvarų, todėl turėsite būdrauti ir klausyti Jus lydėsiančio gido ar reindžerio. Tokiu atveju safaris bus saugus ir visam gyvenimui paliks su niekuo nepalyginamų emocijų ir vaizdų. Nakvynė lodžijoje stacionariose palapinėse su visais patogumais, arba nedideliuose nameliuose.

Maitinimas: pusryčiai, pietūs, vakarienė.

5
diena. Kriugerio nacionalinis parkas – Esvatinio karalystė (Svazilendas) – Mlilvane laukinės gamtos draustinis (300 km).

Zvazilando karalystė

Pusryčiai. Patrauksite į rytų pusę. Jūsų pasiutėliškai gyvą pažintį su PAR šiandien trumpam pertrauks išvyka į mažytę Esvatinio karalystę, anksčiau vadintą Svazilendu. Tik 200 kilometrų ilgio ir 130 kilometrų pločio valstybėlė, kurioje daugiausia gyvena svaziai, pribloškia kukliam plotui neproporcingai dideliais kraštovaizdžio ir gamtos arealų skirtumais, kaip antai kalnai, kanjonai, juos keičiančios savanos lygumos.

Pagrindinis šios dienos tikslas – Mlilvane, „Mažosios ugnies“, laukinės gamtos draustinis. Šį gyvąjį Afrikos gamtos turtą pasiekti užtruks gerą pusdienį. Puspenkto tūkstančio hektarų ploto Dangaus slėnį, kuriame dar 1961 metais buvo įkurtas Mlilvane rezervatas, dengia žalias kalnų aksomas, savanos pievų auksas, upių mėlis, uolų kūno rusvis, o iš debesų leidžiasi melsvas šilkas...

Platūs žali ar gelsvi žemės plotai mainosi su akmenų laukais, tiršti krūmynai – su sultingais miškais, o juos iš aukštai stebi Nionianės kalnas, kurio fone knibžda pačios įvairiausios gyvybės formos: zebrai, didieji kudu, impalos, antilopės, net trijų rūšių mangustos, cibetai.  Visų čia aptinkamų gyvūnų Jums nė neišvardysime. Jų paieška – tai loterija, kurioje pralaimėjusiųjų nėra, o tik daugybė staigmenų: gali būti, kad vietoj trokštamo pamatyti gyvūno išvysite tokį, kurio pavadinimo anksčiau net negirdėjote, arba jei vieni Mlilvanės gyventojai slėpsis nuo Jūsų, kiti išeis pasirodyti tiesiai prieš pat akis.

Net ir poilsio metu relaksuojančio žalio ir laukinio peizažo nepaliksite – įsikursite lodžijoje, kalnų nameliuose. Už lango – tyros Afrikos viršūnės ir natūralios melodijos, kurios vakare Jus migdys, o ryte žadins.

Maitinimas: pusryčiai, pietūs, vakarienė.

6
diena. Mlilvane laukinės gamtos draustinis – PAR – Kvazulu – Natal regionas – Zulu kraštas (300 km).

Po pusryčių pajudėsite atgal į PAR. Pakeliui sustosite apsipirkti margaspalviame turguje – tai Afrika be apgaulingo grimo, tokia, kokia yra su visomis savo mažomis, bet ryškiomis smulkmenomis. Atkreipsite dėmesį, kad nemažai čiabuvių dėvi tradicinius drabužius ir gyvena pagal senąsias protėvių tradicijas, tarytum į šiuolaikinį pasaulį būtų įmesti iš kitų laiko plotmių. Čia ant lentynų įsitaisę ekspresyviausi sumažinti Afrikos pavidalai: papuošalai, rankinės, paveikslėliai, indai, drožiniai... Jūsų žvilgsnis ir rankos gali užkliūti ir už šamano prekystalio! Galbūt susigundysite kažką nusipirkti, o gal tiesiog leisite akims puotauti. Darbo bus ir fotokamerai, gaudant prekeivių šypsenas.

Iki sienos vyksite šiaurės kryptimi, apie 300 kilometrų, maždaug 5 valandas. Įvažiavę į PAR, toliau keliausite į Kvazulu-Natal regioną šalies pietryčiuose. Pro langą slinks išraiškinga žaluma. Šis kraštas užauginęs ne tik įspūdingų, nevalingai aikčioti skatinančių kalnų ir floros. Jame gimė daugybė įžymybių, galingai keitusių Afrikos istoriją bei politiką: karingasis Zulu karalystės valdovas Šaka Zulu, pirmasis nebaltaodis Nobelio premijos laureatas Albertas Luthulis, buvęs PAR prezidentas Jacobas Zuma, daug kitų visame pasaulyje žinomų asmenybių.

Popiet pasieksite Bantu etninės grupės, didžiausios visoje PAR, zulu (amazulu) etnografinį kaimą. Per safarį Kriugerio nacionaliniame parke ir žygius Mlilvanėje patirtus laukinius įspūdžius laikinai nustelbs nekasdienės estetinės ir antropologinės patirtys. Čia, Zulu žemėje, viskas yra kitaip nei pas mus: čiulbėjimą primenanti „paukščių kalba“, kovinga, nelygi, pilna iššūkių šių Afrikos gyventojų istorija, gluminantys papročiai, buitis, apdarai...

Taip, kaip akys raibsta nuo Afrikos gamtos, taip čia siela raibsta nuo zulu žmonių atvirumo, temperamento, ritmų. Susitikimas su „dangaus tauta“ bus vienas stipriausių kultūrinių išgyvenimų per visą Jūsų asmeninę kelionių istoriją! Nakvynė lodžijoje, stacionariose palapinėse arba nameliuose.

Maitinimas: pusryčiai, pietūs, vakarienė.

7-8
dienos. Zulu kraštas – Hluhluvės-Imfolozi gamtos parkas – Drakono kalnai (Drakensbergas) (540 km).

Labai anksti ryte pajudėsite šiaurės vakarų kryptimi, kad pasiektumėte vieną seniausių, dar 1895 metais įkurtą, PAR gamtos draustinių – Hluhluvę, dabar Hluhluvės-Imfolozi gamtos parką. Pateksite į 960 kvadratinių kilometrų ploto laukinių gyvūnų namus. Saugoma teritorija jie virto siekiant išlaikyti baltųjų raganosių rūšį, kuriai tuo metu grėsė išnykimas. Dabar čia yra viena didžiausių jų populiacijų visame pasaulyje.

Važiuojamąją dalį užbarikadavusi dramblių šeimyna ar vietoj kelio ženklo stovintis buivolas, žirafų susirinkimas prie vandens, taką kertantys zebrai, pietų išėjęs krokodilas... Jau Kriugerio nacionaliniame parke stebėdami vietinę fauną, priėmėte safario taisykles ir įpratote būdrauti, būti kantrūs, pasiruošę staigmenoms ir susitaikėte, kad padėties šeimininkai – ne Jūs. Taigi, Hluhluvėje-Imfolozi tęsite „didžiojo penketo“ paieškas, tačiau jos gali tapti visiškai neplanuotais ir nė nesvajotais atradimais. Švelnios savanos žemės žalią, vietomis – gelsvą, paklodę it skėčiai nusagstę plačiakepuriai akacijų medžiai, horizonte plyti minkštos kalvų linijos, virš kurių kaip aureolė balsvuoja debesys, o vakarais ši viršutinė Afrikos dalis prisirpsta iki purpurinės ar ryškiai auksinės spalvos.

Ištyrinėję Hluhluvės-Imfolozi gamtos parką, leisitės į pietus, kol atsidursite reto grožio Drakono (Drakeno) kalnų glėbyje – Drakensberge. Pasak legendos, jų urvuose kadaise gyveno drakonai. Galite tuo tikėti, galite netikėti, tačiau reljefas, kaip diagrama pavojingais šlaitais kylantis į nevienodą aukštį nuo 2000 iki 3800 metrų, Jums dovanos iš tikro drakoniškų įspūdžių. Ne veltui šis nelygus Žemės plotas įtrauktas į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą ir pavadintas Ukhahlamba – „Iečių užtvara“.  200 kilometrų ilgio ruožą padengę aukščiausi PAR kalnai skiria Atlanto ir Indijos vandenynų baseinus, o jungia žemę ir dangų. Šios jungtys – masyvios, be galo skirtingos ir formomis, ir tekstūra: aštriabriaunius trikampius keičia aptakios linijos arba plokšti klifiniai „stogai“, šie pereina į tvirtoves, pastarąsias pratęsia ilčių eilės.

„Kapotas“ ir „pjaustytas“ peizažas, kurį dar labiau užaštrina tarpekliai, provokuoja pamatyti ne tik viršūnes, bet ir kažką tokio, kas likę už jų. Pažadinta vaizduotė iš kalnų ir jų fragmentų sudeda drakonų nugaras, pakaušius, pravertus nasrus. Tarp jų iš svaiginančio aukščio gargaliuoja kriokliai, slėnius melsvina upių vingiai.

Tyrinėdami artimas ir tolimas Drakensbergo parko panoramas, pasigrožėsite ir pačiomis įdomiausiomis vertikalėmis, vien kurių pavadinimai išduoda pasakiškus pavidalus, pavyzdžiui, Milžino pilis, Šampano pilis, Katedros viršukalnė...

Stambios Drakono kalnų uolų sienos saugo ir didžiausią PAR kultūrinį palikimą iš tolimos praeities – dešimtimis tūkstančiais skaičiuojamus pietų Afrikos klajoklių – bušmėnų (sanų) piešinius. Jų sankaupa Drakesnberge – pati didžiausia Užsacharės Afrikoje. Išlikę ganėtinai ryškūs vaizdiniai pasakojimai – medžioklės scenos ir maginiai ritualai -  sufleruoja ir įvairias šamanistinės senųjų Juodojo žemyno gyventojų pasaulėžiūros detales. Pasirūpinome, kad šios kelionės metu būtinai aplankytumėte tas uolas, kuriose užsilikę amžius atlaikę bušmėnų piešiniai. Nakvynė kotedžuose arba trobelėse prie Drakono kalnų.

Maitinimas: 2 pusryčiai, 2 pietūs, 2 vakarienės.

9-10
dienos. Drakono kalnai – Nelsono Mandelos muziejus – Laukinis Krantas (830 km).

Pusryčiai. Nuo Drakensbergo nacionalinio parko leisitės į pietryčius. Ši diena bus skirta geriau pažinti N. Mandelą – didį kovotoją su žiauriu anglosaksų apartheido režimu, trukusiu pusšimtį metų iki pat 1990-ųjų, Nobelio taikos premijos laureatą, pirmą demokratiškai išrinktą PAR prezidentą.

Lankysite N. Mandelos suėmimą labai simboliškai menančią vietą (3 kilometrai nuo Hoviko miestelio), kurios pagrindinis akcentas – labai įdomi, moderni, dviejų menininkų – Marco Cianfanelli ir Jeremy Rose – kurta jo galvos skulptūra. Ji sudaryta iš 50 plieno stulpų, kurių aukštis – nuo 6,5 iki 9,5 metrų, o bendras jų plotis – apie 30 metrų. Vaikštinėdami greta, pastebėsite, kaip atsiskleidžia arba, atvirkščiai, išnyksta garsiojo PAR prezidento veido kontūrai, priklausomai nuo to, iš kurio kampo ar iš kokios perspektyvos į juodas kolonas žiūrėsite.

Paskui viešėsite ir 2000 metais atidarytame N. Mandelos atminimo Mtathos muziejuje, kuris įkurtas visai netoli šios legendinės asmenybės gimtojo Kunu miestelio. Būsimasis „Vaivorykštės tautos“ tėvas, bene didžiausia Afrikos įžymybė, gimė skurdžiame Transkėjos regione, Mvezo kaime netoli Kunu. Jo tolimesnis gyvenimas, kurio dalį teko praleisti kalėjimuose dėl kovos už juodaodžių teises, užgožė ir kitų svarbių, įdomių biografijos detalių, pavyzdžiui, kad garsusis PAR lyderis, kurio originalus pilnas vardas – Rolihlahla Dalibhunga Mandela, buvo Tembu karaliaus proanūkis. Anglišką Nelsono vardą Mandelai suteikė jo mokyklos mokytoja. Dar būdamas vaikas, jis su šeima persikraustė į Kunu. Biografinėje knygoje „Kelias į laisvę“ rašoma, jog ten praleidęs „laimingiausias vaikystės akimirkas“. Šiame miestelyje N. Mandela ir palaidotas. Muziejuje apie šią neeilinę istorinę asmenybę sužinosite dar daugiau nei esate girdėtę ar skaitę.

Toliau Jūsų kelionė tęsis palei Laukinį Krantą Rytų Kapo provincijoje. Ši maždaug 200 kilometrų juosta prie Indijos vandenyno tarp Mtamvunos ir Didžiosios Kei upių – tai beveik nepaliestas pietų Afrikos rojus. Jis niekada nebuvo urbanizuotas, jame nesikūrė uostai. Kelias driekiasi toliau nuo vandens. Viena priežasčių, kodėl šis platus ruožas palei vandenyną nepasidavė civilizacijai, ta, kad ten dažnai dūždavo laivai, bangos žmonėms ir jų veiklai nebuvo labai svetingos – taip gamta apsisaugojo ir išlaikė didingą natūralumą. Nesivarginkite apie jį ieškoti informacijos lietuvių kalba – kelionių mylėtojams iš Lietuvos tai dar mažai žinomas ir dar mažiau – pažįstamas kraštas. Per Laukinį Krantą daugybė upių teka į plačiuosius vandenis. Jų įspūdingos žiotys ir smėlėti krantai, smaragdinės įlankos ir estuarijos, kurias nusagstę klifiniai dariniai, sukuria prašmatnius laukinius peizažus, palei kurių ribas ir važiuosite.

Jūsų nakvynės vietos Laukiniame Krante bus ypatingos. Nakvosite lodžijose Šv. Jono (St. Johns) miestelyje ar greta jo, prie Umzimvubu upės žiočių ir Kei Maut (Kei Mouth) miestelyje ar jo apylinkėse vakariniame Didžiosios Kei upės krante prie Indijos vandenyno.

Maitinimas: 2 pusryčiai, 2 pietūs, 2 vakarienės.

11
diena. Laukinis Krantas – Ado dramblių nacionalinis parkas (500 km).

Pusryčiai. Šiandien važiuosite dar gilyn į pietus, į Ado dramblių nacionalinį parką – vieną didžiausių parkų visoje PAR. Ši laukinių gyvūnų buveinė Rytų Kapo provincijoje išsiplėtusi iki Indijos vandenyno pakrantės. Ir vėl pateksite į pasaulį, kuriame galėsite pajusti gyvybės grožį ir trapumą tiesiogiai ir iš visai arti. 1931 metais šis parkas buvo įkurtas tam, kad būtų išsaugoti paskutiniai 11 teritorijoje likusių dramblių. Dabar gigantiškų gražuolių čia gyvena per 600.

Galbūt jau visai neseniai patyrėte, jog ypač jaudinamai ir įspūdingai atrodo dramblių kaimenės, kai pievomis jie slenka po kelis arba kai visas būrys maudosi. Jei šias akimirkas praleidote, šiandien tikrai bus galimybių jų prisigaudyti. Prieš pat Jūsų akis – tikra dramblių šeimų kasdienybė! Ado dramblių nacionaliniame parke įsikūrę ir šimtai kitų rūšių stambių ir smulkių žinduolių. Už tankių visžalių krūmų slepiasi, po tyrus vaikštinėja juodieji raganosiai, kuprotieji buivolai, liūtai, leopardai, hipopotamai. Viena iš mažųjų parko įžymybių – mėšlavabaliai! Jau ir įpratote, kad Afrikoje nėra ryškios ir neperžengiamos atskirties tarp gyvūnų ir žmonių teritorijos – paprastai nakvojate visai netoli vietinės faunos namų, guolių ir medžioklės vietų.

Įsikūrę lodžijoje stacionariose palapinėse arba nameliuose, vietoj lopšinės galėsite migdytis nuo šnaresio, čirpimo ar ūksmų. O galbūt už bet kokius natūralius gamtos garsus bus dar stipresnė tyla. Mėgaukitės ja, kol esate toli nuo miesto triukšmo. Nakvynė lodžijoje stacionariose palapinėse arba nameliuose.

Maitinimas: pusryčiai, pietūs, vakarienė.

12
diena. Sodų kelias – Tsitsikamos nacionalinis parkas (300 km).

Po pusryčių vyksite link Tsitsikamos nacionalinio parko, įsikūrusio pačiuose šalies pietuose. Šiandien Jūsų pažinimo kelias ištįs iki dar kelių šimtų be galo vaizdingų kilometrų. Per juos driekiasi viena nuostabiausių pakrančių trasų visoje planetoje – vadinamasis Sodų kelias (Garden Route), kuris jungia Vakarų Kapo ir Rytų Kapo provincijas, o baigiasi ties Stormso upe. Jūrinio klimato masažuojamą Indijos vandenyno krantą puošia putojančios lagūnos, sutvirtina uolos, vietomis įrėmina didingi skardžiai, į žemę leidžiasi galingi tarpekliai, dangop žiūri Outenikvos ir Tsitsikamos kalnai.

Sodriai žali upių slėniai pereina į miškų tankmę, kurios gyvastį palaiko didelė drėgmė. Beje, Sodų kelio oras siekia drėgmės rekordus, drėgniau tik Havajuose. 2017 metais šią pasakišką PAR pakrantės juostą UNESCO įtraukė į biosferos rezervatų tinklą. Ypač vertinga Sodų kelio dalis – Tsitsikamos nacionalinis parkas, skalaujamas Indijos vandenyno bangų ir įrėmintas kalnų. Pats pavadinimas Tsitsikamma, kurį gavusi pagrindinė regiono upė, kilęs iš koikojų kalbos, reiškia „tyrus vandenis“ arba „vandenų pradžią“.

Sustosite prie garsiojo Paulo Sauerio arkinio tilto virš Stormso upės. Tai vienas aukščiausių Afrikos tiltų, kurį suprojektavo architektas italas Riccardo Morandi, o pastatė PAR kompanija “Concor”. Turėsite galimybę pereiti tiltu ir iš 120 m aukščio pasižvalgyti į tarpeklyje vinguriuojančią Stormso upę. Tuomet vyksite prie vandenyno, kur pakrantėje išeisite ilgesniam pasivaikščiojimui. Tai nepaprasto grožio kelias vandenyno pakrante,  atvesiantis prie dar vieno tilto per tą pačią Stormso upę, bet ir vaizdai, ir tiltas jau visai kitokie. Tai kabantis 77 m ilgio tiltas virš estuarijos – vietos, kur  gėli upės vandenys įsilieja į vandenyną.

Vakare pasieksite nakvynės vietą netoli Peletenbergo įlankos ir Knysnos miestelio Vakarų Kapo provincijoje. Jo išskirtinai jaukią atmosferą galėsite pajusti jau rytoj. Nakvynė lodžijoje, nameliuose.

Maitinimas: pusryčiai, pietūs.

13
diena. Sodų kelias – Knysna – Hermanusas (500 km).

