(8-37) 32 44 54
Kaunas
GRŪDOS biurų kontaktai
I-V 09:00 - 18:00,   VI : Nedirbame,   VII : Nedirbame 

Užsakyti kelionę artimiausioje kelionių agentūroje
Parašykite mums

Didžioji Kinija

Didžioji Kinija

Didžioji Kinija

Autorius: Leonarda Šarakauskienė 

 

Nerasi pasaulyje miesto, kurio autentiška aplinka liko nepasikeitusi daugiau nei 2500 metų – tai „Rytų Venecija“ vadinamas miestas Sudžou, garsėjantis klasikiniais sodais, kanalais ir romantiškais tilteliais; tai miesto istoriją kanalų vandenyje atspindintys namai ir keistas ramybės jausmas – rodos, atsidūrei gilioje praeityje. Tikriausiai šį miestą minėjo savo knygoje XIII a. keliautojas Markas Polas – jis aprašė 12000 tiltų, po kuriais gali praplaukti laivai... Kinijos sostinės Pekino istorija – 3000 metų senumo, tai didmiestis, kuriame gyvena 17 mln. gyventojų. Atrodytų, gatvėse tikras chaosas – automobiliai, motociklai, dviračiai, pėstieji ir nė vienos avarijos! Pačiame Pekino centre – Uždraustasis miestas, kuriame 500 metų gyveno 24 dinastijų imperatoriai. Visas didingas kompleksas apjuostas 10 m aukščio siena, saugojusia imperatoriškają šeimą nuo eilinių žmonių. Rūmuose vyrauja raudona ir aukso spalvos, įdomūs menių pavadinimai: Aukščiausiosios harmonijos, Tobulosios harmonijos, Dangiškojo tyrumo rūmai, Devynių drakonų grindys. Netoli Uždraustojo miesto dideliame ir nuošaliame miškingos žemės plote – palaiminga vieta pagal feng šui (feng reiškia vėją, šui vandenį) – ilsisi 13 Mingų dinastijos imperatorių. O kur dar Kinijos simbolis – didžiausia pasaulyje Dangaus ramybės aikštė – žinoma kaip Tianmenio aikštė su Dangaus šventykla, simbolizuojančia dangaus ir žemės sąjungą. Šioje aikštėje 1989 m. buvo sušaudyta apie 2000 studentų, reikalaujančių demokratijos šalyje.

Pekinas intensyviai rengiasi Olimpinėms žaidynėms, vyksta grandiozinės statybos, restauruojami seni pastatai.

Buvusią imperijos galybę simbolizuoja ne tik rūmai ir kapavietės. Didžioji kinų siena įtvirtino imperijos įdėją. Tai ilgiausias pasaulyje žmogaus sukurtas gynybinis įrenginys, laikomas vienu iš septynių pasaulio stebuklų. Nepamačius neįmanoma įsivaizduoti šio statinio didybės.

Siena buvo statoma apie 2000 metų, jos ilgis 6400 km. Kopti ant sienos, kurios pamatai pastatyti iš maždaug 1,2 m ilgio ir 0,6 m storio akmenų, reikia aptrupėjusiais akmeniniais laiptais, palei sieną stūkso aukšti skardžiai. Užlipus atsiveria sienos panoraminis vaizdas: staigiai kylanti aukštyn ir pagal kalnų reljefą besileidžianti žemyn siena primena apverstą V raidę. Aštuntajam pasaulio stebuklui prilygsta garsioji imperatoriaus Kvi Ši (259-210 m. pr. Kr.) Terakotinė armija. Imperatorius norėjo, kad jį ir po mirties saugotų jo kariai. Armiją sudaro daugiau kaip 7400 žmogaus dydžio kareivių ir arklių figūrų, ir nėra dviejų vienodų – visų veido išraiška ir poza skirtinga. Molinė armija atsitiktinai atkasta 5 m gylio duobėse, be to, rasta bronzinių ginklų: kardų, iečių, strėlių smaigalių, nors kapavietė daugiau kaip 2000 metų senumo, ginklai blizga ir yra aštrūs, o tai liudija aukštą to meto metalurgijos lygį. Kinija garsėja kaip Rytų kovos menų lopšys. Šaolinio vienuolyne, kurį įkūrė indų dzen budistų vienuolis Bodhidharma, yra garsus kovų menų centras, kuriame gimė u šu kovos stilius, vėliau pavadintas kung fu. Vienuolyne gyvena ir mokosi kung fu kovos meno kinų berniukai, jame mokytis yra itin garbinga. Didelį įspūdį paliko ryžių laukų terasos, vadinamos Drakono nugara, iškilusios į 1100 m aukštį, nuostabus žmogaus ir gamtos kūrinys, įkūnijęs žmonių valią, sumanumą ir jėgą. Ryžių laukus-terasas jau 800 metų puoselėja darbščios kinų rankos. Lipant į terasas turistų daiktus už nedidelį mokestį siūlosi panešti nedidukės ilgaplaukės jao genties moterys, o, nešdamos ant pečių pritvirtintuose krepšiuose sunkias turistų kuprines, be paliovos klega.

