Šalių sąrašas
Naudinga informacija apie Liublianą
Liubliana
Nedaug keliautojų žino, kad Slovėnijos sostinė Liubliana yra mažutė, bet labai miela ir joje apsilankiusiems svečiams dažniausiai palieka gerą įspūdį. Pasak čia buvusių žmonių, miestas kažkuo primena Čekijos sostinę Prahą. Turistai čia atvyksta apžiūrėti tvirtovės ir senamiesčio, susipažinti su vietos kultūra ar tiesiog pasivaikščioti po ramų, žalią ir jaukų miestą.
Slovėnijos sostinėje nesunku jaustis kaip namuose, nes čia nėra skubėjimo, šurmulio, streso. Miestas gyvena savo gyvenimą ir kviečia pasimėgauti tuo visapusiškai. Čionykščiai gyventojai itin rūpinasi gamta, dėl to Liubliana net gavo žaliausios Europos sostinės statusą. Vietos gyventojai myli savo miestą, ypač jaunimas. Kiekviena gatvė ir kiemas, kiekviena miesto erdvė suteikia galimybę savirealizacijai – visur, kur tik įmanoma, rengiamos vietinių menininkų parodos, veikia madingi barai, organizuojami vakarėliai, kartais pačiose netikėčiausiose vietose. Tačiau net paties turistinio sezono įkarštyje čia pakankamai tylu ir ramu. Tai puiki vieta pabėgti nuo didžiųjų miestų gyvenimo ritmo ir atsipalaiduoti.
Gido patarimai
Liublianą tyrinėti pradėkite nuo centrinės Prešeren aikštės (Prešernov trg), kur stovi nacionalinio Slovėnijos poeto Franco Prešeren statula. Poetas nenuilsdamas žiūri ten, kur kadaise gyveno jo mylimoji ir mūza Julija Primic. Stovėdami priešais paminklą, pasukite galvą 180 laipsnių kampu ir tolumoje ieškokite ant namo geltonu fasadu pavaizduoto merginos silueto. Romantišką meilės temą papildo rožinė Pranciškonų Apreiškimo bažnyčios (Frančiškanska cerkev) sienų spalva.
Didžioji Liublianos architektūros dalis priklauso Jožei Plečnikui ir yra įtraukta į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą. Norėdami pamatyti daugiau šio architekto kūrinių, turėsite išeiti iš aikštės. Beje, keliaudami po Liublianą galite parsisiųsti nemokamą garso gidą. Neaplenkite Trigubo tilto (Tromostovje), pagrindinio miesto paminklo. Kadaise centriniu tiltu važinėjo tramvajai, o šoniniais tiltais vaikščiojo pėstieji. Dabar visas Liublianos centras yra pėsčiųjų zona, o tramvajai išlikę tik archyvinėse nuotraukose.
Šalia tiltų rasite dengtą Plečniko turgų (Plečnikova tržnica), besidriekiantį palei upę. Viduje yra restoranų ir barų, taip pat DobraVaga galerija. Čia jaunų slovėnų menas rodomas ir parduodamas su šūkiu „Menas kilogramais“. Kiekvieną mėnesį jie atranda naujų menininkų ir naujų požiūrių, kad neužstrigtų tik garsiuose varduose. Pasivaikščiokite po netoliese esantį turgų po atviru dangumi ir pasigrožėkite šurmuliuojančia prekyba.
Iš turgaus pereikite per upę Mėsininkų tiltu (Mesarski most) ir nepamirškite pažvelgti į vandenį pro stiklo plokštes. Čia rasite neįprastas skulptūras: Adomas ir Ieva, išvaryti iš rojaus, kiek toliau – Prometėjas, nubaustas už tai, kad žmonijai suteikė ugnies pažinimą. Pasivaikščiokite iki Drakono tilto (Zmajski most), dar vienos miesto vizitinės kortelės. Jei čia nenusifotografuosite, reiškia, nebuvote Liublianoje. Vietos legenda pasakoja, kad per tiltą perėjus nekaltai mergelei, drakonai suvizgina uodegomis. Tiesa, to dar niekas niekada nematė.
Jei esate nusiteikę pasivaikščioti toliau nuo triukšmingo miesto centro, galite nueiti iki dar vieno J. Plečniko architektūrinio kūrinio – Liublianicos upės barjero (Zapornica na Ljubljanici). Čia, klausydamiesi krintančio vandens garsų, galėsite pasigrožėti senovės Egipto architektūrą primenančiais bokštais.
Grįždami į miesto centrą būtinai užkilkite iki Liublianos pilies (Ljubljanski grad). Už tam tikrą mokestį galima pasikelti keltuvu arba nemokamai pėsčiomis. Iš viršaus atsiveria nuostabus vaizdas.
Nusileidę nuo pilies į centrą, kitame upės krante rasite dar keletą J. Plečniko darbų. Nacionalinė ir universiteto biblioteka po savo stogu slepia daugybę lobių. Pirmadieniais – penktadieniais nuo 10 val. iki 18 val. ir šeštadieniais nuo 14.30 val. iki 18 val. įėjimas nemokamas. Pasižvalgykite po sales, kurios atrodo kaip iš filmų apie Harį Poterį. Šalia bibliotekos yra Batsiuvių tiltas (Šuštarski most).