Pusryčiai. Tęsite įspūdingą pojūčių ir reginių vojažą Sodų keliu. Atvyksite į žavingą Knysnos (koisanų kalba –  „medžio vieta“) kurortą, įsikūrusį prie giliai į sausumą įsiterpusios lagūnos, kurią nuo Indijos vandenyno skiria siauras, stačių klifų ramstomas sąsiauris. Miestelio širdis – mėlyni vandenys, juos kaip žiedai dabina valtys ir laivai, kviečiantys ramiems turams ir pramogoms ant bangų. Netolimame horizonte – Outenikvos kalnai ir 21 kvadratinio kilometro plotą apimantis jūrinis rezervatas – estuarija, maitinama Knysnos upės. Vietiniai užsiima austrių gavyba, čia pat šviežias jūros gėrybes ir patiekia. Didžiausias metų įvykis – Austrių festivalis, nuo 1983-iųjų rengiamas kiekvieną vasarą, birželio gale – liepos pradžioje. Sporto mėgėjai iš pirmo žvilgsnio pietietiškai lėtą ir svajingą Knysną išjudina į bėgimo maratonus, renkasi į golfo laukus, žaidžia skvošą, mina dviračius. Po Knysnos saule laikas prašosi sustoti, o vieta Afrikos žemynu neapsiriboja – tai jaukiausia nedidelių pasaulio uostų versija, kurioje galima rasti ir Europos. Lankysitės krantinėje, nuo kurios atsiveria puikus vaizdas į Knysnos įlanką, gausu turistams skirtų, Afrikos kultūrą pristatančių, miniatiūrinių parduotuvėlių.

Nuo Knysnos važiuosite dar labiau į vakarus, ir po gerų 5 valandų, t. y. įveikę apie 400 kilometrų, pasieksite Hermanusą. Tai dar vienas pakrantės miestelis, kuris šildys Jūsų sielą. Jame gausu jūros gėrybių restoranų, vyno krautuvių, meno galerijų ir patrauklių butikų. Tačiau Hermanusas dosnus ne tik tokiais įprastais egzotiniais malonumais. Tai  viena geriausių vietų išvysti nuo Antarktidos krantų atplaukusius banginius. Pusę metų, tarp birželio ir lapkričio, Hermanuso vandenys banginiams tampa prieglobsčiu, kur jie maitinasi ir poruojasi. Miestelis taip palankiai išsidėstęs, kad šiuos vandens žinduolius galima stebėti iš aukštai pasilypėjus ant stačių uolų. Jei Jūsų kelionė su banginių sezonu nesutaps arba tam pritrūks laiko, pažadame, kad bet kokiu atveju pakylėjančios nuotaikos tikrai pakaks. Vien koks romantiškas pasivaikščiojimas nusimato dailia Hermanuso krantine. Poilsiui apsistosite irgi prie vietos dvasios derančiame nedideliame viešbutyje arba svečių namuose.

Maitinimas: pusryčiai.

14-15
dienos. Hermanusas – Stelenbošas – Keiptaunas (300 km).

Pusryčiai. Jūs – pakeliui į vieną gražiausių ir fotogeniškiausių pasaulio miestų Keiptauną. Iki jo dar bus staigmenų, Jums praplėsiančių daugialypį turtingos gamta bei istoriniu palikimu didžiulės Afrikos šalies vaizdą ir jausmą. Laikinai nutolsite nuo pakrantės, bet ir toliau laikysitės vakarų krypties.

Už maždaug 100 kilometrų nuo Hermanuso pateksite į tikrą vyno kelią. Išdidžiomis Stelenbošo kalnų ir uolų kupromis bei sultingais vynuogynų slėniais, lepinamais motiniškų saulės spindulių, Jus pasitiks Afrikos vyndarių sostinės apylinkės. Stelenbošas neskuba su laiku – tai ir yra jo žavesys ir stiprybė. Išlaikęs „senojo pasaulio“ aureolę regionas gyvena vynuogių derliaus ritmu. Vyndarystės tradicijas čia europiečiai pradėjo puoselėti dar XVII amžiaus gale. Tai buvo antra po Keiptauno kolonistų apgyvendinta vieta PAR. Kai viešėsite Stelenboše, jo praeitį Jums išduos išlikę kolonijinius laikus menantys namai, sodai, olandų architektūros stilius. Pajusite, ir kodėl Stelenbošas vadinamas universitetų, net – ąžuolų miestu. Į vyno gamybos ūkius važiuosite lygumomis, nuklotomis sodrios vynuogynų ir ūksmingų giraičių žalumos. Leisitės į edukacinę ekskursiją po vynines ir degustuosite visame pasaulyje dėl aukštos kokybės vertinamus vynus (už papildomą mokestį). Ar gali būti dar tinkamesnė aplinka pažinti vietinę vyno kultūrą ir pasirūpinti solidžiomis gurmaniškomis lauktuvėmis?

Iki Keiptauno, seniausio ir vienareikšmiškai žaviausio Pietų Afrikos miesto, bus likę tik apie 50 kilometrų. Nuo jo prasidėjo „baltosios“ PAR istorija, kai XVII amžiaus vidury netoli Indijos ir Atlanto vandenynų sankirtos gyvenvietę įkūrė europiečiai, nors pakrantėse atvykėliai iš tolimųjų kraštų prisišvartuodavo jau XV-XVI amžiais. Į neišsemiamo grožio „miestą deimantą“ per kelis šimtmečius išaugusį Keiptauną tyrinėsite kaip visai Juodojo žemyno bei europiečių ir afrikiečių netolygių, komplikuotų santykių raidai reikšmingus „vartus į Afriką“. Kad ir kur pasisuksite ar nukreipsite žingeidų žvilgsnį, gausite įspūdingą istorijos dėlionę ir ilgaamžių gamtos efektų, kurie leis Jums pasijusti tarytum gyvuose atvirukuose. Kapo plokštumos priemiesčiai, iš tikro dunksintys ant buvusio smėlėto jūros dugno... Balsvi grakštūs daugiaaukščiai, žvelgiantys į vandenų žydrynę. Greta didelių, modernių namų besiglaudžiančios Viktorijos epochos vilos. Visiškai skirtingų charakterių rajonai ir jų aureolę kuriantys skirtingos kilmės žmonės – čionykščiai juodaodžiai, afrikanai, daugiausia – nyderlandų šaknų, žydai, kurių didžioji dauguma – litvakai, taip pat naujieji migrantai iš Azijos... Žemiškąją ribą paišo auksiniai paplūdimiai.

Miesto horizontą iš viso likusio pasaulio išskiria plokščio paviršiaus, net 3 kilometrų ilgio Stalo kalnas, kartais jį aptraukia nepaprastas debesų ruožas – „kalno drabužis“. Miesto priekalnes puošia nykstančių ir retų augalų žiedai, kurių gausa – tokia didelė, kad Kapo floristinio regiono bioįvairovė – viena didžiausių visoje Žemėje. Stalo kalno vaizdus galėsite „gerti“ iš uosto dalies, vadinamos Waterfront: prie vandenų siūbuoja prišvartuotos jachtos ir laivai, o arčiau kranto įsikūrę restoranai ir kavinės, kur prisėdus, galima dar sykį padėkoti sau ar likimui, o gal – aukštesnėms jėgoms, kad turite dovaną švęsti gyvenimą.

Vyksite į vieną įdomiausių, galime drąsiai teigti, visos planetos pakrančių – Boulderso (Riedulių) paplūdimį. Tuo, ką išvysite, Jūs patikėsite tik dėl to, kad jau būsite perskaitę mūsų kelionės programos informaciją. Tačiau jei patektumėte čia užrištomis akimis, tikrai suglumtumėte! Vandens mėlis, riedulių ir nedidelių gūbrių nusagstyta balto smėlio juosta, o ant jos, visai prie pat jūsų, stovi išsirikiavę arba sau lyg niekur nieko vaikštinėja pingvinai! Jūs – stebuklų lauke, bet ne Antarktidoje. PAR – vienas iš nedaugelio Pietų pusrutulio pakraščių, kur gyvena šie simpatiški, vaikystės animacinius filmukus ir kino komedijas primenantys paukščiai. Afrikos krantuose knibžda akiniuotieji pingvinai (Spheniscus demersus). Jei tų mielų, nedidelių sutvėrimų pavadinimą verstume tiesiogiai iš anglų kalbos, juos vadintume afrikiniais pingvinais, bet lietuviškas pavadinimas – ypač iliustratyvus. Pažvelgus į juodus ratilus ir dėmes aplink akis, klausimų nebeliks, liks tik didelė šypsena ir užplūs patys šilčiausi jausmai.

Toliau vyksite į tokią vietą, kokios niekur daugiau šioje Žemėje nėra, o ją aplankę, jau drąsiai galėsite sau pasakyti, kad patyrėte visą PAR – nuo pradžių iki galo. Tame jos gale, tarp Atlanto ir Indijos vandenynų, išsikišęs 256 metrų aukščio dramatiškas uolų darinys – Gerosios Vilties kyšulys. Tai – viena piečiausių Afrikos žemyno vietų. Tačiau išskirtinė ji ne tik dėl savo koordinačių, o ir dėl audringo grožio bei istorinės reikšmės. 1488 m. portugalų keliautojas Bartolomėjus Diasas, išvydęs, kaip aukštas uolas bando nugalėti baltos bangų putos, šiam kyšuliui suteikė Audrų vardą. Vėliau jis buvo pavadintas Vilties kyšuliu, tikintis sėkmingos prekybos su Indija. Mes tik trumpai priminėme istoriją, o jo galybę ir didybę pajausite patys.

Taip pat aplankysite Kyšulio tašką – Gerosios vilties kyšulio pabaigos uolą. Funikulieriumi arba pėsčiomis pakilsite į apžvalgos aikštelę, kur pasijusite tartum stovėtumėte ant pasaulio smaigalio, iš kurio matyti susiliejantys du vandenynai.

Vakarop Jūsų maršrutas pakryps Signalo kalvos link. Užsuksite į jos papėdėje bei už Stalo kalno nugaros dunksintį Bo Kapo (afrikanai  sako „Virš Kapo“) kvartalą. Jis atrodo žaismingai, kaip rausvų, melsvų, žalių, purpurinių, geltonų namų dėlionė ir ryškiomis spalvomis, kontrastuojančiomis su baltomis sienomis bei akmeniniu grindiniu, ir išsiskiria tarsi miestas mieste. Dailios formos sustojusios laike. Būtent Bo Kape yra didžiausia visoje Pietų Afrikoje architektūros stiliaus, būdingo iki XIX amžiaus vidurio, pastatų koncentracija. Artėjant ryškės ir kitos jo svarbios detalės, pavyzdžiui, Nurul Islamo mečetės kontūrai, išduodantys, kad tai – musulmonų gyvenvietė. Anksčiau ji dar buvo vadinama Malajų rajonu. Reikėtų patikslinti, kad dar XVIII amžiuje jame kūrėsi vergai ne tik iš Malaizijos, bet ir iš Indonezijos bei kitų Afrikos kraštų. Ir dabar apie 60 procentų šio kvartalo gyventojų yra skirtingos kilmės musulmonai.

Na, o vakarą praleisite amžinai romantiškame, niekada iš mados neišeinančio saulėlydžio fone. Juo grožėtis, ir vietiniai gali paliudyti, Keiptaune tinkamiausia – Signalo kalva. Tiesą sakant, šis į pilį panašus iškilimas dar turi kitą pavadinimą – Liūto pasturgalio. Mat kartu su šalia esančia Liūto galvos viršūne, jis sukuria sfinkso įspūdį. Daugiau žodžių čia ir nereikia, nes tokioje vietoje kalba vaizdai ir jausmai, kuriuos liks Jums patiems semti.

Jei liks laiko, o didesni atstumai ir įspūdžių naujovės tebetrauks, bus galimybė (už papildomą mokestį) prisijungti prie išvykos į Robeno salą ir aplankyti garsųjį Kirstenbošo nacionalinį botanikos sodą, įkurtą 1913 metais Pietų Afrikos florai saugoti ir tyrinėti. „Visų jūrų taverna“ vadintame mieste galėsite pasimėgauti gardžiomis ir lengvomis akimirkomis prie vyno taurės, įsitaisę terasiniame ar su vaizdu į jūrą restorane. Nakvynė butikinio stiliaus viešbutyje ar svečių namuose.

Maitinimas: 2 pusryčiai.

16
diena. Keiptaunas. Skrydis į Europą.

Pusryčiai.  Paskutinė diena PAR. Keiptaune Jūs viską, kas efektingiausia ir gražiausia, pamatėte ir patyrėte, kiek tik leido galimybės, atsižvelgiant į kelionės trukmę ir ekskursijų tempus. Tačiau jei šiandien liks pakankamai laiko iki skrydžio ir jei oro sąlygos bus palankios, galėsite su Keiptaunu atsisveikinti iš aukšto ir plačiai – būtent taip, kaip reikalauja dosnūs miesto peizažai.

Pagrindinį jo simbolį – Stalo kalną – apžiūrėjote iš apačios, o gal jį  ir regėjote horizonte nuo Signalo kalvos. Jei tik bus galimybė, pasiūlysime (už papildomą mokestį) pakilti į šią plačią ir ilgą viršūnę ir pasigrožėti Keiptauno urbanistinėmis panoramomis, taip pat Atlanto vandenynu iš beveik 1100 metrų aukščio. Stalo kalnas įtrauktas į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą, į Naujųjų septynių gamtos pasaulio stebuklų sąrašą, ir pelnęs esktremalių epitetų, kaip įdomiausia ar vaizdingiausia miesto viršūnė visoje planetoje.

Po šios ekskursijos važiuosite į oro uostą ir skrisite namo su persėdimu viename iš Europos miestų.

Maitinimas: pusryčiai.

17
diena. Grįžimas į Lietuvą.

Individualiems keliautojams galimos įvairios datos.

Kelionės kaina asmeniui 2-čiame kambaryje: nuo 2669 EUR

Priemoka už vienvietį kambarį: nuo 530 EUR

               

Įskaičiuota į kelionės kainą
 • Kelionė treku (specialia safario mašina), mikroautobusu/autobusu.
 • 13 nakvynių lodžijose, stacionariose stovyklavietėse, svečių namuose, safario nameliuose, trobelėse arba kotedžuose.
 • 1 nakvynė stacionarioje stovyklavietėje / lodžijoje (patogumai skirti dviems kambariams).
 • Maitinimas pagal programą: 14 pusryčių, 11 pietų, 10 vakarienių.
 • Ekskursinė – pramoginė programa, bilietai į lankytinus objektus (pagal aprašą).
 • Visi nacionalinių parkų įėjimo mokesčiai.
 • Kvalifikuoto anglakalbio gido paslaugos turo metu.
 • Profesionalaus GRŪDOS kelionės vadovo iš Lietuvos paslaugos (vyksta susidarius ne mažiau 10-ties turistų grupei; susirinkus mažesnei grupei, kelionė vykdoma su anglakalbiu gidu).
 • Kelionės dokumentų sutvarkymas.
Neįskaičiuota į kelionės kainą
 • Tarptautinio skrydžio Vilnius – Europos miestas – Johanesburgas/Keiptaunas – Europos miestas – Vilnius bilietai nuo 800 EUR (kaina priklauso nuo aviakompanijos vykdomų akcijų, bilieto pirkimo dienos, sezoniškumo).
 • Konsulinis PAR dvikartinės vizos mokestis ir siuntimo greituoju paštu išlaidos (100 Eur/asm). SVARBU! Kiekvienas keliautojas, norintis gauti PAR vizą, privalo pristatyti LR pasą likus 6-7 savaitėms iki kelionės pradžios. Pasas siunčiamas į PAR ambasadą Stokholme, ir ambasadoje laikomas apie 15-18 darbo dienų.
 • Medicininių išlaidų draudimas užsienyje (privalomas), nelaimingų atsitikimų, bagažo ir neįvykusios kelionės draudimas (pagal pageidavimą).
 • Papildomos pramogos ir ekskursijos.
 • Ausinukų nuoma.
 • Asmeninės išlaidos, arbatpinigiai vietiniams gidams 3-5 USD asm. (dienai) ir vairuotojams 2-3 USD asm. (dienai), gėrimai, kitos nepaminėtos išlaidos.
 • P.S. už leidimą fotografuoti ir filmuoti tam tikruose objektuose mokama papildomai.
Svarbi informacija
 • Kelionės organizatorius pasilieka teisę optimizuoti maršrutą likus mėnesiui iki kelionės pradžios.
 • Pasikeitus skrydžių, lėktuvų bilietų ir/arba kitų paslaugų kainoms, valiutų kursams, kelionės programa, data ir kaina gali keistis. Aviabilietai negrąžinami ir nekeičiami, pinigai už juos negrąžinami.
 • Siūlomų ekskursijų, pramogų, objektų lankymo tvarka, skaičius ir kainos gali keistis.
 • Nurodyta tarpinių pervežimų trukmė gali keistis dėl kelių būklės, eismo ar oro sąlygų.
 • Siekdamas užtikrinti keliautojų saugumą, kelionės organizatorius pasilieka teisę keisti kelionės programą, ekskursijų eilės tvarką, viešbučius, skrydžius ir pervežimus dėl aplinkybių arba įvykių kelionės šalyje (gamtos reiškiniai, oro sąlygos, streikai, politinės aplinkybės, etc.), kurių nebuvo galima numatyti iki kelionės pradžios. Kelionės organizatorius neatsako už papildomas išlaidas, atsiradusias dėl šių aplinkybių (pvz, vizų pratęsimas, nauji lėktuvo bilietai, papildomos nakvynės, pervežimai, skiepai ir pan.).
 • Nepamirškite pasirūpinti savo sveikata: pasikonsultuokite su šeimos gydytoju, kelionėje turėkite individualią vaistinėlę. Rekomenduotinų skiepų sąrašas svetainėje www.ulac.lt/keliautojams.
 • LR piliečio pasas turi galioti ne mažiau kaip 6 mėn. po kelionės pabaigos.
 • SVARBU! Atkreipiame dėmesį, kad, remiantis nauja ES direktyva, joks asmens dokumentas negalioja ilgiau kaip 10 metų po jo išdavimo datos.
Papildoma informacija

SVARBU - PATYRIMINĖS KELIONĖS YPATUMAI

 • Per 15 dienų nukeliausite apie 4190 km. Prašytume atkreipti dėmesį, kad kai kuriomis dienomis teks įveikti gana ilgus atstumus ir nemažai laiko praleisti transporto priemonėje, bet visada kita diena bus skirta pažintinei programai ir aktyviam poilsiui.
 • Apgyvendinimas mažose lodžijose, stacionariose stovyklavietėse, svečių namuose, safario nameliuose, trobelėse arba kotedžuose.
 • Transportas. Trekas (speciali safario mašina, angl. safari truck) dideliais langais, be kondicionieriaus, su vieta bagažui ir virtuvės įrangai. Galimybė vykti ir kitokia transporto priemone.
 • Maitinimas. Dalį pusryčių ir pietų pateikia apgyvendinimo įstaigos. Kita maitinimo dalis – ekipažo paruoštas maistas, valgomas specialiai įrengtose vietose gamtoje arba prie laužo.
 • Aktyvumas. Kai kuriomis dienomis išsirengiste į neilgus žygius, kuriems reikės lengvo fizinio pasiruošimo.
 • Talka. Pasikeisdami su kitais grupės dalyviais, padėsite vadovui paruošti pietus arba vakarienę gamtoje, sunešti bendrą grupės inventorių į transporto priemonę, pavalyti savo langą ir kt.