Senovinės gyvenvietės, nuostabus kraštovaizdis, didmiesčiai ir malonūs žmonės – visa tai Kinija. Kai kurie miestai, kaip antai senoji sostinė Sijanas (Šaansi), tūkstantmečius išlaikė Rytų kultūrą, kituose, pavyzdžiui, Šanchajuje, susilieja senoji kinų ir Vakarų kultūra. Šiame mieste puikiai išsilaikė gatvelės su senoviniais akmeninio karkaso namais ir vartais, buvusių kolonistų palikti prabangūs viešbučiai, firmų pastatai, parduotuvės. Šanchajaus rajonai Pudongas ir Bundas – tai šiuolaikinis modernus Šanchajus, o senamiestis su beveik 400 metų senumo Malonumų (Jujuano) sodu mena impertorių Mingų dinastijos laikus.

Kaip gyvena paprasti kinai? Visų pirma, jų labai daug – apie 1,5 milijardo, todėl skatinamos nedidelės, vieno, dviejų vaikų šeimos.Vedybos vėlyvos – vyrai veda jau užsitikrinę tam tikrą materialinę ir socialinę padėtį. Kinai gana vienalytė tauta – 90 proc. sudaro etniniai han kinai, visa kita – mažumos. Vyriausybė rūpinasi mažumų išlikimu, etninių mažumų šeimoms leidžiama turėti daugiau vaikų. Vidurinis išsilavinimas yra privalomas ir nemokamas, aukštasis – mokamas. Nemokamai teikiama tik skubi medicinos pagalba, todėl kinai labai rūpinasi sveikata. Įdomu rytais stebėti besimankštinačius įvairaus amžiaus kinus, mankštinamasi skveruose, aikštėse, tiesiog kelkraštyje. Kinų virtuvė labai sveika, kinai sako, kad valgo viską, kas juda. Pagrindinis maistas yra ryžiai, soja, valgoma daug žuvies ir įvairių jūros gėrybių patiekalų. Buvome pavaišinti garsiąja Pekino antimi – tai ne mums įprastas anties patiekalas: antis buvo sudrožta mažytėmis riekutėmis ir jos užteko dvidešimčiai žmonių. Ragavome 21 rūšies koldūnus, o norintieji paragavo pelės kepsnelių ir gyvatės šašlyko. Kinai puikiai padirbinėja garsių firmų gaminius. Tiesiog iš gatvės prekeivių galima nusipirkti už juokingai mažą kainą „Rolex“ laikrodžių, „Gucci“ rankinių ar „Armani“ marškinėlių. Pasižymi išmone – prijaukintais kormoranais gaudo žuvį, o pas mus kormoranai daro tik žalą. Žmonės malonūs, šnekūs, nevartojantys alkoholio, tačiau prie mažyčių arbatos puodelių gali plepėti ilgai. Nors miestuose didelis chaosas, jie švarūs, turistai labai gerbiami. Niekur pakelėse nesimėto tušti plastikiniai buteliai, nes jie superkami, todėl kartais paimami tiesiog iš rankų. Kelionei skirtas laikas pralėkė nepastebimai, deja, per tris savaites, net esant kelionių agentūros „Grūda“ puikiai sudėliotam maršrutui ir geram Kinijos turizmo agentūrų darbui, pamatėme tik mažą dalelytę tos nepaprastai paslaptingos, įdomios, gilias Rytų tradicijas saugančios šalies.


Geriausi pasiūlymai - tiesiai į Jūsų pašto dėžutę
Sveikiname! Jūsų el. pašto adresas užregistruotas.
Sveikiname! Toks el.pašto adresas jau yra prenumeratorius.