Slovėnijos etnografijos muziejus – vienas įspūdingiausių mieste. Čia rasite informacijos apie Slovėnijos žmonių praeitį ir gyvenimo būdą. Muziejuje yra eksponatų ir iš netolimos praeities – darbuotojai surinko daugiau nei 1000 anekdotų, pasirodžiusių pandemijos metu.
Tivoli parkas – didžiausias ir gražiausias parkas, pačiame miesto centre užimantis daugiau nei 5 km2. Čia pamatysite mėsėdžius augalus, rožių sodą ir Tivoli dvarą. Pavargę galite prisėsti kavinėje „Čolnarna“ prie tvenkinio.
Liublianos zoologijos sodą sunku pavadinti zoologijos sodu, nes tai veikiau didžiulis miškas su gyvūnais erdviuose aptvaruose be narvų. Drambliai, žirafos, alpakos, stručiai, beždžionės – lengviau išvardinti, ko čia nėra.
Vasarą Liublianą galima tyrinėti iš vandens plaukiant laivu, baidare ar irklente. Patirsite daugybę įspūdžių. Beje, čia pat nuomos centre yra nedidelis baras su geru alaus meniu, jei norisi atsipalaiduoti po poros valandų irklavimo.
Kur pastatyti automobilį
Liubliana kompaktiškas miestas, todėl čia patogu keliauti pėsčiomis. Nemėgstantys vaikščioti, gali važinėti autobusais. Tam reikia Urbana transporto kortelės. Papildyti ją galima programėlėje arba automatuose kai kuriose stotelėse. Įsigyti kortelę galima Trafikos kioskuose, ten pat ją galima ir papildyti. Vienos kelionės kaina – 1,30 EUR už 90 min. Deja, Liublianoje nusipirkti bilieto iš vairuotojo nėra galimybės. Autobusuose įeikite pro priekines duris, kur turite patvirtinti bilietą arba pažymėti persėdimą.
Liublianoje stipri dviračių kultūra – dviračių takai driekiasi po visą miestą. Jums reikės programėlės BicikeLJ. Mieste taip pat yra keletas paspirtukų nuomos punktų.
Galima pasinaudoti taksi paslaugomis, pavyzdžiui, Wizi ar Taxi Laguna. Jei ketinate mokėti kortele, iš anksto įspėkite operatorių. Vidutiniškai kelionė po Liublianą kainuos 6–10 EUR.
Atvykus savo ar nuomotu automobiliu, mieste galima rasti tiek mokamų, tiek nemokamų stovėjimo aikštelių.
Kur geriausia pavalgyti
- Burek Olimpija – populiariausias gatvės maistas Balkanuose, kuris taip pat yra geras vaistas nuo pagirių. Patiekalų kainos prasideda nuo 1,2 EUR.
- Klobasarna patiekia slovėniškas dešreles su sriuba arba puriomis bandelėmis. Didelė porcija kainuoja apie 9 EUR.
- Slovenska Hiša Figovec malonioje atmosferoje galima paragauti nacionalinės virtuvės patiekalų. Platus meniu, medinės lėkštės, puikus vynų sąrašas. Staliuką rekomenduoju rezervuoti prieš porą dienų.
- Kavarna Zvezda – smaližių rojus. Paragaukite firminio „Zvezda“ ar „Emona“ torto – Emona buvo senasis Liublianos pavadinimas romėnų laikais.
Ką pirkti lauktuvių ir nepermokėti
- Visoms moterims ir merginoms patariu atkreipti dėmesį į vietinę ekologišką kosmetiką. Ypač su terminiais vandenimis ar gydomuoju purvu. Ieškokite specializuotose parduotuvėse ir vaistinėse. Geros kokybės kremą galima nusipirkti už maždaug 4 EUR, o lakštinių kaukių – po 1 EUR.
- Slovėnijoje labai gražiai raižomas ir dažomas medis. Populiariausi suvenyrai – dėžutės, figūrėlės, įvairūs stalo reikmenys. Šių prekių galima įsigyti turistinėse parduotuvėse. Mažų figūrėlių kainos prasideda nuo 3 EUR, dubenėlio su tautiniais slovėniškais raštais – nuo 5 EUR.
- Verta nusipirkti prosciutto – skanaus vytinto kumpio. Kilogramo kaina siekia maždaug 20 EUR, o smulkūs gabalėliai 3–4 EUR. Nepamirškite, kad tokius gaminius į namus turėtumėte gabenti tik originalioje pakuotėje.
- Pirkite vietinį sūrį. Populiariausias – ožkų pieno (kilogramo kaina prekybos centruose – maždaug 16–17 EUR). Sūriai iš karvės pieno brandinti ilgiau nei 5 mėnesius kainuoja apie 10–12 EUR/kg.
- Liublianoje galite įsigyti skanių rankų darbo šokoladinių saldainių, šokoladu aplietų vaisių, marcipaninių lazdelių, šokoladinių rutuliukų ir kitų gėrybių. Kainos prasideda nuo 1 EUR
- Kalnų krištolas iš Slovėnijos gerai žinomas ir mėgstamas visame pasaulyje. Todėl turėtumėte nusipirkti bent porą vyno taurių ar bokalų (kartu ir butelį vietinio vyno). Tiems, kurie nevartoja alkoholio, galbūt patiks prabangios vazos, kurių kainos prasideda nuo 40 EUR.
Turite klausimų ar norite užsakyti kelionę?