Detalios informacijos kreiptis į maršruto operatorių
Agnė Kontrimavičienė
Datos ir kainos
Kelionės datos ir kainos
Apgyvendinimas

Nakvynės kaip nurodyta apraše (vykstant ne mažiau kaip 15 keliautojų)

 

**Apgyvendinimas

Kelionių metu turistai apgyvendinami „turistinės klasės” viešbučiuose. Jei kelionės metu yra daugiau nei 1 nakvynė viešbutyje, viešbučių, kuriuose apgyvendinama grupė, kategorija gali skirtis (t.y. tos pačios kelionės metu gali būti skirtingų kategorijų viešbučiai). Kai kuriuose mažaaukščiuose viešbučiuose gali nebūti lifto. „Turistinė klasė” – tai minimalių patogumų viešbučiai, svečių namai, pensionai arba privatus sektorius, kurių kambariuose yra dušas arba vonia, tualetas. Kai kuriuose gali būti ir balkonas, televizorius, telefonas.

Viešbučiuose gali būti vienviečiai, dviviečiai, triviečiai kambariai ar apartamentai (numeris, kuriame du atskiri miegamieji kambariai naudojasi vienu dušu ir tualetu).

Triviečiuose kambariuose, trečia lova dažniausiai yra pristatoma (t.y. papildoma sudedama lova). Triviečių kambarių skaičius viešbučiuose yra ribotas arba kai kurie viešbučiai jų visai neturi.

Tuo atveju, jei neįmanoma užsakyti triviečio kambario arba viešbutis tokių neturi – vienas iš trijų asmenų apgyvendinamas su kitais grupės turistais.

Atsiliepimai (33)

Atsiliepimai

GRŪDA – vienas didžiausių kelionių organizatorių Lietuvoje, jau trečią dešimtmetį kviečia kartu pažinti pasaulį. Augame ir tobulėjame kartu. Jūsų nuomonė – mums labai svarbi, nes padeda pamatyti savo darbą Jūsų akimis, taisyti klaidas, kurti naujus maršrutus. Maloniai prašome įvertinkite mūsų paslaugas pažymėdami žvaigždutes.

Keliavote su mumis? Pasidalinkite įspūdžiais.
5 / 5.0
Kelionės programa
Transportas
Apgyvendinimas
Kelionės vadovo darbas
Vairuotojų darbas
5 / 5.0
Juliana
Keliauta Lapkričio mėn. 2022
Sekėsi puikiai, manau ir visai grupei, taip pat, nes iš tiesų buvome kaip šeima ir kelionės jokių didelių nesklandumų ir nesusipratimų neturėjome. Kelionė, nors ir buvo ganėtinai varginanti ir intensyvi, patiko. Apie šalį net negalėčiau rasti tinkamų žodžių nupasakoti kiek labai jinai man patiko. Puikiai parinktas laikas ją lankyti, daug žydinčių gėlių ir žalumos. Nieko bendro su dažnai įsivaizduojamomis perdžiūvusiomis savanomis. Pavasaris… Rasa tikra šaunuolė,. Visos komandos darbas stebino tikslumu ir atsidavimu. Grupė noriai prisidėjo prie talkos ir pagalbos jiems teikimo. Viso to rezultatas yra nepakartojami įspūdžiai ir daug daug gerų emocijų. Dėkoju Jums ir Grūdai už puikiai aliktą darbą ir patirtus įspūdžius, pamatytą laukinę gamtą ir daug daug gyvūnų.
5 / 5.0
Judita
Keliauta Lapkričio mėn. 2022
D Kelionė labai patiko, nuostabi šalis. Puikus Rasos ir vietinių vaikinų darbas!
5 / 5.0
Reda
Keliauta Lapkričio mėn. 2022
Labai patiko PAR gamta. Tik galvojau, kad PAR "afriškesnė". Esu sužavėta Rasos darbu. Labai atsidavusi savo darbui, didelis atsakomybės jausmas, daug žinių. Jei nežino atsakymo į klausimą, jo ieško ir suranda. Net savo nakties miegą aukoja. Draugiškas, linksmas, optimistinis žmogus, savo srities specialistas. . Geros partnerių savybės: puikūs vairuotojas ir virėjas-gidas. Draugiški vyrukai. Gidas turi daug informacijos apie šalį, gyvūnus, augalus. Maistas patiko.Kelionė taip pat. Ačiū.
5 / 5.0
Skaist4
Keliauta Lapkričio mėn. 2022
Viskas patiko- partnerių darbas,šalis, ypač- mūsų kelionės vadovės. Ačiū Neringai už šypsenas ir pagalbą, o ypač Rasai už suteiktas žinias. Ji turi ypatingų pedagoginių galių- sugebėti "atsipūtusiems " keliautojams suteikti be galo daug žinių apie šalį, gyvūnus ir augalus, yra ką papasakoti artimiesiems ;) Vienintelis dalykas, kas truputį vargino- ilgi pravažiavimai. Bet tai irgi nuotykio dalis... Ačiū.
5 / 5.0
Rima
Keliauta Lapkričio mėn. 2022
Šalis patiko, kiek kitokią viziją turėjau. Partneriai superiniai. Rasos žinios nuolat maloniai stebino. Gal žmonėms nereiktų Lietuvoje pirkti repilentų, nes vietiniai tinkamesni ir elektros adapterius paprasčiau vietoje nusipirkti. Viskas vyko sklandžiai
Apie šalį


PAR
eSvatinio karalystė
Patarimai


Svarbi informacija ir patarimai keliaujantiems autobusu

ASMENS DOKUMENTAI

 

LR piliečiui išvykstant iš Lietuvos Respublikos teritorijos BŪTINAS asmens tapatybę patvirtinantis dokumentas – LR asmens tapatybės kortelė (ATK) arba LR pasas. Šalis, į kurias galima vykti turint asmens tapatybės kortelę, ir šalis, į kurias vykstant būtinas pasas, galite pasitikrinti LR Užsienio reikalų ministerijos svetainėje internete http://keliauk.urm.lt/lt/location. ATK arba pasas, kurių galiojimas baigiasi kelionės metu, laikomi negaliojančiais. Rekomenduojame vykti su kortele, kurios galiojimas baigiasi ne anksčiau kaip 3 mėn. po kelionės pabaigos dienos. Daugelis valstybių reikalauja, kad pasas galiotų ne mažiau kaip 6 mėnesius po kelionės pabaigos dienos.

 

Vykstant į bet kurią užsienio valstybę BŪTINAS vaiko asmens dokumentas: asmens tapatybės kortelė arba pasas (pagal konkrečios šalies reikalavimus), gimimo liudijimas netinka. Vykstant už Europos sąjungos ir Šengeno erdvės ribų, vaikui reikalingas tėvo/motinos/globėjo raštiškas sutikimas, patvirtintas notaro. Jei vaikas vyksta su vienu iš tėvų, antrojo tėvo sutikimo nereikia. Jei vaiko pavardė nesutampa su vieno iš kartu vykstančių tėvų pavarde, kelionės metu reikia turėti vaiko gimimo liudijimą bei jo kopiją. Pažymėtina, kad vaikų asmens dokumentai galioja trumpesnį laiką (2-5 metus), todėl, ruošdami vaiką kelionei, tėvai (globėjai) turėtų atkreipti dėmesį į jo paso galiojimo laiką. Už vykstančių į keliones vaikų iki 18 metų sveikatą, gyvybę, priežiūrą atsako tėvai, globėjai arba vaiką lydėti įgalioti asmenys.

 

Rekomenduojame į užsienio šalis nevykti su apgadintu (suteptu, aplietu, įplėštu ar pan.) dokumentu. Jei abejojate dėl savo dokumento tinkamumo ir/ar galiojimo laiko, būtinai pasitikslinkite prieš išvykstant: www.urm.lt; www.pasienis.lt; www.migracija.lt, ir, esant reikalui, pasikeiskite dokumentą. Rekomenduojame į kelionę pasiimti ir asmens dokumento kopiją.

 

Ne Lietuvos Respublikos piliečiai privalo informaciją apie dokumentų tinkamumą pasitikrinti Migracijos departamente arba Užsienio reikalų ministerijoje.

 

KELIONIŲ ORGANIZATORIUS „Kauno Grūda“ NEATSAKO UŽ PASIENIO IR MIGRACIJOS TARNYBŲ PAREIGŪNŲ VEIKSMUS.

 

Būtina į kelionę vežtis pasą (asmens tapatybės kortelės negalioja), galiojantį netrumpiau kaip 6 mėnesius po kelionės, vykstant į šias GRŪDOS organizuojamas keliones: „Didysis Balkanų turas“, „Juodkalnija“ (Bosnija ir Hercegovina), „Portugalija – Ispanija – Marokas“, „Baltųjų naktų miestas Sankt Peterburgas“, „Romantiškosios Lietuvos didikų pilys Baltarusijoje“, „LDK palikimas Baltarusijoje“, , „Didžioji Turkija“, „Liublinas – Lvovas – Luckas“, „Poilsis Karpatų kalnuose Ukrainoje“. Kelionės dokumentai (turizmo paslaugų teikimo sutartis, bilietai, būtinosios medicininės pagalbos užsienyje draudimas ir kt.) turi būti saugomi visos kelionės metu. Dėl netinkamų ar netvarkingų asmens dokumentų kelionių organizatorius atsakomybės neprisiima.

 

Bet kurios užsienio šalies teisėsaugos institucijų atstovai, vadovaudamiesi nacionaliniais teisės aktais, turi teisę savo šalies teritorijoje patikrinti asmens tapatybę, todėl kelionės metu privaloma asmens dokumentą turėti su savimi.

 

Pasą ir kitus asmens dokumentus kelionės metu ypatingai saugokite. Praradus pasą ar kitus asmens dokumentus, taip pat juos sugadinus, nedelsiant informuokite apie tai GRŪDOS kelionės vadovą; Jums reikalingas asmens grįžimo dokumentas, kurio išdavimas gali užtrukti, ypač jei užsienio šalyje nėra LR diplomatinės atstovybės ar konsulato. Asmens grįžimo pažymėjimas yra skirtas tik grįžimui į kilmės šalį, todėl su juo vykti į kitas valstybes negalima. Išlaidas, susijusias su asmens grįžimo pažymėjimo išdavimu bei grįžimu į kilmės šalį, taip pat išlaidas už papildomai praleistą laiką užsienio šalyje apmoka pats turistas.

 

Šengeno erdvės valstybės narės pasiliko sau teisę tam tikram laikui sugrąžinti kontrolės pasienyje procedūras, jeigu kiltų grėsmė jų saugumui ar viešajai tvarkai. Pasienio kontrolė gali būti atkurta ir masinių tarptautinių sporto renginių metu.

 

Sienų kirtimo ir pasų kontrolės tvarka ne LR piliečiams yra kitokia, informaciją apie šią tvarką galima rasti www.urm.lt

 

Vizos

 

LR piliečiams, vykstantiems į keliones, aprašytas šiame GRŪDOS kataloge (išskyrus keliones: „Baltųjų naktų miestas Sankt Peterburgas“, „Romantiškosios Lietuvos didikų pilys Baltarusijoje“, „LDK palikimas Baltarusijoje), galioja bevizis režimas. Rusijos ir Baltarusijos vizos išduodamos tų šalių ambasadose Vilniuje (dėl vizų gavimo kreipkitės į kelionių agentūrą, kurioje užsisakėte kelionę). Valstybių, į kurias vykstant LR piliečiams reikia vizos, sąrašą galite rasti www.urm.lt.

 

Vizų išdavimo tvarka ir kiti imigracijos reikalavimai ne LR piliečiams gali būti kitokie. Informaciją apie vizas ir jų gavimo tvarką teikia reikiamos šalies diplomatinės atstovybės ir/ar konsulinės įstaigos. Ne LR piliečiai, kuriems reikalingos planuojamų aplankyti šalių vizos, dokumentus tvarkosi ir už vizą patys.

 

Vizų išdavimo tvarka ir kiti imigracijos reikalavimai turistinio sezono metu gali keistis – būtinai prieš kelionę pasiteiraukite naujausios informacijos. Kauno GRŪDA neatsako už tai, kad, neįsigijęs (negavęs) vizos, turistas neišvyksta į kelionę arba dėl vizos neturėjimo yra priverstas nutraukti kelionę. Tokiu atveju į gyvenamąją vietą turistas grįžta pats. Kauno GRŪDA taip pat neatsako už pasienio bei migracijos tarnybų priimtus sprendimus turisto atžvilgiu. Daugiau ir naujausios informacijos galite rasti www.urm.lt

 

DRAUDIMAS IR SVEIKATA

 

Europos sveikatos draudimo kortelė (toliau – ESDK) galioja ir reikalinga laikinai vykstant į Europos Sąjungos šalis, Norvegiją, Islandiją, Lichtenšteiną bei Šveicariją (toliau – ES šalys). SVARBU: ESDK nėra medicininių išlaidų draudimo atitikmuo.

 

ESDK patvirtina, kad asmuo apdraustas privalomuoju sveikatos draudimu ir turi teisę ES šalyje gauti būtinosios medicinos pagalbos paslaugas, kompensuojamas iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšų. Privalomojo sveikatos draudimo lėšomis kompensuojamos sveikatos priežiūros paslaugos ES šalyse teikiamos pagal tose šalyse galiojančią valstybinės sveikatos apsaugos sistemos tvarką, tai reiškia, kad Lietuvos Respublikoje privalomuoju sveikatos draudimu apdrausti asmenys turi teisę gauti tas pačias paslaugas už tokią pat kainą, kaip ir ES šalies, kurioje lankosi, gyventojai. Tam, kad galėtų pasinaudoti šia teise, laikinai vykdamas į kitą ES šalį, asmuo privalo turėti ESDK, kurią, kreipdamasis į gydymo įstaigą dėl būtinosios medicinos pagalbos, kartu su asmens tapatybę patvirtinančiu dokumentu turi pateikti įstaigos registratūroje ar ligoninės priimamajame. Atkreipiame Jūsų dėmesį, kad privačiose medicinos įstaigose dažniausiai nėra galimybės pasinaudoti ESDK. Daugiau informacijos galite rasti interneto svetainėje: www.vlk.lt/veikla/veiklos-sritys/butinoji-pagalba-keliaujantiems

 

Medicininių išlaidų draudimas

 

Vykstant į kelionę rekomenduojame įsigyti medicininių išlaidų draudimą, garantuojantį būtinos medicininės pagalbos užsienyje ir papildomų išlaidų, susidariusių dėl draudiminio įvykio, apmokėjimą. Tokį draudimą galite įsigyti mūsų biuruose (bendradarbiaujame su AAS „BTA Baltic Insurance Company“ www.bta.lt), tinklalapyje https://www.gruda.lt/draudimas, kelionių agentūrose arba draudimo bendrovių atstovybėse.

 

Atidžiai perskaitykite visą informaciją, pateiktą draudimo polise. Išlaidų kompensavimo tvarka ir dokumentai, kuriuos reikalaujama pateikti prašant kompensuoti patirtas išlaidas ar gauti kitokią draudimo išmoką, įvairiose draudimo bendrovėse gali skirtis. Ne visos užsienio šalių medicinos įstaigos dirba su draudimo kompanijomis, todėl gali tekti sumokėti už jų suteiktas gydymo paslaugas vietoje, net jei ir turite medicininių išlaidų draudimą. Reikalaukite iš gydytojo tokių dokumentų: pažymos, kurioje būtų nurodyta diagnozė; gydymo išlaidų sąskaitos, patvirtintos gydytojo parašu ir spaudu, taip pat reikės vaistų receptų ir išrašytų vaistų pirkimo kvitų. Už gydymą ligoninėje, greitosios pagalbos paslaugas pagal draudimo polise nustatytas sąlygas sumokės draudimo bendrovė, jei laiku kreipsitės į draudimo bendrovės atstovą (adresai būna nurodyti polise), kuris įgaliotas pasirūpinti gydymu ir atsiskaitymu už jį, ir laikysitės visų Jūsų draudimo polise nurodytų procedūros reikalavimų.

 

Draudimo bendrovės nekompensuoja išlaidų susijusių su grįžimu (po ligos) į gyvenamąją vietą ar prisijungimu prie grupės kelionės tęsimui, išskyrus tuos atvejus kada gydytojas nurodo, kad ligoniui būtinas transportavimas į gyvenamąją vietą. Įsigydami medicininių išlaidų draudimą kelionių agentūrose arba draudimo bendrovių atstovybėse prašykite, kad darbuotojai parodytų, kur draudimo polise nurodytas kontaktinis tel. numeris, kuriuo turėtumėte skambinti nelaimės atveju ir užregistruoti įvykį.

 

Neįvykusios kelionės rizikos draudimas

 

Užsisakant kelionę rekomenduotina apsidrausti neįvykusios kelionės rizikos draudimu, kuris sudaro galimybę išvengti nuostolių, jei kelionė neįvyksta dėl priežasčių, susijusių su pačiu keliaujančiuoju. Neįvykusios kelionės draudimas apima pagrindines esmines rizikas, dėl kurių gali neįvykti kelionė – paties asmens ar artimų jo šeimos narių liga, trauma ar mirtis, eismo įvykis vykstant į kelionę, dėl kelionės dieną ar prieš pat ją prarasto turto ir t.t.

Bagažo draudimas


Kelionės metu kelionių organizatoriaus ir jo partneriai stengiasi užtikrinti turistų daiktų saugumą (transporto priemonės visada užrakinamos, jose dažniausiai lieka vairuotojas, stovėjimui parenkamos saugios aikštelės ir kt.). Vis dėlto keliaujant, ypač į pietų šalis, gali pasitaikyti vagysčių net ir iš užrakintų autobusų. Dėl šios priežasties vykstant į kelionę rekomenduojame įsigyti bagažo draudimą, kuris, priklausomai nuo konkrečios draudimo bendrovės siūlomų draudimo sąlygų, gali apimti tokias rizikas kaip daiktų vagystės, praradimas, sunaikinimas ar sugadinimas kelionės metu. Ypatingai rekomenduojame įsigyti šį draudimą, jeigu į kelionę vežatės didesnės vertės daiktus (papuošalus, kompiuterius bei kitą techniką, prabangos prekes ir pan.).

 

KITA INFORMACIJA

 

Transporto priemonė

 

Į keliones vykstama turistinės klasės 16-75 sėdimų vietų autobusais ir mikroautobusais. Autobusuose yra garso ir vaizdo grotuvai, tualetas, oro vėdinimo sistema, sėdynės pusiau atsilenkia. Mažuose autobusuose (~16-28 vt.) yra garso ir vaizdo grotuvai, vėdinimo sistema. Wi-Fi ir telefonų pakrovimo paslaugos neteikiamos. Tiksli autobuso kategorija, dydis, valstybinis numeris pateikiami www.gruda.lt 2-3 dienos prieš kelionę.

