Italija

 

 

Plotas – 301 230 kv. km.

Gyventojų – 61,2 mln. (2011 m.)

Sostinė – Roma

Valiuta – euras

Kalba – italų

Religija – katalikybė

 

Ką kalba istorija?

Italija yra ir viena seniausių pasaulio valstybių, ir kartu viena jauniausių, nes tik 1871 m. jos hercogystės ir kunigaikštystės susijungė į bendrą valstybę.

Iš visų genčių, gyvenusių Apeninų pusiasalyje I tūkst. pr. Kr., iškilo lotynai ir sabinai. Pastarieji 753 m. pr. Kr. įkūrė Romos miestą.

Pirmaisiais amžiais po Kristaus Roma tapo stipriausia valstybe ir užėmė didelę dalį dabartinės Europos, Šiaurės Afrikos, Mažosios Azijos, tačiau 476 m. Romos imperija žlugo, užkariauta barbarų.

756 m. pusiasalio viduryje buvo įkurta Popiežiaus valstybė.

X–XII a. pabaigoje ėmė formuotis italų tauta ir kalba.

XVIII a. pabaigoje Italijoje gimė mafija, iš pradžių tai buvo slapta Sicilijos valstiečių organizacija.

Didžiausios Europos valstybės nuolat kėsinosi į Apeninų pusiasalį, kelis šimtmečius čia virė kovos – Italijos susivienijimo karai prasidėjo XIX a. su Dž. Garibaldžiu priešakyje.

Po Garibaldžio ekspedicijos, 1860 metais prie Italijos karalystės prisijungė Sicilija.

Italija buvo tarp NATO ir Europos Sąjungą įsteigusių valstybių, o 2001 m. ji įsivedė eurą.
Nacionalinė virtuvė

Italija – ne tik spagečių, bet ir picų, alyvougių aliejaus, espreso kavos, kapučino, vynų kraštas

Ryžių rutuliukai „aranchini“, sardinių užkandis „sarde beccafico“, aliejuje keptos Palermo užkandėlės iš pupelių miltų „panelle“ – Sicilijos tipiški užkandžiai

Tiramisu – desertas, pagamintas iš kavos, maskarponės sūrio ir biskvito

„Gelato“ – ledai, gaminami tik iš pieno, pagal skonį pridedama kavos, šokolado, vaisių.

 

Apgyvendinimo ypatumai

Dauguma italų atostogas irgi leidžia tėvynėje, todėl siūlomas neįtikėtinai platus gyvenamųjų vietų pasirinkimas – nuo puikių viešbučių senoviniuose rūmuose iki paprastų mažučių šeimyninių pensionų. Italijos viešbučiai kategorizuojami žvaigždutėmis (nuo 1* iki 5*). Kategorija priklauso labiau nuo teikiamų patogumų nei nuo aplinkos, be to, įvairiuose miestuose vertinimo kriterijai šiek tiek skiriasi. Kambarių dydžiai būna labai įvairūs: miesto centre net brangūs viešbučiai gali siūlyti mažesnius kambarius nei atitinkamos užmiesčio įstaigos. Vienos ar dviejų žvaigždučių viešbučiai dažniausiai yra nedideli, paslaugų pasiūla paprastai nėra gausi. Vonios kambariai kuklūs, nedideli, dušas dažniausiai atskiriamas užuolaidėle, dušo kabinos dažnai net nėra. Italijoje viešbučiai garantuoja mažiau specialių paslaugų nei daugelio kitų šalių viešbučiai. Nors vasaros čia karštos, pasitaiko atvejų, kad net ir penkių žvaigždučių viešbutis neturi oro kondicionieriaus. Ne visuose viešbučiuose yra lauko ar vidaus baseinai. Bene didžiausią dėmesį italai skiria virtuvei, todėl dažnai net ir kukliausiame viešbutyje maistas yra šviežias ir skanus.

Kai kurių Italijos kurortų (Riminio, kai kurių Sicilijos kurortų) vietinės institucijos yra įvedusios taip vadinamą kurorto, turisto ar kitą rinkliavą, kurią gali reikėti susimokėti vietoje, t.y. registracijos viešbutyje ar kitu metu. Tokios rinkliavos dydis priklauso nuo viešbučio kategorijos (nuo 1 iki 3-4 EUR už žmogų nakčiai).

 

Pravartu prisiminti

Darbo laikas. Parduotuvės paprastai veikia nuo pirmadienio iki šeštadienio 9.30–20.00 val., pirmadieniais pradeda dirbti tik po pietų. Daugelyje miestų privačios parduotuvės uždaromos siestai nuo 13 iki 16 val. Bankai dirba pirmadieniais–penktadieniais 8.30–13.30 val. Kai kurie bankai dar dirba valandą po pietų pertraukos – nuo 14.15 iki 15.00 ar nuo 14.30 iki 15.30 val.

Arbatpinigiai. Pagal tradiciją, padavėjams ar viešbučio tarnautojams paliekama apie 5–10 proc. nuo sąskaitos sumos. Restoranuose atkreipkite dėmesį į papildomą mokestį (coperto) – tai mokestis už duoną (nesvarbu, ar valgote ją, ar ne) ir stalo padengimą.

Transportas. Kokias miesto transporto priemones rinktis (autobusą, tramvajų, taksi), priklauso nuo miesto dydžio ir vietos. Romoje patogiausia važinėti autobusais, tramvajais. Venecijoje teks vaikščioti pėsčiomis ar plaukti laiveliu. Palerme dėl transporto priemonių gausos ir sudėtingų eismo sąlygų geriausia vaikščioti pėstute. Taksi reiktų rinktis tik oficialius, kurie turi „Taxi“ ženklą ant stogo ir taksometrą salone. Paprastai papildomas mokestis imamas už kiekvieną bagažinėje vežamą bagažo vienetą. Skiriasi važiavimo kainos tarifai – prieš įlipant reiktų išsiaiškinti kainą.

Lauktuvėms. Gardieji Italijos sūriai.

 

Pajuskite Italiją

Tik Italijoje galite išvysti tokią gausybę meno kūrinių. Antika, Romos Imperijos amžius, Florencijos turtai, unikalioji ir mistiškoji Venecija, San Marinas (miniatiūrinė valstybė Italijoje), Verona (Romeo ir Džiuljetos amžinos meilės miestas) ir, be abejo, Roma – istrorijos sinonimas.

Italija neįsivaizduojama be futbolo. Futbolas – tai šalies fenomenas. Temperamentingi Italijos futbolo sirgaliai „tifoziai“ yra žinomi visame pasaulyje. Jie turi savus klubus, kavines, atributiką. Pastebėkite tai.

Bent kartą pasiklausykite itališkos operos.

Būtinai paragaukite picos, išgerkite tikros itališkos kavos ir garsiųjų Italijos vynų.