 

Pagal galiojančias ES taisykles keleivių saugumo sumetimais:

 • autobuse draudžiama rūkyti, vartoti stiprius alkoholinius gėrimus, narkotines medžiagas.
 • autobusui judant salone draudžiama stovėti, vaikščioti;
 • autobusuose, kuriuose įrengti saugos diržai, keleiviai privalo važiuoti juos prisisegę;
 • autobusui judant salone draudžiama gerti karštus gėrimus, autobusuose nebesiūlomas karštas vanduo.

 

Tualetu autobuse prašome naudotis tik ekstra atveju (dėl talpos ribotumo). Higienos ir saugumo sumetimais, nesinaudokite autobuso tualetu stovėdami.

 

Kelionės metu dieną autobusas stoja kas 2–3 val., naktį kas 3–4 val. Autobuso salone keliose vietose prie lango yra įrengti avariniai plaktukai, skirti avariniam stiklo išdaužimui. Kelionės metu, išskyrus avarijos atvejus, griežtai draudžiama juos liesti.

 

Vieno vieneto bagažo svoris neturėtų viršyti 25 kg. Rekomenduojame daiktus pakuoti taip, kad kelionės metu būtiniausi daiktai nedideliame krepšyje būtų šalia Jūsų, kiti – autobuso bagažinėje.

 

Išlipdami iš autobuso nepalikite jame vertingų daiktų. Turto vagystės ar sunaikinimo dėl nusikalstamos trečiųjų asmenų veiklos atveju kelionės organizatorius ir/ar transporto paslaugų teikėjas atsakomybės neprisiima.

 

Vietą autobuse galite pasirinkti užsakydami kelionę. Kelionių organizatorius, esant reikalui, pasilieka teisę pakeisti Jūsų pasirinktą vietą autobuse. Vienas turistas, vykstantis į kelionę, sėdėjimo vietą gali rinktis tik greta jau rezervavusių vietas pavienių keliautojų. Kitu atveju kelionių organizatorius pasilieka teisę be atskiro pranešimo sėdėjimo vietą koreguoti. Papildomos vietos autobuse parduodamos išimties tvarka, suderinus su kelionių organizatoriumi.

 

 

Išvykimo į kelionę vieta ir laikas

 

Pagrindinės išvykimo vietos į Kauno GRŪDOS organizuojamas keliones autobusu:

KAUNAS: PC SAVAS aikštelė. Savanorių pr. 346

VILNIUS: Geležinio Vilko g. 6A (ERGO automobilių stovėjimo aikštelė)

 

Turistų, gyvenančių kituose Lietuvos miestuose, patogumui siūlome pervežimo į pagrindines išvykimo vietas paslaugas (už papildomą mokestį), daugiau informacijos https://www.gruda.lt/isvykimo-vietos-ir-laikai

 

Tikslią išvykimo vietą būtina pasirinkti kelionės užsakymo metu. Išvykimo vietą galima keisti ne vėliau kaip 3 dienos iki išvykimo. Išvykimo į kelionę ir grįžimo iš kelionės miestų eiliškumas Lietuvoje gali nesutapti, paslaugos gali būti teikiamos ne viena transporto priemone. Grįžus į Lietuvą pervežimo į Klaipėdą, Šiaulius ar Panevėžį gali tekti palaukti, kadangi dažniausiai tą pačią dieną grįžta kelios grupės.

 

Į keliones išvykstama anksti ryte, dažniausiai tarp 3:00 ir 6:00 valandos. Likus 2–3 dienoms iki išvykimo būtinai pasitikslinkite išvykimo į kelionę laiką. Šią informaciją Jums pranešime trumpąja žinute sutartyje nurodytu mobiliojo telefonu numeriu, ją taip pat suteiks kelionių agentūros, kurioje užsisakėte kelionę, darbuotojai arba ją galite rasti interneto svetainėje: www.gruda.lt/isvykimo-vietos-ir-laikai Į išvykimo vietą atvykite 10–15 min iki nurodyto išvykimo laiko.

 

Atvykimo į viešbučius ir išvykimo/sugrįžimo į/iš kelionės laikas

 

Atvykimo į viešbučius/ sugrįžimo iš kelionės laikas priklauso nuo daugelio faktorių, kurių neįmanoma iš anksto numatyti: meteorologinių sąlygų, transporto kamščių, kelių būklės bei jų remonto darbų, pasienio patikros ir pan. Kelionių organizatorius nebus laikomas atsakingu, jei dėl aukščiau išvardintų aplinkybių atvykimo į viešbučius ir/ar sugrįžimo iš kelionės laikas skirsis nuo nurodyto programoje.

 

Kataloge nurodomi apytikriai laikai, kurie gali keistis dėl neįmanomų iš anksto numatyti sąlygų:

 

„labai anksti ryte“ - tai išvykimo į kelionę laikas, kuris yra ~ 2-5 val. ryto, priklausomai iš kurio miesto (Vilniaus ar Kauno) išvykstate.

 

„anksti ryte“ - tai išvykimo į kelionę laikas, kuris yra ~ 6-7 val. ryto, priklausomai iš kurio miesto (Vilniaus ar Kauno) išvykstate.

 

„vėlai vakare“ - tai atvykimo į viešbutį ar sugrįžimo iš kelionės laikas, kuris yra ~ 22-24 val. vakaro.

 

„labai vėlai vakare“ - dažniausiai tai atvykimo į viešbutį ar sugrįžimo iš kelionės laikas, kuris yra apie vidurnaktį - ~ 1 val. nakties.

 

„naktį“ - tai sugrįžimo iš kelionės į Lietuvą laikas, kuris yra ~ 1-4 val. nakties, priklausomai į kurį miestą (Vilnių ar Kauną) sugrįžtate.

 

Atmintinė vykstančiajam į kelionę

 

Keliautojo atmintinėje nurodyta detali informacija, reikalinga ruošiantis į pasirinktą kelionę: atskirų objektų kainos, daiktai, kuriuos rekomenduojame pasiimti į kelionę. Atmintinę galite rasti interneto svetainėje www.gruda.lt prie kiekvienos kelionės aprašo.

 

Prie kiekvienos kelionės aprašo yra pateiktas stilizuotas žemėlapis, kuriame nurodytas apytikslis orientacinis kelionės maršrutas. Tikslų maršrutą kelionės metu pagal faktinę situaciją pasirenka kelionės vadovas ir autobuso vairuotojai.

 

Mokami objektai ir ekskursijos

 

Mokami objektai ir ekskursijos kelionių aprašymuose pažymėti žvaigždutėmis (*), (**), punkte „Į kainą neįskaičiuota“ nurodyta apytikslė įėjimo į mokamus objektus bilietų kainų suma. Ši suma gali keistis, nes nuo katalogo spausdinimo momento iki kelionės pradžios mokamų objektų kainos gali pasikeisti. Jei mokamas objektas kataloge nėra pažymėtas (*), tai reiškia, kad į objekto vidų nebus einama. Laisvu laiku aplankyti siūlomų objektų bilietų kainos nėra įtrauktos į bendrą mokamų objektų bilietų kainų sumą.

 

Už mokamus objektus turistas moka pats tos šalies, kurioje yra lankomas objektas, valiuta. Kai kuriose šalyse (pvz. Šveicarijoje), turinčiose savo valiutą, galima atsiskaityti ir eurais. Daugelio vietovių ir lankomų objektų gidai (ne lietuvių kalba) – už papildomą mokestį.

 

Dėl nuo kelionių organizatoriaus nepriklausančių aplinkybių, tokių kaip meteorologinės sąlygos, transporto kamščiai, masiniai renginiai, vietos valdžios sprendimai, kelių būklė bei jų remonto darbai ir kt., pagal programą lankomi objektai gali būti pakeisti kitais alternatyviais lankomais objektais ar pakeistas objektų lankymo eiliškumas.

 

INFORMACIJA APIE VIEŠBUČIUS

 

Maitinimas

 

Konkrečią maitinimo paslaugų teikimo tvarką, laiką, patiekalų ir gėrimų pasirinkimo įvairovę nustato viešbučio administracija priklausomai nuo šalies specifikos, viešbučio kategorijos ir kt.

 

Kelionės metu teikiamas maitinimas nurodytas prie kiekvienos kelionės aprašymo punkte „Į kelionės kainą įskaičiuota“. Galimi maitinimo tipai: „kontinentiniai pusryčiai“ – kava arba arbata, bandelė, sviestas, džemas arba „pagerinti kontinentiniai pusryčiai“ – kava arba arbata, bandelė, sviestas, džemas, sūris, dešra arba kumpis. Daugelyje viešbučių pusryčiams patiekiamos sultys, vanduo. Vakarienės (jei įskaičiuotos į kelionės kainą): Italijoje dažniausiai patiekiami 2 patiekalai ir desertas arba vaisiai, Ispanijoje dažnas maitinimo tipas – „švediškas stalas“. Gėrimai vakarienių metu į maitinimo kainą neįskaičiuoti. Poilsinėse kelionėse galimi maitinimo tipai: be maitinimo, pusryčiai, pusryčiai ir vakarienė.

 

Esant ankstyvam išvykimui iš viešbučio ar vėlyvam atvykimui į viešbutį gali būti pateikiamas pusryčių paketas/ šalta vakarienė (jeigu tokia galimybė numatyta pagal konkretaus viešbučio taisykles).

 

Apgyvendinimas

 

Pasaulyje nėra vieningos apgyvendinimo įstaigų klasifikavimo sistemos ar standartų; kiekvienoje šalyje viešbučiai ir kitos apgyvendinimo įstaigos klasifikuojamos pagal tos valstybės nustatytus kriterijus, kurie gali būti skirtingi. Kataloge aprašytų kelionių metu turistai apgyvendinami 3*, 2* arba „turistinės klasės” viešbučiuose. Jei kelionės metu yra daugiau nei 1 nakvynė viešbutyje, viešbučių, kuriuose apgyvendinama grupė, kategorija gali skirtis (t.y. tos pačios kelionės metu turistai gali būti apgyvendinti skirtingų kategorijų viešbučiuose). Tos pačios grupės turistai gali būti apgyvendinti skirtinguose tos pačios kategorijos viešbučiuose. „Turistinė klasė” – tai minimalių patogumų viešbučiai, moteliai, svečių namai, pensionai arba privatus sektorius, kurių kambariuose yra dušas arba vonia, tualetas. Kai kuriuose gali būti ir balkonas, televizorius, telefonas, šaldytuvas. Jei viešbučio kambaryje yra mini baras, produktai iš jo kainuoja papildomai. Dėl kai kurių viešbučių lokacijos autobusas ne visada gali privažiuoti prie pat viešbučio; tokiu atveju turistams gali tekti kelis šimtus metrų iki apgyvendinimo vietos eiti pėsčiomis. Kai kuriuose mažaaukščiuose viešbučiuose gali nebūti lifto.

 

Jei kambaryje yra kondicionierius, jis gali būti nuomojamas už papildomą mokestį.

Viešbučiuose gali būti vienviečiai, dviviečiai, triviečiai kambariai ar apartamentai (numeris, kuriame du kambariai naudojasi vienu dušu ir tualetu). Standartiniame dviviečiame viešbučio kambaryje gali būti viena dvigulė arba dvi atskiros lovos. Pageidavimą dėl lovų tipo prašome nurodyti kelionės užsakymo metu. SVARBU: kai kurių šalių viešbučiuose (pvz. Prancūzijoje, Austrijoje) arba privačiame sektoriuje (pvz. Kroatijoje, Juodkalnijoje) yra ypač ribotas skaičius kambarių su dviem atskiromis lovomis; tokiu atveju turisto pageidavimas vykdomas tik esant galimybei.

Triviečiuose kambariuose trečia lova dažniausiai yra pristatoma (t.y. papildoma sudedama lova arba sulankstomas fotelis). Triviečių kambarių skaičius viešbučiuose yra ribotas arba kai kurie viešbučiai jų visai neturi (ypač Prancūzijoje). Tuo atveju, jei neįmanoma užsakyti triviečio kambario arba viešbutis tokių neturi – vienas iš trijų asmenų apgyvendinamas su kitais grupės turistais.

 

Viešbučio administracija turistus apgyvendina savo nuožiūra atvykimo dieną laisvuose užsakyto tipo kambariuose. Turistai viešbučio administracijos nustatyta tvarka gali būti apgyvendinti skirtingo tipo viešbučio kambariuose. Net vienodo tipo viešbučių kambariai gali skirtis savo dydžiu, lokacija, kambario suprojektavimu, kambaryje esančių baldų išdėstymu ir realia kambario būkle. Prašymai gyventi konkrečiame viešbučio aukšte, kaimyniniuose kambariuose ir pan. laikomi papildomais turisto pageidavimais, kurie neįpareigoja kelionių organizatoriaus ir viešbučio. Jie yra tenkinami tik esant galimybei.

 

Vienviečio kambario kaina yra didesnė nei kaina vienam asmeniui dviviečiame. Turistas, vykstantis vienas ir neužsisakęs vienviečio kambario, be išankstinio perspėjimo apgyvendinamas dviviečiame arba dviviečiame su pristatoma lova kambaryje kartu su kitais turistais. Jei tokios galimybės nėra, turistas sutinka, kad jam būtų užsakytas vienvietis kambarys už papildomą priemoką.

 

Vykstant į poilsines-pažintines keliones, Graikijoje, Italijoje, Ispanijoje, Bulgarijoje, Kroatijoje ar Juodkalnijoje apgyvendinimo variantą ir maitinimą buvimo kurorte metu galite pasirinkti iš kainynų (kelionių agentūrose arba www.gruda.lt prie konkrečios kelionės aprašymo).

 

Apartamentų/studijų tvarka ir švara poilsio metu turistas turi pasirūpinti pats. Rankšluosčiai ir patalynė nekeičiami visą buvimo laikotarpį. Rekomenduojame turėti savo rankšluosčius.

 

Atvykimo dieną viešbučio paros pradžia yra 14-18 valanda, išvykimo dieną viešbučio paros pabaiga yra 10-12 valanda.

 

Kelionėse, kurių metu yra nakvynės keltų kajutėse, turistai turi galimybę iš anksto nusipirkti vietą norimos kategorijos kajutėje, pasirenkant iš kelto linijų tuo metu siūlomų kajučių. Keltuose yra dvivietės, trivietės, keturvietės kajutės be langų arba su langais skirtinguose deniuose (priklausomai nuo kajutės kategorijos).

 

Priklausomai nuo laivo modelio, paslaugų kiekis ir įvairovė laive, kajučių modifikacija, jų plotas ir vidaus įranga gali skirtis. Pateikta informacija apie paslaugas keltuose, kajučių kategorijas yra preliminari ir pateikta pagal keltų linijų pateiktus duomenis katalogo spausdinimo metu. Papildomos informacijos apie kajutes rasite katalogo 188 p.

 

Vanduo. Nerekomenduojama gerti vandens iš čiaupo. Bakterijomis užterštas ar stipriai chloruotas vanduo gali pakenkti sveikatai, sukelti žarnyno negalavimus.

 

Elektros srovė. Pietų šalių viešbučiuose pasitaiko elektros srovės tiekimo sutrikimų. Ne visur vienoda elektros srovės įtampa (125 V arba 220 V), todėl visada atkreipkite dėmesį į instrukciją vonios kambariuose. Kai kuriuose viešbučiuose elektros lizdai yra kitokios formos nei Lietuvoje. Todėl, naudojantis savais elektros prietaisais, reikia turėti „tarpininką“ (adapterį). Kartais viešbučiuose tokį prietaisą galima išsinuomoti.

 

Apie pamirštus kelionėje daiktus prašome skubiai pranešti iš karto po kelionės. Turistui gali tekti padengti telefono ar kitų paslaugų išlaidas, susijusias su daiktų ieškojimu, nepriklausomai nuo to, ar pavyko surasti dingusius daiktus.

 

NUORODOS

 

Prieš išvykstant į kelionę patariame atidžiai išstudijuoti VVTAT turistams skirtą informaciją interneto svetainėje http://www.vvtat.lt/veiklos-sritys/vartojimo-paslaugos/turizmo-paslaugos/125

 

Svarbios informacijos apie šalį, į kurią ketinate vykti, galite rasti LR Užsienio reikalų ministerijos svetainėje www.urm.lt, Valstybės sienos apsaugos tarnybos svetainėje  www.pasienis.lt

 

Ginčai

 

Jei manote, kad kelionės sutartyje ir jos prieduose nurodytos ir į kelionės kainą įskaičiuotos paslaugos nesuteikiamos arba teikiamos netinkamai, pretenzijas prašome reikšti kelionės vadovui/organizatoriaus atstovui kelionės metu, kad būtų galimybė kuo greičiau išspręsti ir pašalinti iškilusius nesklandumus. Nepavykus problemos išspręsti, pretenzijas organizatoriui galima pareikšti raštu per 14d. nuo kelionės pabaigos; organizatorius privalo raštu atsakyti per 14d. nuo pretenzijų gavimo dienos. Ginčai sprendžiami derybų keliu, o nepavykus susitarti – LR įstatymų nustatyta tvarka. Pretenzijos nepriimamos dėl paslaugų, neįtrauktų į turizmo paslaugų teikimo sutartį ir/ar konkrečios kelionės aprašymą, taip pat dėl iš anksto neįmanomų numatyti aplinkybių (pvz., transporto kamščių, meteorologinių reiškinių ir pan.).

 

Jeigu Jūsų netenkina organizatoriaus atsakymas į Jūsų rašytinį prašymą ar pretenziją, prašymą galite pateikti Valstybinei vartotojų teisių apsaugos tarnybai (Vilniaus g. 25, Vilnius, el. p. tarnyba@vvtat.lt, tel. 8 5 262 67 51, www.vvtat.lt), taip pat VVTAT teritoriniams padaliniams ar užpildyti prašymo formą elektroninių ginčų sistemos (EGS) platformoje http://ec.europa.eu/odr/.

 

Jei, kilus ginčui, prieš paskelbiant VVTAT ar teismo sprendimą, turistas apie skundą ar konfliktą praneša žiniasklaidai arba paskelbia viešoje erdvėje, o VVTAT ar teismo sprendimas įrodys, kad turisto pretenzijos visiškai arba iš dalies nepagrįstos, organizatorius pasilieka teisę LR įstatymų numatyta tvarka reikalauti iš turisto piniginės nuostolių kompensacijos.

 

SVARBU! Informacija kataloge pateikiama pagal katalogo rengimo metu 2019 m. gruodžio mėn. 18d. turimus duomenis. Apie vėlesnius pasikeitimus teiraukitės kelionių agentūrose arba ieškokite www.gruda.lt

 

Svarbi informacija ir patarimai keliaujantiems lėktuvu į Europos šalis

ASMENS DOKUMENTAI


LR piliečiui išvykstant iš Lietuvos Respublikos teritorijos BŪTINAS asmens tapatybę patvirtinantis dokumentas – LR asmens tapatybės kortelė (ATK) arba LR pasas. Šalis, į kurias galima vykti turint asmens tapatybės kortelę, ir šalis, į kurias vykstant būtinas pasas, galite pasitikrinti LR Užsienio reikalų ministerijos svetainėje internete http://keliauk.urm.lt/lt/location. ATK arba pasas, kurių galiojimas baigiasi kelionės metu, laikomi negaliojančiais. Rekomenduojame vykti su kortele, kurios galiojimas baigiasi ne anksčiau kaip 3 mėn. po kelionės pabaigos dienos. Daugelis valstybių reikalauja, kad pasas galiotų ne mažiau kaip 6 mėnesius po kelionės pabaigos dienos.


Vykstant į bet kurią užsienio valstybę BŪTINAS vaiko asmens dokumentas: asmens tapatybės kortelė arba pasas (pagal konkrečios šalies reikalavimus), gimimo liudijimas netinka. Vykstant už Europos sąjungos ir Šengeno erdvės ribų, vaikui reikalingas tėvo/motinos/globėjo raštiškas sutikimas, patvirtintas notaro. Jei vaikas vyksta su vienu iš tėvų, antrojo tėvo sutikimo nereikia. Jei vaiko pavardė nesutampa su vieno iš kartu vykstančių tėvų pavarde, kelionės metu reikia turėti vaiko gimimo liudijimą bei jo kopiją. Pažymėtina, kad vaikų asmens dokumentai galioja trumpesnį laiką (2-5 metus), todėl, ruošdami vaiką kelionei, tėvai (globėjai) turėtų atkreipti dėmesį į jo paso galiojimo laiką. Už vykstančių į keliones vaikų iki 18 metų sveikatą, gyvybę, priežiūrą atsako tėvai, globėjai arba vaiką lydėti įgalioti asmenys.


Rekomenduojame į užsienio šalis nevykti su apgadintu (suteptu, aplietu, įplėštu ar pan.) dokumentu. Jei abejojate dėl savo dokumento tinkamumo ir/ar galiojimo laiko, būtinai pasitikslinkite prieš išvykstant: www.urm.lt; www.pasienis.lt; www.migracija.lt, ir, esant reikalui, pasikeiskite dokumentą. Rekomenduojame į kelionę pasiimti ir asmens dokumento kopiją.


Ne Lietuvos Respublikos piliečiai privalo informaciją apie dokumentų tinkamumą pasitikrinti Migracijos departamente arba Užsienio reikalų ministerijoje.


KELIONIŲ ORGANIZATORIUS „Kauno Grūda“ NEATSAKO UŽ PASIENIO IR MIGRACIJOS TARNYBŲ PAREIGŪNŲ VEIKSMUS.


Būtina į kelionę vežtis pasą (asmens tapatybės kortelės negalioja), galiojantį netrumpiau kaip 6 mėnesius po kelionės, vykstant į šias GRŪDOS organizuojamas keliones lėktuvu: „Nepakartojamas savaitgalis Stambule“, „Didingoji Turkija“, „Temperamentingieji Balkanai“ ir į visas Tolimų kraštų keliones. Kelionės dokumentai (turizmo paslaugų teikimo sutartis, bilietai, būtinosios medicininės pagalbos užsienyje draudimas ir kt.) turi būti saugomi visos kelionės metu. Dėl netinkamų ar netvarkingų asmens dokumentų kelionių organizatorius atsakomybės neprisiima.


Bet kurios užsienio šalies teisėsaugos institucijų atstovai, vadovaudamiesi nacionaliniais teisės aktais, turi teisę savo šalies teritorijoje patikrinti asmens tapatybę, todėl kelionės metu privaloma asmens dokumentą turėti su savimi.


Pasą ir kitus asmens dokumentus kelionės metu ypatingai saugokite. Praradus pasą ar kitus asmens dokumentus, taip pat juos sugadinus, nedelsiant informuokite apie tai GRŪDOS kelionės vadovą; Jums reikalingas asmens grįžimo dokumentas, kurio išdavimas gali užtrukti, ypač jei užsienio šalyje nėra LR diplomatinės atstovybės ar konsulato. Asmens grįžimo pažymėjimas yra skirtas tik grįžimui į kilmės šalį, todėl su juo vykti į kitas valstybes negalima. Išlaidas, susijusias su asmens grįžimo pažymėjimo išdavimu bei grįžimu į kilmės šalį, taip pat išlaidas už papildomai praleistą laiką užsienio šalyje apmoka pats turistas.


Šengeno erdvės valstybės narės pasiliko sau teisę tam tikram laikui sugrąžinti kontrolės pasienyje procedūras, jeigu kiltų grėsmė jų saugumui ar viešajai tvarkai. Pasienio kontrolė gali būti atkurta ir masinių tarptautinių sporto renginių metu.


Sienų kirtimo ir pasų kontrolės tvarka ne LR piliečiams yra kitokia, informaciją apie šią tvarką galima rasti www.urm.lt


Vizos


LR piliečiams, vykstantiems į keliones lėktuvu po Europos šalis su kelionių vadovu iš Lietuvos, aprašytas šiame Kauno GRŪDOS kataloge, viza nereikalinga. Vizos reikalingos vykstant į tam tikras Tolimų kraštų keliones (nurodyta prie konkrečios kelionės programos).


Vizų išdavimo tvarka ir kiti imigracijos reikalavimai ne LR piliečiams gali būti kitokie. Informaciją apie vizas ir jų gavimo tvarką teikia reikiamos šalies diplomatinės atstovybės ir/ar konsulinės įstaigos. Ne LR piliečiai, kuriems reikalingos planuojamų aplankyti šalių vizos, dokumentus tvarkosi ir už vizą patys.

Vizų išdavimo tvarka ir kiti imigracijos reikalavimai turistinio sezono metu gali keistis – būtinai prieš kelionę pasiteiraukite naujausios informacijos. Kauno GRŪDA neatsako už tai, kad, neįsigijęs (negavęs) vizos, turistas neišvyksta į kelionę arba dėl vizos neturėjimo yra priverstas nutraukti kelionę. Tokiu atveju į gyvenamąją vietą turistas grįžta pats. Kauno GRŪDA taip pat neatsako už pasienio bei migracijos tarnybų priimtus sprendimus turisto atžvilgiu. Daugiau ir naujausios informacijos galite rasti www.urm.lt


DRAUDIMAS IR SVEIKATA


Europos sveikatos draudimo kortelė (toliau – ESDK) galioja ir reikalinga laikinai vykstant į Europos Sąjungos šalis, Norvegiją, Islandiją, Lichtenšteiną bei Šveicariją (toliau – ES šalys). SVARBU: ESDK nėra medicininių išlaidų draudimo atitikmuo.


ESDK patvirtina, kad asmuo apdraustas privalomuoju sveikatos draudimu ir turi teisę ES šalyje gauti būtinosios medicinos pagalbos paslaugas, kompensuojamas iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšų. Privalomojo sveikatos draudimo lėšomis kompensuojamos sveikatos priežiūros paslaugos ES šalyse teikiamos pagal tose šalyse galiojančią valstybinės sveikatos apsaugos sistemos tvarką, tai reiškia, kad Lietuvos Respublikoje privalomuoju sveikatos draudimu apdrausti asmenys turi teisę gauti tas pačias paslaugas už tokią pat kainą, kaip ir ES šalies, kurioje lankosi, gyventojai. Tam, kad galėtų pasinaudoti šia teise, laikinai vykdamas į kitą ES šalį, asmuo privalo turėti ESDK, kurią, kreipdamasis į gydymo įstaigą dėl būtinosios medicinos pagalbos, kartu su asmens tapatybę patvirtinančiu dokumentu turi pateikti įstaigos registratūroje ar ligoninės priimamajame. Atkreipiame Jūsų dėmesį, kad privačiose medicinos įstaigose dažniausiai nėra galimybės pasinaudoti ESDK. Daugiau informacijos galite rasti interneto svetainėje: www.vlk.lt/veikla/veiklos-sritys/butinoji-pagalba-keliaujantiems


Medicininių išlaidų draudimas


Vykstant į kelionę rekomenduojame įsigyti medicininių išlaidų draudimą, garantuojantį būtinos medicininės pagalbos užsienyje ir papildomų išlaidų, susidariusių dėl draudiminio įvykio, apmokėjimą. Tokį draudimą galite įsigyti mūsų biuruose (bendradarbiaujame su AAS „BTA Baltic Insurance Company“ www.bta.lt), tinklalapyje https://www.gruda.lt/draudimas, kelionių agentūrose arba draudimo bendrovių atstovybėse.


Atidžiai perskaitykite visą informaciją, pateiktą draudimo polise. Išlaidų kompensavimo tvarka ir dokumentai, kuriuos reikalaujama pateikti prašant kompensuoti patirtas išlaidas ar gauti kitokią draudimo išmoką, įvairiose draudimo bendrovėse gali skirtis. Ne visos užsienio šalių medicinos įstaigos dirba su draudimo kompanijomis, todėl gali tekti sumokėti už jų suteiktas gydymo paslaugas vietoje, net jei ir turite medicininių išlaidų draudimą. Reikalaukite iš gydytojo tokių dokumentų: pažymos, kurioje būtų nurodyta diagnozė; gydymo išlaidų sąskaitos, patvirtintos gydytojo parašu ir spaudu, taip pat reikės vaistų receptų ir išrašytų vaistų pirkimo kvitų. Už gydymą ligoninėje, greitosios pagalbos paslaugas pagal draudimo polise nustatytas sąlygas sumokės draudimo bendrovė, jei laiku kreipsitės į draudimo bendrovės atstovą (adresai būna nurodyti polise), kuris įgaliotas pasirūpinti gydymu ir atsiskaitymu už jį, ir laikysitės visų Jūsų draudimo polise nurodytų procedūros reikalavimų.


Draudimo bendrovės nekompensuoja išlaidų susijusių su grįžimu (po ligos) į gyvenamąją vietą ar prisijungimu prie grupės kelionės tęsimui, išskyrus tuos atvejus kada gydytojas nurodo, kad ligoniui būtinas transportavimas į gyvenamąją vietą. Įsigydami medicininių išlaidų draudimą kelionių agentūrose arba draudimo bendrovių atstovybėse prašykite, kad darbuotojai parodytų, kur draudimo polise nurodytas kontaktinis tel. numeris, kuriuo turėtumėte skambinti nelaimės atveju ir užregistruoti įvykį.


Ligos ar nelaimingo atsitikimo atveju kreipkitės į artimiausią medicinos punktą, ligoninę arba išsikvieskite gydytoją per viešbučio administratorių, būtinai informuokite GRŪDOS kelionių vadovą.


Neįvykusios kelionės rizikos draudimas


Užsisakant kelionę rekomenduotina apsidrausti neįvykusios kelionės rizikos draudimu, kuris sudaro galimybę išvengti nuostolių, jei kelionė neįvyksta dėl priežasčių, susijusių su pačiu keliaujančiuoju. Neįvykusios kelionės draudimas apima pagrindines esmines rizikas, dėl kurių gali neįvykti kelionė – paties asmens ar artimų jo šeimos narių liga, trauma ar mirtis, eismo įvykis vykstant į kelionę, dėl kelionės dieną ar prieš pat ją prarasto turto ir t.t.


Bagažo draudimas


Prieš vykstant į kelionę rekomenduojame įsigyti bagažo draudimą. Įsigiję šį draudimą apsaugosite savo asmeninius daiktus nuo tokių rizikų kaip bagažo vėlavimas, dingimas, daiktų vagystės ar sugadinimas kelionės metu. Šį draudimą ypatingai patariame įsigyti tais atvejais, kai vykstate į pietų šalis ar su savimi į kelionę vežatės didesnės vertės daiktus (papuošalus, prabangos prekes, kompiuterius bei kitą techniką ir pan.). Detalesnės informacijos apie šį draudimą teiraukitės kelionių agentūrose arba draudimo kompanijose.       


INFORMACIJA APIE KELIONĘ


Skrydžio laikas


Vėliausiai dieną prieš skrydį būtinai pasitikslinkite skrydžio laiką. Šią informaciją Jums pranešime trumpąja žinute, ją taip pat suteiks kelionių agentūros, kurioje užsisakėte kelionę, darbuotojai arba kelionių organizatoriaus atstovas.


Elektroninio lėktuvo bilieto informacijoje nurodyti orientaciniai laikai. Kai kuriais atvejais (dėl meteorologinių sąlygų, neleidžiančių vykdyti atitinkamo skrydžio, netikėtai atsiradusių skrydžių saugos trūkumų, streikų, turinčių įtakos skrydį vykdančio oro vežėjo veiklai, ir kt.) net ir lėktuvo biliete ir/ar turizmo paslaugų teikimo sutartyje nurodytas laikas gali būti pakeistas.


Atkreipiame dėmesį, jog pasikeitus skrydžių tvarkaraščiui, kelionės data bei programa gali keistis.


Registracija oro uoste


Prašome oro uoste būti ne vėliau kaip 2 val. iki skrydžio, kad liktų pakankamai laiko visiems registracijos formalumams sutvarkyti. Kauno GRŪDA neatsako už pasekmes, jei turistas vėluoja ar neatvyksta į oro uostą ne dėl kelionių organizatoriaus kaltės.


Atkreipiame dėmesį, kad aviakompanija turi teisę atsisakyti priimti skristi keleivį, jei keleivio protinė ar fizinė būsena, įskaitant apsvaigimą nuo alkoholio ar narkotinių medžiagų, gali kelti pavojų jam pačiam, kitiems keleiviams, įgulai ar turtui/aplinkai, taip pat kitais aviakompanijos vežimo taisyklėse nurodytais pagrindais. Prašome orlaivyje elgtis atsakingai ir laikytis aviacijos saugos reikalavimų. Įspėjame, jog už elgesio orlaivyje taisyklių pažeidimus, įstatymai numato administracinę atsakomybę, o oro vežėjo ar kelionių organizatoriaus patiriamus nuostolius privalo atlyginti žalą padaręs keleivis.


Skrydžio bilietų kaina ir keleivio duomenų keitimas


Už skrydžio bilietus paprastai prašoma sumokėti iš anksto prieš rezervaciją. Atsisakius užsakytos kelionės, įmoka už skrydžio bilietus turistui negrąžinama. Jeigu turistas pageidauja perleisti skrydžio bilietą kitam asmeniui, tai gali būti padaryta tik tuo atveju, jeigu tokią galimybę numato konkretaus oro vežėjo taisyklės. Už keleivio duomenų (vardo, pavardės ir kt.) keitimą keleivis privalo sumokėti oro vežėjo nustatyto dydžio mokestį. Daugiau informacijos galite rasti konkretaus oro vežėjo interneto puslapyje.


Bagažas


Kiekvienas oro vežėjas savo taisyklėse nustato leidžiamą vežti bagažo svorį ir jo dydį. Į kelionės kainą įskaičiuoto bagažo tipas nurodytas kiekvienos kelionės programoje. Prašome prieš kelionę atidžiai su susipažinti su pateikta informacija ir nurodytomis taisyklėmis.


Jei rankinio bagažo dydis viršija nurodytus svorio ir dydžio išmatavimus, bagažas gabenamas kaip registruotas bagažas ir jam taikomas atitinkamas bagažo mokestis. Konkretus bagažo dydis ir kiti reikalavimai nurodyti konkretaus oro vežėjo bendrosiose keleivių ir bagažo vežimo sąlygose.


Jei vežamas registruotas bagažas viršija nurodytą leidžiamą svorį, papildomai mokama už kiekvieną viršsvorio kilogramą


Vežantis daugiau nei leidžiama bagažo, papildomai mokama už kiekvieną viršsvorio kilogramą. Nestandartinio bagažo (banglenčių, nardymo įrangos ir kt.) gabenimas gali būti apmokestinamas papildomai (neįtraukiamas į nemokamai leidžiamo vežti bagažo normą). Mokesčių dydžiai priklauso nuo aviakompanijos taisyklių, skrydžio krypties bei trukmės.


Nedėkite į registruojamą bagažą lengvai dūžtančių ir vertingų daiktų (pinigų, juvelyrinių dirbinių, vertybinių popierių, kitų vertybių, prekybinių pavyzdžių, komercinių dokumentų, pasų ar kitų asmens dokumentų, vaistų, fotoaparatų, videokamerų ar jų komplektacijos dalių ir kitų elektronikos prietaisų) bei daiktų, kurių gali prireikti kelionės metu (vaistų, kūdikių reikmenų ir kt.)! Atkreipiame Jūsų dėmesį, jog oro vežėjo atsakomybė bagažo dingimo, sugadinimo ar vėlavimo atveju yra ribojama. Apie registruotame bagaže vežamus pavojingus daiktus (ginklus ar kt.) būtina informuoti skrydžių saugumo tarnybos pareigūnus. Registruotame bagaže draudžiama vežti elektronines cigaretes. Rankiniame bagaže griežtai draudžiama turėti pavojų keliančių daiktų (žirklių, užlenkiamų ar kitokių peilių, manikiūrui ar kosmetikai skirtų priemonių). Draudžiamų bagaže vežti daiktų sąrašą nustato kiekvieno oro vežėjo taisyklės, informacijos apie tai taip pat galite rasti ir turistams įteikiamose pagrindinėse keleivių ir bagažo vežimo užsakomaisiais skrydžiais sąlygose.


Oro uostuose galioja taisyklės, kuriose ribojamas pro saugumo patikros vietas įsinešamo skysčio kiekis. Taisyklės taikomos visiems keleiviams, vykstantiems iš ES oro uostų į visus paskirties oro uostus. Rankiniame bagaže leidžiama turėti tik nedidelius skysčių kiekius. Skysčiai turi būti atskiruose, ne didesniuose nei 100 mililitrų, induose. Šiuos indus turite įdėti į vieną permatomą ir užsegamą plastikinį, ne didesnį nei 1 litro, maišelį; vienas maišelis – vienam keleiviui. Išsamią informaciją apie naujausias saugos taisykles galite rasti Tarptautinio Vilniaus oro uosto svetainėje internete – www.vilnius-airport.lt/lt/informacija-keleiviams/taisykles/registracija/


Jeigu kelionės metu bagažas dingsta, vėluoja arba yra sugadinamas, atskridus reikia nedelsiant apie tai pranešti oro uosto bagažo tvarkymo tarnybai bei užpildyti bagažo nesklandumų aktą, taip pat informuoti GRŪDOS atstovą. Rekomenduojame įsigyti bagažo draudimą.


Oro vežėjo atsakomybė


Oro vežėjo atsakomybė nustatoma Konvencijos dėl tam tikrų taisyklių, susijusių su tarptautiniais vežimais oru, unifikavimo, pasirašytos Varšuvoje 1929 m. spalio 12 d., 1955 m. Hagos Protokolo apie Konvencijos dėl tam tikrų taisyklių, susijusių su tarptautiniais vežimais oru, unifikavimo, pasirašytos Varšuvoje 1929 m. spalio 12 d., pakeitimą, 1999 m. gegužės 28 d. Monrealio Konvencijos dėl tam tikrų tarptautinio vežimo oru taisyklių suvienodinimo ir 2002 m. gegužės 13 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamento Nr. 889/2002, iš dalies pakeičiančio Tarybos reglamentą (EB) Nr. 2027 dėl oro vežėjo atsakomybės nelaimingų atsitikimų atveju ir 2004 m. vasario 11 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamento Nr. 261/2004, nustatančio bendras kompensavimo ir pagalbos keleiviams taisykles atsisakymo vežti ir skrydžių atšaukimo arba atidėjimo ilgam laikui atveju, nustatyta tvarka.


Prireikus vežėjas be įspėjimo gali pasinaudoti atsarginiais vežėjais ar orlaiviais, pakeisti orlaivio tipą, taip pat pakeisti ir/ar praleisti nurodytas sustojimo vietas arba atlikti papildomus tarpinius nusileidimus.

Išvykimo data

Kelionių išvykimo datos gali keistis dėl iš anksto nuo kelionių organizatoriaus nenumatytų aplinkybių (meteorologinės sąlygos, masiniai renginiai, vietos valdžios sprendimai, oro linijų tvarkaraščių pasikeitimai ir kt.).  Šią informaciją Jums suteiks kelionių agentūros, kurioje užsisakėte kelionę, darbuotojai arba ją galite rasti Kauno GRŪDOS interneto svetainėje   www.gruda.lt.

Transportas

Transporto tipas ir paslaugų pobūdis kelionės metu nurodytas prie kiekvienos kelionės programos ir priklauso nuo grupės dydžio. Savaitgalio pažintinių kelionių metu į/iš oro uosto į viešbutį bei ekskursijų metu važiuojama vietiniu miesto transportu (metro, autobusais, traukiniais ir kt.), turistas moka pats už visus viešojo transporto bilietus.


Atmintinė vykstančiajam į kelionę


Keliautojo atmintinėje nurodyta detali informacija, reikalinga ruošiantis į pasirinktą kelionę: atskirų objektų kainos, daiktai, kuriuos rekomenduojame pasiimti į kelionę. Atmintinę galite rasti interneto svetainėje www.gruda.lt prie kiekvienos kelionės aprašo.


Mokami objektai ir ekskursijos


Mokami objektai ir ekskursijos kelionių aprašymuose pažymėti žvaigždutėmis (*), (**), punkte „Į kainą neįskaičiuota“ nurodyta apytikslė įėjimo į mokamus objektus bilietų kainų suma. Ši suma gali keistis, nes nuo katalogo spausdinimo momento iki kelionės pradžios mokamų objektų kainos gali pasikeisti. Jei mokamas objektas kataloge nėra pažymėtas (*), tai reiškia, kad į objekto vidų nebus einama. Laisvu laiku aplankyti siūlomų objektų bilietų kainos nėra įtrauktos į bendrą mokamų objektų bilietų kainų sumą.


Dažnai ekskursijose užsienio šalyse yra numatomas minimalus keliautojų skaičius. Nesusirinkus minimaliam turistų skaičiui, ekskursijos kaina vienam asmeniui gali kisti arba išvyka gali būti atšaukta. Informaciją apie minimalų keliautojų skaičių pateikiama kelionės programoje.


Kai kurie lankomi objektai  užsakomi perkant kelionę (sudarant Turizmo paslaugų teikimo sutartį).


Už mokamus objektus turistas moka pats tos šalies, kurioje yra lankomas objektas, valiuta. Kai kuriose šalyse, turinčiose savo valiutą, galima atsiskaityti ir eurais. Daugelio vietovių ir lankomų objektų gidai (ne lietuvių kalba) – už papildomą mokestį.


Dėl nuo kelionių organizatoriaus nepriklausančių aplinkybių, tokių kaip meteorologinės sąlygos, transporto kamščiai, masiniai renginiai, vietos valdžios sprendimai, kelių būklė bei jų remonto darbai ir kt., pagal programą lankomi objektai gali būti pakeisti kitais alternatyviais lankomais objektais ar pakeistas objektų lankymo eiliškumas.


INFORMACIJA APIE VIEŠBUČIUS


Maitinimas


Konkrečią maitinimo paslaugų teikimo tvarką, laiką, patiekalų ir gėrimų pasirinkimo įvairovę nustato viešbučio administracija priklausomai nuo šalies specifikos, viešbučio kategorijos ir kt.


Kelionės metu teikiamas maitinimas nurodytas prie kiekvienos kelionės aprašymo punkte „Į kelionės kainą įskaičiuota“. Galimi maitinimo tipai: „kontinentiniai pusryčiai“ – kava arba arbata, bandelė, sviestas, džemas arba „pagerinti kontinentiniai pusryčiai“ – kava arba arbata, bandelė, sviestas, džemas, sūris, dešra arba kumpis. Daugelyje viešbučių pusryčiams patiekiamos sultys, vanduo. Kontinentiniai pusryčiai populiarūs Italijoje, Ispanijoje, Prancūzijoje. Pietūs ir/ar vakarienės (jei įskaičiuoti į kelionės kainą) gali būti patiekiami viešbučių ar vietiniuose restoranuose nustatytomis valandomis. Gėrimai pietų ir vakarienių metu į maitinimo kainą neįskaičiuoti.


Esant ankstyvam išvykimui iš viešbučio ar vėlyvam atvykimui į viešbutį gali būti pateikiamas pusryčių paketas/ šalta vakarienė (jeigu tokia galimybė numatyta pagal konkretaus viešbučio taisykles).


Apgyvendinimas


Pasaulyje nėra vieningos apgyvendinimo įstaigų klasifikavimo sistemos ar standarto, todėl, priklausomai nuo šalies, atsiranda skirtingi vienodų kategorijų apgyvendinimo įstaigų standartai (oficialus viešbučio įvertinimas yra jam kompetentingų institucijų suteikta kategorija šalyje). Viešbučio ar kitos apgyvendinimo įstaigos (toliau vadinama viešbučiu) kategorija priklauso nuo kambarių dydžio, jų įrengimo, aptarnavimo lygio, teikiamų paslaugų kiekio ir kt. Kiekvienoje šalyje kategorijai keliami reikalavimai ir jų interpretavimas gali skirtis. Ne visose šalyse yra oficialios kategorizavimo sistemos, ne visur kategorizavimas privalomas. Į įvairias kelionių programas siekiant autentiškos patirties įtraukiamos nakvynės ne tik įprastinėse apgyvendinimo įstaigose, bet  ir stovyklavietėse, laivuose,  traukiniuose ir  kt. Informacijos  apie    ypatumus  ieškokite  kelionės programoje, teiraukitės savo kelionių agentūrose.


Jei kelionės metu yra daugiau nei 1 nakvynė viešbutyje, viešbučių, kuriuose apgyvendinama grupė, kategorija gali skirtis (t.y. tos pačios kelionės metu turistai gali būti apgyvendinti skirtingų kategorijų viešbučiuose). Tos pačios grupės turistai gali būti apgyvendinti skirtinguose tos pačios kategorijos viešbučiuose.


Kataloge aprašytų kelionių metu turistai apgyvendinami 3*, 2* arba „turistinės klasės” viešbučiuose. Turistinė klasė” – tai minimalių patogumų viešbučiai, moteliai, svečių namai, pensionai arba privatus sektorius, kurių kambariuose yra dušas arba vonia, tualetas. Kai kuriuose gali būti ir balkonas, televizorius, telefonas, šaldytuvas. Jei viešbučio kambaryje yra mini baras, produktai iš jo kainuoja papildomai. Dėl kai kurių viešbučių lokacijos pervežimo paslaugas teikiantis autobusas ne visada gali privažiuoti prie pat viešbučio; tokiu atveju turistams gali tekti kelis šimtus metrų iki apgyvendinimo vietos eiti pėsčiomis. Kai kuriuose mažaaukščiuose viešbučiuose gali nebūti lifto.

Viešbučiuose gali būti vienviečiai, dviviečiai, triviečiai kambariai ar apartamentai (numeris, kuriame du kambariai naudojasi vienu dušu ir tualetu). Standartiniame dviviečiame viešbučio kambaryje gali būti viena dvigulė arba dvi atskiros lovos. Pageidavimą dėl lovų tipo prašome nurodyti kelionės užsakymo metu. SVARBU: kai kurių šalių viešbučiuose (pvz. Prancūzijoje) arba privačiame sektoriuje (pvz. Kroatijoje, Juodkalnijoje) yra ypač ribotas skaičius kambarių su dviem atskiromis lovomis; tokiu atveju turisto pageidavimas vykdomas tik esant galimybei.

Triviečiuose kambariuose trečia lova dažniausiai yra pristatoma (t.y. papildoma sudedama lova arba sulankstomas fotelis). Triviečių kambarių skaičius viešbučiuose yra ribotas arba kai kurie viešbučiai jų visai neturi (ypač Prancūzijoje). Tuo atveju, jei neįmanoma užsakyti triviečio kambario arba viešbutis tokių neturi – vienas iš trijų asmenų apgyvendinamas su kitais grupės turistais.


Vienviečio kambario kaina yra didesnė nei kaina vienam asmeniui dviviečiame. Turistas, vykstantis vienas ir neužsisakęs vienviečio kambario, be išankstinio perspėjimo apgyvendinamas dviviečiame arba dviviečiame su pristatoma lova kambaryje kartu su kitais turistais. Jei tokios galimybės nėra, turistas sutinka, kad jam būtų užsakytas vienvietis kambarys už papildomą priemoką.


Atvykimo dieną viešbučio paros pradžia yra 14-18 valanda, išvykimo dieną viešbučio paros pabaiga yra 10-12 valanda. Ši taisyklė galioja ir tada, kai išskridimo laikas yra naktį. Išsiregistravus iš kambario, bagažą galima palikti viešbučio bagažo saugojimo kameroje arba tam skirtame kambaryje. Esant galimybei, viešbučio administracija gali svečius apgyvendinti anksčiau arba pratęsti išvykimo iš kambario laiką (už papildomą mokestį). Apie tikslias išsiregistravimo iš viešbučio sąlygas Jus informuos viešbučio administracija arba GRŪDOS kelionių vadovas.


Kondicionavimas. Ne visose šalyse ir ne visų kategorijų viešbučiuose yra įrengta oro kondicionavimo sistema. Jei kambaryje yra kondicionierius, jis gali būti nuomojamas už papildomą mokestį. Kondicionavimo  sistema viešbučiuose įprastai  veikia  pagal  viešbučio  administracijos  nustatytus  grafikus,  priklausomai  nuo  oro  sąlygų, sezoniškumo ir pan. Įspėjame, kad turistams, nepratusiems prie karšto klimato, šalyje įprasta vėdinimo/kondicionavimo sistema ne visada gali būti pakankama.


Viešbučio administracija turistus apgyvendina savo nuožiūra atvykimo dieną laisvuose užsakyto tipo kambariuose. Turistai viešbučio administracijos nustatyta tvarka gali būti apgyvendinti skirtingo tipo viešbučio kambariuose. Net vienodo tipo viešbučių kambariai gali skirtis savo dydžiu, lokacija, kambario suprojektavimu, kambaryje esančių baldų išdėstymu ir realia kambario būkle. Prašymai gyventi konkrečiame viešbučio aukšte, kaimyniniuose kambariuose ir pan. laikomi papildomais turisto pageidavimais, kurie neįpareigoja kelionių organizatoriaus ir viešbučio. Jie yra tenkinami tik esant galimybei.


Vanduo. Nerekomenduojama gerti vandens iš čiaupo. Bakterijomis užterštas ar stipriai chloruotas vanduo gali pakenkti sveikatai, sukelti žarnyno negalavimus.


Elektros srovė. Ne visur vienoda elektros srovės įtampa (125 V arba 220 V), todėl visada atkreipkite dėmesį į instrukciją vonios kambariuose. Kai kuriuose viešbučiuose elektros lizdai yra kitokios formos nei Lietuvoje. Todėl, naudojantis savais elektros prietaisais, reikia turėti „tarpininką“ (adapterį). Kartais viešbučiuose tokį prietaisą galima išsinuomoti. Įsigiję „tarpininką“ prieš išvažiuodami į kelionę, nesusidursite su galimais nepatogumais. Kai kurių šalių viešbučiuose pasitaiko elektros srovės tiekimo sutrikimų.


Viešbučio seifas. Pagal daugelio šalių teisinę sistemą, viešbutis neatsako už kambaryje paliktus vertingus daiktus. Patariame visuomet išsinuomoti viešbučio seifą ir laikyti jame pasą, pinigus ir kitus vertingus daiktus. Kambaryje paliekamus vertingesnius daiktus taip pat rekomenduojame laikyti rakinamuose lagaminuose ar kelioniniuose krepšiuose.


Apie pamirštus kelionėje daiktus prašome skubiai pranešti iš karto po kelionės. Turistui gali tekti padengti telefono ar kitų paslaugų išlaidas, susijusias su daiktų ieškojimu, nepriklausomai nuo to, ar pavyko surasti dingusius daiktus.


NUORODOS


Prieš išvykstant į kelionę patariame atidžiai išstudijuoti VVTAT turistams skirtą informaciją interneto svetainėje http://www.vvtat.lt/veiklos-sritys/vartojimo-paslaugos/turizmo-paslaugos/125


Svarbios informacijos apie šalį, į kurią ketinate vykti, galite rasti LR Užsienio reikalų ministerijos svetainėje www.urm.lt Papildomos informacijos apie išvykimo į užsienį sąlygas galite rasti Valstybės sienos apsaugos tarnybos svetainėje  www.pasienis.lt


Ginčai


Jei manote, kad kelionės sutartyje ir jos prieduose nurodytos ir į kelionės kainą įskaičiuotos paslaugos nesuteikiamos arba teikiamos netinkamai, pretenzijas prašome reikšti kelionės vadovui/organizatoriaus atstovui kelionės metu, kad būtų galimybė kuo greičiau išspręsti ir pašalinti iškilusius nesklandumus. Nepavykus problemos išspręsti, pretenzijas organizatoriui galima pareikšti raštu per 14d. nuo kelionės pabaigos; organizatorius privalo raštu atsakyti per 14d. nuo pretenzijų gavimo dienos. Ginčai sprendžiami derybų keliu, o nepavykus susitarti – LR įstatymų nustatyta tvarka. Pretenzijos nepriimamos dėl paslaugų, neįtrauktų į turizmo paslaugų teikimo sutartį ir/ar konkrečios kelionės aprašymą, taip pat dėl iš anksto neįmanomų numatyti aplinkybių (pvz., transporto kamščių, meteorologinių reiškinių ir pan.).


Jeigu Jūsų netenkina gautas kelionių organizatoriaus atsakymas į Jūsų rašytinį prašymą ar pretenziją, prašymą galite pateikti Valstybinei vartotojų teisių apsaugos tarnybai (Vilniaus g. 25, Vilnius, el. p. tarnyba@vvtat.lt, tel. 8 5 262 67 51, www.vvtat.lt), taip pat VVTAT teritoriniams padaliniams apskrityse ar užpildyti prašymo formą elektroninių ginčų sistemos (EGS) platformoje http://ec.europa.eu/odr/.


Jei, kilus ginčui, prieš paskelbiant VVTAT ar teismo sprendimą, turistas apie skundą ar konfliktą praneša žiniasklaidai arba paskelbia viešoje erdvėje, o VVTAT ar teismo sprendimas įrodys, kad turisto pretenzijos visiškai arba iš dalies nepagrįstos, organizatorius pasilieka teisę LR įstatymų numatyta tvarka reikalauti iš turisto piniginės nuostolių kompensacijos.


SVARBU! Informacija kataloge pateikiama pagal katalogo rengimo metu 2019 m. gruodžio mėn. 18d. turimus duomenis. Apie vėlesnius pasikeitimus teiraukitės kelionių agentūrose arba ieškokite www.gruda.lt

Alternatyvus ginčo sprendimas

Jeigu Jūsų netenkina gautas kelionių organizatoriaus atsakymas į Jūsų rašytinį prašymą ar pretenziją dėl šioje interneto svetainėje įsigytos kelionės (ar kitos paslaugos), prašymą arba skundą galite pateikti Valstybinei vartotojų teisių apsaugos tarnybai  (Vilniaus g. 25, 01402 Vilnius, el. p. tarnyba@vvtat.lt, tel. 8 5 262 67 51, interneto svetainė www.vvtat.lt), taip pat Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos teritoriniams padaliniams apskrityse ar užpildyti prašymo formą elektroninių ginčų sistemos (EGS) platformoje http://ec.europa.eu/odr/.

Svarbi informacija ir patarimai keliaujantiems į tolimus kraštus

Pasas/asmens tapatybės kortelė

LR piliečiui išvykstant iš Lietuvos Respublikos teritorijos būtinas asmens tapatybę patvirtinantis dokumentas – LR asmens tapatybės kortelė (ATK) arba LR pasas. Vykstant į visas tolimų kraštų kataloge aprašytas šalis (išskyrus Islandiją) būtinas pasas, galiojantis ne mažiau kaip 6 mėnesius po kelionės pabaigos.

Vykstant į bet kurią užsienio valstybę būtinas vaiko asmens dokumentas - pasas; asmens tapatybės kortelė tinka tik vykstant į Islandiją, gimimo liudijimas netinka. Vykstant už Europos sąjungos ir Šengeno erdvės ribų, vaikui reikalingas tėvo/motinos/globėjo raštiškas sutikimas, patvirtintas notaro. Jei vaikas vyksta su vienu iš tėvų, antrojo tėvo sutikimo nereikia. Jei vaiko pavardė nesutampa su vieno iš kartu vykstančių tėvų pavarde, kelionės metu reikia turėti vaiko gimimo liudijimą bei jo kopiją. Pažymėtina, kad vaikų asmens dokumentai galioja trumpesnį laiką (2-5 metus), todėl, ruošdami vaiką kelionei, tėvai (globėjai) turėtų atkreipti dėmesį į jo paso galiojimo laiką.

Rekomenduojame į užsienio šalis nevykti su apgadintu (suteptu, aplietu, įplėštu ar pan.) dokumentu. Jei abejojate dėl savo dokumento tinkamumo ir/ar galiojimo laiko, būtinai pasitikslinkite prieš išvykstant: www.urm.lt; www.pasienis.lt; www.migracija.lt, ir, esant reikalui, pasikeiskite pasą (ar ATK). Rekomenduojame į kelionę pasiimti ir asmens dokumento kopiją.

Ne Lietuvos Respublikos piliečiams rekomenduojame informaciją apie dokumentų tinkamumą, sienų kirtimo ir pasų kontrolės tvarką pasitikrinti Migracijos departamente arba Užsienio reikalų ministerijoje.

KELIONIŲ ORGANIZATORIUS „Kauno Grūda“ NEATSAKO UŽ PASIENIO IR MIGRACIJOS TARNYBŲ PAREIGŪNŲ VEIKSMUS.

Kelionės dokumentai (turizmo paslaugų teikimo sutartis, bilietai, būtinosios medicininės pagalbos užsienyje draudimas ir kt.) turi būti saugomi visos kelionės metu. Dėl netinkamų ar netvarkingų asmens dokumentų kelionių organizatorius atsakomybės neprisiima.

Kelionės metu privaloma asmens dokumentą turėti su savimi. Pasą ir kitus asmens dokumentus kelionės metu ypatingai saugokite. Praradus pasą ar kitus asmens dokumentus, taip pat juos sugadinus, nedelsiant informuokite apie tai GRŪDOS kelionės vadovą; Jums reikalingas asmens grįžimo dokumentas, kurio išdavimas gali užtrukti, ypač jei užsienio šalyje nėra Lietuvos Respublikos diplomatinės atstovybės ar konsulato. Asmens grįžimo pažymėjimas yra skirtas tik grįžimui į kilmės šalį, todėl su juo vykti į kitas valstybes negalima. Išlaidas, susijusias su asmens grįžimo pažymėjimo išdavimu bei grįžimu į kilmės šalį, taip pat išlaidas už papildomai praleistą laiką užsienio šalyje apmoka pats turistas.

Vizos

Europos Sąjungos piliečiams, vykstantiems į tam tikras Tolimų kraštų keliones reikalingos vizos (nurodyta prie konkrečios kelionės programos).

Valstybių, į kurias vykstant LR piliečiams nereikia/reikia vizos, sąrašą galite rasti LR Užsienio reikalų ministerijos interneto svetainėje www.urm.lt  

Ne Lietuvos Respublikos piliečiai, kuriems reikalingos planuojamų aplankyti šalių vizos, dokumentus tvarkosi ir už vizą atsako patys.

Vizų išdavimo tvarka ir kiti imigracijos reikalavimai sezono metu gali keistis  - būtinai pasidomėkite naujausia informacija, kurią Jums suteiks kelionių organizatoriaus atstovas ar diplomatinė šalies, į kurią ketinate vykti, atstovybė. Kauno GRŪDA neatsako už tai, kad, neįsigijęs (negavęs) vizos, turistas neišvyksta į kelionę arba dėl vizos neturėjimo yra priverstas nutraukti kelionę. Tokiu atveju į gyvenamąją vietą turistas grįžta pats.

Kauno GRŪDA taip pat neatsako už pasienio bei migracijos tarnybų priimtus sprendimus turisto atžvilgiu.

Daugiau ir naujausios informacijos galite rasti interneto svetainėje: www.urm.lt

SVEIKATA IR SKIEPAI

Prieš vykstant į tolimus kraštus patariame pasikonsultuoti su gydytoju dėl profilaktinio skiepijimosi nuo užkrečiamųjų ligų. Jei vykstant į kelionę skiepai privalomi, tai yra nurodyta konkrečios kelionės atmintinėje. Papildomos informacijos apie skiepus ir rekomendacijas  dėl užkrečiamųjų ligų profilaktikos galite gauti paskambinę į „Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centrą“ arba jų tinklalapyje http://www.ulac.lt/keliautojams

Patariame pasikonsultuoti su gydytoju dėl profilaktikos priemonių, padedančių užsienio šalyse išvengti virškinimo trakto negalavimų, susijusių su neįprastu maistu; taip pat dėl aukštikalnių ar jūros ligos, miego sutrikimų keičiant laiko juostas.

Turistas, turintis specifinių sveikatos sutrikimų, vykdamas į kelionę prisiima atsakomybę už savo sveikatą ir privalo pasirūpinti vartojamais medikamentais bei kitomis reikalingomis priemonėmis. Jeigu turistui dėl sveikatos būklės reikalingos specialios paslaugos, turistas privalo iš anksto apie tai informuoti organizatorių ar jo atstovą; tokios paslaugos gali būti teikiamos tik esant galimybei.

Būtina į kelionę vežtis asmeninę vaistinėlę pagal poreikius ir gydytojo rekomendacijas. SVARBU: vykstant į kai kurias šalis (nurodyta konkrečios kelionės atmintinėje) ribojamas įsivežamų receptinių vaistų kiekis, pasienio pareigūnai gali paprašyti pateikti tam tikrų vaistų (pvz., psichotropinių) receptą. Vykstant į Islamą išpažįstančias šalis (pvz., į Iraną) negalima vežtis vaistų, kurių sudėtyje yra alkoholio.

DRAUDIMAS


Europos sveikatos draudimo kortelė (toliau – ESDK) galioja ir reikalinga laikinai vykstant į Islandiją. SVARBU: ESDK nėra medicininių išlaidų draudimo atitikmuo. Daugiau informacijos galite rasti interneto svetainėje: www.vlk.lt/veikla/veiklos-sritys/butinoji-pagalba-keliaujantiems Būtinoji medicinos pagalba Europos Sąjungos šalyse.

Medicininių išlaidų draudimas

Vykstant į Tolimų kraštų kelionę būtina įsigyti medicininių išlaidų draudimą, garantuojantį būtinos medicininės pagalbos užsienyje ir papildomų išlaidų, susidariusių dėl draudiminio įvykio, apmokėjimą. Tokį draudimą galite įsigyti kelionių agentūrose arba draudimo bendrovių atstovybėse.

Atidžiai perskaitykite visą informaciją, pateiktą draudimo polise. Išlaidų kompensavimo tvarka ir dokumentai, kuriuos reikalaujama pateikti prašant kompensuoti patirtas išlaidas ar gauti kitokią draudimo išmoką, įvairiose draudimo bendrovėse gali skirtis. Ne visos užsienio šalių medicinos įstaigos dirba su draudimo kompanijomis, todėl gali tekti sumokėti už jų suteiktas gydymo paslaugas vietoje, net jei ir turite medicininių išlaidų draudimą. Reikalaukite iš gydytojo tokių dokumentų: pažymos, kurioje būtų nurodyta diagnozė; gydymo išlaidų sąskaitos, patvirtintos gydytojo parašu ir spaudu, taip pat reikės vaistų receptų ir išrašytų vaistų pirkimo kvitų. Už gydymą ligoninėje, greitosios pagalbos paslaugas pagal draudimo polise nustatytas sąlygas sumokės draudimo bendrovė, jei laiku kreipsitės į draudimo bendrovės atstovą (adresai būna nurodyti polise), kuris įgaliotas pasirūpinti gydymu ir atsiskaitymu už jį, ir laikysitės visų Jūsų draudimo polise nurodytų procedūros reikalavimų.

Draudimo bendrovės nekompensuoja išlaidų susijusių su grįžimu (po ligos) į gyvenamąją vietą ar prisijungimu prie grupės kelionės tęsimui, išskyrus tuos atvejus kada gydytojas nurodo, kad ligoniui būtinas transportavimas į gyvenamąją vietą. Įsigydami medicininių išlaidų draudimą kelionių agentūrose arba draudimo bendrovių atstovybėse, prašykite, kad darbuotojai parodytų, kur draudimo polise nurodytas kontaktinis tel. numeris, kuriuo turėtumėte skambinti nelaimės atveju ir užregistruoti įvykį.

Ligos ar nelaimingo atsitikimo atveju kreipkitės į artimiausią medicinos punktą, ligoninę arba išsikvieskite gydytoją per viešbučio administratorių, būtinai informuokite GRŪDOS kelionių vadovą.

Neįvykusios kelionės rizikos draudimas

Užsisakant kelionę rekomenduotina apsidrausti neįvykusios kelionės rizikos draudimu, kuris sudaro galimybę išvengti nuostolių, jei kelionė neįvyksta dėl priežasčių, susijusių su pačiu keliaujančiuoju. Neįvykusios kelionės draudimas apima visas pagrindines rizikas, dėl kurių gali neįvykti kelionė – paties asmens ar artimų jo šeimos narių liga ar mirtis, eismo įvykis vykstant į kelionę, dėl kelionės dieną ar prieš pat ją prarasto turto ir t.t.

Neįvykusios kelionės draudimu gali draustis tik vienas iš keliaujančiųjų asmenų, arba visi kartu keliaujantys turistai. Šiuo draudimu galima apsidrausti tiek atskirai, tiek kartu su įprastu medicininių išlaidų draudimu.

Daugiau informacijos apie neįvykusios kelionės rizikos draudimo sąlygas teiraukitės kelionių agentūrose arba draudimo kompanijose.

Bagažo draudimas

Prieš vykstant į kelionę rekomenduojame įsigyti bagažo draudimą. Įsigiję šį draudimą apsaugosite savo asmeninius daiktus nuo tokių rizikų kaip bagažo vėlavimas, dingimas, daiktų vagystės ar sugadinimas kelionės metu. Šį draudimą ypatingai patariame įsigyti tais atvejais, kai vykstate į pietų šalis ar su savimi į kelionę vežatės didesnės vertės daiktus (papuošalus, prabangos prekes, fotoaparatus, vaizdo kameras ar kitus technikos prietaisus ir kt.). Detalesnės informacijos apie šį draudimą teiraukitės kelionių agentūrose arba draudimo kompanijose.

INFORMACIJA APIE KELIONĘ

Skrydžio laikas

Vėliausiai dieną prieš skrydį būtinai pasitikslinkite skrydžio laiką. Šią informaciją Jums pranešime trumpąja žinute, ją taip pat suteiks kelionių agentūros, kurioje užsisakėte kelionę, darbuotojai arba kelionių organizatoriaus atstovas.

Elektroninio lėktuvo bilieto informacijoje nurodyti orientaciniai laikai. Kai kuriais atvejais (dėl meteorologinių sąlygų, neleidžiančių vykdyti atitinkamo skrydžio, netikėtai atsiradusių skrydžių saugos trūkumų, streikų, turinčių įtakos skrydį vykdančio oro vežėjo veiklai, ir kt.) net ir lėktuvo biliete ir/ar turizmo paslaugų teikimo sutartyje nurodytas laikas gali būti pakeistas.

Atkreipiame dėmesį, jog pasikeitus skrydžių tvarkaraščiui, kelionės data bei programa gali keistis.

Registracija oro uoste

Prašome oro uoste būti ne vėliau kaip 2 val. iki skrydžio, kad liktų pakankamai laiko visiems registracijos formalumams sutvarkyti. Kauno GRŪDA neatsako už pasekmes, jei turistas vėluoja ar neatvyksta į oro uostą ne dėl kelionių organizatoriaus kaltės.

Atkreipiame dėmesį, kad aviakompanija turi teisę atsisakyti priimti skristi keleivį, jei keleivio protinė ar fizinė būsena, įskaitant apsvaigimą nuo alkoholio ar narkotinių medžiagų, gali kelti pavojų jam pačiam, kitiems keleiviams, įgulai ar turtui/aplinkai, taip pat kitais aviakompanijos vežimo taisyklėse nurodytais pagrindais. Prašome orlaivyje elgtis atsakingai ir laikytis aviacijos saugos reikalavimų. Įspėjame, jog už elgesio orlaivyje taisyklių pažeidimus, įstatymai numato administracinę atsakomybę, o oro vežėjo ar kelionių organizatoriaus patiriamus nuostolius privalo atlyginti žalą padaręs keleivis.

Skrydžio bilietų kaina ir keleivio duomenų keitimas

Turisto gali būti prašoma sumokėti skrydžio bilietų kainą prieš atliekant skrydžio bilietų rezervaciją. Keleiviui iš anksto nesumokėjus pilnos skrydžio bilietų kainos, skrydžio bilietai jam nebus rezervuojami. Atsisakius užsakytos kelionės, skrydžio bilietų kaina turistui negrąžinama. Jeigu turistas pageidauja perleisti skrydžio bilietą kitam asmeniui, tai gali būti padaryta tik tuo atveju, jeigu tokią galimybę numato konkretaus oro vežėjo taisyklės. Už keleivio duomenų (vardo, pavardės ir kt.) keitimą keleivis privalo sumokėti oro vežėjo nustatyto dydžio mokestį. Daugiau informacijos galite rasti konkretaus oro vežėjo interneto puslapyje.

SVARBU: rezervuojant skrydžio bilietą būtina vardą ir pavardę nurodyti tiksliai taip, kaip įrašyta pase. Neteisingai nurodžius vardą ir/ar pavardę (pvz., nurodžius tik vieną vardą, o pase įrašyti du vardai) bilietas gali negalioti arba keleivis privalės sumokėti oro vežėjo nustatyto dydžio mokestį už duomenų keitimą.

Bagažas

Kiekvienas oro vežėjas savo taisyklėse nustato leidžiamą vežti bagažo svorį ir jo dydį. Į kelionės kainą įskaičiuoto bagažo tipas nurodytas kiekvienos kelionės atmintinėje. Prašome prieš kelionę atidžiai su susipažinti su pateikta informacija ir nurodytomis taisyklėmis.

Jei rankinio bagažo dydis viršija nurodytus svorio ir dydžio išmatavimus, bagažas gabenamas kaip registruotas bagažas ir jam taikomas atitinkamas bagažo mokestis. Konkretus bagažo dydis ir kiti reikalavimai nurodyti konkretaus oro vežėjo bendrosiose keleivių ir bagažo vežimo sąlygose.

Jei vežamas registruotas bagažas viršija nurodytą leidžiamą svorį, papildomai mokama už kiekvieną viršsvorio kilogramą

Vežantis daugiau nei leidžiama bagažo, papildomai mokama už kiekvieną viršsvorio kilogramą. Nestandartinio bagažo (banglenčių, nardymo įrangos ir kt.) gabenimas gali būti apmokestinamas papildomai (neįtraukiamas į nemokamai leidžiamo vežti bagažo normą). Mokesčių dydžiai priklauso nuo aviakompanijos taisyklių, skrydžio krypties bei trukmės.

Nedėkite į registruojamą bagažą lengvai dūžtančių ir vertingų daiktų (pinigų, juvelyrinių dirbinių, vertybinių popierių, kitų vertybių, prekybinių pavyzdžių, komercinių dokumentų, pasų ar kitų asmens dokumentų, vaistų, fotoaparatų, videokamerų ar jų komplektacijos dalių ir kitų elektronikos prietaisų) bei daiktų, kurių gali prireikti kelionės metu (vaistų, kūdikių reikmenų ir kt.)! Atkreipiame Jūsų dėmesį, jog oro vežėjo atsakomybė bagažo dingimo, sugadinimo ar vėlavimo atveju yra ribojama. Apie registruotame bagaže vežamus pavojingus daiktus (ginklus ar kt.) būtina informuoti skrydžių saugumo tarnybos pareigūnus. Rankiniame bagaže griežtai draudžiama turėti pavojų keliančių daiktų (žirklių, užlenkiamų ar kitokių peilių, manikiūrui ar kosmetikai skirtų priemonių). Draudžiamų bagaže vežti daiktų sąrašą nustato kiekvieno oro vežėjo taisyklės, informacijos apie tai taip pat galite rasti ir turistams įteikiamose pagrindinėse keleivių ir bagažo vežimo užsakomaisiais skrydžiais sąlygose.

Oro uostuose galioja taisyklės, kuriose ribojamas pro saugumo patikros vietas įsinešamo skysčio kiekis. Taisyklės taikomos visiems keleiviams, vykstantiems iš ES oro uostų į visus paskirties oro uostus. Rankiniame bagaže leidžiama turėti tik nedidelius skysčių kiekius. Skysčiai turi būti atskiruose, ne didesniuose nei 100 mililitrų, induose. Šiuos indus turite įdėti į vieną permatomą ir užsegamą plastikinį, ne didesnį nei 1 litro, maišelį; vienas maišelis – vienam keleiviui. Išsamią informaciją apie naujausias saugos taisykles galite rasti Tarptautinio Vilniaus oro uosto svetainėje internete – www.vilnius-airport.lt/lt/informacija-keleiviams/taisykles/registracija/.

Jeigu kelionės metu bagažas dingsta, vėluoja arba yra sugadinamas, atskridus reikia nedelsiant apie tai pranešti oro uosto bagažo tvarkymo tarnybai bei užpildyti bagažo nesklandumų aktą, taip pat informuoti GRŪDOS atstovą. Pareiškimas dėl žalos registruotam bagažui turi būti pateiktas vežėjui iškart po to, kai keleivis sužinojo apie žalą, bet ne vėliau kaip per septynias (7) dienas po bagažo atsiėmimo. Jei keleivis nori pateikti pretenziją ar ieškinį dėl registruoto bagažo vėlavimo, jis privalo pranešti apie tai vežėjui per dvidešimt vieną (21) dieną nuo bagažo pristatymo. Kiekvienas toks pranešimas turi būti pateiktas raštu. Rekomenduojame įsigyti bagažo draudimą.

Oro vežėjo atsakomybė

Oro vežėjo atsakomybė nustatoma Konvencijos dėl tam tikrų taisyklių, susijusių su tarptautiniais vežimais oru, unifikavimo, pasirašytos Varšuvoje 1929 m. spalio 12 d., 1955 m. Hagos Protokolo apie Konvencijos dėl tam tikrų taisyklių, susijusių su tarptautiniais vežimais oru, unifikavimo, pasirašytos Varšuvoje 1929 m. spalio 12 d., pakeitimą, 1999 m. gegužės 28 d. Monrealio Konvencijos dėl tam tikrų tarptautinio vežimo oru taisyklių suvienodinimo ir 2002 m. gegužės 13 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamento Nr. 889/2002, iš dalies pakeičiančio Tarybos reglamentą (EB) Nr. 2027 dėl oro vežėjo atsakomybės nelaimingų atsitikimų atveju ir 2004 m. vasario 11 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamento Nr. 261/2004, nustatančio bendras kompensavimo ir pagalbos keleiviams taisykles atsisakymo vežti ir skrydžių atšaukimo arba atidėjimo ilgam laikui atveju, nustatyta tvarka.

Prireikus vežėjas be įspėjimo gali pasinaudoti atsarginiais vežėjais ar orlaiviais, pakeisti orlaivio tipą, taip pat pakeisti ir/ar praleisti nurodytas sustojimo vietas arba atlikti papildomus tarpinius nusileidimus.

Išvykimo datos (skelbiamos www.gruda.lt)

Kelionių išvykimo datos gali keistis dėl iš anksto nuo kelionių organizatoriaus nenumatytų aplinkybių (meteorologinės sąlygos, masiniai renginiai, vietos valdžios sprendimai, oro linijų tvarkaraščių pasikeitimai ir kt.).  Šią informaciją Jums suteiks kelionių agentūros, kurioje užsisakėte kelionę, darbuotojai arba ją galite rasti Kauno GRŪDOS interneto svetainėje  www.gruda.lt.

Kelionės kaina „nuo“

Kelionės kaina priklauso nuo kelionės trukmės, datos ir pan. Kataloge prie kelionių aprašymų pateikiama galima mažiausia atitinkamos kelionės, siūlomos šiame kataloge, kaina. Konkrečios Jus dominančios kelionės kainos bei informacijos apie tai, kada ir kokiomis sąlygomis galioja mažiausia kaina (t.y. kelionės datos ir pan.), teiraukitės kelionių agentūrose arba apsilankykite Kauno GRŪDOS interneto svetainėje www.gruda.lt.

Atmintinė vykstančiajam į Tolimų kraštų kelionę

Keliautojo atmintinėje nurodyta detali informacija, reikalinga ruošiantis į pasirinktą kelionę: atskirų objektų kainos, apranga bei avalynė, kurios gali prireikti kelionės metu; kiti daiktai, kuriuos rekomenduojame pasiimti į kelionę. Tolimų kraštų kelionių atmintinė siunčiama elektroniniu paštu Turizmo paslaugų teikimo sutartį sudariusiam turistui.

Jei neturite galimybės atmintinės gauti el.paštu, reikalaukite, kad agentūros, kurioje perkate kelionę, darbuotojas Jums šią atmintinę atspausdintų.

Mokami objektai ir ekskursijos

Mokamų objektų bilietų bei ekskursijų kainų bendra suma nurodyta interneto svetainėje www.gruda.lt. Ši suma gali keistis, nes nuo katalogo spausdinimo momento iki kelionės pradžios mokamų objektų kainos gali pasikeisti.

Laisvu laiku aplankyti siūlomų objektų bilietų kainos nėra įtrauktos į bendrą mokamų objektų bilietų kainų sumą.

Už mokamus objektus turistas moka pats tos šalies, kurioje yra lankomas objektas, valiuta. Kai kuriose šalyse, turinčiose savo valiutą, galima atsiskaityti ir eurais. Kai kurių vietovių ir lankomų objektų gidai (ne lietuvių kalba) – už papildomą mokestį.

Dėl nuo kelionių organizatoriaus nepriklausančių aplinkybių, tokių kaip meteorologinės sąlygos, transporto kamščiai, masiniai renginiai, vietos valdžios sprendimai, kelių būklė bei jų remonto darbai ir kt., pagal programą lankomas objektas gali būti pakeistas kitu alternatyviu lankomu objektu ar pakeistas objektų lankymo eiliškumas.

Dažnai ekskursijose užsienio šalyse yra numatomas minimalus keliautojų skaičius. Nesusirinkus minimaliam turistų skaičiui, ekskursijos kaina vienam asmeniui gali kisti arba išvyka gali būti atšaukta. Informaciją apie minimalų keliautojų skaičių pateikiama kelionės programoje.

Kai kurie lankomi objektai  užsakomi perkant kelionę (sudarant Turizmo paslaugų teikimo sutartį).

Papildomos išlaidos

Jei programoje nenurodyta kitaip, GRŪDOS  kelionėse į kainą nėra įskaičiuotos šios išlaidos: skrydžių bilietai; oro uostų, atvykimo, išvykimo, pasienio mokesčiai; vizos; gėrimai ir programoje nenurodytas maitinimas; medicininių išlaidų (privalomas), neįvykusios kelionės, kelionės jungties praradimo, bagažo ir kitų rūšių draudimai; miestų turistiniai mokesčiai; papildomos ekskursijos; mokesčiai už filmavimą ir fotografavimą lankytinuose objektuose; arbatpinigiai (taip pat vairuotojams ir gidams); kelionių pratęsimas pasibaigus pažintiniam turui; asmeninės ir bet kokios prie įskaičiuotų į kainą nenurodytos išlaidos.

Svarbios pastabos

Kelionės organizatorius pasilieka teisę optimizuoti maršrutą likus mėnesiui iki kelionės pradžios.

Pasikeitus skrydžių, lėktuvų bilietų ir/arba kitų paslaugų kainoms, valiutų kursams, kelionės programa, data ir kaina gali keistis. Aviabilietai negrąžinami ir nekeičiami, pinigai už juos negrąžinami.

Siūlomų ekskursijų, pramogų, objektų lankymo tvarka, skaičius ir kainos nurodytos programose gali keistis.

Programose nurodyta tarpinių pervežimų trukmė gali keistis dėl kelių būklės, eismo ar oro sąlygų.

Siekdamas užtikrinti keliautojų saugumą, kelionės organizatorius pasilieka teisę keisti kelionės programą, ekskursijų eilės tvarką, viešbučius, skrydžius ir pervežimus dėl aplinkybių arba įvykių kelionės šalyje (gamtos reiškiniai, oro sąlygos, streikai, politinės aplinkybės, etc.), kurių nebuvo galima numatyti iki kelionės pradžios. Kelionės organizatorius neatsako už papildomas išlaidas, atsiradusias dėl šių aplinkybių (pvz, vizų pratęsimas, nauji lėktuvo bilietai, papildomos nakvynės, pervežimai, skiepai ir pan.).

Nesurinkus minimalaus turistų skaičiaus ir, turistams sutikus, grupė gali vykti be kelionės vadovo iš Lietuvos; kelionės kaina perskaičiuojama.

INFORMACIJA APIE VIEŠBUČIUS

Maitinimas

Kelionės metu teikiamas maitinimas nurodytas prie kiekvienos kelionės aprašymo skyriuje „Į kelionės kainą įskaičiuota“. Konkrečią maitinimo paslaugų teikimo tvarką, laiką, patiekalų ir gėrimų pasirinkimo įvairovę nustato viešbučio administracija priklausomai nuo šalies specifikos, viešbučio kategorijos ir kt.

Pietūs ir/ar vakarienės (jei įskaičiuoti į kelionės kainą) gali būti patiekiami viešbučių ar vietiniuose restoranuose nustatytomis valandomis. Gėrimai pietų ir vakarienių metu į maitinimo kainą neįskaičiuoti.

Esant ankstyvam išvykimui iš viešbučio ar vėlyvam atvykimui į viešbutį gali būti pateikiamas pusryčių paketas/ šalta vakarienė (jeigu tokia galimybė numatyta pagal konkretaus viešbučio taisykles).

Apgyvendinimas

Pasaulyje nėra vieningos apgyvendinimo įstaigų klasifikavimo sistemos ar standarto, todėl, priklausomai nuo šalies, atsiranda skirtingi vienodų kategorijų apgyvendinimo įstaigų standartai. Viešbučio ar kitos apgyvendinimo įstaigos (toliau vadinama viešbučiu) kategorija priklauso nuo kambarių dydžio, jų įrengimo, aptarnavimo lygio, teikiamų paslaugų kiekio ir kt. Kiekvienoje šalyje kategorijai keliami reikalavimai ir jų interpretavimas gali skirtis. Ne visose šalyse yra oficialios kategorizavimo sistemos, ne visur kategorizavimas privalomas. Į įvairias kelionių programas siekiant autentiškos patirties įtraukiamos nakvynės ne tik įprastinėse apgyvendinimo įstaigose, bet  ir stovyklavietėse, laivuose,  traukiniuose ir  kt. Informacijos  apie    ypatumus  ieškokite  kelionės programoje, teiraukitės savo kelionių agentūrose.

Jei kelionės metu yra daugiau nei 1 nakvynė viešbutyje, viešbučių, kuriuose apgyvendinama grupė, kategorija gali skirtis (t.y. tos pačios kelionės metu turistai gali būti apgyvendinti skirtingų kategorijų viešbučiuose). Tos pačios grupės turistai gali būti apgyvendinti skirtinguose tos pačios kategorijos viešbučiuose. Kai kuriuose mažaaukščiuose viešbučiuose gali nebūti lifto. „Turistinė klasė” – tai minimalių patogumų viešbučiai, svečių namai, pensionai arba privatus sektorius, kurių kambariuose yra dušas arba vonia, tualetas. Kai kuriuose gali būti ir balkonas, televizorius, telefonas, šaldytuvas.

Viešbučiuose gali būti vienviečiai, dviviečiai, triviečiai kambariai ar apartamentai (numeris, kuriame du atskiri miegamieji kambariai naudojasi vienu dušu ir tualetu). Standartiniame dviviečiame viešbučio kambaryje, priklausomai nuo viešbučio interjero, gali būti viena dvigulė arba dvi atskiros lovos.

Triviečiuose kambariuose trečia lova dažniausiai yra pristatoma (t.y. papildoma sudedama lova arba sulankstomas fotelis). Triviečių kambarių skaičius viešbučiuose yra ribotas arba kai kurie viešbučiai jų visai neturi. Tuo atveju, jei neįmanoma užsakyti triviečio kambario arba viešbutis tokių neturi – vienas iš trijų asmenų apgyvendinamas su kitais grupės turistais.

Viešbučio administracija turistus apgyvendina savo nuožiūra atvykimo dieną laisvuose užsakyto tipo kambariuose. Turistai viešbučio administracijos nustatyta tvarka gali būti apgyvendinti skirtingo tipo viešbučio kambariuose. Prašymai gyventi konkrečiame viešbučio aukšte, kaimyniniuose kambariuose ir pan. laikomi papildomais turisto pageidavimais, kurie neįpareigoja kelionių organizatoriaus ir viešbučio. Jie yra tenkinami tik esant galimybei.

Kondicionavimas. Ne visose šalyse ir ne visų kategorijų viešbučiuose yra įrengta oro kondicionavimo sistema. Jei kambaryje yra kondicionierius, jis gali būti nuomojamas už papildomą mokestį. Kondicionavimo  sistema viešbučiuose įprastai  veikia  pagal  viešbučio  administracijos  nustatytus  grafikus,  priklausomai  nuo  oro  sąlygų, sezoniškumo ir pan. Įspėjame, kad turistams, nepratusiems prie karšto klimato, šalyje įprasta vėdinimo/kondicionavimo sistema ne visada gali būti pakankama.

Vienas turistas

Vienviečio kambario kaina yra didesnė nei kaina vienam asmeniui dviviečiame. Turistas, vykstantis vienas ir neužsisakęs vienviečio kambario, be išankstinio perspėjimo apgyvendinamas dviviečiame arba dviviečiame su pristatoma lova kambaryje kartu su kitais turistais. Jei tokios galimybės nėra, turistas sutinka, kad jam būtų užsakytas vienvietis kambarys už papildomą priemoką.

Viešbučio para

Atvykimo dieną viešbučio paros pradžia yra 14-18 valanda, išvykimo dieną viešbučio paros pabaiga yra 10-12 valanda. Ši taisyklė galioja ir tada, kai išskridimo laikas yra naktį. Išsiregistravus iš kambario, bagažą galima palikti viešbučio bagažo saugojimo kameroje arba tam skirtame kambaryje. Esant galimybei, viešbučio administracija gali svečius apgyvendinti anksčiau arba pratęsti išvykimo iš kambario laiką (už papildomą mokestį). Apie tikslias išsiregistravimo iš viešbučio sąlygas Jus informuos viešbučio administracija arba GRŪDOS kelionių vadovas.

Transportas

Transporto tipas ir paslaugų pobūdis kelionės metu nurodytas prie kiekvienos kelionės programos ir priklauso nuo grupės dydžio. Jei programoje numatyta, kad į/iš oro uosto į viešbutį bei ekskursijų metu važiuojama vietiniu miesto transportu (metro, autobusais, traukiniais ir kt.), turistas moka pats už visus viešojo transporto bilietus.

Privažiavimas prie viešbučio

Atkreipiame dėmesį, kad dėl kai kurių viešbučių lokacijos (viešbutis ant stataus kalno, senamiestyje ir pan.) autobusai ne visada gali privažiuoti prie viešbučio ar apartamentų įėjimo. Tokiu atveju turistai atvežami/paimami iki/nuo tam tikros vietos ir kelis šimtus metrų iki/nuo apgyvendinimo vietos gali tekti eiti pėsčiomis.

Vanduo

Nerekomenduojama gerti vandens iš čiaupo. Bakterijomis užterštas ar stipriai chloruotas vanduo gali pakenkti sveikatai, sukelti žarnyno negalavimus.

Elektros srovė

Ne visur vienoda elektros srovės įtampa (125 V arba 220 V), todėl visada atkreipkite dėmesį į instrukciją vonios kambariuose. Kai kuriuose viešbučiuose elektros lizdai yra kitokios formos nei Lietuvoje. Todėl, naudojantis savais elektros prietaisais, reikia turėti „tarpininką“ (adapterį). Kartais viešbučiuose tokį prietaisą galima išsinuomoti. Įsigiję „tarpininką“ prieš išvažiuodami į kelionę, nesusidursite su galimais nepatogumais. Kai kurių šalių viešbučiuose pasitaiko elektros srovės tiekimo sutrikimų.

Viešbučio seifas

Pagal daugelio šalių teisinę sistemą, viešbutis neatsako už kambaryje paliktus vertingus daiktus. Patariame visuomet išsinuomoti viešbučio seifą ir laikyti jame pasą, pinigus ir kitus vertingus daiktus. Kambaryje paliekamus vertingesnius daiktus taip pat rekomenduojame laikyti rakinamuose lagaminuose ar kelioniniuose krepšiuose.

Apie pamirštus kelionėje daiktus prašome skubiai pranešti iš karto po kelionės. Turistui gali tekti padengti telefono ar kitų paslaugų išlaidas, susijusias su daiktų ieškojimu, nepriklausomai nuo to, ar pavyko surasti dingusius daiktus.

Nuorodos

Prieš išvykstant į kelionę patariame atidžiai išstudijuoti Valstybinio turizmo departamento turistams skirtą informaciją interneto svetainėje www.tourism.lt

Papildomos informacijos apie išvykimo į užsienį sąlygas galite gauti paskambinę į Valstybės sienos apsaugos tarnybą (prie LR vidaus reikalų ministerijos) tel. 8 5 2719305 (www.pasienis.lt)

Svarbios informacijos apie šalį, į kurią ketinate vykti, taip pat galite rasti Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministerijos interneto svetainėje www.urm.lt

SVARBU! Informacija kataloge pateikiama pagal katalogo rengimo metu 2017 m. lapkričio mėn. 23d. turimus duomenis. Apie vėlesnius pasikeitimus teiraukitės kelionių agentūrose arba ieškokite interneto svetainėje www.gruda.lt

Standartinės informacijos teikimo forma

Pagrindinės turistų teisės pagal Direktyvą (ES) 2015/2302:

 • Turistas turi gauti visą būtiną informaciją apie organizuotą turistinę kelionę prieš sudarant organizuotos turistinės kelionės sutartį.
 • Kelionių organizatorius atsako už tai, kad visos į sutartį įtrauktos kelionės paslaugos būtų suteiktos tinkamai.
 • Turistui nurodomas pagalbos telefono numeris arba kontaktinio centro duomenys, kuriais jis gali naudotis norėdamas susisiekti su kelionių organizatoriumi arba kelionių pardavimo agentu.
 • Turistas gali perleisti organizuotą turistinę kelionę kitam asmeniui deramai apie tai pranešęs ir dėl to gali atsirasti papildomų išlaidų.
 • Organizuotos turistinės kelionės kaina turistui gali būti padidinta tik esant šioms aplinkybėms:
 • padidėja konkrečios išlaidos (padidėja turistų vežimo kaina dėl kuro ar kitų energijos šaltinių išlaidų, pasikeičia į sutartį įtrauktų paslaugų susijusių mokesčių ar rinkliavų, kuriuos taiko tretieji asmenys, tiesiogiai nedalyvaujantys vykdant organizuotą turistinę kelionę, dydis, pasikeičia su organizuota turistine kelione susijusios valiutos keitimo kursas);
 • tokia konkrečių išlaidų padidėjimo galimybė aiškiai numatyta sutartyje;
 • apie tai turistas informuojamas likus ne mažiau kaip 20 dienų iki organizuotos turistinės kelionės pradžios.
 • Jeigu kaina padidėja daugiau nei 8 % bendros organizuotos turistinės kelionės kainos, turistas gali nutraukti sutartį. Jeigu kelionių organizatorius pasilieka teisę didinti kainą, turistas turi teisę už organizuotą turistinę kelionę mokėti mažesnę kainą, jeigu sumažėja atitinkamos išlaidos.
 • Turistas gali nutraukti organizuotos turistinės kelionės sutartį nemokėdamas sutarties nutraukimo mokesčio ir visiškai susigrąžinti bet kokias sumokėtas sumas, jeigu labai pakeičiami bet kurie esminiai organizuotos turistinės kelionės elementai, išskyrus kainą. Jeigu iki organizuotos turistinės kelionės pradžios už organizuotą turistinę kelionę atsakingas kelionių organizatorius organizuotą turistinę kelionę atšaukia, turistas tam tikrais atvejais turi teisę susigrąžinti sumokėtus pinigus ir teisę į žalos atlyginimą.
 • Turistas gali nutraukti organizuotos turistinės kelionės sutartį iki organizuotos turistinės kelionės pradžios nemokėdamas sutarties nutraukimo mokesčio išimtinėmis aplinkybėmis, pavyzdžiui, jeigu kelionės tikslo vietoje esama rimtų saugumo problemų, galinčių padaryti poveikį organizuotai turistinei kelionei.
 • Turistas gali bet kuriuo metu iki organizuotos turistinės kelionės pradžios nutraukti organizuotos turistinės kelionės sutartį sumokėjęs tinkamą ir pagrįstą sutarties nutraukimo mokestį.
 • Jeigu iki organizuotos turistinės kelionės pradžios esminės organizuotos turistinės kelionės paslaugos negali būti suteiktos taip, kaip susitarta, turistui be papildomų išlaidų turi būti pasiūlytos tinkamos alternatyvos. Turistas gali nutraukti organizuotos turistinės kelionės sutartį nemokėdami sutarties nutraukimo mokesčio, kai paslaugos nevykdomos pagal sutartį ir taip daromas didelis poveikis organizuotos turistinės kelionės vykdymui, o kelionių organizatorius neišsprendžia problemos.
 • Turistas turi teisę į kainos sumažinimą ir (arba) žalos atlyginimą, kai organizuotos turistinės kelionės paslaugos neteikiamos arba jos teikiamos netinkamai.
 • Jei turistui kyla sunkumų, kelionių organizatorius turi suteikti pagalbą.
 • Kelionių organizatoriaus nemokumo atveju turisto už organizuotą turistinę kelionę sumokėtos sumos bus grąžinamos. Jeigu kelionių organizatorius tampa nemokus prasidėjus organizuotai turistinei kelionei, į kurią yra įtrauktos ir transporto paslaugos, garantuojamas turisto repatrijavimas.
 • Kelionių organizatorius „Kauno Grūda“ pasirūpino apsauga nemokumo atveju apsidrausdamas „BTA Insurance Company".
 • Turistas gali kreiptis į kompetentingą instituciją – Valstybinę vartotojų teisių apsaugos tarnybą Vilniaus g. 25, LT-01402 Vilnius, el.p. tarnyba@vvtat.lt, tel. +370 5 262 6751, jeigu dėl kelionių organizatoriaus nemokumo atsisakoma suteikti paslaugas.


Direktyvą (ES) 2015/2302 galima rasti https://e-seimas.lrs.lt

Padėsime užsisakyti
Padėsime užsisakyti
Skambinkite
I-V 09:00 - 18:00,   VI : Nedirbame,   VII : Nedirbame,   2023.03.20-21 biuras NEDIRBS!
Budintis telefonas ypatingos skubos
klausimu: +37061133316
 
Kaunas: (8-37) 32 44 54
Vilnius: (8-5) 215 00 77
Klaipėda: (8-46) 31 17 43
Mažeikiai: (8-44) 32 53 00
Buhalterija: (8-37) 40 41 67
Grupėms: (8-37) 40 41 73

Jums taip pat patiks!

Geriausi pasiūlymai - tiesiai į Jūsų pašto dėžutę
Sveikiname! Jūsų el. pašto adresas užregistruotas.
Sveikiname! Toks el.pašto adresas jau yra prenumeratorius.
Kaina nuo::
2669 €
Mieli Keliautojai 2023.03.20-21 dienomis GRŪDOS biurai nedirbs. Plačiau!